Αυστρία Ιταλία Βιέννη roadtrip από Βενετία

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
οταν λεμε 11 μερες,υποθετω 10 βραδια(αν ειναι 11 τα βραδια ακομα καλυτερα ....:D)
θα σου προτεινα να κανεις διαφορετικη διαδρομη στο πηγαινε και διαφορετικη στο ελα...
μπορεις ας πουμε φτανοντας να αφιερωσεις ενα βραδυ στη βερονα και δυο βραδια στη βενετια(και τρια ισως αν σε παιρνουν οι μερες),μετα τρεις μερες στη βιεννη(εδω μπορεις να βγαλεις τη βερονα και να βαλεις τεσσερα βραδια) ,στη συνεχεια σαλσμπουργκ δυο βραδια ,και μετα ενα στο ινσμπρουκ....φανταζομαι οτι το τελευταιο βραδυ θα θες να το περασεις στο μιλανο για να μην εχεις το αγχος να φτασεις εγκαιρα στο αεροδρομιο....φυσικα αυτο μπορεις να το κανεις και αντιστροφα,ξεκινοντας απο ινσμπρουκ,σαλσμπουργκ και γυρνωντας απο βενετια....
πρωτα απο ολα ευχαριστω για την απαντηση!οντως 10 βραδιες θα μεινουμε!τωρα για το προγραμμα που σκεφτομαστε ειναι το εξης
μιλανο (αφιξη και διανυκτερευση)- παντοβα (με μια βολτα απο βετετια)-βιεννη (4 βραδια)-βουδαπεστη (2 βραδια)-λιουμπλιανα (1 βραδυ) και τελος μιλανο (τελευταιο βραδυ)!για ινσμπρουκ και σαλτσμπουρκ τα αφηνω για το καλοκαιρινο ταξιδι στο μοναχο!βενετια, διανυκτεσευση, το αφηνουμε λογω κοστους ξενοδοχειων (δεν ξανακανω το λαθος να μεινω ιταλια σε κατω των 4 αστερων λογω κακης ποιοτητας ξενοδοχειων)
πως σου φαινεται το προγραμμα και τι πιστευεις οτι πρεπει να αφαιρεσω?
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
πρωτα απο ολα ευχαριστω για την απαντηση!οντως 10 βραδιες θα μεινουμε!τωρα για το προγραμμα που σκεφτομαστε ειναι το εξης
μιλανο (αφιξη και διανυκτερευση)- παντοβα (με μια βολτα απο βετετια)-βιεννη (4 βραδια)-βουδαπεστη (2 βραδια)-λιουμπλιανα (1 βραδυ) και τελος μιλανο (τελευταιο βραδυ)!για ινσμπρουκ και σαλτσμπουρκ τα αφηνω για το καλοκαιρινο ταξιδι στο μοναχο!βενετια, διανυκτεσευση, το αφηνουμε λογω κοστους ξενοδοχειων (δεν ξανακανω το λαθος να μεινω ιταλια σε κατω των 4 αστερων λογω κακης ποιοτητας ξενοδοχειων)
πως σου φαινεται το προγραμμα και τι πιστευεις οτι πρεπει να αφαιρεσω?
Θεωρω οτι πρεπει να βγαλεις εκτος την βουδαπεστη. Η σλοβενια εχει κοντα στην λουμπιανα την λιμνη bled και τα σπηλαια skocjan. Επισης ομορφη πολη ειναι και η τεργεστη που μπορεις να μεινεις.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Θεωρω οτι πρεπει να βγαλεις εκτος την βουδαπεστη. Η σλοβενια εχει κοντα στην λουμπιανα την λιμνη bled και τα σπηλαια skocjan. Επισης ομορφη πολη ειναι και η τεργεστη που μπορεις να μεινεις.
το βλεπουμε κι εμεις οτι με βουδαπεστη ξεφευγει το προγραμμα!η αληθεια ειναι οτι ο αρχικος προορισμος ήταν η βουδαπεστη λογω εμπειριων που μας μετεφεραν αλλοι. αλλα στην πορεια και μιας και δεν βρισκαμε κατω απο 280 ευρω εισιτηρια προεκυψε το μιλανο (60 ευρω)!θα δουμε τι θα κανουμε η αληθεια ειναι παντως οτι θελουμε πολυ βουδαπεστη!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
εμενα καλο μου φαινεται το προγραμμα σας...και εφοσον εχεις σκοπο να πας μοναχο καλα κανεις και αφηνεις σαλσμπουργκ,ισμπρουκ για κεινο το ταξιδι...
την παδοβα την βρισκω καλη επιλογη εφοσον θελετε να αποφυγετε τη διανυκτερευση στη βενετια πουειναι οντως ακριβη....η παδοβα εχει τη γοητεια της ιταλικης πολης χωρις πολύ τουρισμο ...τη βρηκα αυθεντικη ....εχω κανει κι εγω το ιδιο πηγαινοντας προς τα πανω.....τωρα για τη βουδαπεστη....αν και λιγο οριακα πηγαινετε να τη δειτε εστω και για μιαμισι μερα...εμενα δε με ενθουσιασε ...συμφωνω κι εγω με το σαιτα οτι η σλοβενια ειναι πανεμορφη και η λουμπλιανα για μενα ήταν μια "αποκαλυψη"αλλα εχω επιφυλαξεις για το αν ειναι καταλληλη εποχη....οταν πηγα εγω ήταν καλοκαιρι και ήταν πολυ ομορφα τα καφε ,τα μαγαζια ,ολη η ατμοσφαιρα κατα μηκος του ποταμου...αλλα το για το χειμωνα κρατω επιφυλαξεις οπως και για τις εκδρομες τριγυρω...το χειμωνα δυσκολα θα ευνοησει ο καιρος....για αυτο εγω θα το αφηνα το προγραμμα ως εχει....
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Πάντως μεγάλη ταλαιπορία το ταξίδι.Πολλές ώρες με το καράβι και μετά τόσα χιλιόμετρα.Απ τη στιγμή που ο προορισμός είναι η Βιέννη και γι΄αυτήν ενδιαφέρεστε μπορείς να βρείς καλή τιμή σε αεροπορικό ή να προσγειωθείτε σε κάποια κοντινή πόλη και μετά να πάτε οδικώς......
Δεν το νομίζω τόσο εύκολο κι αυτό...
Έψαξα για Καθαρή Δευτέρα 18/3 και Ευαγγελισμό 25/3 τα προηγούμενα Σάββατα (16/3 & 23/3 αντίστοιχα) το βράδυ, ώστε να τελειώσουμε και τη δουλειά μας, αλλά δεν έχει τίποτε !!!
Μόνο μια Austrian πάει ντιρεκτ και αυτή μεσημεριάτικα. Η Aegean το πάει μέρα παρά μέρα.
Θα μας βόλευε μια απόδραση : Σάββατο βράδυ με επιστροφή Τρίτη βράδυ ... Έτσι η μόνη "απώλεια" θα είναι μία μέρα σχολείο - μία μέρα δουλειά...
Αλλά που να βρείς πτήση:(
Έστω και κοντινό αεροδρόμιο....
Καμιά καλή ιδέα:)???
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
εμενα καλο μου φαινεται το προγραμμα σας..
την παδοβα την βρισκω καλη επιλογη εφοσον θελετε να αποφυγετε τη διανυκτερευση στη βενετια πουειναι οντως ακριβη....η παδοβα εχει τη γοητεια της ιταλικης πολης χωρις πολύ τουρισμο ...τη βρηκα αυθεντικη ....τωρα για τη βουδαπεστη....αν και λιγο οριακα πηγαινετε να τη δειτε εστω και για μιαμισι μερα...εμενα δε με ενθουσιασε ...συμφωνω κι εγω με το σαιτα οτι η σλοβενια ειναι πανεμορφη και η λουμπλιανα για μενα ήταν μια "αποκαλυψη"αλλα εχω επιφυλαξεις για το αν ειναι καταλληλη εποχη....οταν πηγα εγω ήταν καλοκαιρι και ήταν πολυ ομορφα τα καφε ,τα μαγαζια ,ολη η ατμοσφαιρα κατα μηκος του ποταμου...αλλα το για το χειμωνα κρατω επιφυλαξεις οπως και για τις εκδρομες τριγυρω...το χειμωνα δυσκολα θα ευνοησει ο καιρος....για αυτο εγω θα το αφηνα το προγραμμα ως εχει....
Μα για το Πασχα συζηταει , που φετος ειναι 5 Μαιου.
Βουδαπεστη -Λουμπιανα ειναι 464 χιλιομετρα, αρκετα μεγαλη αποσταση αρα δεν θα δουν σχεδον καθολου σλοβενια. Και την επομενη αλλα 500 χιλιομετρα για Μιλανο.
Βεβαια αν θελετε βουδαπεστη τοτε μαλλον να βγαλετε μια μερα απο Βιεννη.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
α,συγνωμμη δεν το προσεξα οτι μιλαμε για το πασχα....νομιζα οτι θα το κανετε μεσα στο χειμωνα....αν ειναι ετσι συμφωνω και επαυξανω οτι η σλοβενια κολλαει καλυτερα και αξιζει ....αν θελετε ομως να τη δειτε και παλι ερχομαι στα λογια του σαιτα....ισως να κοβατε μια μερα απο τη βιεννη .... ....η λουμπλιανα ειναι κουκλα και πολυ ζωντανη πολη....
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
dafni και σαιτας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!
Δηλαδη εχουμε και λεμε Μιλανο (πρωτο βραδυ)-Πάδοβα ή Ουντινε (δεύτερο βραδυ που αν γινεται να συνδυαστει με βολτα στη Βενετια)- Βιεννη (3 βραδια)-Λιουμπλιανα (2 βραδια)-Πάδοβα (1 βράδυ)- Μιλάνο (τελευταιο βραδυ)!
Έχει μεινει αλλη μια διαμυκτερευση!που πιστευετε οτι πρεπει να την καλλησουμε?
ισως απο Βιέννη για Λιουμπλιανα κάπου ή από Λιουμπλιάνα για πάδοβα?
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Λοιπον μιλανο φτανουμε 22.00 το βραδυ και στην επιστροφη πετάμε στις 16.00!τωρα για τις ενδιαμεσες διαδρομες θεωρω οτι μετα απο το πρωινο, γύρω στις 10.30 δηλαδή, θα αναχωρουμε για την επομενη πολη κάνοντα βεβαια οπωσδηποτε μια σταση μεχρι τον τελικο προορισμο!
τις τελευταιες ωρες και φοβουμενοι την οδικη διαδρομη (κυριως λογω κουρασης να μην φτασουμε στο τελος να πουμε οτι 10 μερες το μονο που ειδαμε ηταν ασφαλτος) κανουμε σκεψεις μηπως να αφαιρεσουμε τη βιεννη!
ποια η γνωμη σας?
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Λοιπον μιλανο φτανουμε 22.00 το βραδυ και στην επιστροφη πετάμε στις 16.00!τωρα για τις ενδιαμεσες διαδρομες θεωρω οτι μετα απο το πρωινο, γύρω στις 10.30 δηλαδή, θα αναχωρουμε για την επομενη πολη κάνοντα βεβαια οπωσδηποτε μια σταση μεχρι τον τελικο προορισμο!
τις τελευταιες ωρες και φοβουμενοι την οδικη διαδρομη (κυριως λογω κουρασης να μην φτασουμε στο τελος να πουμε οτι 10 μερες το μονο που ειδαμε ηταν ασφαλτος) κανουμε σκεψεις μηπως να αφαιρεσουμε τη βιεννη!
ποια η γνωμη σας?
Και που θα πατε τελικα ? :D
το θεμα ειναι τι σας αρεσει και τι θελετε να δειτε ? Σας ενδιαφερει περισσοτερο ?????
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Και που θα πατε τελικα ? :D
το θεμα ειναι τι σας αρεσει και τι θελετε να δειτε ? Σας ενδιαφερει περισσοτερο ?????
μια σκεψη ειναι μεχρι λιουμπλιανα και μετα να γυρισουμε!
αρχικα προγραμματισαμε το ταξιδι για βιεννη-βουδαπεστη και αν γινεται να περασουμε απο βενετια για μια σταση!εφοσον αυτο δεν ειναι ιδεατο και για να περασουμε ευχαριστες διακοπες ειπαμε να κοψουμε κατι και κοψαμε τη βουδαπεστη!
τωρα αναρωτιεμαι μηπως πρεπει να κοψουμε και τη βιεννη? ειναι μια σκεψη που λογω προσωπικης απειριας απο roadtrips την μοιραζομαι με τα μελη του φορουμ προσδοκωντας σε εμπειρικες συμβουλες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.053
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom