Βασκικα χωρια...

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πολύ ωραίες οι φωτό, ευχαριστούμε! :clap:

ενισχύουν την απόφαση που πήρα στη Βαρκελώνη για road trip στην Ιβηρική!

ΥΓ. το καλό φαί και κρασί ειδικά της περιοχής, πάντα ευπρόσδεκτο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ ενδιαφερουσες και χρησιμες οι πληροφοριες. Κατγραφησαν για το μελλον.
 

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Πολυ ομορφα φαινονται ολα getxowoman!!
Ο Ιουλιος ειναι κοντα (στις 10/7 αναχωρουμε ) και σκεφτομασταν 5 μερες Βαρκελωνη και 5-6 μερες στη χωρα των Βασκων....
Μια και θα παμε με το αυτοκινητο μας θα τα περιδιαβουμε αυτα τα ομορφα χωρια..Θα προτεινες να μεινουμε στο μπιλμπαο η εχεις κατι αλλο να προτεινεις?..

...Στο obiedo αξιζει να παμε?

Ευχαριστω εκ των προτερων;)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πολυ ομορφα φαινονται ολα getxowoman!!
Ο Ιουλιος ειναι κοντα (στις 10/7 αναχωρουμε ) και σκεφτομασταν 5 μερες Βαρκελωνη και 5-6 μερες στη χωρα των Βασκων....
Μια και θα παμε με το αυτοκινητο μας θα τα περιδιαβουμε αυτα τα ομορφα χωρια..Θα προτεινες να μεινουμε στο μπιλμπαο η εχεις κατι αλλο να προτεινεις?..

...Στο obiedo αξιζει να παμε?

Ευχαριστω εκ των προτερων;)

Καταρχην ωραιο ταξιδι θα κανεις!! Απο τη μια θα δεις τη πιο κοσμοπολιτικη πολη της χωρας και απο την αλλη οχι μια τοσο γνωστη εικονα της Ισπανιας προς τα εξω,ειδικα τα χωρια που γραφω ειναι πολυ ομορφα και αυθεντικα! Φερε και ενα λεξικο μαζι σου!!
Ετοιμασου να δεις πολυ πρασινο!!! Ενα δικο μου πλανο που σου προτεινω: μια μερα στο σαν σεμπαστιαν,κοιμασαι εκει και το επομενο πρωι ερχεσαι στο Μπιλμπαο αλλα απο τον επαρχιακο δρομο,costa costa,και ετσι θα δεις τα χωρια που γραφω στο θρεντ,επισης τα χωρια αυτα βρισκονται στο νομο Bizkaia και μετα το Bakio να πατε στο χοτελ σας,το Bakio ειναι το χωριο που θα συναντησεις μετα το san juan de gaztelugatxe. Θα ελεγα να μεινεις εντος Μπιλμπαο και για τα πιο κοντινα μερη οπως getxo και plentzia να αφιερωσεις αλλη μερα και στα δυο πας ανετα με το μετρο.

Αν θες καποια πληροφορια για φαγητο ή κατι αλλο πες μου. Δες και λιγο το θρεντ τεχνη στο πιατο,τα 2 πρωτα ταπας μπαρ που γραφω για μενα ειναι must!
Ετοιμασου,διοτι εχουμε εκπτωσεις εκεινη την περιοδο που θα ερθεις. Και αφου θα εχετε αυτοκινητο να ξερετε οτι παιζει πολυ το ρανταρ,ειτε σταθερο ειτε καποιο αυτοκινητο ρανταρ,για αυτο λιγο προσοχη. Για το λεξικο δε κανω πλακα ειναι καλο να φερεις μαζι σου.

Τη διαδρομη που σου εγραψα την εκανα τα χριστουγεννα με τους φιλους μου,γυρνωντας απο το Μπορντω.


Οσο για το Oviedo,ειναι τρεις ωρες και κατι απο το Μπιλμπαο,δεν εχω παει στη συγκεκριμενη πολη ,αλλα αν εχεις σκοπο να φτασεις μεχρι εκει ειναι καλυτερα να πας στις λιμνες του Covadonga.


Αυτα!
 

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες ...Ηδη εχει πεσει τρελος ενθουσιασμος στην ομαδα ...Ειδα και καποιες φωτο απο το San Sebastian και ενθουσιαστηκα....
Ερωτησεις τωρα ,μια που εισαι ειδημων.:)
1)Το λεξικο που αναφερεις φανταζομαι εννοεις ελληνοισπανικο ή κατι αλλο?
Το λεω γιατι η κορη μου που θα ειναι μαζι μας αν και 14 μιλαει πολυ καλα ισπανικα ,δεν αρκει αυτο πιστευεις?
2) Αν μεινουμε ολες τις μερες στο San Sebastian και δεν παμε μπιλμπαο για διαμονη ,θα ειναι μακρινες οι αποστασεις με το αυτοκινητο για να τις κανουμε αυθημερον?
3) Μια και ο συζυγος ειναι βουνισιος και θα ηθελε να παμε και σε κανενα ορεινο χωριο εχεις κατι να προτεινεις σε λογικη αποσταση ?

Αυτα προς το παρων ...(Τωρα που σε βρηκα , σε βομβαρδιζω με ερωτησεις)

Ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια σου....:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον λιγο συντομα θα στα γραψω μιας και βρισκομαι εκτος Μπιλμπαο. Καταρχην η διαμονη στο Σαν Σεμπαστιαν ειναι πιο ακριβη απο Μπιλμπαο. Μπορεις να κανεις αυθημερον εκδρομη απο Σ.Σ. στα χωρια που αναφερω απο τον επαρχιακο δρομο και μετα επιστροφη απο autopista,αλλα εχει διοδια,7 ευρω. Ημερησια στο Μπιλμπαο θα κανεις παλι απο autopista,και σημαινει 7 ευρω στο πηγαινε και αλλα 7 στο γυρισμο.

Δηλαδη η διαδρομη που σου προτεινω ειναι πιο οικονομικη.


Εχεις παιδια; Θα σου προτεινα εκδρομη στο Cabarceno,βρισκεται στο νομο της Cantabrias,και ειναι ενα παρκο,οπου τα ζωα ειναι ημιελευθερα,εννοω οτι η εκταση που κινουνται ειναι μεγαλη και καμια σχεση με το τυπικο ζωολογικο παρκο.Για να καταλαβεις για τους βασκους γονεις ειναι μια αγαπημενη εκδρομη. :: CABARCENO :: Parque de la Naturaleza de Cab

Κοιτα στο προτεινω γιατι σκεφτοσουνα να πας Οβιεδο που ειναι πιο μακρυα απο το Μπιλμπαο. Το Cabarceno ειναι γυρω στη μια ωρα και κατι απο Μπιλμπαο.


Οσο για τα ορεινα χωρια θα επανελθω στην επιστροφη,κανε οσες ερωτησεις θελεις απλα να ξερεις σε λιγες μερες θα ειμαι παλι εκτος απο Μπιλμπαο.

Μια χαρα που ξερει η κορη σου ισπανικα!! Αρα δε θα χρειαζεσαι λεξικο.
 

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Ευχαριστω για ολα ....Μετραμε τις μερες 8 και σημερα...Θα προσπαθησουμε να τα περασουμε ολα αυτα...και θα γυρισουμε να μοιραστουμε τις εντυπωσεις μας..:)
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλησπέρα και απο μένα!

κλείσαμε για Bilbao 20-22/7 και Santiago de Compstela 23-25/7.
Απο Bilbao σκεφτόμαστε να πάμε εκδρομές προς Donostia και Santander.
Ότι συμβουλές και προτάσεις έχεις (εκδρομές, φαγητό και ότι αλλο πιστευείς) παραπάνω απο καλοδεχούμενές :D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλησπέρα και απο μένα!

κλείσαμε για Bilbao 20-22/7 και Santiago de Compstela 23-25/7.
Απο Bilbao σκεφτόμαστε να πάμε εκδρομές προς Donostia και Santander.
Ότι συμβουλές και προτάσεις έχεις (εκδρομές, φαγητό και ότι αλλο πιστευείς) παραπάνω απο καλοδεχούμενές :D

Επειδη ειμαι εκτος οταν επιστρεψω στη βαση μου θα σου γραψω πιο πολλα,αλλα λιγο περιλυπτικα: Η εκδρομη που προτεινω ειναι μια χαρα και αν σου φανουν πολλα τοτε πηγαινε στα κοντινα,οπως getxo,οπου εκει μην παραλειψεις το παλιο λιμανι=puerto viejo,τη γεφυρα=the puente.
Το χωριο Plentzia και περπατα διπλα στο ποταμι απο το μετρο μεχρι τη παραλια.
Και εννοειται οπωσδηποτε,san juan de gaztelugatze.

Για μπανιο,αν βεβαια πετυχεις καλη μερα,πηγαινε laga.

San Sebastian,φαγητο στη παλια πολη,για αμετρητα ταπας μπαρ!

Για santander δεν εχω να σου πω και τιποτα,απλα ψαξε λιγο πιο πανω οπου εχω γραψει για cabarceno,αν εισαι go2cdanimals ενα ωραιο μερος να το επισκεφτεις!!

Ψαξε για παρκομετρα σε ολες τις πολεις που ανεφερες,μη την πατησεις.

Στην επιστροφη θα γραψω και αλλα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Απο φαγητο εντος πολεως,μπιλμπαο εννοω,προτεινω ενα απο τα αγαπημενα μου, abaroa ABAROA εχει 2 εντος Μπιλμπαο και ενα στο Γκετσο,αυτο που μου αρεσει σαν περιβαλλον ,βρισκεται ακριβως μπροστα απο το μουσειο,museo,ετσι λεμε το: el museo de bellas artes και το εστιατοριο βρισκεται plaza de museo 3. Ειναι βασκικο εστιατοριο και εχει το μενου και στα αγγλικα και αν θες να φας καποιο επιδορπιο απο τα μερη μας το goxua ειναι πολυ καλο.
Οσο για ταπας El Globo και παλι El Globo,βρισκεται ακριβως μπροστα στη Diputacion,πηγαινε στο θεμα που εχω ανοιξει στο μπλογκ τεχνη σε καθε πιατο και μιλαω αναλυτικα για αυτο εκει και για αλλα ταπας μπαρ.

Πηγαινε και στην αγορα,τυπου βαρκακειου,θεωρειται η μεγαλυτερη στην Ευρωπη,εγω μονο μια φορα εχω παει,απλα ενημερωτικα εχει πολυ καλο ψαρι σε αυτη την αγορα.

Τωρα οταν θα εισαι στο san juan de gaztelugatxe μια πολυ καλη cervecera ειναι: Eneperi Jatetxea ,το οποιο ειναι και εστιατοριο βασκικο,αλλα υποψην τρωως καλα αλλα αρκετα ακριβο. Αν πας και κανενα σαββατο ισως πετυχεις και κανενα γαμο. Βασικα στο εξωτερικο του χωρο βρισκεται η Cervecera,οπου ενα απο τα κυρια πιατα ειναι το ψητο κοτοπουλο. Η Cervecera ειναι κατι σα τις δικες μας ταβερνες,οπου παμε να φαμε παιδακια κτλ,τις κυριακες οι βασκοι οταν εχει καλο καιρο πανε συνηθως σε αυτες διοτι ειναι και καλα διαμορφωμενες και για τα παιδια,με τσουληθρες κτλ. Τη συγκεκριμενη στην προτεινω και λογω περιβαλλοντος,ειναι πολυ ομορφα,με το πρασινο και θεα τη θαλασσα.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Θα ακούσεις τις εντυπώσεις μας στο γυρισμό!
Αντε πλησιάζει!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για κοιταχτε μηπως εχει καμια φιεστα σε κανενα προαστιο τις μερες που θα ειστε.Αξιζει καποιος να δει και πως ειναι τα δικα μας " πανηγυρια " . Βεβαια στις 25/07 εχουμε τη μερα της παεγιας στο Γκετσο,ειναι μια γιορτη,οπου φτιαχνουμε παεγια και την περναμε τρωγοντας και πινοντας σανγκρια,ολη μερα!!!! Οταν γυρισω θα δω τι παιζει τις ημερομηνιες που θα ειστε,αληθεια ποτε ερχεστε για να δω πιο συγκεκριμενα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.149
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom