Γερμανία Βερολίνο - Πού να πάω

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
?
γεια σας

καταρχην να δωσω συγχαρτιρια στο site και σε ολα τα μελη για τις σημαντικες πραγματικα πληροφοριες που μας δινουν ,βοηθωντας ετσι και εμας τους νεους ταξιδιωτες να ανακλυψουν τον κοσμο.

θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας. ειμαστε ενα νεαρο ζευγαρι και κλεισαμε εισητιρια με easyjet στις 16 ιουλιου για βερολίνο απο ηρακλειο κρητης.σκοπευουμε να μεινουμε 3 νυχτες βερολινο μετα αεροπορικως να παμε αμστερνταμ για αλλες 3 νυχτες .συνολικα θα μεινουμε γυρω στις 10 -12 νυχτες αλλα δεν γνωριζουμε απο που θα επιστρεψουμε ελλαδα.

1. ποια αλλα μερη μας προτεινετε να επισκεφτουμε εκτος αμστρενταμ και βερολινο ειτε με τρενο ειτε με αεροπλανο η ακομα και με αυτοκινητο (να νοικιασουμε).

2.οι βρηξελλες αξιζουν επισκεψη?

3.γενικα ενα πλανο για το ταξιδι που εσεις πιστευεται καλυτερο θα μας βοηθήσει

ευχαριστω παρα πολυ και......καλα ταξιδια
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
καλησπερα και καλως ηρθες στο travelstories. θα συνιστουσα να μοιρασετε τις 12 μερες στις 2 πολεις που διαλεξατε και να μην μπλεξετε αλλα δρομολογια. 6 βερολινο και 6 αμστερνταμ. ειδικα στο βερολινο εχει πολλα πραγματα να δειτε που δεν πρεπει να χασετε
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλώς ήρθες remix
περίμενε σε λίγο θα σκάσουν οι ειδικοί και θα σε ζαλίσουν...κατα το βραδάκι σκάνε ....μυτη!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Θα πρότεινα να πάτε με τρένο από το Βερολίνο στο Αμβούργο, να μείνετε μια- δυο μέρες εκεί και στη συνέχεια πάλι με τρένο στο Άμστερνταμ. Μένετε όσες ημέρες θέλετε στην ολλανδική πρωτεύουσα (αν θέλετε πετάγεστε και για ημερήσια εκδρομή στις Βρυξέλλες) και στη συνέχεια πηγαίνετε Κολονία όπου επιστρέφετε Ηράκλειο ή Αθήνα (αν δεν σας βολεύουν οι πτήσεις για Ηράκλειο) με την germanwings.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
3 μερες μονο βερολινο??επειδη εισαι και απο την κρητη(και εχω μια αδυναμια σε οσους ειναι απο εκει), δεν μπορω να σε αφησω να κανεις αυτο το λαθος..το βερολινο εχει πολλα, παρα πολλα να δεις..σε 3μερες θα παρετε μονο μια πολυ μικρη γευση και μετα θα το μετανιωσετε..εγω προτεινω 6 μερες για βερολινο,2 μερουλες στην πανεμορφη δρεσδη(που απεχει μολις 2 ωρες απο βερολινο) και απο εκει πραγα..
το βερολινο θα το λατρεψετε!!!

υγ:μηπως εισαι και οφαρα???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα συντοπίτες (κι εγώ από Ηράκλειο είμαι, μην κοιτάτε που δεν σας επισκέπτομαι),
Μην παραλείψετε επ' ουδενεί να περάσετε 1-2 μέρες στην υπέροχη και υπέροχα ρομαντική Μπρύζ στο Βέλγιο. Για πολλούς είναι η ομορφότερη πόλη της Ευρώπης. Εφόσον είστε και ζευγάρι, ένας λόγος παραπάνω, η πόλη μοιάζει φτιαγμένη για ερωτευμένους. Είναι λίγο τουριστικά, αλλά από την Κρήτη είστε, τα 'χετε συνηθίσει αυτά. Για να πάτε εκεί, θα πρέπει ξεκινώντας από το Amsterdam να αλλάξετε τρένο στην Αμβέρσα (Antwerpen).
Κατά τα άλλα 5-6 μέρες στο Βερολίνο, και 3-4 στο Amsterdam είναι απαραίτητες για να δείτε στοιχειωδώς τις πόλεις και να μπείτε στο κλίμα τους, οπότε μην κόψετε κι άλλες μέρες για να δείτε παραπάνω μέρη.
Και η Κολωνία, και το Αμβούργο που ακούστηκαν είναι ενδιαφέροντες προορισμοί, αλλά κατά τη γνώμη μου μια κλάσση πιο κάτω από Berlin, Amsterdam και Brugge.
 

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
?
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τα post σας

ας πουμε οτι μενω 5 νυχτες βερολινο οπως λετε οι περισσοτεροι .μετα παιρνω αεροπλανο παω αμστερνταμ και μενω 4 νυχτες.εχουμε συνολικα 9 νυχτες .αρα μου μενουν 3 νυχτες .σκεφτομαι λοιπον να νοικιασω αμαξι απο αμστερνταμ και να κανω μια βολτα στα περιχωρα . που να παω η ειναι καλυτερα με τρενο? και με τρενο που να παω? ξερετε κανενα καλο site με δρομολογια τρενων ? τι αλλο αξιζει στα περιχωρα της ολλανδιας ή του βελγιου που να εχει σχεση με φυση - γευση -θεα περισσοτερο και οχι με ιστορικα μνημεια.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τα post σας

ας πουμε οτι μενω 5 νυχτες βερολινο οπως λετε οι περισσοτεροι .μετα παιρνω αεροπλανο παω αμστερνταμ και μενω 4 νυχτες.εχουμε συνολικα 9 νυχτες .αρα μου μενουν 3 νυχτες .σκεφτομαι λοιπον να νοικιασω αμαξι απο αμστερνταμ και να κανω μια βολτα στα περιχωρα . που να παω η ειναι καλυτερα με τρενο? και με τρενο που να παω? ξερετε κανενα καλο site με δρομολογια τρενων ? τι αλλο αξιζει στα περιχωρα της ολλανδιας ή του βελγιου που να εχει σχεση με φυση - γευση -θεα περισσοτερο και οχι με ιστορικα μνημεια.

Για δρομολόγια τρένων δες στο www.db.de (είναι η γερμανική εταιρία τρένων άλλα έχει έγκυρα δρομολόγια για όλη την Ευρώπη)
Γενικά, μην περιμένεις να βρεις σε Βέλγιο, Ολλανδία μέρη μέ θέα γιατί οι χώρες αυτές είναι σχεδόν επίπεδες...Πάντώς μέρη πού είναι ωραία να επισκεφτείς είναι η Ουτρέχτη στην Ολλανδία και Μπρυζ και Γανδη στο Βέλγιο.
Βέβαια, μια άλλη πρόταση που έχω να σου κάνω είναι το Λουξεμβούργο. Οι αποστασεις είναι ΄μικρές σε αυτές τις χώρες. Αξίζει να επισκεφτείς την πρωτεύουσα ( να περιπλανηθείς στην παλιά πόλη, η οποία βρίσκεται πάνω και μέσα σε ένα φαράγγι - γι μένα είναι μία από τις ομορφότερες ευρωπαικές πρωτεύουσες) και το χωριό Viaden στα σύνορα με Γερμανία (πάνω στο λόφο το κάστρο, από κάτω το χωριό με το ποτάμι και γύρω γύρω βουνά)
Οσο για Βερολίνα αξίζει 5-6 μέρες. Για Αμστερνταμ, πιστεύω ότι 3 νύχτες είναι αρκετές..
 

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
?
τελικα εκλεισα τα εισητιρια ως εξης
  • αναχωρηση 16-07-2009:ηρακλειο - βερολινο (170 ευρω )
  • μενω 4 νυχτες βερολινο
  • αναχωρηση 20 -07-2009 βερολινο - βρυξελλες(70 ευρω)
  • μενω 1 νυχτα βρυξελλες
  • ενοικιαση αυτοκινητου απο αεροδρομιο βρυξελες για 7 ημερες(230 ευρω)
  • στις 7 ημερες θα παω λουξεμβουργο - vianden - προς αμστερνταμ ..και γενικα εκει δεν ξερω τη πορεια να ακολουθησω
  • 27-07-2009 βρυξελλες - βερολινο(70 ευρω)
  • μενω 1 νυχτα παλι βερολινο
  • 28-07-2009 βερολινο ηρακλειο (220 ευρω)
οι τιμες ειναι με esyjet για 2 ατομα
1.πως σας φαινεται το σχεδιο?
2. θελω βοηθεια στις 7 ημερες απο βρυξελλες με αυτοκινητο για την πορεια που θα ακολουθησω ωστε να δω και λουξεμβουργο και αμστερνταμ και μπρυ και .........
3 .το 1 βραδυ στο βερολινο πριν την αναχωρηση να παω καπου κοντα εχω περιπου 1 ημερα και λεω να νοικιασω αυτοκινητο...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
θελω βοηθεια στις 7 ημερες απο βρυξελλες με αυτοκινητο για την πορεια που θα ακολουθησω ωστε να δω και λουξεμβουργο και αμστερνταμ και μπρυ και .........
Μπορείς να ακολουθήσεις κυκλική διαδρομή: π.χ.
Από βρυξέλλες να πας Λουξεμβούργο μέσω Namour, στη συνέχεια Vianden και απο κει Αμστερνταμ μέσω Μαστριχτ. Και μετά Μπρυζ μέσω Ροττερνταμ. Και τέλος πίσω στις Βρύξελλες αφού πρώτα έχει προηγηθεί στάση στη Γάνδη για καφεδάκι....
Τσέκαρέ το!!...ανάλογα με τις ταξιδιωτικές σου διαθέσεις...
Υ.Γ. Πιστεύω ότι και με 2 γεμάτες μέρες στο Αμστερνταμ ( την τρίτη μέρα ας έχεις φύγει από κει), θα έχεις πάρει μια καλή δόση απο αυτό.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
3 .το 1 βραδυ στο βερολινο πριν την αναχωρηση να παω καπου κοντα εχω περιπου 1 ημερα και λεω να νοικιασω αυτοκινητο...
μπορεις να πας ποτσνταμ που ειναι κοντα και ειναι πολυ ομορφα!!αλλα εγω επιμενω να μεινεις και τις 4 μερες στο βερολινο που ειναι υπεροχο και εχει τοσα να δεις που θα τρεχεις και δεν θα προλαβαινεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom