Βιεννη!!! νοεμβριος 2015

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.297
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Γεια σας!Ηρθε η ωρα να γραψω και εγω την ταξιδιωτικη μου εμπειρια απο τη Βιεννη .Το ταξιδι μας πραγματοποιηθηκε απο τις 23-11 εως και τις 30-11.7 ολοκληρες μερες δηλαδη...
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.297
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
1η μερα
Ξεκινησμε απο Θεσσαλονικη με την Aegean για Αθηνα. Εγω και η αδερφη μου για να συναντησουμε τα υπολοιπα 3 κοριτσια στο Βενιζελος και ολες μαζι να παρουμε το δευτερο αεροπλανο της Αegean για Βιεννη.6.30 η ωρα απο Θεσσαλονικη ,7.25 Αθηνα.9.10 ξεκιναμε για την ομορφη Αυστρια και μολις στις 11.30 ημασταν εκει!Πηραμε το ΟΒΒ αφου πρωτα βγαλαμε εβδομαδιαια καρτα για τα μμμ.16 ευρω και κατι .Στην αρχη αφου πηραμε το μετρο απο την Κarlsplatz βρεθηκαμε στο τερμα της γραμμης (χαχαχα) αλλα μετα βρηκαμε τη σωστη σταση.Το hostel που μειναμε ηταν της αλυσιδας Μeininger hotel και ηταν στην σταση Rossauer Lander της πρασινης γραμμης του μετρο αρκετα κοντα στο κεντρο και στη σταση του μετρο μολις σε αποσταση 5 λεπτων! Εξαιρετικα καθαρο και καινουργιο.Ευγενεστατο προσωπικο και τοποθεσια ιδανικη.Κλεισαμε 6κλινο δωματιο με δικο του wc και χωρια μπανιο , ανετο και ευχρηστο.Μολις φτασαμε γυρω στις 2 καναμε check in και τρεξαμε στο διπλανο τοπικο σουπερμαρκετ για τα απαραιτητα και φυσικα σοκολατες!Αφου ξεκουραστηκαμε λιγο βουρρρ στο κεντρο και συγκεκριμενα στην Stephanplatz.Στολισμενη τελεια την γυρησαμε λιγο για μια πρωτη γνωριμια.Ηπιαμε gluhwein(καλο).Εδω θελω να πω οτι το κεντρο μετα τις 7 αδειαζε!!!!Ξαφνιαστηκαμε απο αυτο ....8.30 η ωρα στο ξενοδοχειο και υπνος γιατι ημασταν ψοφιες...Ετσι τελειωσε η πρωτη μας μερα στη πρωτευουσα της Αυστριας...
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
223
Likes
1.297
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
2η μερα
8.30 η ωρα το πρωι ξυπνημα και σημερα αποφασισαμε να περπατησουμε την Βιεννη απο το ξενοδοχειο μας μεχρι και το κεντρο.Φαγαμε σε εναν κοντινο φουρνο η καθεμια κατι διαφοερετικο οπως στρουντελ,κρουασαν,κατι αλλο με σταφιδες και ζαχαρη και,αλμυρη τοπικη πιτα ,λουκουμα με μαρμελαδα βερικοκο.Προχωροντας κατσαμε σε ενα παρκο με ενα ιδιαιτερο τραπεζι απο πετρα απεναντι απο ενα τμημα του πανεπιστημιου της πολης και διπλα σε μια απο τις πολλες εκκλησιες της.Αφου διασχισαμε μια αποσταση μεγαλη μεσα απο πολλες συνοικιες και ειδαμε πολλα κτιρια όλα ενα και ενα φτασαμε στο Ηofburg.Σε αυτο το τεραστιο συμπλεγμα μουσειων κι παλατιων.Μπηκαμε βγαλαμε εισητηρια και ειδαμε ενα ενα ολα οσα αφορουν την πριγκιπισσα Σισσυ.Επειτα βολτα στην αγορα και στο Volksgarten, το παρκο του ΄΄κοινου΄΄.Μετα στο εστιατοριο με ονομα ''Μamas kitchen'',για δοκιμη του παραδοσιακου σνιτσελ την σουπα με εκεινο το πρασινο μυρωδικο που ακομη δεν καταλαβαμε και φυσικα apfeltarte.Μετα μπηκαμε στο ναο του Αγιου Στεφανου και επειτα στο ξενοδοχειο για λιγη ξεκουραση.Σειρα ειχε η επισκεψη στον πυργο του Δουναβη.Αφου φτασμαε σε αυτην την βιομηχανικη περιοχη με το μετρο ειδαμε πως ειναι πολλη απομερη και αφου μια ευγενεστατη κυρια μας ειπε πως για να παμε στον πυργο διασχιζαμε μια τεραστια αποσταση μεσα απο ενα παρκο αφησαμε τον πυργο για αλλη μερα...Πηγαμε στο κεντρο και ηπιαμε την πιο ωραια σοκολοτα της ζωης μου:κομματι σοκολατας μεσα σε ζεστο γαλα που το λιωνεις εσυ!!!!Αφου βγαλαμε πολλες φωτογραφιες γυρω στις 11 γυρισαμε στο ξενοδοχειο μας....
Η συνεχεια προσεχως ....:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom