Πολωνία Βαρσοβία

kon

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή θα επισκεφτώ την Βαρσοβία για 3 μέρες και δε θέλω να χάσω χρόνο θα ήθελα να με συμβουλεύσει κάποιος για το που να πάω και τι να δώ. Έχω διαβάσει ιστορίες που αφορούν ταξίδια στη Βαρσοβία αλλά δεν είναι σαν την τουριστική Κρακοβία.

Σας ευχαριστώ και όμορφα ταξίδια να έχουμε!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
πες μου ακριβώς τι σε ενδιαφέρει να δεις στην Βαρσοβία, κι πολλή ευχαρίστως να σου φτιάξω προγραμμάτακι :)

επίσης πότε έρχεσαι γιατί παίζει τεράστιο ρόλο κι αυτό
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή θα επισκεφτώ την Βαρσοβία για 3 μέρες και δε θέλω να χάσω χρόνο θα ήθελα να με συμβουλεύσει κάποιος για το που να πάω και τι να δώ. Έχω διαβάσει ιστορίες που αφορούν ταξίδια στη Βαρσοβία αλλά δεν είναι σαν την τουριστική Κρακοβία.

Σας ευχαριστώ και όμορφα ταξίδια να έχουμε!!
Τα πιο σημαντικά πιστεύω είναι τα παρακάτω κι άνετα τα βλέπεις σε 3 μέρες...

-Παλιά πόλη
-Πάρκο Lazienki (κάθε Κυριακή από Μάιο και μετά έχει δωρεάν κονσέρτα πιάνου στο μνημείο του Σοπέν)
-Πάρκο Wilanow
-Palace of Culture and Science, σήμα κατατεθέν και πυξίδα στην πόλη (με view terrace στην οροφή του)
-Βασιλικό ανάκτορο στην παλιά πόλη
-Όπερα
-Βασιλική οδός (Krakowskie Przedmiescie) κατά μήκος της οποίας υπάρχουν πολλά αξιοθέατα
-Δρόμος Nowy Swiat με ωραία μαγαζιά και καφέ
-Άφθονα μνημεία σχετικά με το γκέτο και την εξέγερση (υπάρχουν και απομεινάρια του τείχους κάπου κρυμμένα)
-Από μουσεία θα έλεγα τα παρακάτω σε σειρά προτίμησης: Warsaw Rising museum (σχετικό με την εξέγερση-εκπληκτικό), Εθνικό μουσείο, Ιστορικό, Πολεμικό, Μουσείο Κιουρί
-Για ψώνια τα εμπορικά κέντρα Arcadia και Zloty Τarasy (δίπλα στο σιδ.σταθμό)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Για πειτε μου και εμενα κατι γενικοτερο.
Εχοντας 10-11 μερες και μενοντας 6-7 μερες σε Κρακοβια και 4-5 σε Βαρσοβια,ποσες μερες θα χρειαζονταν να δω καλα τις δυο αυτες 2 πολεις και ταυτοχρονα να κανω 3 ή και 4 ημερησιες για να εχω μια αντιπροσωπευτικη εικονα της χωρας;
 

kon

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ευχαριστώ

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Thanasi θα πάω 8 Απριλίου. Από ότι κατάλαβα τα σημαντικότερα είναι αυτά που πρότεινε η earth citizen? Τα κονσέρτα earth citizen είναι από Μάιο ή υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε κανένα και τον Απρίλιο?
Επίσης επειδή σε όποια χώρα πάω μου αρέσει να πηγαίνω για φαγητό και γενικά για διασκέδαση σε μέρη που συχνάζουν ντόπιοι και όχι τουρίστες έχετε να προτείνετε κάτι?

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τα κονσέρτα earth citizen είναι από Μάιο ή υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε κανένα και τον Απρίλιο?
Απ ότι ξέρω ξεκινούν γύρω στα μέσα του Μάη. Δε νομίζω ότι έχει Απρίλη...

Επίσης επειδή σε όποια χώρα πάω μου αρέσει να πηγαίνω για φαγητό και γενικά για διασκέδαση σε μέρη που συχνάζουν ντόπιοι και όχι τουρίστες έχετε να προτείνετε κάτι?
Δεν είμαι πολύ κατάλληλη να προτείνω συγκεκριμένα εστιατόρια...Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι στην παλιά πόλη τα μαγαζιά είναι πολύ τουριστικά (κι οι τιμές επίσης)...Κάποια από τα μαγαζιά που συχνάζουν κυρίως ντόπιοι και μπορείς να τα βρεις διάσπαρτα στην πόλη (πχ στην Krakowskie Przedmiescie έχει διάφορα) είναι τα λεγόμενα milk bars (bar mleczny). Παραδοσιακό φαγητό και σε πολύ καλές τιμές!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για πειτε μου και εμενα κατι γενικοτερο.
Εχοντας 10-11 μερες και μενοντας 6-7 μερες σε Κρακοβια και 4-5 σε Βαρσοβια,ποσες μερες θα χρειαζονταν να δω καλα τις δυο αυτες 2 πολεις και ταυτοχρονα να κανω 3 ή και 4 ημερησιες για να εχω μια αντιπροσωπευτικη εικονα της χωρας;
Θα έλεγα 4 μέρες για την κάθε πόλη και μετά έξτρα μονοήμερες...

Από Βαρσοβία μπορείς να πας στο Torun (γενέτειρα του Κοπέρνικου) και Lodz...

Από Κρακοβία πας Άουσβιτς και Αλατωρυχεία Wieliczka...ακόμα το Wroclaw είναι πολύ όμορφο αλλά πέφτει λίγο πιο μακριά...Επίσης στην Czestochowa υπάρχει ένα διάσημο μοναστήρι το οποίο έχει την εικόνα της Black Madonna Cz?stochowa - Wikipedia, the free encyclopedia
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Θα έλεγα 4 μέρες για την κάθε πόλη και μετά έξτρα μονοήμερες...

Από Βαρσοβία μπορείς να πας στο Torun (γενέτειρα του Κοπέρνικου) και Lodz...

Από Κρακοβία πας Άουσβιτς και Αλατωρυχεία Wieliczka...ακόμα το Wroclaw είναι πολύ όμορφο αλλά πέφτει λίγο πιο μακριά...Επίσης στην Czestochowa υπάρχει ένα διάσημο μοναστήρι το οποίο έχει την εικόνα της Black Madonna Cz?stochowa - Wikipedia, the free encyclopedia

Αρα γινεται μονοημερη απο Κρακοβια προς Τσεστοχοβα;
Το Ζακοπανε γινεται σε μονοημερη;Ξερω οτι καποιοι θα πουν για διαμονη στο Ζακοπανε αλλα προτιμω μονο Βαρσοβια και Κρακοβια.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Επίσης επειδή σε όποια χώρα πάω μου αρέσει να πηγαίνω για φαγητό και γενικά για διασκέδαση σε μέρη που συχνάζουν ντόπιοι και όχι τουρίστες έχετε να προτείνετε κάτι?
λοιπόν για μένα must για ξένους που δοκιμάζουν Πολωνικό φαγητό είναι το Chloskie Jadlo (διαβάζετε Χουοπσκιε Ιαδουο)
στην Βαρσοβία θα βρεις 2 Ch?opskie Jad?o

άμα σου αρέσουν τα τορτέλινια τότε επιβάλεται να επισκεφτείς το θυμισμένο εστιατόριο Pierogarnia Pierogarnia, Warsaw - Restaurant Reviews - TripAdvisor

εκεί που θα βρεις μόνο πολώνους να τρώνε είναι τα διάσημα Milky Bars / Bary Mleczne, απλά να ξέρεις ότι το μενού είναι στα Πολώνικα, κι θα πρέπει να ξερείς μερεικά φαγήτα στα πολώνικα, μπορώ να σε βοήθησω αν θέλεις

μερικά Milky Bars

Poziomka
ul. Borowika 8/4

Rabarbar
ul. Stanisława Kolucha 4

Bambino
Krucza 21

Biedronka
ul. Grójecka 79

Familijny
ul. Nowy Świat 39

Gdański
ul. Gen. Anderssa 33

Gościnny
ul. Slowackiego 26

Malwa
ul. Conrada 11

Mirów
ul. Elektoralna 23

Prasowy
ul. Marszałkowska 10/16

Wilanowski
ul. Belwederska 2

Złota Kurka
ul. Marszałkowska 55/73

κι για τέλος, αν σου αρέσει η σοκολάτα κι ειδικά η ζεστή σοκολάτα (κι όχι κακάο) θα πας οπώσδηποτε εδω WEDEL Chocolate Lounge - Home

ένα σου λέω, όταν θα πάρεις την ζεστή σοκολάτα κι θα την αναποδογυρίσεις θα περιμένεις τουλάχιστον 1 λεπτό μέχρι να πέσει η πρώτη σταγόνα, είναι τόσο πυχτή που λιώνει αργά μέσα στο λαιμό
(αν έχεις πρόβλημα με το ζαχαρο, καλό θα είναι να μη πας εκει)

αυτά, αν θες τίποτα άλλο ρώτα με :D
 

kon

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Thanasi οι πληροφορίες σου ήταν τέλειες!! Ήδη έχω αρχίσει και φτιάχνω πρόγραμμα και περιμένω να περάσουν οι μέρες για να φύγω. Στην αρχή είχα ψιλοαπογοητευτεί με την επιλογή της Βαρσοβίας γιατί δεν ήταν στις πρώτες μου προτιμήσεις για εξωτερικό αλλά τώρα μετά από τόσα που μου είπατε δε ξέρω αν θα με φτάσουν οι μέρες....
Κάτι τελευταίο! επειδή θα τα τιμήσω τα Milky Bars μήπως έχεις να προτείνεις κανένα φαγητό γιατί αν το μενού είναι στα πολωνικά βλέπω να πεινάμε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom