Πολωνία Βαρσοβία, δυο νύχτες

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.202
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
εχω κλεισει το στουντιο διαμέρισμα χωρίς πρωινό...οι μεγάλες απαιτησεις πληρώνονται!!
πως ειναι η περιοχη γυρω απο το ξενοδοχείο το βραδυ?
και δωσε μας μερικες πληροφορίες για το ταξίδι σου αν θέλεις!
Στην Πολωνία έμεινα 5 ημέρες μόνο , και ήταν το τέλος ενός μεγάλου ταξιδιού με λεωφορεία , τρένα και πλοία που ξεκίνησε από Στοκχόλμη , οπότε ήμουν αρκετά κουρασμένος . Παρόλα αυτά , η Βαρσοβία ήταν η ευχάριστη έκπληξη , καθώς η Κρακοβία και το Βρόστλαβ (λιγότερο) ήταν υπερβολικά τουριστικές πόλεις για τα δικά μου γούστα (πανέμορφες βέβαια) . Η πρωτεύουσα όμως είναι μια πολύ ζωντανή πόλη , με τις αντιθέσεις ανάμεσα στα παλιά σοβιετικού τύπου κτίρια και τα σύγχρονα εμπορικά κέντρα και ουρανοξύστες , να παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον . Το παλάτι πολιτισμού και επιστημών δεσπόζει στην περιοχή του ξενοδοχείου , για να το φωτογραφίζουν οι επισκέπτες και να εκνευρίζονται οι ντόπιοι (νομίζω αν μπορούσαν θα το κάλυπταν ολόκληρο με διαφημίσεις της coca cola) .
Αργά το βράδυ δεν βγήκα , αλλά η περιοχή έχει συνέχεια κόσμο , πολλά ξενοδοχεία , μαγαζιά κτλ . Αν κινηθείς σε άλλες πόλεις , τα τρένα είναι παλαιού τύπου (τα οποία λατρεύω ) αλλά αξιοπρεπέστατα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σε ευχαριστώ....
με τρένο θα πάω στην κρακοβία!
δεν μιλάω για πολυ αργα το βραδυ...ουτε εγω βγαίνω...
ειναι τουριστική η περιοχη του ξενοδοχείου απο οτι καταλαβαίνω...δεν ειναι ερημιά!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πού αξίζει να μείνει κανείς στη Βαρσοβία; Στο παλιό ιστορικό κέντρο ή πιο νότια που βλέπω ότι είναι το κέντρο της σύγχρονης πόλης; Θέλω να έχει κίνηση, ειδικά το βράδυ και επιλογές για φαγητό και ποτό σε απόσταση με τα πόδια.
Ακόμη αν έχω τέσσερα βράδια στη Βαρσοβία αξίζει να κάνω μια ημερήσια κάπου χωρίς διανυκτέρευση και αν ναι πού;
Κινηση εχει μονο στο ιστορικο κεντρο ( το οποιο εχει ανακατασκευαστει ολο μετα τον πολεμο).
Νοτια που βλεπεις τα ξενοδοχεια να ξερεις οτι μετα τις 9.30-10.00 δεν εχει τιποτα. Βεβαια η αποσταση ειναι αρκετα κοντα. Εμεις μειναμε στο westin που ηταν υπεροχο, το συνιστω.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αυτή η περιοχη που ειναι το westin ειναι κοντά στο ιστορικό κέντρο?βολεύει γενικά απο τον σταθμό των τρένων και για να πας στην παλία πόλη?
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ειναι διπλα στο Ανακτορο πολιτισμου και επιστημων , στον σιδηροδρομικο σταθμο. Ειναι στην νεα περιοχη με τα πολλα ξενοδοχεια. Πας και με τα ποδια στην παλια πολη ειναι 15-20 λεπτα, επισης εχει λεωφορεια.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αστο...ειναι πολυ ακριβό..δεν δίνω τόσα χρήματα!!
ευχαριστώ πάντως
καλοδεχουμενη καθε πληροφορία για καλό φαγητό!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πού αξίζει να μείνει κανείς στη Βαρσοβία; Στο παλιό ιστορικό κέντρο ή πιο νότια που βλέπω ότι είναι το κέντρο της σύγχρονης πόλης; Θέλω να έχει κίνηση, ειδικά το βράδυ και επιλογές για φαγητό και ποτό σε απόσταση με τα πόδια.
Ακόμη αν έχω τέσσερα βράδια στη Βαρσοβία αξίζει να κάνω μια ημερήσια κάπου χωρίς διανυκτέρευση και αν ναι πού;
Ημερησια εκδρομη απο Βαρσοβια εκανα στο Kazimierz Dolny,γυρω στις 2,5 ωρες.Εχει τη φημη του ωραιοτερου χωριου της Πολωνιας,ηταν οντως πολυ ωραιο.Ακομα να προσθεσω το χρησιμοτατο λεωφορειο 175 που ξεκινα απο το αεροδρομιο,περνα απο το σταθμο των τρενων και μετα απο 15 λεπτα κανει τερμα στην εισοδο της παλιας πολης.Για φαγητο προσωπικα προτεινω το Basiliszek στην πλατεια της παλιας πολης,πολυ φαγητο,καλες τιμες αλλα συχνα ουρες στην αναμονη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εγω εχω κλείσει σε αυτό..
http://www.booking.com/hotel/pl/apa...57006;label=gog235jc-index-el-XX-XX-unspec-gr
ο taver θα μας πει...που ηταν προσφατα εκεί...
Ο taver μάλλον δε μπορεί να βοηθήσει και πολύ... Έμεινα στο Hilton, και κινήθηκα κατά κύριο λόγο με ταξί (και δευτερευόντως με τα πόδια). Μετρό πήρα μια φορά, λεωφορεία/τραμ μηδέν. Στην περιοχή του ξενοδοχείου σου δεν κινήθηκα (μέχρι το ανάκτορο πολιτισμού και επιστημών έφτασα), αλλά σύμφωνα με guidebooks κλπ η περιοχή έχει αρκετά εστιατόρια κλπ. Επίσης, ούτε τρένα χρησιμοποίησα (μια ημερήσια εκδρομή στο Wroclaw την έκανα αεροπορικώς), οπότε ούτε γι αυτά μπορώ να βοηθήσω...
Από εστιατόρια, προτείνω το "Folk Gospoda". Εξαιρετικά τουριστικό (περισσότερο επαγγελματικά δείπνα και πελάτες του Hilton και του Westin έχει), αλλά αν ξεπεράσεις αυτό το πρόβλημα, το φαγητό του είναι καλό. Εγώ το διάλεξα με κριτήριο την απόσταση από το ξενοδοχείο ένα βράδυ που είχε ανοίξει ο ουρανός και τα σχόλια στο tripadvisor, αλλά το φαγητό ήταν πολύ καλό.
Επίσης, πολύ καλά έφαγα στο "Fret a Porter" στην πλατεία της νέας πόλης, ενώ και εξαιρετικό tartare δοκίμασα στο (πολύ τουριστικό κατά τα άλλα) Bazyliszek, στην πλατεία της παλιάς πόλης. (edit: τώρα είδα ότι στο τελευταίο εστιατόριο έφαγε κι άλλος... εγώ μόνο tartare δοκίμασα, για μεσημεριανό με θέα...)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ευχαριστούμε πολύ και για αυτα τα ολίγα!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ημερησια εκδρομη απο Βαρσοβια εκανα στο Kazimierz Dolny,γυρω στις 2,5 ωρες.Εχει τη φημη του ωραιοτερου χωριου της Πολωνιας,ηταν οντως πολυ ωραιο.Ακομα να προσθεσω το χρησιμοτατο λεωφορειο 175 που ξεκινα απο το αεροδρομιο,περνα απο το σταθμο των τρενων και μετα απο 15 λεπτα κανει τερμα στην εισοδο της παλιας πολης.Για φαγητο προσωπικα προτεινω το Basiliszek στην πλατεια της παλιας πολης,πολυ φαγητο,καλες τιμες αλλα συχνα ουρες στην αναμονη.
Η γενικα υποτιμημενη Βαρσοβια ειναι πολη αρχοντικη,πρωτευουσα με τα ολα της...Η krakowskie przedmiescie ειναι απο τους ωραιοτερους δρομους που εχω δει!Ακομα,απο τα 2 πανεμορφα παρκα, το Wilanow και το Lazienski,προτεινω το δευτερο γιατι ειναι εντος των οριων της πολης και περιεχει κι ενα εντυπωσιακο παλατι ενω στο πρωτο δεν μπορουσαμε κυριολεκτικα να περπατησουμε απο τα σμηνη των κουνουπιων.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για ημερήσια από Βαρσοβία κοιτάξτε και το Torun, την πόλη του Κοπέρνικου.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πού αξίζει να μείνει κανείς στη Βαρσοβία; Στο παλιό ιστορικό κέντρο ή πιο νότια που βλέπω ότι είναι το κέντρο της σύγχρονης πόλης; Θέλω να έχει κίνηση, ειδικά το βράδυ και επιλογές για φαγητό και ποτό σε απόσταση με τα πόδια.
Ακόμη αν έχω τέσσερα βράδια στη Βαρσοβία αξίζει να κάνω μια ημερήσια κάπου χωρίς διανυκτέρευση και αν ναι πού;
Συνήθως η επιλογή για πρώτη φορά, αυτό ισχύει γενικότερα, είναι το ιστορικό κέντρο. Έχω πάει αρκετές φορές και προτείνω την παλιά πόλη.
Τελευταία φορά έμεινα στο castle inn, πρόταση του Θανάση, το δωμάτιο είναι μεγαλύτερο και καλύτερο από ό,τι φαίνεται! Γενικά τα deluxe δίκλινα του είναι καταπληκτικά. Πλήρωσα κάπου 80 ευρώ τη δεύτερη φορά που ήταν..προχθές.
Τα απλά είναι επίσης όμορφα, ιδιαίτερα και διαφορετικά, με μικροδυσκολίες λόγω μεγέθους. Το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικό. Θέα στην πλατεία βέβαια.
Bristol, στην είσοδο, της παλιά πόλης, άλλο στυλ τελείως βέβαια, εξαιρετικό ..
Από τα εστιατόρια, τα οποία στη Βαρσοβία είναι ακριβα πια και έχω πάει στα περισσότερα διαφημιζόμενα, ξεχωρίζω σε σχέση τιμής/απόδοσης/στυλ το κουρχάζυ. 200 ζλότι δύο άτομα με καλές επιλογές φαγητού και ποτών, απολαυστικό σερβίρισμα, επίσης συνοδεία πιάνου.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom