Ιταλία Βενετία ή Φλωρεντία;

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για ποτό να περάσεις οποσδήποτε μια βραδινή βολτούλα από το Τραστέβερε. Έχει ωραία ατμόσφαιρα και πολύ νεολαία.
Όσον αφορά τη Βενετία, άφησέ την για επόμενο ταξίδι σου. Είναι αρκετά μακρινή απόσταση. Κράτησε όλες τις μέρες σου για Ρώμη, έχει αρκετά να δεις.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια - κινα
ρωμη

καλησπέρα και πάλι,

σαν νέο μέλος θέλω να ευχαριστήσω όλους για τις χρήσιμες συμβουλές που μου δώσατε.

οπως σας έχω αναφέρει θα πάω ρώμη για 4 ημέρες αξίζει να πάω φλωρεντία;
αν ναι, μπρορεί να με ενημερώσει κάποιος πόση ώρα είναι με το τραίνο;

σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων:clap:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για τέσσερις ημέρες δεν αξίζει να πας πουθενά αλλού. Μείνε στη Ρώμη! Μην σας πιάνει μανία να τα δείτε όλα γιατί στο τέλος δεν βλέπετε τίποτα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Για τέσσερις ημέρες δεν αξίζει να πας πουθενά αλλού. Μείνε στη Ρώμη! Μην σας πιάνει μανία να τα δείτε όλα γιατί στο τέλος δεν βλέπετε τίποτα.
αμήν, μάλιασε η γλώσσα μου :Ρ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αφού η κοπέλα θέλει να κάνει και μια ημερήσια εκδρομή δε καταλαβαίνω γιατί να μη δώσουμε πληροφορίες και απλά να αποτρέπουμε.. Εξάλλου ούτε οι 4 μέρες φτάνουν για να δεις καλά τη Ρώμη. Ποιός της απαγορεύει να πάει για 3 μέρες και να επιστρέψει κάποια στιγμή και να δει όσα παρέλειψε ή να πάρει μια γεύση από Φλωρεντία και αν της αρέσει να ξαναπάει..
Βασιλική πληροφορίες για τα δρομολόγια τρένων στην Ιταλία μπορείς να βρεις εδώ: http://www.trenitalia.com
Στην αναζήτηση βάλε Roma -> Firenze
(γύρω στη μιάμιση ώρα διαρκεί)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Η κοπέλα ρωτάει τη γνώμη μας γιατί προφανώς είναι ανίδεη (σκέφτεται αρχικά ημερήσια για Βενετία!). Προφανώς και δεν θα παρεξηγηθεί αν ακούσει ότι η ημερήσια δεν χωράει σε ένα 4ήμερο πρόγραμμα για Ρώμη. Αν ήθελε να ακούσει μόνο "ναι, πήγαινε", δεν θα έμπαινε στον κόπο να ρωτήσει.
Κι εγώ λέω ότι στο 4ήμερο δεν χωράει η ημερήσια. Η Φλωρεντία, όπως και η Βενετία αξίζουν πολύ περισσότερο χρόνο από λίγες ώρες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Η κοπέλα ρωτάει τη γνώμη μας γιατί προφανώς είναι ανίδεη (σκέφτεται αρχικά ημερήσια για Βενετία!). Προφανώς και δεν θα παρεξηγηθεί αν ακούσει ότι η ημερήσια δεν χωράει σε ένα 4ήμερο πρόγραμμα για Ρώμη. Αν ήθελε να ακούσει μόνο "ναι, πήγαινε", δεν θα έμπαινε στον κόπο να ρωτήσει.
Κι εγώ λέω ότι στο 4ήμερο δεν χωράει η ημερήσια. Η Φλωρεντία, όπως και η Βενετία αξίζουν πολύ περισσότερο χρόνο από λίγες ώρες.
Συμφωνώ πως δε "χωράει" ημερήσια στο 4ημερο στη Ρώμη από την άποψη ότι δε πρόκειται να βαρεθείς και να θες και κάτι άλλο. Και γω 4 μέρες πήγα χωρίς εκδρομές και θέλω να ξαναπάω για άλλο τόσο και ακόμα παραπάνω. Καλό όμως είναι αφού ζητάει και τις σχετικές πληροφορίες (πέρα από τη γνώμη μας για το αν αξίζει) να τις δώσουμε και μετά αποφασίζει τι θέλει να κάνει. Μιάμιση ώρα δεν είναι μεγάλο ταξίδι και μπορεί απλά να θέλει να πάρει μια γεύση και από άλλη πόλη της Ιταλίας πέρα από την πρωτευουσα.. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η κοπέλα ρωτάει τη γνώμη μας γιατί προφανώς είναι ανίδεη (σκέφτεται αρχικά ημερήσια για Βενετία!). Προφανώς και δεν θα παρεξηγηθεί αν ακούσει ότι η ημερήσια δεν χωράει σε ένα 4ήμερο πρόγραμμα για Ρώμη.
Eάν έχει τέσσερις ολόκληρες μέρες στη Ρώμη και δεν είναι museumaholic, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην κολλήσει μια μονοήμερη στη Φλωρεντία με τρένο φυσικά.

Άλλο το να είσαι ανίδεος και άλλο το να θέλεις να εκμεταλλευτείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το χρόνο των διακοπών σου. Άλλωστε είτε 3 είτε 4 είτε 5 μέρες κάτσεις στη Ρώμη θα δεις ένα συγκεκριμένο αριθμό πραγμάτων που απέχουν πολύ απ' το να καλύψουν το σύνολο των αξιοθέατων της πόλης. Τουλάχιστον με λιγότερες μέρες στην πόλη αποφασίζεις εξαρχής να δεις μικρότερο αριθμό πραγμάτων και κάνεις τη διαμονή σου πιο ξεκούραστη αφήνοντας τα υπόλοιπα για το μέλλον (σε περίπτωση που σου αρέσει φυσικά η Ρώμη).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom