Ιταλία Βενετία - Μπουράνο

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Οποιος αναρωτιέται τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχει να δει; στη Βενετία, εδώ υπάρχει η υποδειγματική ιστορία που με έπεισε ότι αν πάω Βενετία, θα πρέπει να μην είναι ξεπέτα. Προσωπικά ακύρωσα πολύ μικρό ταξίδι για εκεί αυτές τις μέρες με τις προσφορές της Volotea, γιατί πήγαινε για κάψιμο. Ακόμη και το όχι και τόσο πλούσιο Παλέρμο που πήγαι πρόσφατα , ήθελε διήμερο για να μην το περάσεις επιφανειακά
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βενετία-Η-Βασίλισσα-της-Αδριατικής.13768/
 

Filipt1

Member
Μηνύματα
23
Likes
16
Σας ευχαριστώ (babaduma & vagar78) .Μικρή πόλη η Βενετία ,αλλά πάλι 8-10km κάναμε κάθε μέρα,χωρίς να χαθούμε .Έχει πολλά πράγματα να κάνεις ,πολλοί πήγαιναν για μπάνιο στο Lido .Έχει και την biennale ,η Padova είναι κοντά επίσης.
Πολυ σωστα.Προτεινω ημερησια εκδρομή με τρένο στη Βερόνα είναι περίπου 2 h.Εννοείται πως πας και βλέπεις το σπίτι του Ρωμαίου και της Ιουλιετας γράφεις το όνομά σου στους τοιχους...Επισκέπτεσαι την πανέμορφη Αρένα και το καστρο στο ποτάμι
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ πάντως σε 2,5 μέρες νοιώθω πως δεν την είδα σε βάθος και άφησα πολλές γειτονιές έξω. Βέβαια ήταν το πρώτο μου ταξίδι έξω και σαν αρχάριος ήμουν χάλια στην οργάνωση και στον προσανατολισμό. Εννοείται πως σχεδόν τη μία μέρα την αφιερώσαμε στα νησάκια Σαν Τζόρτζιο Ματζιόρε, Μπουράνο και Μουράνο. Το κέντρο μπορείς να το δεις σε μια μέρα και να επισκεφτείς και το παλάτι των δόγηδων και την εκκλησία του San Marco, ανάβαση στο καμπαναριό, να πιείς τον καφέ σου να φας και να χαθείς στα στενά. Με τη διαδρομή Rialto-San Marco-Academia-Santa Maria della Salute παίρνεις μια καλή γεύση αλλά προφανώς και η Βενετία δεν είναι μόνο αυτό.

Μπορεί να μην είναι για μια μέρα η Βενετία, όμως αν κάποιου του δοθεί η ευκαιρία να τη δει έστω για μια μέρα γιατί να το χάσει. Ειδικά αν διανυκτερεύσει και τη δει και βράδυ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οποιος αναρωτιέται τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έχει να δει; στη Βενετία, εδώ υπάρχει η υποδειγματική ιστορία που με έπεισε ότι αν πάω Βενετία, θα πρέπει να μην είναι ξεπέτα. Προσωπικά ακύρωσα πολύ μικρό ταξίδι για εκεί αυτές τις μέρες με τις προσφορές της Volotea, γιατί πήγαινε για κάψιμο. Ακόμη και το όχι και τόσο πλούσιο Παλέρμο που πήγαι πρόσφατα , ήθελε διήμερο για να μην το περάσεις επιφανειακά
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βενετία-Η-Βασίλισσα-της-Αδριατικής.13768/
Με έβαλες σε πειρασμό να την διαβάσω, να σου πω την αλήθεια το συγκεκριμένο ύφος της ιστορίας προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου..Ένοιωσα ότι διάβασα ένα ποίημα...Ο άνθρωπος είναι τρομερος έχει απίστευτη γραφή αλλά αν ήθελα έπαιρνα ένα βιβλίο..Εγώ είμαι πιο πεζός, πες μου κάποιες καλές πληροφορίες για το μέρος κατι που να με βοηθήσει όταν πάω, αν μου βάλεις δέκα χιλιάδες λεπτομέρειες ακόμα θα χάσω κ την ουσία....
 

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
226
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Συγχαρητήρια για την ιστορία μα κυρίως για τις φωτογραφίες που είναι φανταστικές.Βλεποντας τις έθεσα ως κοντινότερο προορισμό επισκεψης στην Ιταλία την Βενετία
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Mια ερώτηση τεχνικής φύσεως. Αυτές είναι out of camera jpg ή από raw converter?
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Raw+Fine τραβάω πάντα, οι ανεβασμένες εδώ και στο Flickr είναι όλες Raw, θα ανεβάσω στο άμεσο μέλλον και έτοιμα jpegs
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
μας έχεις τρελάνει με τις φωτογραφίες σου! απίστευτα χρώματα και λεπτομέρεια. Δεν χορταίνουμε να τις βλέπουμε! συγχαρητήρια και πάλι!! να είσαι γερός να μας ταξιδεύεις!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
απίθανες φωτογραφίες από μια πανέμορφη πόλη. ευχαριστούμε πολύ που τις μοιραστηκες μαζί μας. πριν από αρκετά χρόνια την επισκέφθηκαμε με την γυναίκα μου σε ημερήσια εκδρομή από το Μιλάνο και περιμένω πως και πως να μου δοθεί πάλι η ευκαιρία να την απολαύσω περισσότερο.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Συμφωνω μαζι σου @makisg .
Κι εγω περιμενω την πρωτη ευκαιρια για να παω! Ετσι κι αλλιως η Βενετια παντα ηταν στα υπ οψιν αλλα με τις ιστοριες των φιλων στο φορουμ και ιδιαιτερα με τις φωτογραφιες του @noobtraveller ανεβηκε στη κλιμακα και εγινε αναγκη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom