Βενεζουέλα Βενεζουέλα..έρωτας παντού..!

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
στα ιδια μερη θα ξαναβρεθουμε..

ενταξει να λεμε την αληθεια,οσο πλησιαζει η μερα της επιστροφης απο ενα ταξιδι 21 ημερων,η διαθεση σου οσο και να θες να τη κρατησεις στα υψη θελοντας και μη πεφτει σταδιακα..:lol:επιασα τον εαυτο μου πολλες φορες να κανω σκεψεις πως θα εβρισκα καποιο τροπο να μπορουσα να μεινω καποιες μερες παραπανω..:lol::lol:
η μαγευτικη διαδρομη απο το τσορονι στο μαρακαι,ξανα με ταξι,δεν ειχε αυτη τη μαγεια της πρωτης φορας,ενιωθα λες και πηγαινα εκ νεου να παρουσιαστω στο στρατο,πραγματικα με ειχε πιασει ενα κατιτις απιστευτο..:(..αλλα,και επειτα απο αυτα που ειχαμε ζησει στο ταξιδι,ειχα στην ακρη του μυαλου μου οτι απο το τιποτα μπορεις να βγαλεις ακρη καλη,να αλλαξουν ολα απο τη μια στιγμη στην αλλη και θα εξηγησω τι εννοω..:lol:
φτανοντας στο καρακας κατα τις 2 το μεσημερι της τεταρτης,το πρωτο πραγμα που με ηρθε στο μυαλο ηταν να παρω τη νιλντα τηλεφωνο και να τη ζητησω να μας φιλοξενησει για μια τελευταια βραδια..αλλα λειτουργωντας,ισως για πρωτη φορα στη ζωη μου,οχι παρορμητικα,αποφασισα να μη κανουμε καν νιξη γι αυτο το θεμα καθως ισως χανοταν αυτη η αμοιβαια επιθυμια να βρεθουμε με ολη τη παρεα ξανα,ισως αυτο το κατι που θα εκανε τα κοριτσια να θελουν να μας ξαναδουν..:cool::cool:..και μεχρι στιγμης αποδυκνυεται οτι πραξαμε σωστα..:clap:
ετσι,για..πολλοστη φορα κατευθηνθηκαμε στο ''παλιοσπιτο''μας το ανεπαναληπτο και αλησμονητο ''floresta''..:D:D..αγκαλιες,φιλια,στιγμες γεματες συγκινηση εκτυλιχθηκαν με το προσωπικο που εβλεπε ξανα τους δυο πιο ξεχωριστους πελατες του..:haha::haha::haha:..μια τελευταια βολτα στο καρακας,που μου ειναι αλησμονητη καθως περνουσαμε και χαιρετουσαμε απο τη συμπαθεστατη μαριλυν,τη κυρια που στο καθαριστηριο της ενα στενο κατω απο τη πλατεια αλταμιρα,μας ειχε πλυνει τα ρουχα μας πανω απο τρεις φορες,μεχρι και στη γειτονικη καβα,οπου πηραμε και τα μοναδικα ενθυμια-ψωνια,καποιες μπυρες ντοπιες..:lol::lol:αυτο που μου αρεσει πολυ δηλαδη,αυτη η προσωπικη επαφη που ''κτιζεις'' με καποιους ανθρωπους τους οποιους,ισως,δεν ξαναδεις κιολας ποτε στη ζωη σου..;);)αφου περπατησαμε αρκετα,καποια στιγμη θυμηθηκα τα λεγομενα του κυρ-νικου,ενος συμπαθεστατου κυριου απο τη πρεσβεια,που στην ψιλοσουρωμενη ερωτηση μου ανημερα της παναγιας,αν εχει καποια ακρη για να μεινουμε λιγο παραπανω στη βενεζουελα,με ειχε απαντησει οτι εχει ενα γιατρο,πολυ καλο φιλο σε ενα νοσοκομειο του καρακας,που μπορουσε να μας δωσει ενα χαρτι-παραπεμπτικο για να υπωδυθουμε τους αρρωστους και ετσι να κατσουμε καμια βδομαδουλα ακομα εκει..:clap::clap:αλλα,οσο γρηγορα αρχισα να κανω ονειρα πως υπηρχε η πιθανοτητα να παμε καναιμα,αλλο τοσο γρηγορα κοπηκαν τα φτερα μας στο ακουσμα του ονοματος του κολλητου του γιατρου...''γιαννοπουλο,τον λενε γιωργο'',μου λεει με ολη τη καλη,πλην οχι τιμια,διαθεση του ο κυρ-νικος και καποια στιγμη εκει ηρθε,που να μην ερχοτανε,η διαπιστωση του χρηστου,που ειναι και η πλεον αυτονοητη..''ναι ρε καρντασι,αλλα πως το βλεπεις..??να το κανουμε,αλλα οταν διαβασει το αφεντικο σου το ονομα που θα υπογραφει το χαρτι και δει ''γιαννοπουλος''ποσες πιθανοτητες εχει να μας πιστεψει..????????''.......:D:D:D:D..ε,ναι ρε παιδια,ποιος θα το πιστευε οτι αρρωστησες στο καρακας και,ω τι τυχη και συμπτωση,πετυχες ελληνα γιατρο στο νοσοκομειο..??μεταξυ μας,κανεις δε θα το πιστευε και ετσι εξανεμιζονταν ακομα περισσοτερο οι-ουτως η αλλως-αμυδρες ελπιδες μας για να μεινουμε παραπανω..;);)
το τελευταιο βραδυ ηταν αυτο που λεμε ''απολογιστικο'',δηλάδη σε ενα ψιλοησυχο μπαρακι με αφθονο αλκοολ,και με κουβεντολοι για τα οσα ζησαμε αυτο το τρελο εικοσαημερο στη βενεζουελα..:lol::lol:..ενα τηλεφωνημα-αποχαιρετισμος στη νιλντα και τη τζενι λιγο ελειψε να βαλει εκ νεου φωτια στη φαση μας,αλλα ευτυχως δεν ''κυλησα''και ορθα και κοφτα ξεκαθαρισα οτι η επομενη φορα που θα βλεπομασταν θα ηταν στην ελλαδα..:cool::cool:..τελεια και παυλα..αν θελετε να μας δειτε,ελατε..(ρε κοιτα να δεις που πιανει τελικα..:haha::haha::D:D..)..ετσι το επομενο πρωινο θα επρεπε να ξυπνουσαμε νωρις να παιρναμε κανα ταριφα και να τραβιομασταν στο αεροδρομιο για τη διαδικασια της επιστροφης..;)..
πηγαινοντας στο αεροδρομιο μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση,οι-κατι σαν-ραμπες που εχουνε δεξια του κατηφορικου δρομου και στην ερωτηση μου του τι ειναι αυτες πηρα την απιστευτη απαντηση..''α,αυτες οι τεχνητες ανηφορες ειναι για να σταματανε αυτοι που δεν εχουν φρενα..'':shock::shock:..δηλαδη ηθελε να μου πει οτι ειναι παρα πολυ πιθανο να μπειτε σε ενα αμαξι και αντι για φρεναρισμα να ανεβει σε μια ανηφορικη ραμπα μεχρι να κοψει η φορα και η ταχυτητα του μεχρι να σταματησει..:haha::haha::haha:..φτανοντας στο αεροδρομιο,οπου καλο ειναι ναφτασετε κανα τριωρο με τετραωρο πριν καθως ειναι στη κυριολεξια ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΟΣ ο ελεγχος,να φανταστειτε οτι περασαμε δυο ελεγχους απο τη στιγμη που τσεκαραμε το εισητηριο στη πυλη που αναχωρουσε η πτηση μας και ειχε δυο ελεγχους μεσα στη φυσουνα πριν τη πορτα του αεροπλανου..:shock::shock:..σε ολη τη διαδρομη της επιστροφης ξεψαχνιζαμε καθε τι που μας συναιβει,για το που ξεκινησαμε και το που καταληγαμε καθε φορα,σε ενα ταξιδι που κυριολεκτικα μας ''γεμισε''με εικονες και εμπειριες,μας διδαξε πολλα και που μας εκανε να δουμε καποια πραγματα και απο μια διαφορετικη οπτικη γωνια..αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση,αν με ρωτουσε καποιος,απο τη βενεζουελα θα ηταν οτι ρε παιδια δεν ειδα 20 μερες ουτε εναν ανθρωπο να μαλωνει,να στραβωνει δηλαδη με καποιον αλλο,ειτε στο δρομο οδηγωντας,οπου εγω σιγουρα θα ειχα αρπαχτει απειρες φορες,ειτε στη συμπεριφορα τους εξω σε καθε λογης ασχολια τους..:D:Dενας πολυ καλοπροαιρετος λαος,για μενα,με τεραστιες διαφορες μεταξυ πλουσιων και φτωχων,εντονοτερη φαινομενο θα ελεγα απο οτι ειδα στο περου και ειδικα στη βολιβια..:roll:μεγαλη εντυπωση ακομη με εκανε το γεγονος οτι παντου και παντα ,απο τα ατμ και τις τραπεζες μεχρι τις στασεις λεοφωρειων,οπου εβλεπες ενα ''φιδακι''ανθρωπινο,μεχρι τις εισοδους σε μουσεια-αξιοθεατα,τηρουν με απολυτη ευλαβεια τη περιφημη ''κολα'' δηλαδη την ουρα..:lol::lol:..επισης με εκανε εντυπωση ο υπερβολικος ελεγχος..π.χ. μπαινοντας σε σουπερ μαρκετ σε ψαχνανε σωματικα,οπως και οτι ειχε παντου ανιχνευτες μεταλλων..αλλα οταν λεμε παντου εννοουμε παντου...οκ..λογικο αν αναλογιστει κανεις τον αυξημενο αριθμο ληστειων..:roll::roll:..
κλεινοντας την ιστορια αυτη θα πω οτι προκειται για μια χωρα που ,γερος να ειμαι,σιγουρα θα ξαναεπισκεφτω,μιας και δεν ειδαμε σχεδον τιποτα απο την πολυ ομορφη υπαιθρο της,να γνωρισω και αλλους απο τους υπεροχους κατοικους της,αλλα και μπας και καταφερουμε αυτη τη φορα να μπουμε ωραιοι και οχι..λαθραιοι.:haha::haha:..στην γειτονικη κολομβια..:clap::clap:και να γνωρισουμε και αυτη τη χωρα καλυτερα..:rolleyes:

Υ.Σ.1:εχω πολλα τραγουδια που μου θυμηζουν το ταξιδι αυτο,αλλα θα βαλω αυτο που το ακουγαμε παντου..:lol::lol:..απο ταξι και παναδεριες μεχρι γηπεδα και κλαμπ..και για να πω την αληθεια ειναι και το τραγουδι που χορευοντας το το μελαχρινο κουκλακι με εκανε να ξεχασω ποιος ειμαι και που παω..και ετσι το ανακυρηξαμε και τραγουδι του συντομου ερωτα μας..:xalara::xalara:..σλουρπ..σλουρπ..:haha::haha::haha::bleh::bleh:
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Σε απολαυσαμε πιστευω ολοι. Θα εκτυπωσω (con tu permission) την ιστορια σου και θα την παω στην μανα μου και θεια μου (οπου τυχαινει να ειναι βενεζουελανες) ωστε να ευχαριστηθουν και εκεινες. Gracias
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Ωραιος!!!!! Κριμα που τελιωσε το ταξιδι, ησουνα σκετη απολαυση να σε διαβαζω!
σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,να σαι καλα..:D

Σε απολαυσαμε πιστευω ολοι. Θα εκτυπωσω (con tu permission) την ιστορια σου και θα την παω στην μανα μου και θεια μου (οπου τυχαινει να ειναι βενεζουελανες) ωστε να ευχαριστηθουν και εκεινες. Gracias
ναι βεβαιως δεν υπαρχει κανενα προβλημα,προς θεου,:):)..ελπιζω και ευχομαι να τους δωσει η ιστορια μου μια μικρη γευση απο τη πατριδα τους..:D:D
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Μπράβο Γιώργο ,όπως πάντα είσαι χείμαρος στην περιγραφή σου και μας παρασύρεις όλους και ταξιδεύουμε μαζί σου.Έτσι συνέχισε :clap::clap::clap:.
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Γιωργο, οσο υπεροχο ηταν το ταξιδι σου, τοσο υπεροχη ηταν και η ιστορια σου:clap::clap::clap:
Εννοειται πως οταν παω στο Καρακας θα μεινω κι εγω στο "floresta":haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομιζω οτι πρεπει να ανακυρηχθει ως η πιο "ζωντανη" ιστορια στο Forum!
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Γιωργο, οσο υπεροχο ηταν το ταξιδι σου, τοσο υπεροχη ηταν και η ιστορια σου:clap::clap::clap:
Εννοειται πως οταν παω στο Καρακας θα μεινω κι εγω στο "floresta":haha:
ευχαριστω..:D:D..:haha::haha::haha:..αυτο το στολιδι,αυτο το ανυπερβλητο ξενοδοχειο,σιγουρα θα το αγαπησεις και συ με τη πρωτη ματια..:haha::haha:

Νομιζω οτι πρεπει να ανακυρηχθει ως η πιο "ζωντανη" ιστορια στο Forum!
ευχαριστω πολυ ερση..:D:D παντως οταν εγραφα,μιας και ηταν η πρωτη μου ''αποπειρα'' να μεταφερω το προφορικο μου λογο σε γραπτο πρωσπαθουσα να του δωσω καθε φορα οσο πιο πολυ ζωντανια μπορουσα,καθε φορα εφευγα ιδρωμενος στη κυριολεξια,απο το ινερνετ καφε,:haha::haha:καθως την εγραφα εκει,αν και σιγουρα πιστευω οτι θα ''ξεσηκωνα'' πολυ κοσμο αν την ελεγα προφορικα..:haha::haha:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Απολαυστική σε όλη της τη διάρκεια η ιστορία σου!
Για Περού πότε είπες ότι ξεκινάς να γράφεις?;p
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Απολαυστική σε όλη της τη διάρκεια η ιστορία σου!
Για Περού πότε είπες ότι ξεκινάς να γράφεις?;p
αχχχ...περου..:rolleyes::rolleyes:..πολυ συντομα φιλε μου skullflower,θα γραψω τις εντυπωσεις μου απο το ταξιδι-ονειρο στο μαγευτικο περου και αφου τελειωσω με το καλο την ιστορια θα παρω ενα αεροπλανο και θα φυγω mia kai kalh...:haha::haha::clap::clap:..que viva peru y que viva venezuela..:D
 

Attachments

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
πολλά bravo :clap: γιώργο για αυτή την ταξιδιωτική ιστορία!
από τις καλύτερες του φόρουμ!!!

Σε ευχαριστώ που με τις λέξεις σου με πήγες και μένα εκεί
και πέρασα τόσο υπέροχα όσο σχεδόν και εσύ!!!;)

Το έχεις πάντως το αφηγήσθαι!!!:cool:

να μας γράφεις πιο συχνά τις ταξιδιωτικές σου ιστορίες!;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom