Βενετία:Τέλος εισόδου για τους τουρίστες

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δε νομίζω να είναι πολύ αποθαρρυντικό το να πληρώσει κάποιος αυτά τα ποσά για να επισκεφτεί ή να μείνει στη Βενετία. Αλλωστε, δεν είναι φθηνός προορισμός, ούτως ή άλλως! Καθαρά εισπρακτικό μου μοιάζει το νέο μέτρο.
 
D

Delmem37668

Guest
αυτό από πρωτοσέλιδο μεγάλης σημερινής εφημερίδας.
.
μια απόφαση για μένα καθόλου σωστή. αν τελικά γίνει. εκτός και αν το κάνουν για να μαζέψουν περισσότερα λεφτά.
tempImageFBOzrC.jpg
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
αυτό από πρωτοσέλιδο μεγάλης σημερινής εφημερίδας. (κάποιος μοντ το έσβησε γιατί του στάθηκε στον λαιμό σε κάποιο άλλο νήμα. αν το κάνει και από δω πάει να πει ότι δεν είναι σωστός μοντ).
μια απόφαση για μένα καθόλου σωστή. αν τελικά γίνει. εκτός και αν το κάνουν για να μαζέψουν περισσότερα λεφτά.
View attachment 368325

Λεφτά θα μαζέψουν σίγουρα. Δεν είναι και λίγο-ειδικά αν πάει στα 10 ευρώ- να παίρνουν τόσα άνα άτομο. Όμως κάτι παρόμοιο ισχύει και με τον φόρο πόλης που επιβάλλεται σε πολλές πόλεις του κόσμου ανα διανυκτέρευση.
Για τον επισκέπτη σίγουρα θετικό δεν είναι.
Χώρες με πολύ τουρισμό μαζεύουν λεφτά έτσι. Δεν νομίζω να μπορεί να το κάνει καμία από τις χώρες που βλέπουν τουρίστα με το κυάλι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αυτό από πρωτοσέλιδο μεγάλης σημερινής εφημερίδας. (κάποιος μοντ το έσβησε γιατί του στάθηκε στον λαιμό σε κάποιο άλλο νήμα. αν το κάνει και από δω πάει να πει ότι δεν είναι σωστός μοντ).
μια απόφαση για μένα καθόλου σωστή. αν τελικά γίνει. εκτός και αν το κάνουν για να μαζέψουν περισσότερα λεφτά.
View attachment 368325
Γιατί θεωρείς πως δεν είναι σωστή απόφαση; Δεν έχουν το δικαίωμα οι αρχές να πάρουν μέτρα για να καταστήσουν πιο βιώσιμο τον τουρισμό ή να καταπολεμήσουν τον υπερτουρισμό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Λεφτά θα μαζέψουν σίγουρα. Δεν είναι και λίγο-ειδικά αν πάει στα 10 ευρώ- να παίρνουν τόσα άνα άτομο. Όμως κάτι παρόμοιο ισχύει και με τον φόρο πόλης που επιβάλλεται σε πολλές πόλεις του κόσμου ανα διανυκτέρευση.
Για τον επισκέπτη σίγουρα θετικό δεν είναι.
Χώρες με πολύ τουρισμό μαζεύουν λεφτά έτσι. Δεν νομίζω να μπορεί να το κάνει καμία από τις χώρες που βλέπουν τουρίστα με το κυάλι.
Αν διαβασατε την ειδηση, οποιος νοικιαζει ξενοδοχειο στην πολη, εξαιρειται του ποσου. Στην πραγματικοτητα φρεναρουν τους ημερησιους εκδρομεις. Δεν βλεπω κατι κακο, η πολη ειναι ενα ζωντανο και ευαλωτο μουσειο που θελει προσοχη. Ας ειναι ετσι κι οποιος θελει να το αποφυγει, ας πληρωσει ξενοδοχειο στην πολη. Μια η αλλη ειναι με το να μενεις Βερονα και να παιρνεις τρενο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Αν διαβασατε την ειδηση, οποιος νοικιαζει ξενοδοχειο στην πολη, εξαιρειται του ποσου. Στην πραγματικοτητα φρεναρουν τους ημερησιους εκδρομεις. Δεν βλεπω κατι κακο, η πολη ειναι ενα ζωντανο και ευαλωτο μουσειο που θελει προσοχη. Ας ειναι ετσι κι οποιος θελει να το αποφυγει, ας πληρωσει ξενοδοχειο στην πολη. Μια η αλλη ειναι με το να μενεις Βερονα και να παιρνεις τρενο.
Ναι εννοείται το λέει καθαρά πως είναι για τους ημερήσιους τουρίστες.
 
D

Delmem37668

Guest
Αν διαβασατε την ειδηση, οποιος νοικιαζει ξενοδοχειο στην πολη, εξαιρειται του ποσου. Στην πραγματικοτητα φρεναρουν τους ημερησιους εκδρομεις. Δεν βλεπω κατι κακο, η πολη ειναι ενα ζωντανο και ευαλωτο μουσειο που θελει προσοχη. Ας ειναι ετσι κι οποιος θελει να το αποφυγει, ας πληρωσει ξενοδοχειο στην πολη. Μια η αλλη ειναι με το να μενεις Βερονα και να παιρνεις τρενο.
είναι η αίσθηση περιορισμού ελευθερίας με προσχήματα όχι και τόσο ξεκάθαρα.
είμαι πολίτης του κόσμου ελεύθερος, θέλω να πάω για μερικές ώρες στη Βενετία να πιω έναν καφέ.
πως θα δικαιολογήσει αυτή την απόφαση στους Ιταλούς που μένουν κοντά και αρέσκονται μια βόλτα η έναν καφέ η φαγητό τις κυριακές τα απογεύματα.
η θα κάνουν ότι κάνανε με τις συγκοινωνίες χρόνια πριν, άλλη ταρίφα ο κάτοικος άλλη ο τουρίστας. στην προκειμένη άλλη ταρίφα ο κάτοικος περιφέρειας, άλλη ο Ιταλός, άλλη ο τουρίστας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
είναι η αίσθηση περιορισμού ελευθερίας με προσχήματα όχι και τόσο ξεκάθαρα.
είμαι πολίτης του κόσμου ελεύθερος, θέλω να πάω για μερικές ώρες στη Βενετία να πιω έναν καφέ.
πως θα δικαιολογήσει αυτή την απόφαση στους Ιταλούς που μένουν κοντά και αρέσκονται μια βόλτα η έναν καφέ η φαγητό τις κυριακές τα απογεύματα.
η θα κάνουν ότι κάνανε με τις συγκοινωνίες χρόνια πριν, άλλη ταρίφα ο κάτοικος άλλη ο τουρίστας. στην προκειμένη άλλη ταρίφα ο κάτοικος περιφέρειας, άλλη ο Ιταλός, άλλη ο τουρίστας.
Ελευθερος εισαι. Ελευθερος να πληρωσεις και να πας. Δεν ζουμε σε σοβιετια, αν και θα το θελατε.
 
D

Delmem37668

Guest
Ελευθερος εισαι. Ελευθερος να πληρωσεις και να πας. Δεν ζουμε σε σοβιετια, αν και θα το θελατε.
εγώ πάω έτσι και αλλιώς και δεν πληρώνω ούτε φαγητό ούτε ύπνο, εσείς να δούμε που θα το στερηθείτε από το εισόδημα σας... :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
εγώ πάω έτσι και αλλιώς και δεν πληρώνω ούτε φαγητό ούτε ύπνο, εσείς να δούμε που θα το στερηθείτε από το εισόδημα σας... :haha:
Α εγω χακαρω ξενοδοχεια, καταλαβαινεις οτι δεν στερουμαι.
Οι υπολοιποι μπορει.
 
D

Delmem37668

Guest
Α εγω χακαρω ξενοδοχεια, καταλαβαινεις οτι δεν στερουμαι.
Οι υπολοιποι μπορει.
φέτος στις διακοπές μου έκατσε λαχείο, πηρα από τη μπουκινγ ένα απγκρειτ κάτσε καλά. ούτε εγώ το πίστευα. αφού νόμιζα ότι το ξενοδοχείο θα ακυρώσει από τη μεριά του για λάθος προσφορά.. πάντα είμαι τυχερός αλλά όχι τόσο όσο φέτος. και είχα κλείσει γουρσούζικο αριθμό, 13 βράδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.411
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom