Σερβία Βελιγράδι, μια ευχάριστη έκπληξη!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωραία ιστορία - λιτή (όσο πρέπει - με χρήσιμες και όχι κουραστικές ιστορικές αναφορές)!

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να προσθέσω κάτι σχετικά με τον μέρος που παραθέτω (και μάλλον όχι τόσο λιτά :) όπως το έκανες εσύ, ελπίζω να μην κουράσει ).

Ο Αγίος Σάββας πεθαίνει στο Βέλικο Τάρνοβο της Βουλγαρίας όπου ακόμα και σήμερα βρίσκεται και τιμάται ο πρώτος του τάφος.
(Άσχετο - εμένα το Β.Τάρνοβο μ'αρεσε πολύ σαν πόλη).

Όμως, ήδη από την επόμενη χρονιά του θανάτου του και λόγω του σημαντικού ρόλου που είχε, όχι μόνο όντας πρώτος Αρχιεπισκοπος της Σ.Ο.Εκκλησίας, αλλά και ως γιός ενός από τους μεγαλύτερους πατέρες του έθνους και μάλλον του πιο σημαντικού ηγεμόνα του μεσαιωνικού κράτους της Σερβίας, τα λείψανά του μεταφέρονται στο μοναστήρι Μιλέσεβα στη σημερινή νοτιοδυτική Σερβία.
Εκτός του ότι είναι ένα πανέμορφο κτίσμα και από την άποψη της ιστορίας της τέχνης το αγαπημένο μου μοναστήρι, βρίσκεται σε μια καταπληκτική περιοχή της χώρας που θα άρεζε σε πολλούς φυσιολάτρεις και απορώ πως ακόμα δεν ανακαλύφθηκε από τους Έλληνες (κακό μάρκετινγκ σαφώς).

Μια από τις τοιχογραφίες που υπάρχουν εκεί είναι και εκείνη του Αρχαγγέλου Γαβριήλ, ο οποίος απεικονίζεται πάνω στον τάφο του Χριστού.
Αυτή η εικόνα ήταν η πρώτη που μεταδόθηκε μέσω τηλεόρασης από την Ευρώπη στην Αμερική.

Τι σημβαίνει όμως με τα λείψανα του Α.Σάββα που ήταν εκεί;

Στα τέλη του 16ου αιώνα βόρεια του Δούναβη γίνεται μια εξέγερση Σέρβων κατά τον Οθωμανών που εύκολα, αλλά άγρια τελειώνει πολύ γρήγορα και ως εκδίκηση και για τον παραδειγματισμό ο Πασάς του Βελιγραδίου εκείνης της εποχής διατάζει να μεταφερθούν τα λείψανα του Αγίου Σάββα που απεικονιζόταν στις σημαίες των εξεγερμένων, για να τα κάψουν στο Βελιγράδι.

Η ακριβής τοποθεσία δεν είναι σίγουρη και μια από τις εκδοχές, που προσωπικά την βρίσκω πιο πιθανή, λέει ότι έγινε κοντά στην εκκλησία του Αγίου Μάρκου που αναφέρεις σε κάποιο από τα σημεία (Μεγάλη η ιστορία όπου βασίζεται αυτό).
Όμως, όταν επρόκειτο να κτιστεί ο ναός, η επιτροπή αποφασίζει ότι το σημείο μάλλον ήταν εκεί που είναι ο ναός σήμερα.

Όσον για τον ναό όπως είναι σήμερα, προσωπικά δεν είμαι και μεγαλύτερη φαν και το βρισκώ υπερβολικό σε πολλά σημεία, αν και η κρύπτη διηγείται και την ιστορία της χώρας μέσω των τοιχογραφιών και το σώζει :) .
Που και να μη σε κούραζαν οι ιστορικές αναφορές....Εμένα πάντως δεν με κούρασε καθόλου όλο αυτό το πολύ ενδιαφέρον ποστ που έγραψες!....
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Που και να μη σε κούραζαν οι ιστορικές αναφορές....Εμένα πάντως δεν με κούρασε καθόλου όλο αυτό το πολύ ενδιαφέρον ποστ που έγραψες!....
Ααα, εμενα δεν με κουράζουν ποτε, αλλα ελεγα μην κουράσω εσάς!
Γενικα απαράδεκτη που ποτε δεν έκατσα να γράψω έστω εναν μικρό οδηγό για την πόλη μου.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Ααα, εμενα δεν με κουράζουν ποτε, αλλα ελεγα μην κουράσω εσάς!
Γενικα απαράδεκτη που ποτε δεν έκατσα να γράψω έστω εναν μικρό οδηγό για την πόλη μου.
μπραβο Ivana, μαθαινουμε και κατι, ευχαριστουμε πολυ, ηθελα να ρωτησω αν εισαι Σερβα , αλλα με προλαβες...
εχω πολλους Σερβους φιλους , σας εχω γνωρισει σαν λαο και σας εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια, να εισαι παντα καλα, μας τιμα ιδιαιτερα που γνωριζεις τοσο καλα την γλωσσα μας, μακαρι στο μελλον να μαθω και μερικα περισοτερα Σερβικα , απο οσα ξερω...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Σ'ευχαριστώ πολύ!

Γενικά αυτά τα όμορφα συναισθήματα είναι αμοιβαία σε αρκετους και απ'τις δυο πλευρές.

Ελπίζω να τα μάθεις κάποια στιγμή, κάθε γλώσσα και μια νέα προσωπικότητα :) .
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ανσεν με κουράζουν ποτε, αλλα ελεγα μην κουράσω εσάς!
Ιβάνα μου υπάρχει κόσμος (καλή ώρα εσύ όπως λες) που θέλει να διαβάζει ιστορικές αναφορές. Όποιος δεν θέλει να διαβάζει ιστορικές αναφορές η λύση είναι πολύ απλή και εύκολη, μπορεί πάντα να μην τις διαβάζει.....
Αυτό που έχει επικρατήσει οτι οι ιστορικές αναφορές είναι κουραστικές, δεν ισχύει για όλους και έχουμε φτάσει στο σημείο να μην γράφουμε όπως μας αρέσει γιατί κάποιοι κουράζονται να διαβάζουν κάτι που δεν είναι υποχρεωμένοι να διαβάσουν και μετά το σχολιάζουν και αρνητικά!.....Έλεος κάπου.

Γενικα απαράδεκτη που ποτε δεν έκατσα να γράψω έστω εναν μικρό οδηγό για την πόλη μου.
Όποτε έχεις χρόνο και διάθεση κάνε το, θα χαρώ να τον διαβάσω!!! Απαράδεκτη δεν είσαι σίγουρα :)
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
173
Likes
1.243
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωραία ιστορία - λιτή (όσο πρέπει - με χρήσιμες και όχι κουραστικές ιστορικές αναφορές)!

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να προσθέσω κάτι σχετικά με το μέρος που παραθέτω (και μάλλον όχι τόσο λιτά :) όπως το έκανες εσύ, ελπίζω να μην κουράσει ).

Ο Αγίος Σάββας πεθαίνει στο Βέλικο Τάρνοβο της Βουλγαρίας όπου ακόμα και σήμερα βρίσκεται και τιμάται ο πρώτος του τάφος.
(Άσχετο - εμένα το Β.Τάρνοβο μ'αρεσε πολύ σαν πόλη).

Όμως, ήδη από την επόμενη χρονιά του θανάτου του και λόγω του σημαντικού ρόλου που είχε, όχι μόνο όντας πρώτος Αρχιεπισκοπος της Σ.Ο.Εκκλησίας, αλλά και ως γιός ενός από τους μεγαλύτερους πατέρες του έθνους και μάλλον του πιο σημαντικού ηγεμόνα του μεσαιωνικού κράτους της Σερβίας, τα λείψανά του μεταφέρονται στο μοναστήρι Μιλέσεβα στη σημερινή νοτιοδυτική Σερβία.
Εκτός του ότι είναι ένα πανέμορφο κτίσμα και από την άποψη της ιστορίας της τέχνης το αγαπημένο μου μοναστήρι, βρίσκεται σε μια καταπληκτική περιοχή της χώρας που θα άρεζε σε πολλούς φυσιολάτρεις και απορώ πως ακόμα δεν ανακαλύφθηκε από τους Έλληνες (κακό μάρκετινγκ σαφώς).

Μια από τις τοιχογραφίες που υπάρχουν εκεί είναι και εκείνη του Αρχαγγέλου Γαβριήλ, ο οποίος απεικονίζεται πάνω στον τάφο του Χριστού.
Αυτή η εικόνα ήταν η πρώτη που μεταδόθηκε μέσω τηλεόρασης από την Ευρώπη στην Αμερική.

Τι σημβαίνει όμως με τα λείψανα του Α.Σάββα που ήταν εκεί;

Στα τέλη του 16ου αιώνα βόρεια του Δούναβη γίνεται μια εξέγερση Σέρβων κατά τον Οθωμανών που εύκολα, αλλά άγρια τελειώνει πολύ γρήγορα και ως εκδίκηση, αλλά και για τον παραδειγματισμό ο Πασάς του Βελιγραδίου εκείνης της εποχής διατάζει να μεταφερθούν τα λείψανα του Αγίου Σάββα ο οποίος απεικονιζόταν στις σημαίες των εξεγερμένων, για να τα κάψουν στο Βελιγράδι.

Η ακριβής τοποθεσία όπου τα έκαψαν δεν είναι σίγουρη και μια από τις εκδοχές, που προσωπικά την βρίσκω πιο πιθανή, λέει ότι έγινε κοντά στην εκκλησία του Αγίου Μάρκου που αναφέρεις σε κάποιο από τα σημεία του κειμένου σου.
Όμως, όταν επρόκειτο να κτιστεί ο ναός, η αρμόδια επιτροπή αποφασίζει ότι το σημείο μάλλον ήταν εκεί που είναι ο ναός σήμερα.
---------------------------
Όσον για τον ναό όπως είναι σήμερα, προσωπικά δεν είμαι και μεγαλύτερη φαν και το βρισκώ υπερβολικό σε πολλά σημεία του, αλλά η κρύπτη διηγείται την ιστορία της χώρας μέσω των τοιχογραφιών και το σώζει κάπως :) .
σε ευχάριστω για τα ωραία σου λόγια και για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες!!
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
173
Likes
1.243
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ

Την επόμενη μέρα αποφασίσαμε να πάμε μέχρι την αγορά Zeleni Venac, από τις παλαιότερες αγορές στο Βελιγράδι περί του 19ου αιώνα. Στο ένα κομμάτι της βρίσκεις λαχανικά και φρούτα, καθώς και άλλα φαγώσιμα, και στο άλλο ρούχα και είδη σπιτιού. Αγόρασα κάτι πράγματα που ήθελα για αναμνηστικά και προχωρήσαμε προς τον επόμενο προορισμό μας την γέφυρα Μπράνκο.

DSC04186.JPG


DSC04187.JPG


IMG_20221111_120003.jpg


IMG_20221111_120802.jpg


Χτίστηκε την δεκαετία του 1950 με σκοπό να ενώσει το κέντρου του Βελιγραδίου με το νέο Βελιγράδι. Περπατήσαμε όλη την γέφυρα και μετά πάλι από την αντίθετη πλευρά της. Η μέρα ήταν πανέμορφη και από την γέφυρα βλέπαμε τον Σάββος και το πάρκο από κάτω. Αποφασίσαμε αφού τελειώσουμε την βόλτα μας να κατέβουμε κάτω και να πάμε την μικρή στις κούνιες που είχαμε δει όταν κάναμε την βόλτα μας. Η ώρα είχε περάσει και είχε φτάσει το μεσημέρι, είχαμε περάσει όλο το πρωινό μας περπατώντας και είχαμε κουραστεί. Η μικρή ξετρελάθηκε με τις κούνιες αλλά μετά από κανένα σαραντάλεπτο νιώσαμε την ανάγκη να ξεκινήσουμε την επιστροφή προς το κέντρο για να βρούμε κάπου να φάμε.

DSC04192.JPG


DSC04196.JPG


DSC04212.JPG


DSC04219.JPG


Ο δρόμος ήταν γεμάτος ανηφόρες και μας φάνηκε αστεία μια ράμπα για αναπήρους, η οποία είχε πολύ μεγάλη κλίση και πραγματικά θα έπρεπε να ντρέπεται όποιος θεώρησε ότι μπορεί κάποιος ανάπηρος να την χρησιμοποιήσει.

IMG_20221111_141534.jpg


Το ρεστοράν ήταν από τα πιο όμορφα που είχαμε επισκεφτεί. Έβγαζε την αίσθηση παραδοσιακής ταβέρνας. Παράγγειλα φιλέτο κοτόπουλο, ένα πιάτο με χοιρινό, ένα παραδοσιακό σνίτσελ και πατάτες φούρνου. Εκτός από τις πατάτες που ήταν άνοστες και σαν βραστές όλα τα άλλα ήταν πεντανόστιμα και ότι περίσσεψε τα πήραμε to go.

DSC04231.JPG


IMG_20221111_150707.jpg


DSC04234.JPG


Γυρίσαμε σπίτι και στεναχωρημένοι που ήταν η τελευταία μέρα μας στο Βελιγράδι προσπαθήσαμε να απολαύσουμε όσο περισσότερο μπορούσαμε το περιβάλλον γύρω μας. Το μόνο που μας είχε απομείνει είναι μια βόλτα το βράδυ.
Φεύγοντας από το σπίτι η μικρή μας ενημέρωσε ότι πεινούσε πολύ και πήραμε ένα κομμάτι πίτσα, χωρίς όμως την σως που έχω προαναφέρει. Αφού έφαγε ελάχιστο και συνέχισε να γκρινιάζει σταματήσαμε σε ένα μαγαζί στην Трг републике που πουλούσε τηγανιτές πατάτες σε χωνί και της πήραμε ένα μικρό το οποίο ευτυχώς το τίμησε δεόντως.

IMG_20221111_203748.jpg


Στο τέλος του λιθόστρωτου προς το κάστρο υπάρχει ένα μικρό περίπτερο όπου πουλάνε αναμνηστικά, είχαμε αγοράσει και νωρίτερα στο ταξίδι μας αλλά απόψε ολοκληρώσαμε τα ψώνια. Σήμερα είχαν αρχίσει και την κατασκευή και άλλων ξύλινων περιπτέρων για τα Χριστούγεννα. Είχαμε σταμπάρει από άλλες βόλτες ένα μικρό μαγαζάκι με fried chicken, του έχω μια κάποια αδυναμία σαν fast food, και αποφασίσαμε το τελευταίο μας γεύμα στην Σερβία να είναι αυτό. Μετά από γεύμα μας γυρίσαμε στο σπίτι για να μαζέψουμε τα πράγματα μας. Στην επιστροφή μας φροντίσαμε να ελέγξουμε ότι η στάση όπου θα παίρναμε το λεωφορείο προς το αεροδρόμιο ήταν αυτή που βρισκόταν κοντά στο σπίτι μας.
 
Last edited:

Georgia86

Member
Μηνύματα
173
Likes
1.243
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ

Μετά την Πράγα για εμάς η Σερβία είχε την πιο εύκολη πρόσβαση στο αεροδρόμιο. Μερικές στάσεις με το 65 και επιβίβαση στο mini bus του αεροδρομίου. Φτάσαμε πολύ νωρίς όποτε κάτσαμε έξω από το αεροδρόμιο για να ατμίσει ο Στάθης ελεύθερα. Το αεροδρόμιο Νίκολα Τέσλα δεν είναι καθόλου όμορφο άλλα ελπίζω μετά τα έργα που κάνουν να είναι πολύ καλύτερο. Το αεροπλάνο μας απογειώθηκε στις 14:35 , ευτυχώς η μικρή ήταν πολύ ήσυχη και μάλιστα για ακόμα μια φορά κοιμήθηκε στην αγκαλιά μου και είχαμε ένα ξεκούραστο ταξίδι.

Εν κατακλείδι, το Βελιγράδι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Οικονομικός προορισμός, καλή νυκτερινή ζωή, και γευστικό φαγητό. Θα τον πρότεινα σε οικογένειες με μικρά παιδιά, φοιτητές με περιορισμένο budget αλλά και για weekend getaway.

IMG_20221112_114030.jpg


IMG_20221112_130534.jpg


DSC04951.JPG


DSC04955.JPG
 

axilleas apo

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
LIVERPOOL-MILANO
Ταξίδι-Όνειρο
USA
καλησπέρα... σκέφτομαι και εγώ να πάω βελιγράδι οδικός το πάσχα. πιστεύω ότι θα είναι ωραία η διαδρομή. Να ρωτήσω σχετικά με τα καταστήματα. Είδες διαφορά σε σχέση με εδω στην Ελλάδα? Καταστήματα με ρούχα κλπ κλπ??
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
173
Likes
1.243
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλησπέρα... σκέφτομαι και εγώ να πάω βελιγράδι οδικός το πάσχα. πιστεύω ότι θα είναι ωραία η διαδρομή. Να ρωτήσω σχετικά με τα καταστήματα. Είδες διαφορά σε σχέση με εδω στην Ελλάδα? Καταστήματα με ρούχα κλπ κλπ??
Καλησπέρα! Καλά να περάσεις, θα σου αρέσει πολύ η Σερβία. Από ότι πρόσεξα στον κεντρικό δρόμο, τύπου Ζαρα κτλ έχουν ίδια τιμή όπως εδώ.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
καλησπέρα... σκέφτομαι και εγώ να πάω βελιγράδι οδικός το πάσχα. πιστεύω ότι θα είναι ωραία η διαδρομή. Να ρωτήσω σχετικά με τα καταστήματα. Είδες διαφορά σε σχέση με εδω στην Ελλάδα? Καταστήματα με ρούχα κλπ κλπ??
οτι ειναι εισαγωμενο, εχει ιδιες τιμες και ακριβοτερο απο Ελλαδα...
οτι ειναι τοπικο, ειναι φθηνο...
οι τιμες ανεβηκαν τον τελευταιο χρονο σε ολα περιπου 25% (φαγητο , διασκεδαση κλπ)...
το εισιτηριο του αεροδρομιου ειχε 300 δηναρια και πηγε 400...
ο μισθος ενος δημοσιου υπαλληλου ειναι γυρω στα 300 ευρ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.372
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom