Βερολινέζικα νέα!!!!!!!

traveldreamer

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους
είναι πρώτη φορά που γράφω στο forum γι'αυτό συγχωρέστε με αν δεν είμαι στην σωστή ενότητα.
Μόλις επέστρεψα από ταξίδι στο Βερολίνο και θέλω να σας ενημέρωσω με φρέσκα βερολινέζικα νέα. Πριν φύγω χρησιμοποίησα αρκετές πληροφορίες που πήρα από το forum οι οποίες μου φάνηκαν ιδιαίτερα χρήσιμες γι'αυτό και θα σας γράψω μόνο κάποιες δικές μου παρατηρήσεις.
Μουσείο Γερμανικής Ιστορίας: είσοδος 5 € ημερήσιο εισητήριο , αυτό σημαίνει ότι μπορείς να βγείς και να ξαναμπείς όσες φορές θέλεις στη διάρκεια της ημέρας. Το μουσείο είναι πολύ καλό , λειτουργικό , και με διαδραστικά μέσα, χρειάζονται γύρω στις 4-5 ώρες για να το απολαύσεις , δεν έχει καθόλου ουρά και αξίζει τον κόπο , είναι κοντά στον καθεδρικό ναό. Αξίζει να δείτε τον τρόπο με τον οποίο οι Γερμανοί παρουσιάζουν την ιστορία τους ειδικά τον Β' παγκόσμιο πόλεμο , ιδιαίτερα αντικειμενικά χωρίς να προσπαθούν να χαιδέψουν τους εαυτούς τους.
Μουσείο Περγάμου: Μεγάλη ουρά ,να πάτε νωρίς, πολύ καλό, χρειάζονται περίιπου 2-3 ώρες.
Καθεδρικός ναός: Εσωτερικά ο ναός είναι μοναδικός , θυμίζει λίγο τον καθεδρικό του Λονδίνου ωστόσο πέρα από τον εσωτερικό χώρο που αξίζει να τον δεί κανείς έχει και ένα άλλο πλεονέκτημα, μπορείς να ανεβείς μέχρι επάνω και να απολαύσεις την θέα του Βερολίνου από ψηλά, πανοραμικά , να καθήσεις όσο θέλεις και να βγάλεις φωτογραφίες
Πύργος της τηλεόρασης: Μεγάλη ουρά , έπρεπε να περιμένεις και αφού βγάλεις εισητήριο για να δεις το νούμερο του εισητηρίου σου σε ένα πίνακα που θα σου επέτρεπε να ανέβεις για μισή ώρα. Δεν πήγαμε θεωρήσαμε ότι δεν άξιζε να χάσουμε τόσο χρόνο , άλλωστε την ίδια θέα μπορούσες να την απολαύσεις και από τον Καθεδρικό και για όση ώρα ήθελες . Ωστόσο ο πύργος της τηλεόρασης μας ήταν χρήσιμος ως σημείο προσανατολισμού , τον έβλεπες από παντού και μπορούσες να προσανατολιστείς.
Μουσείο DDR: δεν το προτείνουν πολλοί οδηγοί , το βρήκαμε τυχαία είναι κοντά σον καθεδρικό , δείχνει αντικείμενα από την ζωή στην πρώην Ανατολική Γερμανία , αξίζει άν έχεις χρόνο.
Μουσείο στο τσέκποϊντ Τσάρλι: Ακριβό εισιτήριο 12€ χωρίς να έχει καλές εγκαταστάσεις και αξιόλογα εκθέματα , μικρό , δεν βλέπεις τίποτε περισσότερο από όσα έχει το μουσείο DDR , το θεωρήσαμε ευκαιριακό λόγο της θέσης του (τσεκποϊντ τσάρλι), δεν αξίζει να το επισκεφτεί κανείς
Ράιχσταγκ: Μεγάλη ουρά , αλλά άξίζει τον κόπο μην το χάσετε. Έχει ουρά λόγω του ελέγχου που σου κάνουν για να σου επιτρέψουν να περάσεις. Εχει θαυμάσια θέα και ιδιαίτερη αρχιτεκτονική κατασκευή.
Εθνική πινακοθήκη: Τεράστια συλλογή πινάκων 15ος - 19ος αι. Αξίζει και να θυμάστε ότι κάθε Πέμπτη από τις 18:00-22:00 είναι δωρεάν για το κοινό όπως επίσης και το μουσείο μουσικών οργάνων και η νέα πινακοθήκη 20ος αι. Όλα αυτά είναι στο culture forum κοντά στην Potsdamer Platz
Ζωολογικό κήπος: Μεγάλος , με ωραίους διαμορφωμένους χώρους. Να αγοράσετε το εισιτήριο combi 18€ , περιλαμβάνει το ζωολογικό και το ενυδρείο μαζί και συμφέρει. Να βγάλετε φωτογραφία με τον Μπάο-Μπάο (είναι ένα υπέροχο πάντα) αν δε σας γυρίσει την πλάτη γιατί είναι η φίρμα του ζωολογικού κήπου.
Kadewe: Ακριβό εμπορικό κέντρο , χωρίς κάτι ιδιαίτερο , δεν ξετρελαθήκαμε.
Αυτά για τα αξιοθέατα :D:D:D υπάρχουν και άλλα αλλά δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να σας πω και δεν θα ήθελα να σας κουράσω.
Easy jet: Αν κάνεις τσεκ ιν νωρίς ή μέσω ιντερνετ μπαίνεις στην ομάδα επιβίβασης Α και προηγείσαι στην επιλογή των θέσεων σε σχέση με τους υπόλοιπους , άνετο ταξίδι , συνεπής στις ώρες, καλές τιμές :p:p:p
Απο το αεροδρόμιο Schonefeld πηγαίνεις Alexanderplatz με το S9 απευθείας ,το εισητήριο έχει 2,80 €, όταν επιστρέφεις όμως θα πρέπει να κετέβεις στη στάση Schoneweide και με το ίδιο εισητήριο να πάρεις το λεωφορείο S9 που έχει τέρμα στο αεροδρόμιο, αυτό συμβαίνει γιατί γίνονται έργα.
Agon hotel-Alexanderplatz: καλή τοποθεσία , κοντά στο σταθμό των τρένων ,λεωφορείων και τράμ .Το ξενοδοχείο έχει καλές τιμές ειδικά αν πετύχετε κάποια προσφορά σε δωμάτιο, το πρωινό του είναι χορταστικό και με μεγάλη ποικιλία. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.:cool::cool::cool:
Ελπίζω οι πληροφορίες μου να φανούν σε κάποιους χρήσιμες. Εύχομαι ούριο άνεμο στα ταξίδια όλων σας.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Μουσείο Περγάμου: Μεγάλη ουρά ,να πάτε νωρίς, πολύ καλό, χρειάζονται περίιπου 2-3 ώρες.
Πολυ καλο. Εγω δεν βρηκα τοση κινηση και πηγα και Σαββατο.

Πύργος της τηλεόρασης: Μεγάλη ουρά , έπρεπε να περιμένεις και αφού βγάλεις εισητήριο για να δεις το νούμερο του εισητηρίου σου σε ένα πίνακα που θα σου επέτρεπε να ανέβεις για μισή ώρα. Δεν πήγαμε θεωρήσαμε ότι δεν άξιζε να χάσουμε τόσο χρόνο , άλλωστε την ίδια θέα μπορούσες να την απολαύσεις και από τον Καθεδρικό και για όση ώρα ήθελες . Ωστόσο ο πύργος της τηλεόρασης μας ήταν χρήσιμος ως σημείο προσανατολισμού , τον έβλεπες από παντού και μπορούσες να προσανατολιστείς.
Σωστοτατες παρατητησεις αν και ο προσανατολισμος ειναι σχετικος!

Ράιχσταγκ: Μεγάλη ουρά , αλλά άξίζει τον κόπο μην το χάσετε. Έχει ουρά λόγω του ελέγχου που σου κάνουν για να σου επιτρέψουν να περάσεις. Εχει θαυμάσια θέα και ιδιαίτερη αρχιτεκτονική κατασκευή.
Ενδιαφερον κατα την αποψη μου αλλα και να μην το εβλεπα δεν θα με πειραζε τελικα. Το εξωτερικο σαφως πιο ωραιο. Δεν βρηκα κινηση και μπηκα, εαν πετυχετε ουρες μην σκατε και να μην το δειτε (κατα την γνωμη μου τονιζω)

Ζωολογικό κήπος: Μεγάλος , με ωραίους διαμορφωμένους χώρους. Να αγοράσετε το εισιτήριο combi 18? , περιλαμβάνει το ζωολογικό και το ενυδρείο μαζί και συμφέρει. Να βγάλετε φωτογραφία με τον Μπάο-Μπάο (είναι ένα υπέροχο πάντα) αν δε σας γυρίσει την πλάτη γιατί είναι η φίρμα του ζωολογικού κήπου.
Συμφωνω και επαυξανω!!!
Kadewe: Ακριβό εμπορικό κέντρο , χωρίς κάτι ιδιαίτερο , δεν ξετρελαθήκαμε.
Για λατρεις του shopping και των φιρματων εταιριων χωρις ιδιαιτερες διαφορες με Ελλαδα

Αυτα κι απο μενα!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
agon am alexanderplatz! all the money! χαίρομαι που σου άρεσε! κι εγώ και η latina εδώ μέσα έχουμε γράψει τα καλύτερα!:p

για τον πύργο της τηλεόρασης θα διαφωνήσω.. εμένα μου άρεσε πολύ και, αν διαβάσεις την ιστορία μου, θα δεις και γιατί, καθώς γράφω λεπτομέρειες από τις παρατηρήσεις που έκανες στα κτίρια, ανάλογα με την πλευρά του δακτυλίου που καθόσουνα!

από το kadewe δε, εγώ εκτίμησα μόνο το gourmet floor.. χαχα.. :)

κατά τα άλλα, χαίρομαι να διαβάζω φρέσκα νέα από το βερολίνο. να 'σαι καλά και να ξαναπάς σύντομα!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
στο tv tower όταν πήγα δεν είχε χρονικό όριο και ήπια πολύ ωραίες μπύρες (weiss) με ωραία θέα;)
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
TO BAR25 ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ????
 

nikoleta

Member
Μηνύματα
10
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
φλωρεντία, μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αμερική
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους
είναι πρώτη φορά που γράφω στο forum γι'αυτό συγχωρέστε με αν δεν είμαι στην σωστή ενότητα.
Μόλις επέστρεψα από ταξίδι στο Βερολίνο και θέλω να σας ενημέρωσω με φρέσκα βερολινέζικα νέα. Πριν φύγω χρησιμοποίησα αρκετές πληροφορίες που πήρα από το forum οι οποίες μου φάνηκαν ιδιαίτερα χρήσιμες γι'αυτό και θα σας γράψω μόνο κάποιες δικές μου παρατηρήσεις.

traveldreamer οι πληροφορίες σου πολύ καλές. Να προσθέσω ότι στον πύργο της τηλεόρασης σίγουρα δεν αξίζει. Η ατμόσφαιρα είναι αποπνυκτική, η αισθητική του ογδόντα και η θέα άθλια από τα θολά βρώμικα τζάμια. Σ΄αυτό προσθέστε ότι πήγα νύχτα, οπότε μάπα το καρπούζι. Στο DDR museum έχεις μια ενδιαφέρουσα εμπειρία που δε βρίσκεις σε άλλα μουσεία. Είναι διαδραστικό (ανοίγεις κλείνεις συρτάρια ντουλάπια και ότι άλλο θέλεις) πιάνεις τα πάντα, κάθεσε και προσπαθείς να βάλεις μπρος σε ένα tribant. Γενικά κάνεις ότι δεν μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε άλλο μουσείο. Για όσους αγαπούν τη μοντέρνα τέχνη καλό είναι να επισκεφτούν το Hamburger Bahnhof (sorry για την ορθογραφία- τα γερμανικά δεν είναι το φόρτε μου). Στο Hackecher Hof θα περπατήσετε σε ένα κτιριακό συγκρότημα με υπέροχες εσωτερικές αυλές που ενώνονται με μικρά τουνελάκια-διαβάσεις και θα ανακαλύψετε ωραία και ιδιαίτερα καταστήματα με ρούχα και σουβενίρ αλλά και εστιατόρια για όλα τα γούστα (γερμανική και διεθνή κουζίνα).
 

traveldreamer

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
TO BAR25 ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ????
Δε γνωρίζω ποιό μπαρ είναι αυτό. Στο ποτάμι καθήσαμε σε κάποιες καφετέριες,
είχαν ωραίο καφέ και καλές τιμές σε συνδυασμό με ωραία θέα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση σε αυτές τις καφετέριες ήταν ότι είχαν τοποθετήσει μπολ με νερό για τα σκυλάκια που περνούσαν από εκεί. Δεν μιλάμε βέβαια για αδέσποτα δεν συναντήσαμε πουθενά και μας χαροποίησε ιδιαίτερα.:clap::clap::clap:
 

traveldreamer

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
για τον πύργο της τηλεόρασης θα διαφωνήσω.. εμένα μου άρεσε πολύ και, αν διαβάσεις την ιστορία μου, θα δεις και γιατί, καθώς γράφω λεπτομέρειες από τις παρατηρήσεις που έκανες στα κτίρια, ανάλογα με την πλευρά του δακτυλίου που καθόσουνα!
chrikky την ιστορία σου την διάβασα πριν ξεκινήσω και με βοήθησε αρκετά είναι κατατοπιστική και ευχάριστη.
Επειδή όμως πήγα στο Βερολίνο για 4 μόνο μέρες θα έπρεπε να κάνω κάποια επιλογή, με αυτό το κριτήριο λοιπόν του περιορισμένου χρόνου θεώρησα ότι δεν άξιζε να περιμένω τόση ώρα για θέα την οποία έβλεπα και από τον καθεδρικό ναό.
Άλλωστε έχω και μία αρχή , αφήνω πάντα κάτι χωρίς να δω για να έχω λόγο να επιστρέψω.:p:p:p
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστώ για το ποστ! ειμαι 10 μερες στο Βερολινο, και λογω δουλειας και άλλων υποχρεωσεων, δεν εχω προλαβει ακομα να δω τιποτα.
Από την ερχομενη εβδομαδα που θα μετακομίσω και στο σπιτι που νοικιασα για τους επομενους μηνες, θα αρχισω τις εκδρομες και τις βολτες!
Μια ερωτηση: αραγε το μουσειο της Περγαμου μπορω να το επισκεφτώ δωρεάν την Πεμπτη; Κάπου είδα οτι εχει δωρεαν εισοδο, αλλα οσο το εψαξα, δεν μπορεσα να το επιβεβαιώσω απο μια 2η πηγή.
 

traveldreamer

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Μια ερωτηση: αραγε το μουσειο της Περγαμου μπορω να το επισκεφτώ δωρεάν την Πεμπτη; Κάπου είδα οτι εχει δωρεαν εισοδο, αλλα οσο το εψαξα, δεν μπορεσα να το επιβεβαιώσω απο μια 2η πηγή.
Δεν είμαι σιγουρη γι'αυτό αλλά είναι πιθανό να συμβαίνει γιατί την Πέμπτη κλείνει στις 22:00 ενώ τις υπόλοιπες μέρες στις 18:00. Κάπου το έχω δει και εγώ αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που. Σου εύχομαι καλή διαμονή
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τita βλέπω είσαι 23. Λοιπόν οι νέοι 18-25 ετών που διαμένουν σε κάποια χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης μπαίνουν δωρεάν στα περισσότερα μουσεία. Εγώ μπήκα δωρεάν στο Λούβρο και τα 9 του εισιτηρίου τα έκανα μοχίτο :rolleyes: ενώ η παρέα μου μπήκε με τον ίδιο τρόπο στο Πομπιντού. Τσέκαρε αν ισχύει και στο Pergamonmuseum (λογικά θα ισχύει).
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τι καλά τι καλά! θα το ψάξω, και μόλις το επιβεβαιώσω, θα σας πω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.964
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom