Βαρσοβία ή Μπρατισλάβα?

art

Member
Μηνύματα
6
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Sulawesi
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα παιδια!
Ετοιμάζω τα χαρτιά μου για erasmus και είμαι ανάμεσα στην Βαρσοβία και τη Μπρατισλάβα. Ποια η γνώμη σας?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ήμουν erasmus Βαρσοβία κι έχω να πω μόνο τα καλύτερα!! Η πόλη έχει πολλά να δεις και να κάνεις σε σύγκριση με τη μικρότερη Μπρατισλάβα (στην οποία δεν έχω πάει, είναι χαριτωμένη απ ότι ξέρω αλλά με λιγότερες σίγουρα επιλογές σε σχέση με Βαρσοβία). Η Πολωνία γενικά είναι πανέμορφη χώρα...Μπορείς να κάνεις επίσκεψη στη Μπρατισλάβα και γενικότερα στις τριγύρω χώρες καθώς οι συνδέσεις είναι πολύ καλές κι οικονομικές! Σε ποιο πανεπιστήμιο στη Βαρσοβία;;

ΥΓ: Από οικονομική άποψη πάνω κάτω τα ίδια πρέπει να είναι. Διαμονή (εστία) στη Βαρσοβία καθώς και φαγητό-διασκέδαση είναι πολύ οικονομικά!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να φανταστώ Ιατρική Σχολή ε?

να σου πω, μιας κι σπουδάζω Κρακοβία σου προτείνω να διαλέξεις την Βαρσοβία για φοιτητική ζωή, φθήνα (σκέψου πως με 300 ευρώ το μήνα είμαι μια χαρά, κι φαγήτο, κι διασκέδαση, κι εστία αλλά κι ταξίδια).

PolskiBus | szybko tanio KOMFORTOWO με αυτή την εταίρια θα μπορείς να γυρίσεις όλη την Πολώνια αλλά κι μερεικές πόλεις της Ευρώπης

τώρα για την Μπρατισλάβα

αν σε ενδιαφέρει να είσαι συνέχεια με Ελλήνες (ναι το έχω ακούσει αυτό) διάλεξε την Μπρατισλάβα μιας κι εκεί θα βρεις ΠΑΡΑ πολλούς Ελλήνες που σπουδάζουν.

η Σλοβάκια δε έχει τόσο νυχτερινή ζωή (νομίζω πως το Κοσιτσε έχει) άλλα έχει υπέροχη φύση
αν σε ενδιαθέρουν σκι, snowboard, treeking κι περπάτημα στα δάση η σλοβακία είναι για σένα


ότι άλλο θες, μπορείς να με ρωτίσεις :)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Το 2006 βρισκόμουν στο Κοσιτσε, Σλοβακια για την διμηνη πρακτική μου, δηαλδή προ ευρώ και η χώρα ήταν πιο φθηνή από την Πολωνια.. Τώρα, για να λέει το αντίθετο ο ThanasisU2 που μένει στην περιοχη, κάτι θα ξέρει παραπανω... Πάντως , η Σλοβακια εχει τρομερη φύση, μεσα στο πρασινο και στα βουνα... Η Μπρατισλαβα είναι ωραια πολη,μικρη αλλα και λιγο τουριστικη (σε αντίθεση με το μικροτερο Κοσιτσε που δεν ειναι τουριστικο και ειναι γεματο στους φοιτητες..)
Από την αλλη η Βαρσοβια μου φάνηκε συμπαθητικη πόλη. Σαφως, ως πιο μεγάλη πόλη θα έχεις πιο πολλα να κάνεις..
Πάντως η αποψη μου όσο αφορα το ερασμους, είναι να πηγαίνεις σε μια πιο μικρή πόλη γιατι έτσι την γνωρίζεις καλύτερα, την κάνεις δικιά σου..
 

art

Member
Μηνύματα
6
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Sulawesi
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν τη Βαρσοβία γιατί είναι πιο "κεντρικά" (πολύ κοντά σε Αυστρία, Τσεχία, Ουγγαρία..) και θα είναι πιο εύκολο να κάνω ταξίδια, αλλά με ενδιαφέρει και η νυχτερινή ζωη, οπότε δεν ξέρω τι θα επιλέξω..! Το πανεπιστήμιο στη Βαρσοβία είναι το Warszaw university of technology (είμαι αρχιτεκτονική, όχι ιατρική).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ΒαρσοβίααΑΑΑΑΑΑ
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
συγνώμη αρτ, μεα κουλπα

η Βαρσοβία έχει μια χαρά νυχτερινή ζωή για όλα τα γούστα

ότι θες, στείλε μου :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Συμφωνώ κι επαυξάνω, η Βαρσοβία έχει σούπερ νυχτερινή ζωή!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Βαρσοβια-Μπρατισλαβα .. και οι 2 πολυ ωραιες πολεις .. η μπρατισλαβα πιο μικρη βεβαια .. και ναι στην Μπρατισλαβα θα συναντησεις πολλους Ελληνες .. το συν της Μπρατισλαβα ειναι οτι εισαι πιο κεντρικη Ευρωπη και θα εχεις ευκαιρια να κανεις και καποια ταξιδακια,ενω Βαρσοβια ειναι λιγο πιο μακρια ... γενικα ομως σαν πολη θα την βαρεθεις,δεν εχει και παρα πολλα πραγματα να κανεις .. αλλα βεβαια το ερασμους ειναι ερασμους ;) οποτε οπου και να πας τελεια θα περασεις ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν τη Βαρσοβία γιατί είναι πιο "κεντρικά" (πολύ κοντά σε Αυστρία, Τσεχία, Ουγγαρία..) και θα είναι πιο εύκολο να κάνω ταξίδια, αλλά με ενδιαφέρει και η νυχτερινή ζωη, οπότε δεν ξέρω τι θα επιλέξω..! Το πανεπιστήμιο στη Βαρσοβία είναι το Warszaw university of technology (είμαι αρχιτεκτονική, όχι ιατρική).
Μπρατισλαβα ειναι πολυ πιο κεντρικα σε σχεση με την Βαρσοβια .. δες και google earth και θα καταλαβεις ..
 

1990mkon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά.
Θα πάω Εράσμους στην Βαρσοβία. Είναι καλύτερα να μείνω σε εστία η σε σπίτι. (Έχω βρει 2 συγκατοίκους από Ελλάδα). Από τιμές πως είναι τα πράγματα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom