Αυστρία Γερμανία Βαυαρία-Αυστρία Ιούλιος 2010

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ετοιμαζομαι για την ιδια ακριβως εκδρομη τελη Οκτωμβριου.
αλλα θα νοικιασουμε αμαξι ωστε να σταματαμε και οπου μας αρεσει.
τελικα μονο εγω δεν πεθαινω να περιμενω τοσες ωρες για να μπω στο καστρο του Νοισβανσταιν??:cool:
μπορουμε να το πλησιασουμε απο κοντα αλλα χωρις να εχουμε διαλεξει καποια περιηγηση με γκρουπ??
κατα τα αλλα πολυ καλη η περιγραφη σου.
θα κρατησω σημειωσεις,θα μου χρειαστουν :clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μπορουμε να το πλησιασουμε απο κοντα αλλα χωρις να εχουμε διαλεξει καποια περιηγηση με γκρουπ?? :clap:
βασικά όχι.

η επίσκεψη στο εσωτερικό του γίνεται μόνο με ξενάγηση, διαλέγεις απλά τη γλώσσα, αγγλικά, γερμανικά κ.α

συγκεκριμένα αναφέρει ο ιστότοπος πως:

General information


περισσοτερες πληροφορίες εδώ:
Bayerische Schl?sserverwaltung | Neuschwanstein Castle | Tourist info
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
solareagle.blogspot.com

Tσεκαρετε το blog που μολις εφτιαξα.
 

korinaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστρία
Μου έκανε τρομερή εντύπωση που είχε τόσο ζέστη στην Αυστρία...Εμείς πήγαμε φέτος μέσα Ιουνίου και μείναμε στο Stubaital(20 λεπτα με το αμάξι απ το Ίννσμπρουκ)και κυκλοφορούσαμε με μακρυμάνικα...Μάλιστα την μέρα που φύγαμε χιόνισε!!!!!:clap:Απίστευτο?????:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ επίσης ετοιμάζομαι για κάτι παρόμοιο,οδικώς,στα τέλη Οκτωβρίου - κοίτα να δεις σεφτέ που κάνουμε στη Μέρκελ - αν όλα πάνε καλά κι έχουμε την υγειά μας και τη δουλειά μας...

Taver εσύ που είσαι επί των καιρικών φαινομένων,τι άποψη έχεις για τον Βαυαρικό καιρό στα τέλη Οκτώβρη;

Εντάξει φθινόπωρο πάω να απολαύσω,καμιά βροχή την θεωρώ σχεδόν must να την φάω.Από'κει και πέρα;Μπορεί να βλαστημήσω από τις βροχές;Πιθανότητες χιονόπτωσης;Νομίζω πέρσι είχαν προβλήματα από νωρίς.



Εκτός αυτού θέλω και την γνώμη όλων των ειδικών.To Deutches Museum να το δω;Θέλω πολύ να το δω αλλά φοβάμαι α) μήπως είναι πολύ "παιδικό" β)μήπως είναι όλα στα Γερμανικά και δεν καταλάβω γρι.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μου έκανε τρομερή εντύπωση που είχε τόσο ζέστη στην Αυστρία...Εμείς πήγαμε φέτος μέσα Ιουνίου και μείναμε στο Stubaital(20 λεπτα με το αμάξι απ το Ίννσμπρουκ)και κυκλοφορούσαμε με μακρυμάνικα...Μάλιστα την μέρα που φύγαμε χιόνισε!!!!!:clap:Απίστευτο?????:D

Τυχαμε στην περιπτωση.Παντως,επειδη εβρεξε την παραμονη που φυγαμε,εχω να πω οτι καλυτερα ζεστη παρα βροχη.Αυτες οι περιοχες θελουν περπατημα.Οχι να εισαι εγκλωβισμενος.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ποσο λετε να στοιχισει να νοικιασω αμαξι απο την αυστρια?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ ενδιαφέρουσες οι ημερήσιες που έκανες από Μόναχο, δίνεις πολύ καλές ιδέες.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι εφικτή μια ημερήσια εκδρομή από Μόναχο για Bamberg με μια στάση 2-3 ωρών στη Νυρεμβέργη. Επίσης αν δεν φθάνει ο χρόνος και για τα δύο, αξίζει η Νυρεμβέργη για μια ημερήσια εκδρομή ή να κινηθώ καλύτερα προς Ρέγκενσμπουργκ? Μιλάω για καθημερινή που το εισιτήριο Bayern ισχύει μετά τις 9.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και οι τρεις πόλεις είναι ωραίες με διαφορετικό τρόπο η κάθε μία.

Για το συνδυασμό Νυρεμβέργης - Βαμβέργης, αν ξεκινήσεις πολύ νωρίς το πρωί και γυρίσεις αργά το βράδυ, γίνεται. Βέβαια, θα πάρεις μια μικρή μόνο γεύση και από τις δύο.

Αν το μόνο που θες είναι να κάνεις μια βόλτα στο κέντρο τους, να βγάλεις μερικές φωτογραφίες και να πιεις μια ή και δυό μπύρες :)mrgreen:), τότε καλά είναι.

Αν θες να τις δεις καλύτερα, τότε διάλεξε μία από τις δύο. Η Βαμβέργη είναι πιο μακριά και θα χρειαστείς περισσότερη ώρα στο ταξίδι, η Νυρεμβέργη είναι πιο μεγάλη και θα "φας" περισσότερη ώρα στην περιήγηση.

Πάντως, τη Βαμβέργη μπορείς να τη συνδυάσεις και με αλλες περιοχές όπως το Wurzburg (γειά σου getxowoman....:D), σε άλλο ταξίδι, ή αν διαλέξεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο και να κάνεις κάποιο τουρ στις επαρχιακές πόλεις της Βαυαρίας, όπως αυτές που βρίσκονται στη Ρομαντική Οδό.

Το Ρέγκενσμπουργκ είναι και αυτό ωραίο για ημερήσια εκδρομή. Εμείς το είδαμε για λίγες μόνο ώρες πηγαίνοντας (με παράκαμψη) από Νυρεμβέργη στο αεροδρόμιο του Μονάχου και μας ήταν αρκετές.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ανατολικά του Ρέγκενσμπουργκ, πολύ κοντά, υπάρχει και η Walhalla. Είναι το αντίγραφο του Παρθενώνα επάνω σε ένα λόφο με πολύ ωραία θέα προς το Δούναβη. Μπορείς να πας και με καραβάκι από το Ρέγκενσμπουργκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom