Ισπανία Βαρκελώνη με μηχανάκι η με μετρό??

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Αγγελικη μη φοβασαι τον καιρο το καλοκαιρι, μια χαρα ειναι, λιγο υγρασια, αλλα εχει δροσια θαλασσα βλεπεις...λεμε τωρα..ισως εγω εχω συνηθισει. Απλα με μηχανακι θα περιοριστεις πολυ....στα μερη που πρεπει να πας δε θα ειναι προσβασιμο και ειναι αυστηροι...Φαντασου να σου πω περιστατικο οτι κατεβαινα για μπανιο Barceloneta με το ποδηλατο ειχα το σακο με τα μπανιαρικα μου και δεν φορουσα μπλουζα.....ε ναι λοιπον με σταματησε η αστυνομια για να μου την πει...με τα μηχανακια δεν χαμπαριαζουν....απλα ενα παραδειγμα....
Για μενα το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ειναι να μη δεις την πολη σαν ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ, αλλα να την ανακαλυψεις μονη σου, σε καθε στενο,σε καθε σοκακι, σε καθε δρομο, σε καθε διαδρομη, να την ΖΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΗ. Υπαρχουν πραγματα που μπορει να σου πω να μην κανεις αλλα ειναι τελειως υποκειμενικο....γιατι εσυ εκει μπορει, αναλογα με τις καταστασεις να περασεις απιστευτα....Γι αυτο επιμενω ποδηλατο....ειναι ενα εισητηριο γνωριμιας με την πολη και το ρυθμο της....

ΥΓ. Το φαγητο στη Μαδριτη για μενα ειναι μακραν καλυτερο...μη περιμενεις να χορτασεις....λογικα αναλογα την διαδρομη που κανετε καθε μερα..θα ειστε και σε αναζητηση του καταλληλου φαγαδικου αναλογα και με τις προτιμησεις σας και την τσεπη σας.....Αν καποιοι ειναι περιεργοι στο φαγητο....την πατησατε....θα γυρισετε με 10 κιλα λιγοτερα ή κατευθειαν για αποτοξινωση απο την πολλη σαγκρια και τα ταπας. Αν θες μπορει να σου πω καποια αλλα δε θελω να σε παρω και στο λαιμο μου....
ΥΓ2. Θα πατε για ποτο στο W Hotel ειναι στην παραλια...(βλ φωτο)...για ποτο εχει κατω στην πισινα αλλα και ενα κλαμπακι στον 26 οροφο...απιστευτη θεα, αθλια μουσικη....Γενικοτερα στην παραλια θα βρειτε πολλα κλαμπ..οπως το SHOKO, το CARPE DIEM LOUNGE CLUB, το CATWALK......και φυσικα το RAZZMATAZZ ενα απο τα καλυτερα κλαμπ στην Ευρωπη, βρισκεται στην carrer de Pamplona...τριτη παραλληλη απο την carrer de la Marina....
ΥΓ3. Αν εχετε χρονο να πατε και στην Costa Brava.....

Με εψησες πολυ με το ποδηλατο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εφικτο για μας, οι αντρες της παρεας ειναι ποδοσφαιριστες (ερασιτεχνες μεν) και ο ενας εκ των δυο εχει κανει εγχειρηση και στα δυο του γονατα οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα τον βολεψει αλλα θα το συζητησω.. οσο για το φαγητο παλι με burger King και Mc βλεπω να την βγαζουμε.. Τα μαγαζια που προτεινεις τα σημειωσα και σιγουρα καποιο απ αυτα θα επισκεφτουμε μπορει και ολα!
Κι εγω ειμαι της αποψης οτι με το μετρο χανεις πραγματα, και τη Ρωμη με μηχανακι την γυρισαμε, χαθηκαμε πολλες φορες αλλα ειχε πλακα και ειναι και κατι που μας εμεινε.. Αν τελικα μεινουμε στις δυο εναλλακτικες μηχανακι η μετρο εσυ τι προτεινεις απο αυτα τα δυο? εννοειται οτι με το μηχανακι θα φοραμε κρανος, και θα ειμαστε τυπικοι οχι τις βλακειες που κανουμε στην Ελλαδα, να καβαλαμε πεζοδρομια, πλακοστρωτα και πλατειες..
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Με εψησες πολυ με το ποδηλατο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι εφικτο για μας, οι αντρες της παρεας ειναι ποδοσφαιριστες (ερασιτεχνες μεν) και ο ενας εκ των δυο εχει κανει εγχειρηση και στα δυο του γονατα οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα τον βολεψει αλλα θα το συζητησω.. οσο για το φαγητο παλι με burger King και Mc βλεπω να την βγαζουμε.. Τα μαγαζια που προτεινεις τα σημειωσα και σιγουρα καποιο απ αυτα θα επισκεφτουμε μπορει και ολα!
Κι εγω ειμαι της αποψης οτι με το μετρο χανεις πραγματα, και τη Ρωμη με μηχανακι την γυρισαμε, χαθηκαμε πολλες φορες αλλα ειχε πλακα και ειναι και κατι που μας εμεινε.. Αν τελικα μεινουμε στις δυο εναλλακτικες μηχανακι η μετρο εσυ τι προτεινεις απο αυτα τα δυο? εννοειται οτι με το μηχανακι θα φοραμε κρανος, και θα ειμαστε τυπικοι οχι τις βλακειες που κανουμε στην Ελλαδα, να καβαλαμε πεζοδρομια, πλακοστρωτα και πλατειες..
Αυτον που εχει προβλημα με τα ποδια θα τον βαλετε σε ενα καροτσακι και θα τον σερνετε με το ποδηλατο...χχαχχαχ...δε νομιζω να εχει προβλημα, μαλλον καλο θα του κανει, εκτος και αν ποναει το παιδι, τοτε παω πασο....Αν ειχα να διαλεξω μεταξυ σκουτερ και μετρο.....ειναι σκουτερ. Απλα προσοχη με το διπλωμα.....ισως να χρειαζεται διεθνες διπλωμα...γιατι τα ελληνικα απ οτι βλεπω στο δικου μου που ειναι πριν βγουν οι καρτες διπλωματος δεν εχει λατινικους χαρακτηρες....Πολλες φορες αν στο δεχτουν ή οχι δεν ειναι μονο θεμα χωρας αλλα και του μαγαζιου που κανεις την ενοικιαση...εγω την ειχα πατησει χοντρα στο Βελγιο....αλλη ιστορια αυτη....
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Αυτον που εχει προβλημα με τα ποδια θα τον βαλετε σε ενα καροτσακι και θα τον σερνετε με το ποδηλατο...χχαχχαχ...δε νομιζω να εχει προβλημα, μαλλον καλο θα του κανει, εκτος και αν ποναει το παιδι, τοτε παω πασο....Αν ειχα να διαλεξω μεταξυ σκουτερ και μετρο.....ειναι σκουτερ. Απλα προσοχη με το διπλωμα.....ισως να χρειαζεται διεθνες διπλωμα...γιατι τα ελληνικα απ οτι βλεπω στο δικου μου που ειναι πριν βγουν οι καρτες διπλωματος δεν εχει λατινικους χαρακτηρες....Πολλες φορες αν στο δεχτουν ή οχι δεν ειναι μονο θεμα χωρας αλλα και του μαγαζιου που κανεις την ενοικιαση...εγω την ειχα πατησει χοντρα στο Βελγιο....αλλη ιστορια αυτη....
Ωραια, οποτε εχουμε σαν βασικη σκεψη το ποδηλατο και στη συνεχεια το μηχανακι, διπλωμα εχουμε το παλιο αλλα δεν ειναι τπτ να το αλλαξουμε για να μαστε σιγουροι αν χρειαστει, χαμενο δεν θα παει.. Την εγχειρηση την εκανε προσφατα αλλα μεχρι τοτε εχουμε 6 μηνες μπροστα μας οποτε ελπιζω οτι δεν θα χουμε προβλημα.. Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου κι αν σκεφτεις οτιδηποτε που μπορει να μας φανει χρησιμο περιμενω να το ακουσω..
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Ωραια, οποτε εχουμε σαν βασικη σκεψη το ποδηλατο και στη συνεχεια το μηχανακι, διπλωμα εχουμε το παλιο αλλα δεν ειναι τπτ να το αλλαξουμε για να μαστε σιγουροι αν χρειαστει, χαμενο δεν θα παει.. Την εγχειρηση την εκανε προσφατα αλλα μεχρι τοτε εχουμε 6 μηνες μπροστα μας οποτε ελπιζω οτι δεν θα χουμε προβλημα.. Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου κι αν σκεφτεις οτιδηποτε που μπορει να μας φανει χρησιμο περιμενω να το ακουσω..
Ξεχασα κατι να σου γραψω για το φαγητο. Τα μεσημέρια τα εστιατόρια βγάζουν καταλόγους με menu del dia, ειναι το μενου της ημερας και περιλαμβανει πρωτο, δευτερο πιατο, σαγκρια ή νερο ακομα και γλυκο, ειναι δηλαδη ενα πληρες γευμα, αρκετα οικονομικο. Αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν ειναι Ελλαδα να παμε να φαμε οποτε γουσταρουμε...οι κουζινες στην Βαρκελωνη κλεινουν στις 4 το απογευμα..μετα θα βολευτειτε με ταπας. Οι τιμες δεν ειναι καλες γενικοτερα στα φαγητα....αν πατε να καθισετε καπου καλα να φατε θα πληρωσετε αρκετα...αν παλι πατε στα Ταπα-Ταπα.....που ειναι σαν μεζεδοπωλειο...δε θα χορτασετε...αλλα αξιζει να δοκιμασετε τους μεζεδες..Απο φαγητο λοιπον μη περιμενετε πολλα....ειμαστε πολυ καλοφαγαδες εμεις οι ελληνες και δικαιολογημενα...αρα μη βαζετε ψηλα τον πηχη....
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Εγω παντός 5 μέρες έμεινα 5 μέρες ποδήλατο και γενικά εκτός απο μεγάλες μεγαλουπόλεις στο εξωτερικό πάντα νοικιάζα ποδήλατο
Για να φανταστείς μόλις γυρισα απο βαρκελώνη την επόμενη ημέρα πήγα αγορά σπαστο ποδήλατο θα το παρατηρήσεις !!!!
 

Christos1982

Member
Μηνύματα
55
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Los Angeles- L.V - San Fr
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Εγω παντός 5 μέρες έμεινα 5 μέρες ποδήλατο και γενικά εκτός απο μεγάλες μεγαλουπόλεις στο εξωτερικό πάντα νοικιάζα ποδήλατο
Για να φανταστείς μόλις γυρισα απο βαρκελώνη την επόμενη ημέρα πήγα αγορά σπαστο ποδήλατο θα το παρατηρήσεις !!!!

Ειναι η συνηθεια που εγινε λατρεια......
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εγω παντός 5 μέρες έμεινα 5 μέρες ποδήλατο και γενικά εκτός απο μεγάλες μεγαλουπόλεις στο εξωτερικό πάντα νοικιάζα ποδήλατο
Για να φανταστείς μόλις γυρισα απο βαρκελώνη την επόμενη ημέρα πήγα αγορά σπαστο ποδήλατο θα το παρατηρήσεις !!!!
ποιο πηρες? ψαχνω να παρω και γω. Γιατι οπου παω νοικιαζω ποδηλατο( αν μπορω), και σκεφτομαι να αγορασω κανενα σπαστο και να το περνω μαζι μου. Αλλα τα πιο πολλα αρκετα ακριβα , οποτε περιμενω να βρω κανενα μεταχειρισμενο.
Εσυ το εχεις παρει σε πτηση?
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
μολις γυρισα σου ειπα πηγα και αγορασα !!! κοιτα τοτε και γενικα βαρκελωνη θα δεισ πολυ τα dahon ειναι σχετικα πολυ ακριβα !!!! αλλα εχουν βγει πια χιλιεσ δυο μαρκεσ και μπορεισ να παρεισ !!! εγω πηρα ecosmo θυγατρικη dahon λενε !!!! 330 ευρα αλλα εχει και πολυ οικονομικα
οσο για να το παρεισ μαζι δεν νομιζω θεμα αποσκευων εκτοσ αμα κατσεισ αρκκετεσ μερεσ εγω αμα θυμαμαι ειχα νοικιασει με 8 ευρω εγγυηση πιστωτικη η 200 ευρα !!! κατο ακριβωσ απο την κεντρικη πλατεια αλλα εχει πολλα
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
μολις γυρισα σου ειπα πηγα και αγορασα !!! κοιτα τοτε και γενικα βαρκελωνη θα δεισ πολυ τα dahon ειναι σχετικα πολυ ακριβα !!!! αλλα εχουν βγει πια χιλιεσ δυο μαρκεσ και μπορεισ να παρεισ !!! εγω πηρα ecosmo θυγατρικη dahon λενε !!!! 330 ευρα αλλα εχει και πολυ οικονομικα
οσο για να το παρεισ μαζι δεν νομιζω θεμα αποσκευων εκτοσ αμα κατσεισ αρκκετεσ μερεσ εγω αμα θυμαμαι ειχα νοικιασει με 8 ευρω εγγυηση πιστωτικη η 200 ευρα !!! κατο ακριβωσ απο την κεντρικη πλατεια αλλα εχει πολλα
καλα δε λεω για Βαρκελωνη, γενικα μιλαω. Βαρκελωνη σιγουρα καλυτερα να νοικιασεις εκει. Και σιγουρα καλυτερα απο μηχανακι,
Να το παρω μαζι λεω για αλλους προορισμους,, οπου δε βρισκεις να νοικιασεις ευκολα
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
καλα δε λεω για Βαρκελωνη, γενικα μιλαω. Βαρκελωνη σιγουρα καλυτερα να νοικιασεις εκει. Και σιγουρα καλυτερα απο μηχανακι,
Να το παρω μαζι λεω για αλλους προορισμους,, οπου δε βρισκεις να νοικιασεις ευκολα
Εγω θα σου πω ότι απο 9 πόλεις που έχω επισκεφτεί στις 3 δεν νοικιάσα ( λόγω μεγάλων αποστάσεων ) και σε μια νοικιάσα αυτοκίνητο γιατί γυρισα και άλλες πόλεις ( μην φανταστείς ποδήλατο τελικά κανω μόνο όταν πάω το ταξιδάκια μου ) :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Ποδήλατο και ξανά-ποδήλατο.
Εχει μία χαρά ποδηλατόδρομους και οι αποστάσεις δεν είναι και τόσο μεγάλες για να χρειάζεσαι μηχανή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.501
Μέλη
38.924
Νεότερο μέλος
panvarv

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom