Αυστρία Βιεννη

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καλημέρα σε όλους,τελικά το αποφάσισα θα πάω Αυστρία.....
Θα κλείσω εισητήρια αύριο με ΟΑ για Βιέννη.Την φοβάμε λίγο την ΟΑ αλλά έχει καλή τιμή.Το πρόγραμμα εxει ως εξής: 4 ημέρες στη Βιέννη-1 ή 2 ημέρες Graz.....τις υπόλοιπες????? Τι έχετε να μου προτείνετε? Στο Salzburg? Μου πρότειναν κάτι φιλοι να συνδιάσω Salzburg με το Μόναχο και σε αυτό το ταξίδι να δώ περιοχές που είναι νοτιότερα.Εσείς τι λέτε?????
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δίπλα στη Βιέννη είναι η Μπρατισλάβα, πεςρίπου μισή ώρα μετο τρένο. Μπορείς λοιπόν να την επισκεφθείς εύκολα, χωρίς να χάσεις το λίγο χρόνο σου σε μετακινήσεις.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Vema θα συμφωνήσω με την Έρση για τη Μπρατισλάβα.Θα κάνω και εγώ το ίδιο ταξίδι με σένα τον Αύγουστο και θα συνδυάσω Βιέννη και οπωσδήποτε Μπρατισλάβα.Είναι πολύ κοντά και είναι όμορφη πόλη.Σύμφωνα πάντα με τα δικά μου δεδομένα είναι λίγο τρέξιμο το πρόγραμμα που λες.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Elpihonman,
εσύ πότε πας??? εκτός από Βιέννη και Μπρατισλάβα που αλλού λεσ να πας?
Η αλήθεια είναι ότι το πρόγραμμα μου έχει τρέξιμο....αλλά μ'αρέση.Γενικότερα όλα τα ταξίδια που έχω κάνει έχουν τρέξιμο.Φτιάχνω τις δικές μου διαδρομές στην πόλη κτλ. Μ'αρέση το περπάτημα και διασχίζω την πόλη όσο μπορώ....χιλιόμετρα ατελείωτα.Όλα αυτά τα ταξίδια έχουν σχέση και με το επάγγελμα μου (αρχιτέκτονας),ψάχνω για κτήρια και κατασκευές που για κάποιον άλλον θα ήταν αδιάφορες ή άγνωστες.Αυτός είναι και ο λόγος που αυτά τα ταξίδια τα κάνω ατομικά και όχι με γκρούπ.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σάλτσμπουργκ και την περιοχή των λιμνών γύρω από το Σάλτσμπουργκ, το Σαλτσκάμεργκουτ. Εάν έχεις ακόμα χρόνο, πήγαινε στο Τυρόλο, στην περιοχή του ΄Ινσμπρουκ. Η φύση αλλά και τα χωριά είναι καταπλητικά. Εξαρτάται βεβαίως πόσες μέρες θα έχεις στη διάθεσή σου
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
σαλζμπουργκ και αν μπορεις μεινε και μια νυχτα,και διπλα στην βιεννη κανα μισαωρο με ωραια διαδρομη σε δασος ειναι και το μπαντεν ''baden'' που μπορεις να πας μονοημερη εκδρομη και το οποιο εχει καζινο και ειναι μικρη και ωραια πολη.

επισης απο σαλζμπουργκ μπορεις να πας μοναχο σε 2 ωρες με τραινακι και ωραια διαδρομη με δεντρα λιμνες ποταμια κτλ.

δλδ οτι καινε εδω θα το δεις εκει σε αφθονια.

αν πας μοναχο να πας στο marian platz και ειναι διπλα στο σταθμο του τραινου με τα ποδια.

οτι αλλο θες μπορεις να ρωτησεις.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Συνολικα θα έχω 8 ημέρες.Μάλλον το πρόγραμμα θα είναι το εξής : Vienna,Graz,Baben,Klosterneuburg και ίσως Bratislava......τις άλλες περιοχές λέω να τις συνδιάσω σε κάποιο επόμενο ταξίδι -από Μόναχο.Αυτό που με ανησυχεί είναι η ΟΑ-μήπως κα΄νουν καμία απεργία....
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Vema λες να ζηλέψουν αυτοί της ΟΑ από τη Lufthansa? μη μπεις στη λογική " αν η ΟΑ έχει απεργία", γιατί θα σαι με το άγχος μέχρι να φύγεις.Χαλάρωσε, φτιάξε το πρόγραμμά σου και σκέψου θετικά.
Εγώ πάω 12-22 Αυγούστου, Βιέννη και σίγουρα Μπρατισλάβα...αλλά το αφήσαμε ανοικτό για τις υπόλοιπες εξορμήσεις.Όπου και ό,τι έχουμε όρεξη από εκεί και πέρα.
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Elpihonmar,
έχεις απόλυτο δίκιο.....πρέπει να χαλαρώσω.Μου φτάνει η πίεση του γραφείου μην έχω και αυτο...Την ημέρα που επιστρέφης εσύ, πετάω εγώ...-'Εαν πετάξω"....:D..πλάκα κάνω φυσικά και θα πετάξω...Σου εύχομε καλά να περάσεις και όταν με το καλό επιστρέψουμε θα τα πούμε.......
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Έτσι μπράβο, όταν σκεφτόμαστε θετικά έρχονται όλα καλά! Καλά να περάσουμε στις διακοπές μας!
Έχω πάντα κατά νου το εξής ωραίο του Lessing , που εμένα προσωπικά με εμψυχώνει και μου δίνει δύναμη " To await pleasure is pleasure itself" , δηληδή η αναμονή της απόλαυσης είναι και αυτή απόλαυση.Αν το δεις έτσι , χαίρεσαι πραγματικά διπλά τις στιγμές ευτυχίας.
 

Halcyon

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Χιονισμένη Ευρώπη
Έχω κλείσει για Βιέννη το Νοέμβρη με την SkyEurope. Φθηνές πτήσεις, αλλά δεν έχω ιδέα ακόμα για την ποιότητα!

Το Salzburg είναι attraction και είναι ακριβή πόλη, αλλά αξίζει πιστεύω. Από κει και πέρα πόλεις που είναι 3-4 ώρες μακριά είναι η Βουδαπέστη και η Πράγα.

Όσο για τις "διαδρομές" που είπες ότι κάνεις, θα συμφωνήσω! Σπουδάζω το ίδιο και ανυπομονώ να δω επιτέλους αυτήν την Ringstrasse που τόσα λένε στην ιστορία πολεοδομίας! (αν και θα ψάξω αρκετά, αλλά αν έχεις κάτι να προτείνεις από αρχιτεκτονικής πλευράς, είμαι όλη αυτιά!)
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Έχω κλείσει για Βιέννη το Νοέμβρη με την SkyEurope. Φθηνές πτήσεις, αλλά δεν έχω ιδέα ακόμα για την ποιότητα!

Το Salzburg είναι attraction και είναι ακριβή πόλη, αλλά αξίζει πιστεύω. Από κει και πέρα πόλεις που είναι 3-4 ώρες μακριά είναι η Βουδαπέστη και η Πράγα.

Όσο για τις "διαδρομές" που είπες ότι κάνεις, θα συμφωνήσω! Σπουδάζω το ίδιο και ανυπομονώ να δω επιτέλους αυτήν την Ringstrasse που τόσα λένε στην ιστορία πολεοδομίας! (αν και θα ψάξω αρκετά, αλλά αν έχεις κάτι να προτείνεις από αρχιτεκτονικής πλευράς, είμαι όλη αυτιά!)

Halycon, ταξίδεψα 2 φορές με sky για Πράγα και Βιέννη, και ήταν κυρία.Στην ώρα της, καινούργια αεροσκάφη, ευγενικές αεροσυνοδοί πολύ νορμάλ ταξίδια και τις 2 φορές.Γύρισαμε πριν 2 μέρες και περάσαμε εξέχαστα.Και το καλύετρο από όλα ο καιρός ήπια δρουσούλα (13-20) βαθμοί τον Αύγουστο, έκανε και ενα τριαντάρι για να μην ξεχνιόμαστε.:clap: Είναι μια κούκλα η Βιέννη!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.266
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom