Βασιλιτσα η Πήλιο?

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σε όλους έφτασε ο καιρός να κάνουμε κράτηση για χειμερινό προορισμο.. Έχουμε κοιτάξει πολλα μέρη Όπως Ελατοχωρι, Καλάβρυτα αλλα τελικά ειπαμε να παμε σε ενα από τα δύο που είναι στον τίτλο..

Βασιλιτσα Γρεβενών η Πήλιο?

Πέρυσι πήγαμε Ελατη που ήταν ενα πραγματικο όνειρο...

Βασιλιτσα απο τι βλέπουμε στις φωτογραφίες μας αρέσει ποιο πολύ απο το Πήλιο.. Θέλουμε να δούμε και λίγο χιόνι...

Στο Πήλιο μας προβληματιζει ενα ερώτημα.. Βλεπεις θάλασσα? Γιατί κατι τέτοιο δεν θα μας αρέσει.. Πχ να έχει χιονι και να βλέπεις απο κάτω την θάλασσα.. Αλλα γενικά θα θελαμε να ακούσουμε τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας..
Θα πάμε στις 18 Δεκεμβρίου ... Για δύο βράδια...

Σας ευχαριστούμε.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Αν επιλέξεις Βασιλίτσα και δεν έχει χιόνι εκείνη την περίοδο, πράγμα πολύ πιθανό αλλά όχι και αδύνατο, τότε θα είναι πολύ μοναχικά ....εσείς και καμιά δεκαριά στην πλατεία στη Σμίξη... ούτε στη Σαμαρίνα που είναι κοντά δεν θα δεις κόσμο...αλλά αν είσαι τυχερός και έχει χιόνι θα είναι ωραία...

Για το Πήλιο έχουν γραφτεί πάρα πολλά και είναι σίγουρα διαφορετικός προορισμός με πολλές εναλλακτικές λύσεις αλλά και θάλασσα να φαίνεται σχεδόν απο παντού αφού το περιβάλλει .. και δω βέβαια σχεδόν απίθανο να έχει χιονίσει τότε... αλλά ποιός ξέρει;;; κάνε με προφήτη να σε κάνω άγιο λένε στο χωριό μου....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Με στεναχωρεις πολυ τωρα...Μα θελουμε να δουμε χιονι.Βασικα αυτος ειναι και ο λογος που επιλεγουμε τετοιο μερος...Υπαρχει καποια αλλη προταση?
Ορεινη Ναυπακτια Ανω Χωρα αξιζει?Οποια αλλη προταση που υπαρχει πιθανοτητα ποιο μεγαλη να δουμε χιονι δεκτη..Σε ευχαριστω...
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Συμφωνω με chrisbad με την επιφυλαξη να αλλαξε κατι στο Περτουλι απο την τελευταια φορα που επισκευτηκα την περιιοχη πριν 8 χρόνια, ενω στην Ελατη και στο Πηλιο πηγα φετος. H περιοχή εκεινη ειναι ωραια μονο χιονισμενη. Καμια σχεση με Ελατη που πηγες περσι που ειναι ωραια και χωρις χιόνι, ειδικα τα Χριστουγεννα. Απο την άλλη το Πηλιο...τι να πω...ειναι σκετη λατρεια. Δεν θα ξερεις πιο χωριο να προτοθαυμασεις, Μακρυνιτσα Ζαγορά, Μηλιές, Βυζιτσα. Για να μην μιλησω για τα καταλύματα που δεν εχουν καμια σχεση. Στο Πηλιο μπορεις να μεινεις σε ένα απο τα πολλα αρχοντικα που εχει κατι που δεν θα βρεις σιγουρα στην Ελατη. Η αποφαση βεβαια ειναι δικη σου και οπου και να πας να περάσεις καλα !
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Με στεναχωρεις πολυ τωρα...Μα θελουμε να δουμε χιονι.Βασικα αυτος ειναι και ο λογος που επιλεγουμε τετοιο μερος...Υπαρχει καποια αλλη προταση?
Ορεινη Ναυπακτια Ανω Χωρα αξιζει?Οποια αλλη προταση που υπαρχει πιθανοτητα ποιο μεγαλη να δουμε χιονι δεκτη..Σε ευχαριστω...
Για το χιόνι τα είπαμε....αν θέλεις οπωσδήποτε θα περιμένεις να χιονίσει και μετά να αποφασίσεις ...για την περίοδο που θέλεις δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στη τιμή...
Ορεινή Ναυπακτία σίγουρα αξίζει αλλά εγω θα προτιμούσα Μάιο για κει...


Συμφωνω με chrisbad με την επιφυλαξη να αλλαξε κατι στο Περτουλι απο την τελευταια φορα που επισκευτηκα την περιιοχη πριν 8 χρόνια, ενω στην Ελατη και στο Πηλιο πηγα φετος.
με ψιλομπέρδεψες βρε @HKLEOPATRA ....Περτούλι και Ελάτη είναι στην ίδια περιοχή ....εκτός και αν μιλάς για άλλη Ελάτη...

ΥΓ εντάξει είμαι άσχημος αλλά δεν το γράφω κιόλας :D προτιμώ το chrisbd ...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Συμφωνω με chrisbad με την επιφυλαξη να αλλαξε κατι στο Περτουλι απο την τελευταια φορα που επισκευτηκα την περιιοχη πριν 8 χρόνια, ενω στην Ελατη και στο Πηλιο πηγα φετος. H περιοχή εκεινη ειναι ωραια μονο χιονισμενη. Καμια σχεση με Ελατη που πηγες περσι που ειναι ωραια και χωρις χιόνι, ειδικα τα Χριστουγεννα. Απο την άλλη το Πηλιο...τι να πω...ειναι σκετη λατρεια. Δεν θα ξερεις πιο χωριο να προτοθαυμασεις, Μακρυνιτσα Ζαγορά, Μηλιές, Βυζιτσα. Για να μην μιλησω για τα καταλύματα που δεν εχουν καμια σχεση. Στο Πηλιο μπορεις να μεινεις σε ένα απο τα πολλα αρχοντικα που εχει κατι που δεν θα βρεις σιγουρα στην Ελατη. Η αποφαση βεβαια ειναι δικη σου και οπου και να πας να περάσεις καλα !
Η αληθεια ειναι πως και εγω μπερδευτηκα :D Ρε παιδια το Πηλιο ομως δεν ειναι καπως που βλεπεις θαλασσα?Ισως ειναι αστειο που εχουμε τετοιο κολλημα?
Και οχι δεν θελουνε σκι και τα σχετικα...

Για το χιόνι τα είπαμε....αν θέλεις οπωσδήποτε θα περιμένεις να χιονίσει και μετά να αποφασίσεις ...για την περίοδο που θέλεις δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στη τιμή...
Ορεινή Ναυπακτία σίγουρα αξίζει αλλά εγω θα προτιμούσα Μάιο για κει...

με ψιλομπέρδεψες βρε @HKLEOPATRA ....Περτούλι και Ελάτη είναι στην ίδια περιοχή ....εκτός και αν μιλάς για άλλη Ελάτη...

ΥΓ εντάξει είμαι άσχημος αλλά δεν το γράφω κιόλας :D προτιμώ το chrisbd ...
Ναι καταλαβα απλα θελουμε να παμε καπου τον Δεκεμβριο..Για μετα βλεπουμε...
Θα το δουμε για Πηλιο ποιο καλα....Ποιο χωριο να προτιμήσουμε?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Για απομόνωση στα Χάνια .... είναι οικισμός κοντά στο χιονοδρομικό με αρκετά καταλύματα και εστιατόρια και μπορείς να κάνεις και καλές πεζοπορείες γύρω ... αλλά καλύτερα θα έλεγα Πορταριά και Μακρυνίτσα που συνδυάζει πολλά .... τα Χάνια είναι 20-25 λεπτά, έχει κίνηση θα είναι και Χριστουγεννιάτικη η ατμόσφαιρα και έχει και κάποια καλά καφε στην περιοχή (Αερικό, Μύρτιλο, Ξενία και πλατεία Μακρυνίτσας όπως και αρκετά εστιατόρια )...
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για απομόνωση στα Χάνια είναι οικισμός κοντά στο χιονοδρομικό με αρκετά καταλύματα και εστιατόρια και μπορείς να κάνεις και καλές πεζοπορείες γύρω ... αλλά καλύτερα θα έλεγα Πορταριά και Μακρυνίτσα που συνδυάζει πολλά .... τα Χάνια είναι 20-25 λεπτά, έχει κίνηση θα είναι και Χριστουγεννιάτικη η ατμόσφαιρα και έχει και κάποια καλά καφε στην περιοχή (Αερικό, Μύρτιλο, Ξενία και πλατεία Μακρυνίτσας όπως και αρκετά εστιατόρια )...
Τα Χανια ειναι πραγματικα κουκλιστικα..Και μου θυμίζει ατμόσφαιρα χειμωνα ειναι αυτο που θελω...
Οταν λες εχει κίνηση εννοεις απο κοσμο?Τι πολλα συνδυάζει?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Τα Χανια ειναι πραγματικα κουκλιστικα..Και μου θυμίζει ατμόσφαιρα χειμωνα ειναι αυτο που θελω...
Οταν λες εχει κίνηση εννοεις απο κοσμο?Τι πολλα συνδυάζει?
Ναι .. Μακρυνίτσα-Πορταριά έχει πιο πολύ κόσμο και πιο πολλές επιλογές γενικά απο Χάνια... απο περπάτημα μέσα στα σοκάκια των δύο χωριών, αρχοντικά, καφέ εστιατόρια ταβέρνες και κανα μπαράκι ... μετά όπως σου ειπα είναι πολύ κοντά και τα Χάνια ...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ναι .. Μακρυνίτσα-Πορταριά έχει πιο πολύ κόσμο και πιο πολλές επιλογές γενικά απο Χάνια... απο περπάτημα μέσα στα σοκάκια των δύο χωριών, αρχοντικά, καφέ εστιατόρια ταβέρνες και κανα μπαράκι ... μετά όπως σου ειπα είναι πολύ κοντά και τα Χάνια ...
Βρηκα αυτο εδω στα Χανια http://www.pelionhotels.gr/newsite/hotel/photo_gallery.html

Πηρα τηλεφωνο τωρα και μου ειπε μονο 50 ευρο το βραδυ μαζι με πρωινο τζακι και δωρεαν ξυλα..Μια χαρα δεν ειναι?Οποτε σκέφτομαι να μείνω 3 βραδυα...

Οποτε λεω να μείνουμε Χανια και πηγαίνουμε βολτουλες εκει που μας πρότεινες...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Δεν έχω μείνει εκεί αλλά μια χαρά φαίνεται...άμα έχει και χιόνια θα περάσεις ακόμα καλύτερα..το τοπίο θα σε αποζημιώσει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.771
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom