Βαυαρία-Ξενώνες

dionkoul

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Kαλησπέρα το καλοκαίρι κανονίζω Roadtrip. Από Ανκόνα θα μεταβούμε Μόντενα-Μαρανέλο για επίσκεψη στο Μουσείο της Φεράρι και θα διανυκτερεύσουμε. Επόμενος σταθμός θα είναι η Βαυαρία. Σκέφτομαι να μείνω 2 βράδια σε κάποιο χωριό (Fussen, Schwangau ή Oberammergau). Θα ήθελα προτάσεις για το ποιο απ' όλα τα χωριά να επιλέξω για να μείνω και αν έχετε κάποιο συγκεκριμένο ξενώνα (που τόσο καλά λόγια έχω ακούσει για τους ξενώνες στη Βαυαρία) να μου προτείνεται ή κάποιο site που μπορώ να δω ξενώνες γι'άυτή τη περιοχή. Επίσης στη συνέχεια θα πάω Μόναχο. Είναι καλύτερα να προτιμήσω 2 βράδια σε κάποιο χωριό και 3 Μόναχο ή το αντίστροφο;;;

Ευχαριστώ, Διονύσης
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Φίλε Διονύση, θα προσπαθήσω να ανακαλέσω στη μνήμη μου το οδικό ταξίδι που είχαμε κάνει στη Βαυαρία πριν κάποια χρόνια. Γενικά προτιμήσαμε να μένουμε σε χωριά που ήταν σαφέστατα πιο οικονομικά από τις μεγάλες πόλεις. Νομίζω αν κάνεις google για το χωριό που σε ενδιάφερει και βάλεις B&B θα σου βγάλει σίγουρα λίστα. Εκεί είναι οργανωμένοι.
Το Μόναχο αυτό καθ'αυτό δεν θέλει πάνω από 1-2 ημέρες
Σίγουρα μην χάσετε Δολομίτες στην Ιταλία που λένε ότι είναι ωραίοι και είναι στη διαδρομή σας και Αυστριακές Άλπεις.
Πόσες μέρες λέτε και ποιές σκέψεις κάνετε; Αν θες στείλε ΠΜ να σου δώσω ιδέες
 

dionkoul

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
hydronetta thnx για την απάντηση. Βασικά υπάρχει η εξής σκέψη:

1η μέρα Ανκόνα-Μαρανέλο. Διανυχτέρευση καθότι θα φτάσουμε αργά το απόγευμα.
2η μέρα Μαρανέλο μουσείο ΦΕΡΑΡΙ, βόλτα στη Μόντενα
3η μέρα Ιννσμπρουκ ή Σάλτσμπρουκ;;
4η μέρα επίσης
Μόναχο
Μόναχο
7η Βαυαρία (σε κάποιο χωριό)
8η Βαυαρία, επίσκεψη στο Νοϊσβανσταϊν
9η Μπολζάνο
10η Μπολόνια για να είμαστε και κοντά στην Ανκόνα και να φύγουμε χωρίς άγχος

Yπαρχει η σκέψη απο Βαυαρία να γυρίσουμε μέσω μιας διαδρομής, της stelvio pass και απο DAVOS να οδηγήσουμε έως το Stelvio όπου θα μείνουμε και θα φύγουμε για Μπολόνια. Αν δε γίνει θα μείνουμε μια μέρα παραπάνω Αυστρία για εκδρομή στο Grossglockner High Alpine Road

Αν έχεις κάτι να προτείνεις για διαμονή φαγητό, αξιοθέατα ή ότι άλλο ευπρόσδεκτο...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές εκ των προτέρων :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
hydronetta thnx για την απάντηση. Βασικά υπάρχει η εξής σκέψη:

1η μέρα Ανκόνα-Μαρανέλο. Διανυχτέρευση καθότι θα φτάσουμε αργά το απόγευμα.
2η μέρα Μαρανέλο μουσείο ΦΕΡΑΡΙ, βόλτα στη Μόντενα
3η μέρα Ιννσμπρουκ ή Σάλτσμπρουκ;;
4η μέρα επίσης
Μόναχο
Μόναχο
7η Βαυαρία (σε κάποιο χωριό)
8η Βαυαρία, επίσκεψη στο Νοϊσβανσταϊν
9η Μπολζάνο
10η Μπολόνια για να είμαστε και κοντά στην Ανκόνα και να φύγουμε χωρίς άγχος

Yπαρχει η σκέψη απο Βαυαρία να γυρίσουμε μέσω μιας διαδρομής, της stelvio pass και απο DAVOS να οδηγήσουμε έως το Stelvio όπου θα μείνουμε και θα φύγουμε για Μπολόνια. Αν δε γίνει θα μείνουμε μια μέρα παραπάνω Αυστρία για εκδρομή στο Grossglockner High Alpine Road

Αν έχεις κάτι να προτείνεις για διαμονή φαγητό, αξιοθέατα ή ότι άλλο ευπρόσδεκτο...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές εκ των προτέρων :)
Καλό πρόγραμμα. Κάτι μου λέει ότι είσαι λάτρης των αυτοκινήτων ;)
Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει κάποιο αρχείο που μείναμε. Θυμάμαι ήταν ένα μικρό χωριό νότια του Μονάχου, σε στρατηγικό σημείο ώστε να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές στη περιοχή
Από φωτό κρίνοντας θα ψήφιζα Σάλτσμπουργκ, αλλά καλύτερα ρώτησε κάποιον που να έχει πάει. Το Ινσμπουργκ απλα βολεύει γιατί μπορείτε να δείτε το Neuschwanstein καθ'οδόν για Μόναχο
Αν είστε λάτρεις της τέχνης θα προσέθετα και Ραβέννα για τα ψηφιδωτά, είναι πολύ κοντά στην Μπολώνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.310
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom