Γερμανία Βερολίνο Tips!

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εμεις μειναμε (παρεα 8 ατομα) στο Ku'damm 101 στο 101 της ομωνυμης οδου. Ομοφωνα μειναμε που ευχαριστημενοι απο τη σχεση τιμη/αποδοση και το συνιστω ανεπιφυλακτα. Πολυ καλο πρωινο, καλη τιμη, καλη περιοχη με πολλα καταστηματα ειδων αμεσης χρησης τριγυρω, σταθμος S-bahn στα 5 λεπτα, λεωφορεια για οπουδηποτε εξω απο το ξενοδοχειο. Βρισκεται 3 στασεις με συχνoτατη συγκοινωνια απο τα τοπ καταστηματα της Ku'damm για οσους θελουν ενδιαφερονται για shopping. Για τους καπνιστες υπαρχει εκει κοντα μια καλη μπυραρια (Ku'damm 100) οπου μπορουν να γινουν ντουμανια και να απολαυσουν οποια μαρκα μπυρας επιθυμουν σε πολυ καλες τιμες.
Και μην ξεχνατε οτι το Βερολινο ειναι η πολη με το μικροτερο κυκλοφοριακο προβλημα της Ευρωπης οπότε μη σας φοβιζουν οι αποστασεις, ολες διανυονται σε ελαχιστο χρονο.
Το μονο που εχω να παρατηρησω για το καλοκαιρι ειναι οτι δεν ειδα μεσα στα δωματια κλιματιστικα (εμεις πηγαμε χειμωνα).
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.754
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το μονο που εχω να παρατηρησω για το καλοκαιρι ειναι οτι δεν ειδα μεσα στα δωματια κλιματιστικα (εμεις πηγαμε χειμωνα).
Άσε και κει που έχει κλιματιστικά δεν δουλεύουνε τα άτιμα :haha::haha::haha:
 

funtukaki

Member
Μηνύματα
61
Likes
52
Μόλις γυρισα απο Βερολίνο και περασα τελεια!:p Μιας και αναφεραμε τα ξενοδοχεια παραπανω,ας προσθεσω κι εγω κομα ενα: εμεις μειναμε στο Singer109,ειναι hostel, αλλα ειναι τοσο καλο που το λες για hotel σε τιμη hostel.Ειναι 10 λεπτα με τα ποδια απτον πυργο του Βερολινου,σε καλο σημειο (εμας τουλαχιστον μας βολεψε πολυ).Μειναμε σε 4κλινο,μιας και ειμασταν τετραδα φιλων και πληρωναμε 20Ε/ατομο/βραδια.Ολα πεντακαθαρα,παρα πολυ οργανωμενα,ολοι στην Reception εξυπηρετικοτατοι,security μεσα και εξω το βραδυ να κανει περιπολιες γυρω απ'το Hostel (στην αυλη ειχε μεχρι και φωτοκυταρρα,και οταν πηγαινες να αφησεις το ποδηλατο το βραδυ,αναβε φως για να βλεπεις να κλειδωσεις ,αλλα και καμερα ασφαλειας ταυτοχρονα!Ηταν σε ολα τους φοβερα οργανωμενοι γενικα!!) Μας αλλαζαν τις πετσετες καθε 2 ημερες και καθαριζαν και το δωματιο.Ειχε κυριως φοιτητες,αλλα και πολλα ζευγαρια,νεους και ηλικιωμενους,και λιγες οικογενειες.Το παραθετω,γιατι πιθανον να ενδιαφερει τους νεοτερους της παρεας,που νομιζω οτι αν το επισκεφτουν θα περασουν πολυ ομορφα: :rolleyes:

www.Singer109.com
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μόλις γυρισα απο Βερολίνο και περασα τελεια!:p Μιας και αναφεραμε τα ξενοδοχεια παραπανω,ας προσθεσω κι εγω κομα ενα: εμεις μειναμε στο Singer109,ειναι hostel, αλλα ειναι τοσο καλο που το λες για hotel σε τιμη hostel.Ειναι 10 λεπτα με τα ποδια απτον πυργο του Βερολινου,σε καλο σημειο (εμας τουλαχιστον μας βολεψε πολυ).Μειναμε σε 4κλινο,μιας και ειμασταν τετραδα φιλων και πληρωναμε 20Ε/ατομο/βραδια.Ολα πεντακαθαρα,παρα πολυ οργανωμενα,ολοι στην Reception εξυπηρετικοτατοι,security μεσα και εξω το βραδυ να κανει περιπολιες γυρω απ'το Hostel (στην αυλη ειχε μεχρι και φωτοκυταρρα,και οταν πηγαινες να αφησεις το ποδηλατο το βραδυ,αναβε φως για να βλεπεις να κλειδωσεις ,αλλα και καμερα ασφαλειας ταυτοχρονα!Ηταν σε ολα τους φοβερα οργανωμενοι γενικα!!) Μας αλλαζαν τις πετσετες καθε 2 ημερες και καθαριζαν και το δωματιο.Ειχε κυριως φοιτητες,αλλα και πολλα ζευγαρια,νεους και ηλικιωμενους,και λιγες οικογενειες.Το παραθετω,γιατι πιθανον να ενδιαφερει τους νεοτερους της παρεας,που νομιζω οτι αν το επισκεφτουν θα περασουν πολυ ομορφα: :rolleyes:

www.Singer109.com
αλως το φουντουκακι!! Καλως ηρθες απο το αγαπημενο Βερολινο.Χρησιμη η πληροφορια σου.Γραψε μας πως περασες!!:):)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
πηγα πασχα,ξενοδοχειο grand hotel esplanade 5 αστερων,απλα τελειο...μας εβαλαν και με θεα το ποταμι,που ηταν πιο ακριβο,χωρις να το ζητησουμε 80 ευρω το δικλινο,απιστευτα δωματια...διπλα ακριβως περναει το λεωφορειο 100 που κανει το γυρω της πολης...
σε αυτο εκλεισα για 28/12-01/01..χαιρομαι που διαβαζω καλες κρτικές...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ευχαριστουμε που εκανες τον κοπο να γραψεις τα tips σου για το Βερολινο
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδες θα φυγω σε 10 μερουλες για γερμανια τσεχια.στο βερολινο επειδη θα παραδωσουμε το ενοικιαζομενο αυτοκινητο,θα μετακινουμαστε με μμμ.θελω να μου προτεινεται ποια καρτα να βγαλω για μμμ και αξιοθεατα.διαβασα που λετε για μια των 19 ευρω που καλυπτει τις ζωνες abc και καποια μουσεια.ποια αξιοθεατα καλυπτει ποιες γραμμες κτλ.επισης αν την κλεισω απο το Internet θα μου στειλουν τα εισητηρια αυτα ή παω εκει και την παιρνω απο καπου.ή εκτυπωνω κατι κτλ.δωστε μου καποιο Link αν γινεται.επισης καποια μπαρακια με ροκ μουσικη,καποιες μπυραριες ξεχωριστες,κανενα κλαμπακι-δεν ειμαι φαν αλλα σε κατι ξεχωριστο θα πηγαινε.οχι στυλακι κιτ κατ γιατι ποιος ψανχει να ντυθει κτλ.καθε προταση εννοειται ευπροσδεκτη
 

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Φίλε geopnd εγώ είχα πάρει την WelcomeCard των 5 ημερών με 30 ευρώ που κάνει για όλες τις γραμμές και σου παρέχει εκπτωση σε πολλά αξιοθέατα (Θα σου δώσουν βιβλιαράκι στα οποία αναφέρονται όλα). Όσον αφορά για τα μπαράκια που λες εγώ θα σου πρότεινα να πας στο Quasimodo το οποίο είναι Jazz μπαρ με ζωντανή μουσική και ωραίο περιβάλλον. Η είσοδος είναι λίγο ακριβή 15 ευρω αλλά απο κει και πέρα εχει άφθονες μπείρες σε πολύ καλές τιμές.
Καλά να περάσεις!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
θελω να μου προτεινεται ποια καρτα να βγαλω για μμμ και αξιοθεατα.διαβασα που λετε για μια των 19 ευρω που καλυπτει τις ζωνες abc και καποια μουσεια.ποια αξιοθεατα καλυπτει ποιες γραμμες κτλ.επισης αν την κλεισω απο το Internet θα μου στειλουν τα εισητηρια αυτα ή παω εκει και την παιρνω απο καπου.ή εκτυπωνω κατι κτλ.δωστε μου καποιο Link αν γινεται.
BVG.de - Tickets & Fares - Fares Overview

BVG.de - Tickets & Fares - For Visitors
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
ευχαριστω για τις απαντησεις.αν παραγγειλω απο το διαδικτυο θα μου την στειλουν???ή μπορω να την αγορασω απο εκει απευθιας...ειναι πιο ακριβη εκει??
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ευχαριστω για τις απαντησεις.αν παραγγειλω απο το διαδικτυο θα μου την στειλουν???ή μπορω να την αγορασω απο εκει απευθιας...ειναι πιο ακριβη εκει??
Δεν ξέρω αν θα στη στείλουν αν την παραγγείλεις, αλλά, κατά τη γνώμη μου, δε χρειάζεται να την παραγγείλεις. Είναι πολύ εύκολο να τη βγάλεις εκεί. Όσον αφορά τα χρήματα, πληρώνεις ό,τι ακριβώς λέει στην ιστοσελίδα τους.
 

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Την συγκεκριμένη κάρτα μπορείς να την προμηθευτείς από οποιοδήποτε αυτόματο μηχάνημα, οι τιμές είναι παντού οι ίδιες. Συγκεκριμένα στο Tegel έχει αυτόματο για να την πάρεις. Εγώ ήμουν εκεί πριν από 10 μέρες, και ο υπάλληλος που ήταν στο γκισέ, ενώ του ζήτησα την welcome card, επέμεινε να μου δώσει απλά εισιτήρια επειδή δεν ήταν λέει συμφέρουσα η κάρτα...

Εν τέλει, αυτό το έκανε επειδή τα Σ/Κ με 2,10 ευρώ την ημέρα, μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε μέσο. Με το απλο εισιτήριο. Αυτό ισχύει μόνο αν πας τώρα μέσα στο Δεκέμβριο! Δηλαδη ενώ είναι γύρω στα 6 ευρώ το ημερήσιο εισιτήριο αλλιώς, με αυτό που έχουν κάνει είναι 2,10. Κάτι σαν χριστουγεννιάτικη προσφορά... Έχε το υπόψην σου αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.676
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom