• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Σεπτέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ιταλία Κροατία Σερβία Σλοβακία Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα-Βενετία

michael24gr

Member
Καλησπέρα, λέμε με την κοπέλα μου να πάμε ταξίδι τον Μάρτιο και έχουμε βγάλει ένα πρόγραμμα για το οποίο θα ήθελα την συμβουλή σας.

Αεροπλάνο μέχρι Βελιγράδι-> διαμονή 2 μέρες
Βελιγράδι - Ζάγκρεμπ (με ενοικίαση αυτοκινήτου ή τρένο; Τι βολεύει καλύτερα και αν γνωρίζετα πόσες ώρες είναι το ταξίδι) διαμονή εκεί 3 ημέρες

Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα---> διαμονή 1 ημέρα

Λιουμπλιάνα Βενετία-->Διαμονή 1 ημέρα (έχουμε ξαναπάει Βενετία απλώς θέλουμε να φύγουμε από εκει λογω φτηνών εισιτηρίων)

Έχω κατανείμει σωστά τις ημέρες? Θα βόλευε περισσότερο η ενοικίαση αυτοκινήτου από Σερβία και παράδοση στη Βενετία, από άποψη κόστους και μετακινήσεων? Και γενικότερα αν 7 ημέρες αρκούν!

orestcrete

Member
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sudamerica :)
Καλησπέρα, λέμε με την κοπέλα μου να πάμε ταξίδι τον Μάρτιο και έχουμε βγάλει ένα πρόγραμμα για το οποίο θα ήθελα την συμβουλή σας.

Αεροπλάνο μέχρι Βελιγράδι-> διαμονή 2 μέρες
Βελιγράδι - Ζάγκρεμπ (με ενοικίαση αυτοκινήτου ή τρένο; Τι βολεύει καλύτερα και αν γνωρίζετα πόσες ώρες είναι το ταξίδι) διαμονή εκεί 3 ημέρες

Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα---> διαμονή 1 ημέρα

Λιουμπλιάνα Βενετία-->Διαμονή 1 ημέρα (έχουμε ξαναπάει Βενετία απλώς θέλουμε να φύγουμε από εκει λογω φτηνών εισιτηρίων)

Έχω κατανείμει σωστά τις ημέρες? Θα βόλευε περισσότερο η ενοικίαση αυτοκινήτου από Σερβία και παράδοση στη Βενετία, από άποψη κόστους και μετακινήσεων? Και γενικότερα αν 7 ημέρες αρκούν!
Ασκοπο να παρετε αμαξι για τοσο βασικες διαδρομες οπως ειναι το Βελιγραδι-Ζαγκρεμπ-Λιουμπλιανα-Βενετια.

Βελιγραδι-Ζαγκρεμπ ειναι περιπου 5-6 ώρες αναλόγως και τι κίνηση έχει στα σύνορα, έχεις πάρα πολλές επιλογές από τρένα και λεωφορεία

Λεωφορεία: https://www.balkanviator.com/en/
Τρένα: http://www.hzpp.hr/en/buy-your-ticket-online?p=75 και http://serbianrailways.com/

Όσο για την κατανομή των ημερών, με την ίδια λογική που βάζεις το Βελιγράδι 2 μέρες, θα έβαζα και Ζάγκρεμπ 2, δεν έχει περισσότερα πράγματα να δεις. Για αυτούς και μόνο τους προορισμούς νομίζω 7 μέρες φτάνουν και περισσεύουν, με την λογική ότι δεν θέλετε να κάτσετε περισσότερο Βενετία.

Αντί για 3 μέρες Ζάγκρεμπ,κάντε της 2 και θα έβαζα Ζλατιμπορ μεταξυ Βελιγράδι Ζάγκρεμπ ή Τεργέστη μεταξύ Λιουμπλιάνα και Βενετίας.

voliotis

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Καλησπέρα και από εμένα. Το Σεπτέμβριο ήμουν σε ολα αυτά και θα σου πω απο την εμπειρία μου τι θα έκανα αν ξαναπηγαινα. Βελιγράδι 1 βράδυ αν θέλετε οπωσδήποτε να το δειτε, αλλιως θα το άφηνα εξω, Ζάγκρεμπ 2 βράδια, Λιουμπλιάνα 2 βράδια, Συμφωνώ με τον φίλο orestcrete για Τεργέστη 1 βραδυ τουλάχιστον εκει. Ξαναλέω οτι ειναι προσωπική μου άποψη. Αν θες διάβασε την ιστορία μου για αυτα τα μέρη ¨πρώτο οικογενειακό road trip 4750χλμ.

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.370
Μέλη
35.233
Νεότερο μέλος
dimvoyia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom