Σερβία Βελιγράδι: το κρυμμένο διαμάντι των Βαλκανίων.

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Καλησπέρα σ'όλους! Επιστρέφοντας από το πανέμορφο Βελιγράδι γεμάτη εικόνες και 3κιλά παραπάνω, σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να σας μεταφέρω τις εμπειρίες και τις προτάσεις μου γι' αυτή την όμορφη πρωτεύουσα. (Αν έχετε διαφορετική άποψη μπορείτε να την εκφράσετε από κάτωω :) )

Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω όλους τους συμφορουμίτες για τις προτάσεις και τη βοήθειά τους.

Λοιπόν αφού αποφασίσαμε να κλείσουμε εισιτήρια και ξενοδοχείο (θα αναφέρω παρακάτω για αυτό) για 4 ημέρες, έψαξα πολύ για να αγοράσω έναν ταξιδιωτικό οδηγό για το Βελιγράδι ή έστω για τη Σερβία, ώστε να έχω κάτι στα χέρια μου που να μας καθοδηγεί και να μας επεξηγεί τι ακριβώς βλέπουμε. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω οδηγό στα ελληνικά . Πήρα λοιπόν την απόφαση να ανοίξω ένα word αρχείο στον υπολογιστή και έχοντας στο νου μου τις προτάσεις από το forum, να συνθέσω έναν ταξιδιωτικό οδηγό για το Βελιγράδι, τον οποίο αν θέλετε μπορώ να παραθέσω. σε περίπτωση που κάποιος θα ήθελε να τον εκτυπώσει. Περιλαμβάνει κάποια αξιοθέατα της πόλης που δεν πρέπει να παραλείψουμε και "δυο" λόγια για το καθένα. Φυσικά δεν είναι δικά μου λόγια καθώς τα έχω βρει ψάχνοντας στη google.

1η μέρα: Πρωί Πέμπτης πετάμε από Κρήτη για Αθήνα. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο είχαμε αναμονή 4ώρες περίπου για να ανεβούμε στο αεροπλάνο της Aegean με προορισμό το Βελιγράδι. Ωραίο το αεροδρόμιό μας, αλλά αν δεν βρίσκαμε μια φίλη μας να πιάσουμε την κουβέντα, δεν ξέρω πως θα περνούσε η ώρα.

Αναχώρηση για Βελιγράδι και ο καιρός εκεί 10οC! 1 ώρα και 40 λεπτά διήρκεσε η πτήση, τέλειαα.
Φτάνουμε στο αεροδρόμιο Νικολάι Τέσλα, παίρνουμε τις χειραποσκευές μας που η αεροπορική μας πρότεινε να τις στείλει δωρεάν στο Βελιγράδι. Επειδή είχα ΄ψάξει πόσο κοστίζει το ταξί από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο και είχα βρει διάφορες τιμές από 14 ευρώ περίπου ξεκινούσαν και ανεβαίνει η τιμή ανάλογα με το "μπλόκ" στο οποίο θέλεις να πας, καθώς το Βελιγράδι χωρίζεται σε "μπλοκ", ζήτησα από το ξενοδοχείο να στείλει δικό τους transfer με κόστος 20ευρώ. Μας περίμενε λοιπόν ο οδηγός στις αφίξεις του αεροδρομίου με το ονοματάκι μας σε μια ταμπέλα (πλάκα είχε!) και ένα Audi A6 τελευταίο μοντέλο (σοκ από την πολυτέλεια o_O) και μας μετέφερε στο ξενοδοχείο.

Λοιπόν, όσον αφορά το ξενοδοχείο. Capital Hotel Garni 4*, βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο του Βελιγραδίου, σ'ένα στενό του πεζόδρομου Knez Mihailova και από την πλευρά του φρουρίου Kalemegdan (3' περπάτημα από την πύλη) και ακριβώς απέναντι από το Manufaktura Cafe Restaurant. Είχα κλείσει ένα Family Room, δεν είχα καταλάβει για τι ακριβώς επρόκειτο, για την ακρίβεια ήταν το μόνο διαθέσιμο δωμάτιο που έδινε διαθέσιμο το booking για 3 άτομα με πρωινό. Προς έκπληξή μας, επρόκειτο για δυο διαφορετικά δωμάτια τα οποία ενώνονταν με μια κοινή πόρτα, η οποία τα χώριζε από το διάδρομο. Το ξενοδοχείο είναι πρόσφατα ανακαινισμένο, οι φωτογραφίες στο booking ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και το πρωινό καλό αλλά θα μπορούσε και καλύτερο. Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Αφού τακτοποιηθήκαμε, είπαμε να ξεκουραστούμε λίγο μετά από μια μέρα σε αεροπλάνα και αεροδρόμια. Παρόλα αυτά βγήκα μόνη μια γρήγορη βόλτα στη γειτονιά, για να προσανατολιστώ , να κάνω συνάλλαγμα και να φάω κάτι ελαφρύ. Η πρώτη εντύπωση; Πανέμορφαααααα!!! Στάση για φαγητό στο Manufaktura Cafe Restaurant για τσαγάκι και σουπίτσα. Είπαμε 10 βαθμοί!
IMG_2660.JPG

Μέσα Νοεμβρίου και είχαν στολίσει παντούυυ!

Νωρίς το βραδάκι κάναμε μια βολτίτσα στον υπέροχο πεζόδρομο της Knez Mihailova, όπου έσφυζε από ζωή. Απο τις πρώτες ώρες μπορείς να καταλάβεις 2 πράγματα στο Βελιγράδι, οι Σέρβοι σαν λαός τους αρέσει η διασκέδαση οποιουδήποτε τύπου και οι Σέρβες είναι οι πιο όμορφες και καλοντυμένες γυναίκες των Βαλκανίων. Ο πεζόδρομος γεμάτος με μαγαζιά, γνωστές αλυσίδες και δικές τους μάρκες, έχω να πω απλησίαστες οι τιμές τους ακόμα και για εμάς τους Έλληνες.
IMG_2671.JPG


Η ώρα είχε πάει 20.30 και το στομάχι έπαιζε μαντολίνο. Το τραπέζι μας στο Znak Pitanja Restaurant, 5' από το ξενοδοχείο και απέναντι από την υπέροχη εκκλησία του Αγίου Μιχαήλ. Η παρέα μας, μας περίμενε και τα πιρούνια στο τραπέζι. Θα το βρείτε λίγο δύσκολα βράδυ καθώς το όνομα δεν φαινόταν, παρά το μόνο που έβλεπες ήταν ένα ερωτηματικό "?" σαν ταμπέλα. πρόκειται για την πιο παλιά ταβέρνα του Βελιγραδίου, έχει πολύ καλό παραδοσιακό φαγητό και παραδοσιακή μουσική (μια μικρή πάντα 3 ατόμων με ακορντεόν και κιθάρες, τραγουδούσαν και ελληνικά τραγούδια αν τους το ζητούσες.), κατά βάση έχει ντόπιους πελάτες. Τα γλυκά του δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά αξίζει να δοκιμάσετε τη σούπα τους, τα σουτζουκάκια με το καϊμάκι και να πιείτε μια ρακί. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και ξεκούραση, καθώς την επομένη μας περίμενε περπάτημα.

2η μέρα:
Πρωινό και ξεκινάει το περπάτημα. Στάση πρώτα στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Μιχαήλ. Πανέμορφος, χρυσό και άγιος ο θεός! Αν βρεθείτε εκεί και έχετε χρόνο κάντε μια στάση στην Οικία της Πριγκίπισσα Ljubica, που εμείς δεν τα καταφέραμε. Βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τον Ναό.

Φύγαμε για Kalemegdan! Ένα φρούριο-μουσείο-πάρκο-χώρος αναψυχής-αξιοθέατο! Μην παραλείψετε τον πύργο που δολοφόνησαν τον Ρήγα Φεραίο! Θα επισυνάψω μόνο εικόνες και θα βρείτε την ιστορία του στο αρχείο.
IMG_2687.JPG
IMG_2700.JPG
IMG_2704.JPG

Η θέα των ποταμών Σάβου και Δούναβη από το φρούριο.

Ώρα για καφεδάκι και σνάκ. Που αλλού; Mall Rajiceva στην αρχή του πεζόδρομου και καφεδάκι στον τελευταίο όροφο, στο γνωστό Mama Shelter με την πρωτότυπη διακόσμηση και την υπέροχη θέα.
IMG_2686.JPG

IMG_2709.JPG
IMG_2711.JPG


Πήραμε κάτι spring rolls με λαχανικά τα οποία ήταν πεντανόστιμα.

Συνεχίζουμε την διαδρομή μας για την Πλατεία της Δημοκρατίας, όπου βρίσκεται το άγαλμα του Πρίγκιπα Μιχαήλ, το Εθνικό Μουσείο και το Εθνικό Θέατρο. (Πληροφορίες στο αρχείο)
Πραγματικά αν έχετε χρόνο κάντε μια στάση στο Εθνικό Μουσείο, εκτός από την καθαριότητα και την οργάνωση, τα εκθέματα θα σας εντυπωσιάσουν! Την καρδιά μου έκλεψαν οι τεράστιοι πίνακες ζωγραφικής γνωστών καλλιτεχνών αλλά και οι πολύ παλιές χριστιανικές εικόνες!
IMG_2726.JPG

IMG_2727.JPG

Κάναμε μια απόπειρα να μπούμε στο Εθνικό Θέατρο και να το δούμε, δεν μας άφησαν "φυσικά". Όταν ρωτήσαμε τον κύριο στο ταμείο αν υπάρχει κάποια παράσταση για εκείνη την ημέρα ή την επομένη, με υπερηφάνεια και ολίγον σνομπισμό, μας είπε ότι φυσικά και υπήρχε αλλά ήταν όλες οι μέρες sold out! Εντάξει, καλέ μου, δεν βρισκόμαστε στη Σκάλα του Μιλάνου!

Είχε έρθει το μεσημεράκι, οι περισσότεροι ήθελαν ψώνια και επιστροφή στο ξενοδοχείο καθώς προβλεπόταν έξοδος το βράδυ. Από την άλλη εγώ σκέφτηκα ότι έμεναν μόνο 2 ώρες μέχρι να νυχτώσει οπότε ευκαιρία ήταν να περπατήσω κι άλλο. Έχοντας την εφαρμογή Offline Maps (η οποία μ εχει βοηθήσει πολύ στα ταξίδια μου, καθώς χωρίς να έχεις ίντερνετ, μόνο με τη χρήση της τοποθεσίας μπορείς να κινηθείς εύκολα σ' όποια πόλη της Ευρώπης θέλεις) στο κινητό ξεκινάω την περιήγησή μου στην πόλη.

Στάση Hotel Moskva! Επιβάλλεται! Βρίσκεται στη πλατεία Terazije, δεσπόζει δεν βρίσκεται απλά.Χτίστηκε γύρω στο 1900 και έχει φιλοξενήσει μεγάλες προσωπικότητες. Αξίζει να πιείτε το καφεδάκι σας(240ντιν περίπου 2 ευρώ!) στο πολυτελέστατο σαλόνι του και να δοκιμάσετε κανένα γλυκάκι απολαμβάνοντας τον απαλό ήχο από τα πλήκτρα του πιάνου.
IMG_2736.JPG

Συνεχίζοντας το περπάτημα βρήκα το Παλιό Παλάτι και το Κοινοβούλιο της Σερβίας. Υπέροχα μεγαλοπρεπή κτίρια σε τεράστιους και καθαρούς δρόμους. Στο Βελιγράδι εντυπωσιάζεσαι από τους φαρδείς δρόμους, την καθαριότητα της πόλης (σκουπίδι στο πεζοδρόμιο δεν είδα), τα πολυτελή και καθαρά αμάξια που κυκλοφορούν αλλά και τον σεβασμό των οδηγών στους πεζούς.
IMG_2740.JPG

IMG_2742.JPG


Κατηφορίζοντας τη Kneza Milosa (ένας από τους σημαντικότερους δρόμους του Βελιγραδίου) βρέθηκα σ'εναν δρόμο που μου έκλεψε τη καρδιά. Όπως βρήκα μετά ήταν η Kralja Milana, που θα πρέπει να την διασχίσετε για να φτάσετε στον Αγιο Σάββα . Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες καθώς δεν ήξερα που να πρωτοκοιτάξω. Είναι γεμάτος από καταστήματα, γκαλερί, καφέ, τράπεζες που στεγάζονται σε παλιά κτίρια θα βρείτε και το Hilton και τελειώνει στην ωραιότερη κατ εμέ πλατεία. Την Trg Slavija με το μεγάλο συντριβάνι της, τους τεράστιους δρόμους της που συναντιούνται εκεί και φυσικά ένα από τα πιο πολυφωτογραφημένα σημεία της πόλης, το σημείο "#beograd".
IMG_2752.JPG

(συνεχίζεται...)
 
Last edited:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Παντα χαίρομαι όταν κάποιος περνάει καλά στην πόλη μου.

Αν μου επιτρέπεις 2 παρατηρήσεις.
Τα 240 αντιστοιχούν στα 2 ευρώ
Και το κτίριο δεν είναι της Όπερας, είναι Εθνικο Θεατρο. Η Οπερα ειναι στο Ζεμουν. Μπορεί να σας παραπλάνησε που εκείνες τις ημέρες κατ εξαίρεση παιζόταν για μια η 2 φορές η πρώτη σερβική όπερα απο τις αρχές του 20ο.
Όντως είναι συνεχεια sold out. Μόλις τον προηγούμενο μηνα πηγα και εγω το πρωί της ημέρας της παράστασης που ήθελα να δω, και μου λεει μονο η γκαλερί 2 έχει (που φυσικά δεν βλέπεις καλά) και μετά απο παρακαλια και επισήμανση ότι έρχομαι απ τη Θεσσαλονίκη (με την αναφορά μαλάκωσε) μου εδωσε πρωτη γκαλερί (μπαλκονι). Δεν μ'αρεσε.
Θα παραδεχτώ οτι και τότε είχε ύφος λέγοντας μου άργησες έναν μηνα.

Να αναφέρω αφου το φέρε κουβέντα οτι στο Ε.Θ. υπαρχουν παραστάσεις που παίζονται δεκαετίες αλλά προβάλλονται σπάνια. Πότε με ίδιους και πότε με άλλους ηθοποιούς. Επίσης στο συγκεκριμένο κτίριο παίζονται μόνο κλασσικά έργα ξένης η σερβικής λογοτεχνίας, ενω οι σύγχρονες παραστάσεις παίζονται από την κάτω μεριά του θεάτρου που υπάρχει αίθουσα η λιγο πιο πέρα απέναντι απο την Λέσχη Αξιωματικών στο δρόμο που κατηφορίζει στη Σκανταρλια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παντα χαίρομαι όταν κάποιος περνάει καλά στην πόλη μου.

Αν μου επιτρέπεις 2 παρατηρήσεις.
Τα 240 αντιστοιχούν στα 2 ευρώ
Και το κτίριο δεν είναι της Όπερας, είναι Εθνικο Θεατρο. Η Οπερα ειναι στο Ζεμουν. Μπορεί να σας παραπλάνησε που εκείνες τις ημέρες κατ εξαίρεση παιζόταν για μια η 2 φορές η πρώτη σερβική όπερα απο τις αρχές του 20ο.
Όντως είναι συνεχεια sold out. Μόλις τον προηγούμενο μηνα πηγα και εγω το πρωί της ημέρας της παράστασης που ήθελα να δω, και μου λεει μονο η γκαλερί 2 έχει (που φυσικά δεν βλέπεις καλά) και μετά απο παρακαλια και επισήμανση ότι έρχομαι απ τη Θεσσαλονίκη (με την αναφορά μαλάκωσε) μου εδωσε πρωτη γκαλερί (μπαλκονι). Δεν μ'αρεσε.
Θα παραδεχτώ οτι και τότε είχε ύφος λέγοντας μου άργησες έναν μηνα.

Να αναφέρω αφου το φέρε κουβέντα οτι στο Ε.Θ. υπαρχουν παραστάσεις που παίζονται δεκαετίες αλλά προβάλλονται σπάνια. Πότε με ίδιους και πότε με άλλους ηθοποιούς. Επίσης στο συγκεκριμένο κτίριο παίζονται μόνο κλασσικά έργα ξένης η σερβικής λογοτεχνίας, ενω οι σύγχρονες παραστάσεις παίζονται από την κάτω μεριά του θεάτρου που υπάρχει αίθουσα η λιγο πιο πέρα απέναντι απο την Λέσχη Αξιωματικών στο δρόμο που κατηφορίζει στη Σκανταρλια.
Κοπελιά love you :)
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Παντα χαίρομαι όταν κάποιος περνάει καλά στην πόλη μου.

Αν μου επιτρέπεις 2 παρατηρήσεις.
Τα 240 αντιστοιχούν στα 2 ευρώ
Και το κτίριο δεν είναι της Όπερας, είναι Εθνικο Θεατρο. Η Οπερα ειναι στο Ζεμουν. Μπορεί να σας παραπλάνησε που εκείνες τις ημέρες κατ εξαίρεση παιζόταν για μια η 2 φορές η πρώτη σερβική όπερα απο τις αρχές του 20ο.
Όντως είναι συνεχεια sold out. Μόλις τον προηγούμενο μηνα πηγα και εγω το πρωί της ημέρας της παράστασης που ήθελα να δω, και μου λεει μονο η γκαλερί 2 έχει (που φυσικά δεν βλέπεις καλά) και μετά απο παρακαλια και επισήμανση ότι έρχομαι απ τη Θεσσαλονίκη (με την αναφορά μαλάκωσε) μου εδωσε πρωτη γκαλερί (μπαλκονι). Δεν μ'αρεσε.
Θα παραδεχτώ οτι και τότε είχε ύφος λέγοντας μου άργησες έναν μηνα.

Να αναφέρω αφου το φέρε κουβέντα οτι στο Ε.Θ. υπαρχουν παραστάσεις που παίζονται δεκαετίες αλλά προβάλλονται σπάνια. Πότε με ίδιους και πότε με άλλους ηθοποιούς. Επίσης στο συγκεκριμένο κτίριο παίζονται μόνο κλασσικά έργα ξένης η σερβικής λογοτεχνίας, ενω οι σύγχρονες παραστάσεις παίζονται από την κάτω μεριά του θεάτρου που υπάρχει αίθουσα η λιγο πιο πέρα απέναντι απο την Λέσχη Αξιωματικών στο δρόμο που κατηφορίζει στη Σκανταρλια.
Καλησπέρα! Ευχαριστώ για την παρατήρηση!
Μπερδεύτηκα γιατί μπορεί να τελείωσε το ταξίδι μου στο Βελιγράδι, αλλά έχει πέσει στο τραπέζι πρόταση για Αγία Πετρούπολη και ψάχνουμε να δούμε ό,τι μπορούμε από παράσταση μέχρι όπερα.
Όντως απ ότι θυμάμαι ο κύριος μας είπε ότι είχε όπερα εκείνες τις ημέρες.
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Εάν βρεις χρόνο, περιμένουμε και τη συνέχεια!
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Το σκέφτομαι για Σερβία για Σεπτέμβρη-Οκτώβρη γτ από δω που μένω έχει πήγαινε έλα 20-30 ευρώ πτήσεις για Νις. Το μόνο που με ανησυχεί ότι και αυτοί έχουν πάρα πολλά κρούσματα.
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Το σκέφτομαι για Σερβία για Σεπτέμβρη-Οκτώβρη γτ από δω που μένω έχει πήγαινε έλα 20-30 ευρώ πτήσεις για Νις. Το μόνο που με ανησυχεί ότι και αυτοί έχουν πάρα πολλά κρούσματα.
Τώρα διάβαζα για Nis και Mokra Gora. Πρέπει να είναι "άλλη" Σερβία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom