Ιταλία Βενετία - Ρώμη / Ιούνιος 2013

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ααααχ υπέροχα καλή μου :D !!! Σούπερ αρχή και φωτογραφίες όπως πάντα...περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια από την αγαπημένη Ιταλία :cool:!!!
Ααα και καλή προσαρμογή μετά από αυτό το τέλειο ταξιδάκι ;)!
Καλοκαιρινή Ρώμη! Ευχαριστούμε!
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! Το ταξίδι είχε 2-3 αναποδιές αλλά δε μου έμειναν αυτές τελικά και θα το θυμάμαι ως υπέροχο!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μόλις τελείωσα το διάβασμα της μέχρι τώρα περιγραφής της ιστορίας σου και έχω ανάμικτα συναισθήματα.από την μία είναι η ευχαρίστηση από την λεπτομερέστατη περιγραφή σου καθώς και τις υπέροχες φωτογραφίες και από την άλλη η λύπη για την ατυχία σου. ελπίζω όμως ότι όλα πήγαν καλά στην συνέχεια.
echo2011 σ'ευχαριστούμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(υπήρχε ανακοίνωση ότι πλέον τα b&b στη Ρώμη απαγορεύεται να σερβίρουν φρέσκα προϊόντα αλλά μόνο συσκευασμένα που αναγράφουν ημερομηνία λήξης). .
"πλεον"? ειναι παλιος νομος, πανω απο 15 ετων. Μια που δεν υφιστανται τα b&b υγειονομικο ελεγχο οσον αφορα το πρωινο, δεν σερβιρουν χυμα μαρμελαδα, μελι, κρουασαν, κεικ κλπ. Ολα αυτα συσκευασμενα. Εξαιρουνται εννοειται ψωμι και φρουτα που ευκολα ελεγχεται η αλλοιωση τους οπτικα.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ελπίζω τα αντιφλεγμονώδη να έκαναν τη δουλειά τους και να ευχαριστήθηκες και τη επόμενη μέρα...Πες μου ότι κάνατε και βόλτα στο αγαπημένο μου Cannaregio ;) . Δεν υπάρχει ωραιότερο κλείσιμο ημέρας από τις υπέροχες φωτογραφίες σου...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αγαπημένη και πανέμορφη η καλοκαιρινή Βενετία.
Παρατηρησα πως η εκκλησία του Αγίου Μάρκου έχει ακόμα σκαλωσιές όπως το 2011 που πήγα εγώ.
Τελικά τη γέφυρα των στεναγμών δεν την είχαμε περάσει και δεν πήγαμε στις φυλακές.Και αναρωτιέμαι γιατι... o_O
Το εισητήριο τότε είχε 12ευρώ..μήπως ήταν χωρίς τις φυλακές?Γιατί έγραψες πως το εισητήριο είχε 16 ευρώ.
Πάντως πραγματικά κρίμα για το πόδι.Νομίζω και ελπίζω όταν ξύπνησες την επόμενη μέρα να ήσουν σε θέση να περπατήσεις χωρίς να πονάς.
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Τελειες φωτογραφιες, ταξιδεψα παλι εκει .Να σαι καλα ;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
"πλεον"? ειναι παλιος νομος, πανω απο 15 ετων. Μια που δεν υφιστανται τα b&b υγειονομικο ελεγχο οσον αφορα το πρωινο, δεν σερβιρουν χυμα μαρμελαδα, μελι, κρουασαν, κεικ κλπ. Ολα αυτα συσκευασμενα. Εξαιρουνται εννοειται ψωμι και φρουτα που ευκολα ελεγχεται η αλλοιωση τους οπτικα.
Το χαρτί που είχε κολλημένο στη κουζίνα του b&b έγραφε ότι δε τους επιτρέπεται πια να σερβίρουν φρέσκα προϊόντα.. Δεν έλεγε τον νόμο και δεν είχα ξανακούσει κάτι αντίστοιχο. Αλλά αφού το γνωρίζεις ότι είναι παλιός, έτσι θαναι.. Προφανώς για να μη διαμαρτύρονται οι τουρίστες που δε το γνωρίζουν έχουν την ανακοίνωση..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
μόλις τελείωσα το διάβασμα της μέχρι τώρα περιγραφής της ιστορίας σου και έχω ανάμικτα συναισθήματα.από την μία είναι η ευχαρίστηση από την λεπτομερέστατη περιγραφή σου καθώς και τις υπέροχες φωτογραφίες και από την άλλη η λύπη για την ατυχία σου. ελπίζω όμως ότι όλα πήγαν καλά στην συνέχεια.
echo2011 σ'ευχαριστούμε.
Ελπίζω τα αντιφλεγμονώδη να έκαναν τη δουλειά τους και να ευχαριστήθηκες και τη επόμενη μέρα...Πες μου ότι κάνατε και βόλτα στο αγαπημένο μου Cannaregio ;) . Δεν υπάρχει ωραιότερο κλείσιμο ημέρας από τις υπέροχες φωτογραφίες σου...
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τελικά όχι μόνο τα κατάφερα αλλά ήμουν έξω 11 ώρες σερί! Το επιβάρυνα λίγο αλλά χαλάλι.. Στο Cannaregio βολτάραμε για λίγο, μόλις επιστρέψαμε από Μουράνο-Μπουράνο και κόντευε να νυχτώσει.. Οπότε δυστυχώς δεν είδα πολλά..
Τελικά τη γέφυρα των στεναγμών δεν την είχαμε περάσει και δεν πήγαμε στις φυλακές.Και αναρωτιέμαι γιατι... o_O
Το εισητήριο τότε είχε 12ευρώ..μήπως ήταν χωρίς τις φυλακές?Γιατί έγραψες πως το εισητήριο είχε 16 ευρώ.
Πάντως πραγματικά κρίμα για το πόδι.Νομίζω και ελπίζω όταν ξύπνησες την επόμενη μέρα να ήσουν σε θέση να περπατήσεις χωρίς να πονάς.
Μήπως είχαν έργα συντήρησης στη γέφυρα και τις φυλακές όταν πήγες; Αν θυμάμαι καλά είχε διαφημιστικές αφίσες στη γέφυρα των στεναγμών; Ίσως και γιαυτό ήταν αρκετά φθηνότερο το εισητήριο.. Σ'ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο! :)
Τελειες φωτογραφιες, ταξιδεψα παλι εκει .Να σαι καλα ;)
Σ'ευχαριστώ πολύ MJ! H επόμενη μέρα έχει τις αγαπημένες μου φωτογραφίες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το χαρτί που είχε κολλημένο στη κουζίνα του b&b έγραφε ότι δε τους επιτρέπεται πια να σερβίρουν φρέσκα προϊόντα.. Δεν έλεγε τον νόμο και δεν είχα ξανακούσει κάτι αντίστοιχο. Αλλά αφού το γνωρίζεις ότι είναι παλιός, έτσι θαναι.. Προφανώς για να μη διαμαρτύρονται οι τουρίστες που δε το γνωρίζουν έχουν την ανακοίνωση..
Ειναι του 1997 για την ακριβεια.
http://www.fiaip.it/settori-operati...iere/legge-regionale-n-18-del-29-maggio-1997/
Δεν σε καταλαβα. Να μη διαμαρτυρονται οι τουριστες? μα για την προστασια τους εγινε..εχει κανεις την ψευδαισθηση οτι θα σερβιριζαν σπιτικες μαρμελαδες και προιοντα παντα φρεσκα? οποιος θελει ξεχωριζει απο την υψηλη ποιοτητα των προιοντων, την ποικιλια, το ψωμι, φρουτα. Φυσικα υπαρχουν b&b ειδικα στην επαρχια που σερβιρουν φρεσκα προιοντα υψηλης ποιοτητας, συνηθως δικα τους, εν γνωση τους οτι αν συμβει κατι εχουν την απολυτη ευθυνη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μήπως είχαν έργα συντήρησης στη γέφυρα και τις φυλακές όταν πήγες; Αν θυμάμαι καλά είχε διαφημιστικές αφίσες στη γέφυρα των στεναγμών; Ίσως και γιαυτό ήταν αρκετά φθηνότερο το εισητήριο.. Σ'ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο! :)
Ναι έχεις δίκιο.Είχε κάτι σκαλωσιές μέσα και διαφημιστικές αφίσες έξω στη γέφυρα.Εχεις όμως μνήμη όχι αστεία! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom