Βεβαίωση νόσησης στο εξωτερικό, πιστοποιητικό εμβολισμού και νόσησης.

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Το 7μηνο για μένα έληξε προχθες. Πριν φυγω ταξίδι, το σύστημα ειχε μόλις ανοιξει για την τριτη δοση, αλλα εκείνη τη μία μερα που θα προλάβαινα, δεν υπήρχαν διαθέσιμα ραντεβού. Νοσησα ομως πριν ένα μήνα στο εξωτερικό, αλλά το Ελληνικό κράτος δεν το ξέρει και δε μου δίνει και τρόπο να το δηλώσω. Ραντεβού για τρίτη δόση δε μπορω να κλείσω, καθως το emvolio.gov.gr δέχεται μόνο συνδέσεις από Ελληνικες IP (κι αυτές όχι όλες, μιλάμε για άσχετους ηλίθιους). Δηλαδή τωρα θα πρέπει να ακολουθώ τα μέτρα για τους ανεμβολίαστους μέχρι να κάνω την τρίτη δοση; Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
Η επτάμηνη ισχύς του πιστοποιητικού ξεκινά από 1η Φλεβάρη, δηλαδή εφόσον έχεις κάνεις τις αρχικές δόσεις του εμβολίου που προβλέπονται, το πιστοποιητικό προς το παρόν είναι έγκυρο. Γνωστή μου που νόσησε σε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης πριν ένα χρόνο δεν έβγαλε ποτέ άκρη με τον ΕΟΔΥ και απλά θεωρούνταν ανεμβολίαστη, αλλά θέλω να ελπίζω ότι κατάφεραν να βρουν λύση από τότε. Για το αν είναι safe, καλύτερα να ρωτήσεις γιατρό (κάτω από τρίμηνο σε καμιά περίπτωση, τόσο συστήνει και η Επιτροπή Εμβολιασμών, αν και ξέρω περίπτωση γιατρού που είχε συστήσει ακόμη και εξάμηνο από τη νόσηση. Πριν την Ο αυτό).
 
Last edited:

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Το 7μηνο για μένα έληξε προχθες. Πριν φυγω ταξίδι, το σύστημα ειχε μόλις ανοιξει για την τριτη δοση, αλλα εκείνη τη μία μερα που θα προλάβαινα, δεν υπήρχαν διαθέσιμα ραντεβού. Νοσησα ομως πριν ένα μήνα στο εξωτερικό, αλλά το Ελληνικό κράτος δεν το ξέρει και δε μου δίνει και τρόπο να το δηλώσω. Ραντεβού για τρίτη δόση δε μπορω να κλείσω, καθως το emvolio.gov.gr δέχεται μόνο συνδέσεις από Ελληνικες IP (κι αυτές όχι όλες, μιλάμε για άσχετους ηλίθιους). Δηλαδή τωρα θα πρέπει να ακολουθώ τα μέτρα για τους ανεμβολίαστους μέχρι να κάνω την τρίτη δοση; Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
Η 7μηνη ισχύς ξεκινά από 01/02. Μήπως έχεις επιστρέψει ως τότε;
Για τα υπόλοιπα μακάρι να μπορούσα να απαντήσω. Είναι τραγικό που το ελληνικό κράτος δεν δέχεται πιστοποιητικό νόσησης από άλλη χώρα για τους Έλληνες πολίτες. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να καταχωρούνται (π.χ πώς δεχόμαστε πιστοποιητικά νόσησης από τουρίστες; )
Σχετικά με το αν είναι ασφαλές να γίνει η 3η δόση σε αυτό το διάστημα θα πρότεινα να μιλήσεις με γιατρό. Έχω ακούσει, όπως και ο @panpan ,από διάφορους γιατρούς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ωστόσο εγώ προσωπικά θα μιλούσα σίγουρα με γιατρό πρώτα.

Edit: όπως καταλαβαίνεις από τις απαντήσεις μάλλον δεν υπάρχει συμφωνία για το πότε είναι ασφαλής η τρίτη δόση μετά από νόσηση.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από την πολιτική προστασία με διαβεβαίωσαν ότι θα μου απαντήσουν γραπτώς για το θέμα αφού έκανα αίτημα υπηρεσιακά για το πως αποδεικνύεται η νόσηση στο εξωτερικό.
Είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να απαντήσουν όταν υπάρχει έγγραφο αίτημα αλλά έχω κ γω απορία να δω πόσο καιρό θα τους πάρει...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Από την πολιτική προστασία με διαβεβαίωσαν ότι θα μου απαντήσουν γραπτώς για το θέμα αφού έκανα αίτημα υπηρεσιακά για το πως αποδεικνύεται η νόσηση στο εξωτερικό.
Είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να απαντήσουν όταν υπάρχει έγγραφο αίτημα αλλά έχω κ γω απορία να δω πόσο καιρό θα τους πάρει...
Ενας μηνας ειναι το οριο αν θυμαμαι καλα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
Είναι ασφαλές
"If you have recently had a COVID-19 breakthrough infection and are 16+, it's recommended that you get your COVID booster once your symptoms have resolved and you've met the criteria to end isolation — and the recommended time has elapsed since your primary series of either Pfizer (5 months), Moderna (6 months) or J&J (2 months)."
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Επειδη εχω καραμπερδευτει με το πιστοποιητικο, ληγει στους 6 ή 7 μηνες;
Μπολιαστηκα για δευτερη φορα στις 20/09 οπερ σημαινει οτι στις 20/03/2022 θα εχουν περασει ακριβως 6 μηνες. Προς το παρον δε μπορω να επιλεξω το ποτε θα κανω την αναμνηστικη, απλα θα περιμενω να μου στειλει μηνυμα η Τζενεραλιτατ. Θελω να κλεισω ενα ταξίδι Ιταλία όμως 17 με 21/03, θα εχω θεμα στο γυρισμο αν καταλαβα καλα και δε θα ισχυει το πιστοποιητικο μου;
πριν λίγες ημέρες η Ευρωπαική επιτροπή όρισε τους 9 μήνες να ισχύει το πιστοποιητικό.
Ψηφιακό πιστοποιητικό COVID της ΕΕ: πώς λειτουργεί
Στη Βαλενθια δεν εχω τη δυνατοτητα να επιλεξω ουτε τη μερα ουτε την ωρα, μου στελνουν αυτοι μηνυμα και πρεπει να παω (εδω στη δευτερη δοση με εβαλαν δευτερα στις 15:57 και τους πηρα τηλ αν γινεται να το αλλαξουμε για πιο μετα να τελειωσω τη δουλεια και μου ειπαν οτι δε γινεται).
Το Ζενεραλιτάτ σας έχει γκασμάδες για κυβέρνηση. Εδώ η ώρα είναι ενδεικτική. Σήμερα που είχα
ραντεβού εγώ στις 12.45 και η σύζυγος στις 12.30 στις 12.13 είχαμε τελειώσει. Ο γιός μου όταν
είχε να κάνει την δεύτερη δόση πήγε μια μέρα πιο μπροστά και τους είπε θα λείπω αύριο να μου την κάνετε σήμερα και του την έκαναν. Τα ραντεβού τα κανονίζουμε εμείς. Υπάρχει όμως η πιθανότητα
την ημέρα που θέλεις να μην υπάρχει ραντεβού στο δικό σου κέντρο υγείας και να πας πιο μακριά.
Πάντως η υπουργός υγείας είπε την προηγούμενη εβδομάδα ότι η ηλικία 50+ έχει ξεπεράσει το 70%
Και αυτές τις ημέρες έχουν δεσμεύσει το Pfizer για τα πιτσιρίκια. Κάνουν σχεδόν μόνο μοντέρνα.
Λογικά την άλλη εβδομάδα πάνε στο 40+ και τέλος Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου το 30 +
Έγινες 30 ; Αν όχι Μάρτιο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
πριν λίγες ημέρες η Ευρωπαική επιτροπή όρισε τους 9 μήνες να ισχύει το πιστοποιητικό.
Ψηφιακό πιστοποιητικό COVID της ΕΕ: πώς λειτουργεί

Το Ζενεραλιτάτ σας έχει γκασμάδες για κυβέρνηση. Εδώ η ώρα είναι ενδεικτική. Σήμερα που είχα
ραντεβού εγώ στις 12.45 και η σύζυγος στις 12.30 στις 12.13 είχαμε τελειώσει. Ο γιός μου όταν
είχε να κάνει την δεύτερη δόση πήγε μια μέρα πιο μπροστά και τους είπε θα λείπω αύριο να μου την κάνετε σήμερα και του την έκαναν. Τα ραντεβού τα κανονίζουμε εμείς. Υπάρχει όμως η πιθανότητα
την ημέρα που θέλεις να μην υπάρχει ραντεβού στο δικό σου κέντρο υγείας και να πας πιο μακριά.
Πάντως η υπουργός υγείας είπε την προηγούμενη εβδομάδα ότι η ηλικία 50+ έχει ξεπεράσει το 70%
Και αυτές τις ημέρες έχουν δεσμεύσει το Pfizer για τα πιτσιρίκια. Κάνουν σχεδόν μόνο μοντέρνα.
Λογικά την άλλη εβδομάδα πάνε στο 40+ και τέλος Ιανουαρίου αρχές Φεβρουαρίου το 30 +
Έγινες 30 ; Αν όχι Μάρτιο.
28 του Φλεβαρη, ασε πικρα. Νομιζα οτι δε θα εφτανα ποτε σε αυτη την ηλικια, οτι θα πεθαινα νεα και ενδοξα.
Ποια ραντεβου σε κεντρο υγειας, ολοι στου Καλατραβα συναντιομαστε για τη δοση μας

Εδιτ: Τυχαια φιλη στο γουαζαπ μου εστειλε το παρακατω
IMG-20220112-WA0051.jpg
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Το 7μηνο για μένα έληξε προχθες. Πριν φυγω ταξίδι, το σύστημα ειχε μόλις ανοιξει για την τριτη δοση, αλλα εκείνη τη μία μερα που θα προλάβαινα, δεν υπήρχαν διαθέσιμα ραντεβού. Νοσησα ομως πριν ένα μήνα στο εξωτερικό, αλλά το Ελληνικό κράτος δεν το ξέρει και δε μου δίνει και τρόπο να το δηλώσω. Ραντεβού για τρίτη δόση δε μπορω να κλείσω, καθως το emvolio.gov.gr δέχεται μόνο συνδέσεις από Ελληνικες IP (κι αυτές όχι όλες, μιλάμε για άσχετους ηλίθιους). Δηλαδή τωρα θα πρέπει να ακολουθώ τα μέτρα για τους ανεμβολίαστους μέχρι να κάνω την τρίτη δοση; Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
οχι...να περασει τουλαχιστον τριμηνο..κανε και αντισωματα να δουμε ποσα ειναι..
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Οδηγίες από το CDC (last updated January 6, 2022)
People with known current SARS-CoV-2 infection should defer vaccination at least until recovery from the acute illness (if symptoms were present) has been achieved and criteria to discontinue isolation have been met. Current evidence about the optimal timing between SARS-CoV-2 infection and vaccination is insufficient to inform guidance.

κανε και αντισωματα να δουμε ποσα ειναι..
Δεν αξιολογείται αυτή η εξέταση και το αποτέλεσμα της δεν θεωρείται ενδεικτικό προστασίας
Οδηγίες από το CDC (last updated January 6, 2022)
Present data are insufficient to determine an antibody titer threshold that indicates when an individual is protected from SARS-CoV-2 infection. There is neither any FDA-authorized or FDA-approved test nor any other scientifically validated strategy that providers or the public can use to reliably determine whether a person is protected from infection.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Οδηγίες από το CDC (last updated January 6, 2022)
People with known current SARS-CoV-2 infection should defer vaccination at least until recovery from the acute illness (if symptoms were present) has been achieved and criteria to discontinue isolation have been met. Current evidence about the optimal timing between SARS-CoV-2 infection and vaccination is insufficient to inform guidance.



Δεν αξιολογείται αυτή η εξέταση και το αποτέλεσμα της δεν θεωρείται ενδεικτικό προστασίας
Οδηγίες από το CDC (last updated January 6, 2022)
Present data are insufficient to determine an antibody titer threshold that indicates when an individual is protected from SARS-CoV-2 infection. There is neither any FDA-authorized or FDA-approved test nor any other scientifically validated strategy that providers or the public can use to reliably determine whether a person is protected from infection.
σιγουρα.. τα αντισωματα δεν ειναι αυτα που θα καθορισουν τον εμβολιασμο..
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Το 7μηνο για μένα έληξε προχθες. Πριν φυγω ταξίδι, το σύστημα ειχε μόλις ανοιξει για την τριτη δοση, αλλα εκείνη τη μία μερα που θα προλάβαινα, δεν υπήρχαν διαθέσιμα ραντεβού. Νοσησα ομως πριν ένα μήνα στο εξωτερικό, αλλά το Ελληνικό κράτος δεν το ξέρει και δε μου δίνει και τρόπο να το δηλώσω. Ραντεβού για τρίτη δόση δε μπορω να κλείσω, καθως το emvolio.gov.gr δέχεται μόνο συνδέσεις από Ελληνικες IP (κι αυτές όχι όλες, μιλάμε για άσχετους ηλίθιους). Δηλαδή τωρα θα πρέπει να ακολουθώ τα μέτρα για τους ανεμβολίαστους μέχρι να κάνω την τρίτη δοση; Ειναι safe να κανω την τριτη δόση ένα-ενάμιση μηνα μετά τη νόσηση;
Τσέκαρε λίγο αυτή την ηλεκτρονική διεύθυνση Αναγνώριση ψηφιακών πιστοποιητικών Covid-19

Σου δίνει τη δυνατότητα να καταχωρήσεις δικαιολογητικά εμβολίων και νόσησης από ΕΕ και από κάποιες τρίτες χώρες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από την Πολιτική Προστασία-θυμίζω σε συνέχεια του ερωτήματός μου για το πως μπορεί Ελληνας πολίτης να αποδείξει νόσηση από κόβιντ στο εξωτερικό σε χώρα εκτός Σένγκεν και πως αναγνωρίζεται τυχόν αναρρωτική άδεια σε αυτή την περίπτωση όταν ο άνθρωπος αυτός είναι υπάλληλος....και όμως μου απάντησαν!!

Και μάλιστα με κάλεσαν στο κινητό μου (είχα γράψει στο μέιλ τηλέφωνο υπηρεσιακό και κινητό)
Με εξαιρετική ευγένεια μάλιστα, μου εξήγησαν πως μαζεύουν όλα τα ερωτήματα προκειμένου να καλύψουν τα όποια κενά υπάρχουν στις διατάξεις-παραδέχθηκαν πως τα θέματα με τα ταξίδια τους έχουν πονοκεφαλιάσει τελικά η απάντηση ήταν πως ο ασθενής ότνα επιστρέψει να φέρει μαζί του κάθε αποδεικτικό της νόσησης (θετικό τεστ, τυχόν εισαγωγή σε νοσοκομείο κλπ) αλλά το αν θα πληρωθεί απο τον ΕΦΚΑ ή όχι αφήνεται στην καλή διάθεση του εργοδότη του...
Για τους δημόσιους υπηλλήλους ομοίως μαζεύεται όλο το χαρτομάνι και κατατίθεται στην υπηρεσία του προκειμένου να αξιολογηθεί από επιτροπή που θα αποφανθεί αν θα του χορηγηθεί αναρρωτική άδεια και δεν θα χρεωθεί επιπλέον από την κανονική του άδεια για όσο διάστημα παρέμεινε σε καραντίνα στο εξωτερικό.

Για το θέμα του πιστοποιητικού νόσησης τα μαντάτα είναι άσχημα, δεν έχουν θεσμοθετήσει ακόμα πρωτόκολλα γι αυτή την εκδοχή οπότε και πρέπει να προχωρήσεις κανονικά με τον εμβολιασμό προκειμένου να μην θεωρείσαι ανεμβολίαστος για το ελληνικό κράτος και επομένως να στερείσαι του πιστοποιητικού. @taver αυτά δυστυχώς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom