Πολωνία Βαρσοβία την πρωτοχρονια

Amalia2020

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλή σας μέρα,
Εχω τσεκάρει πολλές από τις πληροφορίες που έχουν ανέβει κατά καιρούς για πόλεις που έχω επισκεφθεί και μπορώ να πω ότι ανταποκρίνονται σε εκεινα που έχω βιώσει τόσο σύμφωνα με τις εμπειρίες όσο και με τις προτάσεις που αναρτούνται.
Θέλω λοιπόν την συμβουλή σας: την πρωτοχρονιά 1/1/2012 θα είμαι Βαρσοβία (Θεου θέλοντος και καιρού επιτρέποντος) τι μου προτείνετε για εκείνη τη μέρα ειδικά και για τις επόμενες σπου θαμαι Κρακοβία.
Χρόνια μας πολλά και ναναι καλά!!!!
:xmas_razz::xmas_lol:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στο forum. :xmas_biggrin:

Ο "άνθρωπός σου" είναι ο ThanasisU2. Μέχρι να περάσει από εδώ, ξεκίνα διαβάζοντας τον ταξιδιωτικό μας οδηγό για την Κρακοβία:
Κρακοβία - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Και μερικές ακόμα πληροφορίες για τη Βαρσοβία:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/33201-%E2%E1%F1%F3%EF%E2%E9%E1.html
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλημέρα αμαλία, μιας κι βρίσκομαι στην Βουδαπέστη σήμερα, θα σε βοηθήσω από αύριο ;)

απλά γράψε εδώ τι ψάχνεις κι τι σε ενδιαφέρει ;)
 

Amalia2020

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Βαρσοβία

Η ημέρα της πρωτοχρονιάς είναι αργία προφανώς. Τι θα μπορούσε κανείς να κάνει; έχει όπερα οπερέτα ή κάτι άλλο για βράδυ;και την ημέρα τι προτείνεις για καλό φαγητό ή τι να δει κανείς; εχω διαβάσει τα σχετικά με την βαρσοβία καρκοβία αλλά τώρα μιλάμε για τα μέσα του χειμώνα. Περιμένω:xmas_mrgreen:
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
καλημερα αμαλια...πριν 10 μερες ημουν στη βαρσοβια.πριν 2 χρονια ειχα παει, χριστουγεννα ομως, και στην κρακοβια.πολυ ομορφα...στην βαρσοβια παντως εχει 2 χριστουγενιατικες αγορες. η μια μπροστα απο το μεγαρο κουλτουρας και πολιτισμου, η οποια ομως θα κλεισει στις 24 δεκεμβριου, και η αλλη που ειναι στην πλατεια αγορας (rynek stare miasto) της παλιας πολης που θα κλεισει απ οτι ειδα μετα τις 6 ιανουαριου.η παλια πολη πολη περιττο να σου πω οτι ηταν παραμυθενια!(παλια βεβαια τροπος του λεγειν, γιατι αφου η βαρσοβια ισοπεδωθηκε απο τους γερμανους, ολη η παλια πολη ξαναχτιστικε απο την αρχη οπως ηταν πριν και ειναι η μοναδικη νεα -παλια πολη που ειναι μνημειο παγκοσμιας κληρονομιας της ουνεσκο).εχει πολυ καλα εστιατορια και γενικα ειναι αρκετα οικονομικη σε ολα.να δοκιμασεις οπωσδηποτε πιερογκι οπου κ αν τα βρεις και ζεστη σοκολατα στο ζαχαροπλαστειο wedel.εχει πολλα ενδιαφεροντα μουσεια οπως του σοπεν.τελος μην παραληψεις μια βολτα στο παρκο lazienkowski,εκει βρισκετε το μνημειο του σοπεν και το παλατι του νερου(palac na wyspie).στην κρακοβια να πας οπωσδηποτε στο αλατορυχειο wieliczka, και στο αουσβιτς-μπιρκεναου... να περασεις ομορφα.περισοτερα θα σου πει κ ο θανασης που ζει στην κρακοβια..καλα χριστουγεννα κ καλη χρονια
 

Amalia2020

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Βαρσοβια-κρακοβια 2011-2012

Σε ευχαριστώ πολύ. Χρόνια σου πολλά και καλά... με αγάπη!!!!
Περιμένω το Θανάση. Να
 

Amalia2020

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Την πρωτοχρονιά παίζει στη βαρσοβια όπερα/οπερέτα ή κάτι ενδιαφέρον για το βράδυ; Και στη κρακοβια τι προτάσεις υπάρχουν; Χρόνια Καλα σε όλους και πολλά!!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
λοιπόν, στην Βαρσοβία (γενικά σε όλη την πολωνία) πολλά μαγαζιά, εστιατόρια προσφέρουν μενού ρεβεγιον, προς 150 με 400 ζλότυ το άτομο, το οποίο περιλαμβάνει 3 ή 4 ζεστά πιάτα φαγητού, μπουκάλι σαμπάνια, ποτά κι κρύο μπουφέ. Σε αυτό υπάρχει κι μουσική, ανάλογα την μουσική θα είναι Βαλς, ντίσκο, ροκ ή τρανς (ανάλογα το μαγαζί πάντα)

στην Κρακοβία πάνω κάτω τα ίδια.
Στο Κέντρο της κάθε πόλης θα ύπαρχει από κάποιο "πάρτυ" αλλά στην Βαρσοβία δε ξέρω ακόμα τι (στην Κρακοβία μόνο DJ)

σου ψάχνω τώρα για οπερέτα ;)
 

Amalia2020

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Θανάση γεια σου, καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ και ειδικά τέτοια μέρα που ασχολησε μαζί μου, ευγενικό, και γενναιοδωρο. Ακούω τις προτάσεις σου για συγκεκριμένα εστιατόρια βαρσοβια και κρακοβια. Χρόνια Καλα και πολλά!!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Κρακοβία Φοιτητική Εστία Babilon :p

μαγαζί με ροκ μουσική, ντίσκο 80/90, τρανς RnB, όπερα;
 

vasgeo

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Καλημέρα σε όλους. Πρόκειται να επισκεφτώ την ΒΑΡΣΟΒΙΑ από 29 Δεκεμβρίου και επιστροφή στις 1 Ιανουαρίου. Μέρη που μου προτείνετε να επισκεφτώ (μουσεία, εστιατόρια κτλ)? Παραμονή Πρωτοχρονίας που θα μπορούσαμε να πάμε?
Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν καλοδεχούμενη!!! :)
 
Last edited by a moderator:

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom