Βγαίνουμε Αθήνα

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
A for Athens

Χμ, πώς να το γράψω τώρα για να μη φανώ εντελώς αντιδραστική... :rolleyes:

Λοιπόν, το μπαράκι είναι πολύ περιποιημένο με καταπληκτική θέα. Η διακόσμηση είναι λιτή και δε φωνάζει, δεν ενοχλεί, έχει τραπέζια με καναπεδάκια να χυθείς, μπορείς να σταθείς και όρθιος. Η μουσική εντελώς αδιάφορη, τα κοκτέιλ μέτρια (βέβαια έχω να πάω από πέρισυ το Σεπτέμβρη, οπότε μπορεί αυτές οι δύο παράμετροι να έχουν βελτιωθεί έκτοτε). Οι τιμές τσιμπημένες - λογικό γιατί το στυλ του μαγαζιού είναι κυριλέ. Σε κάθε περίπτωση πήγαινε να το τσεκάρεις, εγώ η αλήθεια είναι ότι κάτι έπαθα όταν πήγα και μετά από δύο ποτήρια κρασί τσακίστηκα σε παρακείμενο κεμπαπτζίδικο γιατί ένιωσα μια ξαφνική ανάγκη για μπίχλα, μυρωδιές και προσγείωση.

Όσο ωραίο λοιπόν και να είναι το A for Athens, για μένα δε θα μπορούσε ποτέ να γίνει στέκι παρόλο που λατρεύω την περιοχή, ακριβώς γιατί είναι τόσο δήθεν. Είναι αυτή η λογική διάβρωσης του χαρακτήρα συγκεκριμένων περιοχών στο όνομα της "αναβάθμισης" - κι αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, υπάρχει παντού. Όμως ο κόσμος που έχει ζήσει και αγαπήσει το Μοναστηράκι, την πλατεία του, τα στενά του, σίγουρα δε θα τόλμαγε να μπει στο ασανσέρ για ν' ανέβει στο A for Athens: Τόλμησαν να το κάνουν θυμάμαι δυο τουρίστες, που ήταν αρκετά χαλαρά και ατημέλητα ντυμένοι τη μοναδική φορά που πήγα, και τα βλέμματα αποδοκιμασίας των θαμώνων ήταν πολύ εύγλωττα. Εμένα, αυτό με χάλασε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγω όσες φορές έχω πάει γινοταν ενας ψιλοπανικός..τώρα που ανοιξε ο καιρος θα ναι ακομη περισσοτερος ο κόσμος πιστεύω..τιμές κοκτέιλ δεν θυμάμαι, αλλά φθηνό δεν το λες σε καμία περίπτωση..
Τώρα με προβλημάτισες και εμένα. Να ξεκαθαρίσω πάντως σε αυτά που έγραψα πιο πάνω ότι μου είπαν ότι λέει κυρίως για αργά το απόγευμα-νωρίς το βράδυ και όχι για πολύ αργά. Πιθανώς τότε να έχει πολύ βαβούρα. Επίσης οι τιμές χαρακτηρίζονται νορμάλ πάντα με βάση το ότι πρόκειται για μπαρ ξενοδοχείου και με εξαιρετική θέα. Αν σκεφτείτε πάντως ότι το τιμά σχετικά συχνά η 21χρονη ξαδέρφη μου που το σκέφτεται δις και τρις πριν ξοδέψει το κάτι παραπάνω, δε νομίζω ότι πρόκειται για το τραγικά ακριβό μέρος (για τα δεδομένα της πανάκριβης Αθήνας).
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Τώρα με προβλημάτισες και εμένα. Να ξεκαθαρίσω πάντως σε αυτά που έγραψα πιο πάνω ότι μου είπαν ότι λέει κυρίως για αργά το απόγευμα-νωρίς το βράδυ και όχι για πολύ αργά. Πιθανώς τότε να έχει πολύ βαβούρα. Επίσης οι τιμές χαρακτηρίζονται νορμάλ πάντα με βάση το ότι πρόκειται για μπαρ ξενοδοχείου και με εξαιρετική θέα. Αν σκεφτείτε πάντως ότι το τιμά σχετικά συχνά η 21χρονη ξαδέρφη μου που το σκέφτεται δις και τρις πριν ξοδέψει το κάτι παραπάνω, δε νομίζω ότι πρόκειται για το τραγικά ακριβό μέρος (για τα δεδομένα της πανάκριβης Αθήνας).
εγω μια φορα, θυμαμαι οτι δωσαμε 4,5-5 ευρω για εναν καφε, ο οποιος δεν ηταν και καλός!κλασική περίπτωση μαγαζιού που πληρώνεις τη θέα..
πολυ αργά δεν έχω πάει ποτέ..
αλλά για να ειμαι ειλικρινής σαν σύνολο, το μαγαζί εμένα δεν με τρελαίνει..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Thanks κορίτσια....
Εγώ παρόλο που κυκλοφορώ κέντρο δεν έχω πάει γιατί έχω την αίσθηση οτι θα αποκομίσω τις εντυπώσεις που αναφέρει ακριβώς η Krazykat...:D
Και όσο θέα και να έχει αν το cocktail είναι μέτριο και υπερτιμημένο προτιμώ να πάω στην ταράτσα του Kuzina...Αν πάω θα σας πω πάντως...

@Κrazykat, από οτι βλέπω έχουμε πάνω κάτω ίδια γούστα οπότε αν ποτέ επισκεφτώ το Μόναχο θα έχω τις συμβουλές σου ευαγγέλιο...:)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και όσο θέα και να έχει αν το cocktail είναι μέτριο και υπερτιμημένο προτιμώ να πάω στην ταράτσα του Kuzina...Αν πάω θα σας πω πάντως...
Και η kuzina μες στην κυρίλα δεν είναι όμως;
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Εμείς Nedelja μόνο στην Καζαμπλανκα τα χαλάμε, κατά τα λοιπά μια χαρά συννενοούμαστε :haha:... Έχω ανοίξει σε tabs όλα τα links που προτάθηκαν σ' αυτό το θέμα (Ταράτσα bars, Κολοκοτρώνη κλπ.) και ετοιμάζομαι να τα μελετήσω διεξοδικά, γιατί παραδόξως για Δευτέρα είμαι χαλαρά στο γραφείο. Οπότε, ό,τι προτάσεις για nightlife έχετε, ευπρόσδεκτες! Φέτος το καλοκαίρι θα μείνω μόνο 3 μέρες (και νύχτες) Αθήνα, αλλά σκοπεύω να τις γεμίσω όσο δεν πάει...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και η kuzina μες στην κυρίλα δεν είναι όμως;
Όχι δε θα το έλεγα εχώ είχα σκάσει ψιλολέτσος με σορτς και σανδάλια και μια χαρά...:D ειδικά στη μπάρα ήταν πολύ χαλαρά και ούτε δήθεν και σνομπ μου είχαν φανεί. Είναι πολύ προσεγμένος χώρος και δεν πήζει και ιδιαίτερα γιατί σπάνια πάει κάποιος μόνο για ποτό. Βέβαια έχω καιρό να πάω αλλά η θέα είναι μοναδική.
Σε καμία περίπτωση όμως δε θα το έκανα στέκι. Είναι για μια ωραία βραδιά με θέα το ναό του Ηφαίστου και ποιοτικά cocktail.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Πλατεία Αβησσυνίας

Έχει πάει κανείς στο Λουκούμι; Από μουσική τι λέει; Κι εκείνο το INOTEKA, να υπάρχει άραγε ακόμη;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εμείς Nedelja μόνο στην Καζαμπλανκα τα χαλάμε, κατά τα λοιπά μια χαρά συννενοούμαστε :haha:...
Τουλάχιστον λάτρεψα τη μπύρα Καζαμπλάνκα...:haha:

Οπότε, ό,τι προτάσεις για nightlife έχετε, ευπρόσδεκτες! Φέτος το καλοκαίρι θα μείνω μόνο 3 μέρες (και νύχτες) Αθήνα, αλλά σκοπεύω να τις γεμίσω όσο δεν πάει...
Λοιπόν το Χοροστάσιο η ταράτσα μια χαρά, Πλατεία Καρύτση νομίζω δε θα σου αρέσει...εκεί να δεις δήθεν και κακό, μαζεύονται όλα τα μικρά και στριμώχνονται σαν τις σαρδέλες. Ωραίος χώρος το T.A.F αλλά έχει χάσει το χαρακτήρα που είχε αρχικά, η γνωστή κατάρα των μαγαζιών που γίνονται γνωστά σε λίγο διάστημα...:D
Αν έχει ζέστη καλή επιλογή είναι το 6 D.O.G.S λόγω του κήπου που έχει με τα δέντρα και έχεις την αίσθηση οτι δεν είσαι στο κέντρο της Αθήνας.
Τώρα τελευταία ωραία περνάω και στην Cantina Social πολύ απλός χώρος αλλά κανάτες με ενδιάφέροντα cocktail με φρέσκα φρούτα στα 20ευρώ και τη μοιράζεσαι με την παρέα σου με καλαμάκια...
Αγαπημένο στέκι, δε το αλλάζω με τίποτα το Κλουβί στα Πετράλωνα, μια τρύπα κυριολεκτικά με λίγα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο αλλά φοβερά cocktail! Νέα έμπνευση τους το gin-gin με τζιν, αγγούρι και φρέσκο τζίντζερ.
Ωραία και φτηνά cocktail επίσης στο Amalour στη Νέα Σμύρνη στον κήπο ενός νεοκλασσικού με χαλαρή μουσική. Είναι λίγο κυριλέ για τα γούστα μου παρόλο που δε μαζεύει δήθεν κόσμο αλλά έχει κάτι τέλεια cocktail με πράσινο πουρέ μήλου, ρούμι και μαστίχα με 7 ευρώ...

Το ΙΝΟΤΕΚΑ μέχρι πέρσι τουλάχιστον υπήρχε κανονικά...Λουκούμι δεν έχω πάει ακόμα.
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Αγαπημένο στέκι, δε το αλλάζω με τίποτα το Κλουβί στα Πετράλωνα, μια τρύπα κυριολεκτικά με λίγα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο αλλά φοβερά cocktail! Νέα έμπνευση τους το gin-gin με τζιν, αγγούρι και φρέσκο τζίντζερ.
Για το κλουβι θα συμφωνησω και γω, πολυ ομορφο μαγαζί και με τύπο. Κατι σαν το κουτι στη πλατεια Μαβιλη.
Εγω παντως θα σας κανω και μια αλλη προταση για ενα μαγαζι που μπορειτε απο το πρωι να πιειτε το καφε σας και το βραδυ ποτο. Δεν ειναι μικρο μπαρακι αλλα εχει εκπληκτικη θεα στη Αθηνα. Βρισκεται στο Χαιδαρι και ειναι το telescope-πρωιν Εποψις-, και οι τιμες του ειναι κανονικες αν σκεφτειται οτι για 2 καφεδες δινεται 7-7,5 ευρώ. Αν λοιπον βρεθειτε προς τα μερη μου περαστε μια βολτα.
Και επειδη μπορει να πεινασετε προτεινω το Διαχρονικο στο κεντρο του Χαιδαριου που το καλοκαιρι ανοιγει την ταρατσα του, και τη Γιορτη απεναντι απο το Δαφνι που ειναι μεσα σε ενα πολυ ομορφο περιβαλλον με δεντρα.
Αυτα απο εμενα
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Χαλάνδρι

Α, εμείς έχουμε πετυχηθεί σίγουρα. Κλουβί & Cantina είναι σταθερά σημεία αναφοράς κατά τις επισκέψεις μου στη μαμά πατρίδα (αν και το gin-gin πρώτη φορά το ακούω ;)), φέτος είχα βάλει στο πρόγραμμα τους δύο πολυχώρους που αναφέρεις και επίσης μου φάνηκε κι εμένα ωραία η ταράτσα στο Χοροστάσιο, οπότε αν προλάβω θα κάνω ένα πέρασμα κι από κει. Μπα, η πλατεία Καρύτση χάλια έχει γίνει, παλιά, μάλλον πολύ παλιά ήταν ωραίο το Τοy, τώρα έχει αλλάξει εντελώς το στυλ της περιοχής... Τι τα θες, και στο Μόναχο τα ίδια, κάθε καλοκαίρι όλο και κάποιο στέκι θρηνούμε.

Τώρα, για να προτείνω κι εγώ κάτι, αν και όχι τόσο κεντρικά, ρίξτε μια ματιά στα καινούρια στέκια του Χαλανδρίου (εκεί έμενα πριν με φάνε τα ξένα). Πολύ μα πολύ αξιόλογα κοκτέιλ έχει το Speakeasy που είναι γενικά και ευχάριστος χώρος με σοβαρούς επαγγελματίες (Ατάκα ιδιοκτήτη σε μπάρμπαν που έκοβε κάποια πρασινάδα στραβά: "Αυτό αγόρι μου να το βάλεις στη σαλάτα σου! Εγώ στο μαγαζί μου αυτό το πράγμα μέσα σε κοκτέιλ δεν το σερβίρω!"). Μετά καλή πρέπει να είναι η Κόκκινη Σβούρα (αλλά δεν την έχω δοκιμάσει, πάντως οι φίλοι δηλώνουν ευχαριστημένοι), ωραίο είναι το Used, εμένα μου αρέσει πολύ ο Σπόρος ενώ θραύση - λένε - κάνει η Μαϊμού. Όλα αυτά είναι μαγαζάκια της τελευταίας διετίας. Το Χαλάνδρι επιτέλους ψιλοξεφεύγει από τη δηθενιά που το έδερνε και κλείνει το μάτι σε πιο εναλλακτικούς χώρους. Μια δοκιμή θα σας πείσει :)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αν έχει ζέστη καλή επιλογή είναι το 6 D.O.G.S λόγω του κήπου που έχει με τα δέντρα και έχεις την αίσθηση οτι δεν είσαι στο κέντρο της Αθήνας.
Τώρα τελευταία ωραία περνάω και στην Cantina Social πολύ απλός χώρος αλλά κανάτες με ενδιάφέροντα cocktail με φρέσκα φρούτα στα 20ευρώ και τη μοιράζεσαι με την παρέα σου με καλαμάκια...
Αγαπημένο στέκι, δε το αλλάζω με τίποτα το Κλουβί στα Πετράλωνα, μια τρύπα κυριολεκτικά με λίγα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο αλλά φοβερά cocktail! Νέα έμπνευση τους το gin-gin με τζιν, αγγούρι και φρέσκο τζίντζερ.
+1!!
:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom