Βατικανό Βατικανό Δωρεάν Είσοδος

jovannaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα σας,

επιτέλους και εγώ θα πάω 3 μερούλες Ρώμη (23/3 με 26/3)! Όσο μου επιτρέπει η άδεια από τη δουλειά μου δηλαδή....
Το φόρουμ με έχει βοηθήσει πααααααααρα πολύ στην προετοιμασία του ταξιδιού, τι θα έκανα χωρίς εσάς!!!!!!!
Έχω κλείσει ξενοδοχείο (στη via veneto), έχω κάνει και ένα πλάνο των ημερών και έχω μόνο μία ερώτηση....τα φώτα σας! Θέλω να επισκεφτώ το Βατικανό. Από την επίσημη σελίδα του είδα ότι την τελευταία Κυριακή (24/3) τα μουσεία του είναι δωρεάν. Το θέμα είναι ότι λογικά θα γίνεται χαμός από τον κόσμο και επίσης η είσοδος στα μουσεία είναι ανοιχτή μέχρι τις 12:30, ενώ το Βατικανό κλείνει στις 14:00.....
Αξίζει να στριμώξω το Βατικανό σε τόσο λίγη ώρα? Ουσιαστικά θέλω να δω την εκκλησία του Αγίου Πέτρου, την Καπέλα Σιξτίνα και να πάω και μία βολτίτσα στο Castel sant Angelo... Να επωφεληθώ λέτε του δωρεάν εισιτηρίου και ας τρέξω λίγο ή καλύτερα να πάω με την ησυχία μου μια άλλη μέρα?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στο Βατικανό έχω την εντύπωση ότι δεν ισχύει η δωρεάν είσοδος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σορρυ ειμαι και ξανθια μπλεχτηκα .
Επαναπροσδιορισε =τι ωρα αρχιζει η δωρεαν επισκεψη και τι ωρα ληγει ..για να σου πουμε.
Καπου μπλεχτηκα με τις ωρες που εγραφες:roll:....
 

jovannaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Calendar 2012 of the Vatican Museums

25/3 λέει είναι δωρεάν....

9 με 12:30 είναι δωρεάν είσοδος, και λέει ότι κλείνει στις 14 το μεσημέρι. Λίγο δεν είναι για να το γυρίσω? Δεδομένου και του κόσμου που θα έχει φοβάμαι μην το μετανιώσω... :S
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Hours and tickets
Nα το σαιτ ..οχι εχει δωρεαν την τελευταια Κυριακη..εκτος απο καποιες..... τις αναφερει.
Απο 9-12μιση και τα μουσεια κλεινουν στις 2.Εγω νομιζω οτι προλαβαινετε.

Εκτος αν γινεται σκοτωμος απο κοσμο και αντι για 9 ..μπεις μεσα στις 11.
 

jovannaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ! Όπως και να το κάνουμε συμφέρει η δωρεάν είσοδος.... προσπαθώ να κρατήσω και όσο μπορώ το ταξίδι σε Low budget.... απλά δεν θέλω να το μετανιώσω εκ των υστέρων, αφού πάω πρώτη φορά στο Βατικανό, τουλάχιστον να προλάβω να δω και τίποτα.....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
θα πας στο κλασικό "τουρ" μπαίνουμε, ψάχνουμε την καπέλα σιστίνα και βγαίνουμε
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πηγαινε ισως 9 παρα και βλεπεις τι γινεται απο κοσμο ..οποτε δρας αναλογα.
Αντιλαμβανομαι οτι δεν ειναι ευκολο να κουβαλιεσαι πρωινιατικα εκει περα ..και ισως να μην μπεις ..αλλα εφοσον θες να αξιοποιησεις την free Κυριακη ..κατι τετοιο θα κανεις .
Διαφορετικα κλεινεις απο το σαιτ του Βατικανου και παρακαμπτεις ουρες.
 

jovannaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
αααααααα τέλεια! Δηλαδή Θανάση λες να πάω άλλη μέρα? Αφού θα την ψάξω την (α)Καπέλα να προλάβω να μπω και μέσα??????
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στο μουσείο του Βατικανού τις κανονικές μέρες γίνετε χαμός, φαντάσου τι θα γίνετε τότε, ειδικά μετά την Λειτουργία στην πλατεία του Αγίου Πέτρου
 

jovannaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Μάλιστα............. θα το σκεφτώ τότε...... τουλάχιστον την Κυριακή θα χαιρετήσουμε και τον Πάπα! Από το τίποτα!!!!!! :p :p :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.300
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom