Ισπανία Βαρκελώνη με παιδια

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Γεια σε ολους!!!
Παρακολουθώ το φόρουμ με μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά πρώτη φορά συμμετέχω.
Η Βαρκελωνη είναι αγαπημένη πόλη πολλών απο εμας βλέπω...
Θέλω την βοήθεια σας...θα πάμε Βαρκελώνη 10-13 Νοεμβριου 2 ενήλικες και 2 παιδια 10 και 12 ετων. Το μόνο σίγουρο είναι ότι την πρώτη μέρα θα καταλήξουμε στο μαγικό συντριβάνι που έχει παρασταση(φτάνουμε Σαββατο).
Θα ηθελα προτάσεις για την πρώτη μέρα...φτανουμε στις 11.00 το πρωι....ιδανικά μέρη χωρις εισοδο γιατι την 2η και 3η μέρα σκέφτομαι να πάρουμε την barcelona pass χωρίς την travelcard οπότε θα δούμε τα περισσότερα αξιοθέατα πχ sagrada familia, casa mila, casa batlo, poble espanyol, museu de la xocolata, l' aquarium κλπ.... Αξίζει όμως; τα προλαβαινω ολα αυτα;τι λετε; με κάποια έκπτωση που έχει κατά καιρούς βγαίνει στα 360€ περίπου .
Να σας πω επίσης πως έχω κλείσει ήδη εισιτήρια για αγώνα της barca, έκπληξη για τον γιο μου και θα ήθελα καποια πρόταση για το που μπορούμε να πάμε κοντά στο γήπεδο με την κόρη μου 10 ετων. Δεν μας παιρνει οικονομικα να παμε ολοι και εκτος απ' αυτο η μικρη θα βαριοτανε...
Οποιαδήποτε πρόταση και βοήθεια δέκτη....
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Θα ηθελα προτάσεις για την πρώτη μέρα...φτανουμε στις 11.00 το πρωι....ιδανικά μέρη χωρις εισοδο γιατι την 2η και 3η μέρα σκέφτομαι να πάρουμε την barcelona pass χωρίς την travelcard οπότε θα δούμε τα περισσότερα αξιοθέατα πχ sagrada familia, casa mila, casa batlo, poble espanyol, museu de la xocolata, l' aquarium κλπ.... Αξίζει όμως; τα προλαβαινω ολα αυτα;τι λετε; με κάποια έκπτωση που έχει κατά καιρούς βγαίνει στα 360€ περίπου .
Την πρώτη μέρα μπορείτε να δείτε τόσα πράγματα χωρίς είσοδο. Γοτθική συνοικία, barceloneta,όλο το παραλιακό μετωπο και για παιδιά πάρκο σιουντατελα ακόμα και λόφος Montjuic.Ολη η πόλη είναι ένα αξιοθέατο.
Τώρα αν σε δύο μέρες θες να πας σε όλα τα άλλα και στον αγώνα το βραδυ είναι σκότωμα. Πχ Σαγράδα και ενυδρείο θες τουλάχιστον ένα δίωρο το καθένα με ορθοστασία και με παιδιά φανταζομαι θα ναι κούραστικο.Πες μας τι περιλαμβάνει η κάρτα (γιατί δε ξέρω), και τί σου αρεσει και θα σε βοηθήσουμε.
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Η καρτα περιλαμβανει σχεδον ολα τα αξιοθεατα, ενυδρειο , ζωολογικο κηπο, sagrada, casa mila, casa batlo, poble espanyol, museo de xocolata, miro, park guel και αλλα πολλα....
www.barcelonapass.com/barcelona-attractions/ το θέμα είναι Εάν όλα αυτά τα προλαβαίνουμε σε 2 μέρες...δε έχω καθόλου εικόνα....
Γενικά μας αρέσει η πεζοπορία και αντεχουμε...θα ήθελα να κινηθώ σε μέρη που έχουν ενδιαφέρον για τα Παιδιά!!!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Η καρτα περιλαμβανει σχεδον ολα τα αξιοθεατα, ενυδρειο , ζωολογικο κηπο, sagrada, casa mila, casa batlo, poble espanyol, museo de xocolata, miro, park guel και αλλα πολλα....
www.barcelonapass.com/barcelona-attractions/ το θέμα είναι Εάν όλα αυτά τα προλαβαίνουμε σε 2 μέρες...δε έχω καθόλου εικόνα....
Καταρχήν μιλάμε για μέρη που είναι σε διαφορετικά σημεία και απαιτούν και μετακινήσεις μεταξύ τους. Θεωρητικά (αν δεν έχεις περιορισμό σε ώρα εισόδου, πχ κανονικά Sagrada και Guell κλείνεις να πας σε συγκεκριμένη ώρα, δε ξέρω τι ισχύει με το συγκεκριμένο pass και αν έχει περιορισμούς) μπορεί να προλαβαίνεις αλλά δε ξέρω αν θα τ απολαύσεις. Πχ Μιρό δε ξέρω αν μπορούν να το εκτιμήσουν παιδιά και ας είναι ενδιαφέρον. Casa Mila και Batllo είναι πολύ κοντά. Το Πάρκο Guell είναι σχετικά μακριά και δεν έχει τίποτα άλλο να το συνδυάσεις. Ενυδρείο εγώ έφαγα δύο ώρες, Sagrada σχεδόν τρεις ώρες (με επίσκεψη σε πύργο).
Προσωπικά μου φαίνονται πολλά για οικογένεια, αν και δε μπορώ να ξέρω τις αντοχές σας. Επίσης είναι ωραίο να τριγυρνάτε και στην πόλη όχι μόνο να μπαίνετε σε μουσεία και σε χώρους ενδιαφέροντος (αν και είναι θέμα προτιμήσεων). Θα διάλεγα 3-4 πράγματα ανά μέρα να κάνω με την ησυχία μου και επίσης θα τα ομαδοποιούσα (πχ miro,poble espanyol, λόφος Montjuic). Δες λίγο το χάρτη για να έχεις εικόνα, γιατί παρόλο που τα ΜΜΜ είναι πολύ καλά πάλι μιλάμε για μετακινήσεις. Κλείνοντας, θεωρητικά προλαβαίνεις να τα κάνεις όλα αλλά δε ξέρω αν έχει νόημα. Τέλος δες και αυτό για το οποίο είχα διαβάσει καλές κριτικές αλλά δεν πήγα https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...CosmoCaixa_Barcelona-Barcelona_Catalonia.html
Επίσης υπάρχει και ο Καθεδρικός Ναός που είναι ανοιχτός στο κοινό συγκεκριμένες ώρες. Αν είσαι Κυριακή εκεί μπορείς να παρακολουθήσεις τη λειτουργία. Μπορείτε να φάτε τσουρος στη Carrer Petritxtol στην περιοχή Barri Gottic. Αν πίνετε εμφιαλωμένο νερό, να έχετε μαζί σας αρκετό γιατί το πουλάνε σχετικά ακριβά.
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Καταρχήν μιλάμε για μέρη που είναι σε διαφορετικά σημεία και απαιτούν και μετακινήσεις μεταξύ τους. Θεωρητικά (αν δεν έχεις περιορισμό σε ώρα εισόδου, πχ κανονικά Sagrada και Guell κλείνεις να πας σε συγκεκριμένη ώρα, δε ξέρω τι ισχύει με το συγκεκριμένο pass και αν έχει περιορισμούς) μπορεί να προλαβαίνεις αλλά δε ξέρω αν θα τ απολαύσεις. Πχ Μιρό δε ξέρω αν μπορούν να το εκτιμήσουν παιδιά και ας είναι ενδιαφέρον. Casa Mila και Batllo είναι πολύ κοντά. Το Πάρκο Guell είναι σχετικά μακριά και δεν έχει τίποτα άλλο να το συνδυάσεις. Ενυδρείο εγώ έφαγα δύο ώρες, Sagrada σχεδόν τρεις ώρες (με επίσκεψη σε πύργο).
Προσωπικά μου φαίνονται πολλά για οικογένεια, αν και δε μπορώ να ξέρω τις αντοχές σας. Επίσης είναι ωραίο να τριγυρνάτε και στην πόλη όχι μόνο να μπαίνετε σε μουσεία και σε χώρους ενδιαφέροντος (αν και είναι θέμα προτιμήσεων). Θα διάλεγα 3-4 πράγματα ανά μέρα να κάνω με την ησυχία μου και επίσης θα τα ομαδοποιούσα (πχ miro,poble espanyol, λόφος Montjuic). Δες λίγο το χάρτη για να έχεις εικόνα, γιατί παρόλο που τα ΜΜΜ είναι πολύ καλά πάλι μιλάμε για μετακινήσεις. Κλείνοντας, θεωρητικά προλαβαίνεις να τα κάνεις όλα αλλά δε ξέρω αν έχει νόημα. Τέλος δες και αυτό για το οποίο είχα διαβάσει καλές κριτικές αλλά δεν πήγα https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...CosmoCaixa_Barcelona-Barcelona_Catalonia.html
Επίσης υπάρχει και ο Καθεδρικός Ναός που είναι ανοιχτός στο κοινό συγκεκριμένες ώρες. Αν είσαι Κυριακή εκεί μπορείς να παρακολουθήσεις τη λειτουργία. Μπορείτε να φάτε τσουρος στη Carrer Petritxtol στην περιοχή Barri Gottic. Αν πίνετε εμφιαλωμένο νερό, να έχετε μαζί σας αρκετό γιατί το πουλάνε σχετικά ακριβά.
Πολύ κατατοπιστικά τα όσα λες....Και σ' ευχαριστώ Πολύ!!!
Μήπως υπάρχει μέσα στο φόρουμ κάποιο θέμα με προτάσεις για day tour έτσι ώστε να δω και να μελετήσω τις επιλογες; θα κοιτάξω βέβαια και τον χάρτη για να δω αποστάσεις....
Και κάτι ακόμα. Το τουριστικό λεωφορείο αξιζει;
 
Last edited by a moderator:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Πολύ κατατοπιστικά τα όσα λες....Και σ' ευχαριστώ Πολύ!!!
Μήπως υπάρχει μέσα στο φόρουμ κάποιο θέμα με προτάσεις για day tour έτσι ώστε να δω και να μελετήσω τις επιλογες; θα κοιτάξω βέβαια και τον χάρτη για να δω αποστάσεις....
Και κάτι ακόμα. Το τουριστικό λεωφορείο αξιζει;
Για day tour δε γνωρίζω. Το τουριστικό λεωφορειο ίσως αξίζει για να δεις μια γενικότερη εικόνα της πόλης. Σε συμβουλεύω να διαβάσεις πρώτα όλες τις ιστορίες (έχει αρκετές) και πιστεύω ότι θα πάρεις πολλές ιδέες. Εκεί αν ρωτήσεις θα παρεις μάλλον και περισσότερες απαντήσεις (θα δουν πιο πολλοί το μήνυμα σου σε σχέση με ένα καινούριο θέμα που σε πολλούς ξεφευγει)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Υπάρχει και ο λόφος του Ντιμπινταμπο, με θέα μοναδική, με εκκλησία, με λούνα παρκ.
Δες την ταινία Vicky, Christina Barcelona του Woody Allen και θα καταλάβεις...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μήπως υπάρχει μέσα στο φόρουμ κάποιο θέμα με προτάσεις για day tour έτσι ώστε να δω και να μελετήσω τις επιλογες; θα κοιτάξω βέβαια και τον χάρτη για να δω αποστάσεις....
Γεια και καλώς ήρθες.
Για εκδρομές από Βαρκελώνη υπάρχουν αυτά τα θέματα https://www.travelstories.gr/community/threads/Εκδρομές-από-Βαρκελώνη.49094/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Εκδρομές-από-Βαρκελώνη-girona-και-costa-brava.47328/
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Θα μελετήσω το φόρουμ και εάν έχω απορίες θα επανέλθω!!!!!
 

Olivia23

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει εισητηρια για Βαρκελωνη με την κορη μου 7 ετων που θα ειναι η πρωτη της φορα στο εξωτερικο. θα ηθελα συμβουλες για ξενοδοχεια που να ειναι κεντρικα και ευκολα προσβασιμα στα μεσα μαζικης μεταφορας..επισης θα ηθελα προτασεις για φαγητο αν υπαρχουν εστιατορια kids friendly καθως και αξιοθεατα για παιδια…
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Τα ερωτήματα σου είναι γενικά και αόριστα. Πχ. Υπάρχουν εκατοντάδες ξενοδοχεία κεντρικά
αλλά δεν ξέρουμε το μπάτζετ σου. Ρίξε μια ματιά εδώ
Βαρκελωνόπληκτοι
Υπάρχουν πολλά θέματα, από εστιατόρια, ξενοδοχεία και αξιοθέατα.
Διάβασε τα και αν έχεις απορίες, εδώ είμαστε.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα, ψάχνω για Βαρκελώνη μέσα Μαίου αλλά βλέπω ότι τα δωμάτια είναι πανάκριβα. Δεν βρίσκω κάτω από 120€ για 2 άτομα κ 1 παιδί. Και αυτά με 120 δεν είναι κ τίποτα το ιδιαίτερο. Ακόμα κ στο Παρίσι είχα βρει πιο φτηνά.

Όντως είναι τόσο ακριβά η κάτι δεν κοιτάω καλά; Έχετε καμία πρόταση πχ κάποια καλή/φτηνή περιοχή ή να κοιτάξω για άλλον προορισμό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom