Βιβλία ''προς αποφυγήν''

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σκέφτηκα (λέμε τώρα), αφού υπάρχει το θέμα ''προτάσεις για βιβλία'' http://www.travelstories.gr/social-...F3%E5%E9%F2-%E3%E9%E1-%E2%E9%E2%EB%DF%E1.html
να υπάρξει και το αντίστοιχο θέμα, με αυτά που προτείνουμε να αποφύγει να διαβάσει ο άλλος...Αν και το θέμα προτάσεις για βιβλία, εμμέσως μας δείχνει και τι να μην προτιμήσουμε. Απλά τώρα θα είναι περισσότερο σαφές.

Έτσι θέλω να ξεκινήσω με το παρακάτω:

''Όλα σου τα 'μαθα μα ξέχασα μια λέξη''

ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ - Όλα σου τα 'μαθα, μα ξέχασα μια λέξη Μυθιστόρημα - Μπουραντάς, Δημήτριος Κ. - ΒΙΒΛΙΟ

το οποίο είναι 375 σελίδες, αλλά μου φάνηκαν 1000 και ήταν το πρώτο βιβλίο που δεν τελείωσα ποτέ!!! :(
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα εγω εχω δεκαδες βιβλια που δεν τελειωσα ποτε... και παρα πολλα που δεν αντεξα να φτασω ουτε καν στη δευτερη σελιδα.
Προτασεις αποφυγης εχω αμετρητες, μονο τα βιβλια που πουλαει ο Λιακοπουλος, ο Μπουμπουκος και οι συναφεις εκπομπες να γραψω θα καταρρευσει (κατα Μπουμπουκα) το φορουμ...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Σκέφτηκα (λέμε τώρα), αφού υπάρχει το θέμα ''προτάσεις για βιβλία'' http://www.travelstories.gr/social-...F3%E5%E9%F2-%E3%E9%E1-%E2%E9%E2%EB%DF%E1.html
να υπάρξει και το αντίστοιχο θέμα, με αυτά που προτείνουμε να αποφύγει να διαβάσει ο άλλος...Αν και το θέμα προτάσεις για βιβλία, εμμέσως μας δείχνει και τι να μην προτιμήσουμε. Απλά τώρα θα είναι περισσότερο σαφές.

Έτσι θέλω να ξεκινήσω με το παρακάτω:

''Όλα σου τα 'μαθα μα ξέχασα μια λέξη''

ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ - Όλα σου τα 'μαθα, μα ξέχασα μια λέξη Μυθιστόρημα - Μπουραντάς, Δημήτριος Κ. - ΒΙΒΛΙΟ

το οποίο είναι 375 σελίδες, αλλά μου φάνηκαν 1000 και ήταν το πρώτο βιβλίο που δεν τελείωσα ποτέ!!! :(

το βιβλίο που αναφέρεις,εκτός απ΄τις πολύ θετικές κριτικές,έχει αποσπάσει και το βραβείο αναγνωστών 2008..παρόλα αυτά θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι αρκετά βαρετό...και αν και το διάβασα,δεν χάνει κανείς κάτι και να μη το διαβάσει..πάντως υπάρχουν και χειρότερα:shock:
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ενα απο τα τελευταια βιβλια που αφησα στη μεση(κατι που δεν μ'αρεσει να κανω :( ) ηταν το "Συνηθιζει κανεις τις συντελειες του κοσμου", του αγαπημενου μου Μαρτεν Παζ, του οποιου το βιβλιο "Πως εγινα βλακας ειχα λατρεψει";)
Το πρωτο ειναι τρομερα βαρετο, αργο, ουτε εγω να το ειχα γραψει...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
''Όλα σου τα 'μαθα μα ξέχασα μια λέξη''

ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ - Όλα σου τα 'μαθα, μα ξέχασα μια λέξη Μυθιστόρημα - Μπουραντάς, Δημήτριος Κ. - ΒΙΒΛΙΟ

το οποίο είναι 375 σελίδες, αλλά μου φάνηκαν 1000 και ήταν το πρώτο βιβλίο που δεν τελείωσα ποτέ!!! :(
Συμφωνώ μαζί σου.:clap:
Το διάβασα και το μόνο που έχω να πω είναι: ΑΣΗΜΑΝΤΟ

Αυτό που με τσάντισε και το άφησα στη μέση (μετά από μεγάλη προσπάθεια να φτάσω μέχρις εκεί) είναι το ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ του Στίβεν Πρέσσφιλντ. Μια, κατά τη γνώμη μου, "Αμερικάνικου" τύπου μιλιταριστική προσέγγιση της κοινωνίας των Σπαρτιατών και της μάχης των Θερμοπυλών.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
το βιβλίο που αναφέρεις,εκτός απ΄τις πολύ θετικές κριτικές,έχει αποσπάσει και το βραβείο αναγνωστών 2008..παρόλα αυτά θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι αρκετά βαρετό...και αν και το διάβασα,δεν χάνει κανείς κάτι και να μη το διαβάσει..πάντως υπάρχουν και χειρότερα:shock:
Συμφωνώ μαζί σου.:clap:
Το διάβασα και το μόνο που έχω να πω είναι: ΑΣΗΜΑΝΤΟ
Χαίρομαι που συμφωνείτε! Είχα διαβάσει ότι έχει αποσπάσει βραβείο, επειδη πραγματικά ήμουν περίεργος για το τι έλεγαν οι κριτικές για το βιβλίο και το είχα ψάξει.
Βέβαια, το ότι μου το είχε δανείσει μια άπειρη αναγνώστρια λέει πολλά...
Δεν μ'άρεσε που κάνει και καλά ''μαθήματα'' δηλαδή, λέει απ'ευθείας τι είναι καλό και τι όχι κλπ κλπ. Υποτίθεται ότι ο αναγνώστης βγάζει τα συμπεράσματά του, μετά απο δικό του προβληματισμό, γι' αυτό διαβάζουμε άλλωστε... Μόνο που το σκέφτομαι συγχίζομαι!!!!!! :mad:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
γενικα μπορω να διαβασω ακομα και τις ερωτικες σαβουρες που μαζευει η μανα μου,αμα ξεκινησω κατι θα το φτασω μεχρι τελους, δινω μια ευκαιρια στο συγγραφεα.....

το μονο βιβλιο που δεν αντεξα να διαβασω ειναι το Λεβιάθαν, του Τζουλιαν Γκρην..... κανενα θεμα, καμια ουσια, κουραστικη γραφη με ανουσιες λεπτομερειες....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αυτό που με τσάντισε και το άφησα στη μέση (μετά από μεγάλη προσπάθεια να φτάσω μέχρις εκεί) είναι το ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ του Στίβεν Πρέσσφιλντ. Μια, κατά τη γνώμη μου, "Αμερικάνικου" τύπου μιλιταριστική προσέγγιση της κοινωνίας των Σπαρτιατών και της μάχης των Θερμοπυλών.
Αγαπητέ Δήμο, αν το συγκεκριμένο βιβλίο έχει σκοπό να κάνει ανάλυση της κοινωνίας των Σπαρτιατών, σίγουρα δεν έχει μεγάλη επιτυχία. Αν πρόκειται για ένα πολεμικό μυθιστόρημα, ας μου επιτραπεί ο όρος, που διαδραματίζεται εκείνη την εποχή, τότε νομίζω ότι τα καταφέρνει και μάλιστα αρκετά καλά.. Προσωπικά το εν λόγω βιβλίο με πήγε από την αρχή μέχρι το τέλος!

Αν έπρεπε να δώσω αναλογία με ένα άλλου είδους βιβλίο, αυτό θα ήταν το "Κώδικας Da Vinci" Αν έχεις γνώσην ότι δεν διαβάζεις ιστορικό ή φιλοσοφικό μυθιστόρημα αλλά μια περιπέτεια, θα το διασκεδάσεις στα σίγουρα. Αν τώρα ψάχνεις την αλήθεια μέσα από τις σελίδες του, δεν ξέρω κατά πόσο θα την βρεις.

Κατά τα άλλα να πω ότι ΣΥΜΦΩΝΩ για το όλα σου τάμαθα: έχει καλές προθέσεις, αλλά είναι μάλλον προβλέψιμο. Κι εγώ να κάτσω, γράφω κάτι παρόμοιο
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μόλις διάβασα τον τίτλο του θέματος, μου ήρθε στο μυαλό το βιβλίο που διάβασα πριν δυο χρόνια, το βιβλίο έχει τον τίτλο "ζωή σαν κρύσταλλο". Το διάβασα μόνο και μόνο για να μην το αφήσω στη μέση! Την υπόθεση την έχω διαγράψει από το μυαλό μου! Το αγόρασα γιατί στο οπισθόφυλλο αναφέρει για ένα παράξενο ταξίδι στην Αίγυπτο, το οποίο ελάχιστα αναφέρεται στο βιβλίο! Kαι μετά σου λένε Don't judge a book by its cover!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Βιβλία προς αποφυγή:

1)η πλειοψηφία της ελληνικής λογοτεχνίας: βιβλία για Βαλκάνιους.
2)Βερολίνο Αλεξάντερπλατς. Καλύτερα, δες την ταινία.
3)extremely loud &incredibly close, επειδή το βλέπω τώρα μπροστά μου και θυμάμαι πόσο αδιάφορο είναι.
Και πολλά άλλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.132
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom