Ελβετία Βερνη.Αξιοθεατα & προγραμμα επισκεψης της σε μια ημερησια περιηγηση.

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Βερνη.Αξιοθεατα & προγραμμα επισκεψης της σε μια ημερησια περιηγηση.

Θελοντας να βοηθησω οσους φιλους θα επισκεφθουν την Βερνη,αλλα δεν εχουν χρονο ή τις αναλογες γνωσεις για να το οργανωσουν,αντι καταγραφης εντυπωσεων και παρουσιασης φωτο μου,
θα παραθεσω την δικη μου προετοιμασια και οργανωση,προς αξιοποιηση της και από μερους τους.

Είναι μια αναλυτικη καταγραφη των πλεον επισκεψιμων αξιοθεατων,με φωτο, αλλα και με αποτυπωση τους σε χαρτη (google map),ώστε να καθισταται ευκολη η επισκεψη σε σειρα, προορισμων,που βρισκονται στις ιδιες –περιπου- περιοχες , χωρις ο υπολογισμος του χρονου να περιλαμβανει επισκεψεις σε μουσεια ή εκθεσεις.

Η παρουσιαση αποτελειται από ενα αρχειο pdf και ο σχεδιασμος περιηγησεων ξεκινα κοντα από τον σιδηροδρομικο σταθμο για αμεση προσβαση στην παραποταμια διαδρομη από Lorrainebrücke bridge.

Aare/Lorrainebrückebridge-PrisonTower (Kafigturm)-Federal Building/Bundeshausat
Bundesplatz-CathedralatMunsterplatz / St. Vincent (MunsterKirche)-Nydegg Church (Nydeggkirche)- RoseGarden-Barenpark/BearPit-BotanicalGarden-Gurten-WegezuKlee-KleineSchanze- ChurchoftheHolyGhost-MuseumofFineArts (Kunstmuseum)-Konzerttheater-Zahringerbrunnen-ChildEaterFountain (Kindlifresserbrunnen)-ClockTower-Zytglogge-Barenplatzand/Waisenhausplatz,είναι τα περιγραφομενα αξιοθεατα

Περιγραφη και φωτο μιας ημερησιας περιηγησης στην Βερνη,μπορειτε να διαβασετε στο http://www.travelstories.gr/communi...ημερησιας-περιηγησης-της-τον-Σεπτεμβρη.52815/

ενώ Φωτο από Βέρνη με επεξηγησεις αξιοθεατων μπορειτε να δειτε στο αλμπουμ μου https://www.facebook.com/chr.gkoutz...80188772178.1073741873.100000606228878&type=3
Δεν γραφω τιποτε επιπλεον,καθως λεπτομερειες,όπως και φωτο μου περιγραφω στα αρχεια μου,πως μπορειτε να δειτε,αλλα αν σας βοηθησα,καντε μου Like για να γινω πλουσιος (καλο;;;)!
Καλο ταξιδι και καλα να περασετε!
 

Attachments

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@chrgkoutz , Χρήστο καλησπέρα. Η ημερήσια περιήγηση της Βέρνης που προτείνεις γίνετε άνετα με τα πόδια?? Σημείο εκκίνησης δικό μας θα είναι ο σιδηροδρομικός σταθμός.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
758
Likes
3.827
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η Βέρνη είναι έρωτας με τη πρώτη ματιά , είναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ , από τις πιο αγαπημένες μου πρωτεύουσες , σου μένει αξέχαστη !!! Επιβάλλεται ένα ταξιδάκι προς τα εκεί !!!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
@chrgkoutz , Χρήστο καλησπέρα. Η ημερήσια περιήγηση της Βέρνης που προτείνεις γίνετε άνετα με τα πόδια?? Σημείο εκκίνησης δικό μας θα είναι ο σιδηροδρομικός σταθμός.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Η Lorrainebrücke bridge,της δικης μου εναρξης περιηγησης ειναι μονο 1χιλ βορειοανατολικα απο τον σταθμο, αρα η διαδρομη αντι να ειναι ~6,5χιλ, θα ειναι 7,5
Αλλωστε οπως γραφω,την Βερνη ΠΡΕΠΕΙ να την περπατησεις για να την απολαυσεις!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μάλλον αυτό είναι το πιο ταιριαστό τοπικ για να το γράψω. Είδα ότι δεν υπάρχει καμιά αναφορά στο φόρουμ για το πολιτιστικό κέντρο Reitschule reitschule Aktuell

Την δεκαετία του 80 λέει, οι νέοι της πόλης για να διαμαρτυρηθουν για την έλλειψη πολιτισμικων δρωμενων, που να τους αφορούν, άρχισαν να κάνουν κατάληψη σε εγκαταλελειμμένα κτίρια και να διοργανώνουν μόνοι τους events. Ένα από αυτά ήταν στο Reitschule που αργότερα νομιμοποιηθηκε και σήμερα είναι ένας αυτοδιαχειριζομενος πολυχωρος για συναυλίες, θέατρο, μπαζαρ, έχει και μπαρ/εστιατόριο. Αναρχοπλυμενοι, μπαχαλοσατανιστριες μάγισσες κλπ μην το χάσετε!

IMG_20231101_171746.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom