Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ- Καμπότζη πρώτη φορά, ερωτήσεις!

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αν θες να κανεις κατι τετοιο (που δεν το προτεινω) θα πρεπει να περιοριστεις σε:
  • 3 βραδια Hanoi (με εκδρομη Tam Coc)
  • 1 βραδυ Halong Bay και επιστροφη Hanoi. Το ιδιο βραδυ night bus για Hoi An.
  • 2 βραδια Hoi An (και πτηση για Siem Reap απο Da Nang) Ψαξε ομως ποτε εχει πτησεις απο πριν. Δεν εχει καθε μερα.
  • 3 βραδια Siem Reap (το λιγοτερο)
Δεν χρειαζεστε ουτε οδηγο ουτε βαν. Με τοπικα πρακτορεια θα κλεισεις τις εκδρομες σου σε Tam Coc, Halong Bay & Marble Mounts. Στην Siem Reap θα παρετε οδηγο απλα για τους ναους. Κλεισε εισητηρια και εδω ειμαστε...
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα, ένα μεγάλο ναι από εμένα για την Καμπότζη. Τα αρχαία (στην siem reap) είναι πανέμορφα. Για το Βιετνάμ, οι μέρες είναι πολύ λίγες, αν θες να δεις πολλά πράγματα πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις τουλάχιστον 2 εσωτερικές πτήσεις. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες, αλλιώς όπως είπε και ο φίλος x7777, πρέπει να διαλέξεις βόρειο ή νότιο τμήμα.

Υ.Γ. την ίδια στιγμή είχες άλλη απάντηση από τον panlek 30 με πολύ καλή πρόταση.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επίσης να προσθέσω ότι τα αεροπορικά πχ να φτάσεις αεροπορικώς Ανόι με κάποιο τρόπο να φτάσεις Χοι-Αν (λογικά αεροπορικά), απο εκεί Σιεμ-Ριπ (πάλι αεροπορικά) και να γυρίσεις απο Σιεμ Ριπ, νομίζω θα τα χρυσοπληρώσεις αν δεν είσαι ευέλικτος και είναι αυστηρά 10 μέρες
 

iravasil

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αυτό είναι το πρόγραμμα που έχουμε σκεφτεί:
23/4+24/4 flight from Athens to Hanoi
- 25/4 Hanoi
- 26/4+27/4 Halong bay
-27/4 Halong bay + Return to Hanoi + (night) ride from Hanoi to Hue by train
- 28/4Arrive and stay in Hue
-29/4 drive (2.5 hours) to Hoi An
-30/4 flight to Saigon
-1/5 Cu Chi tunnels + drive (2.5-3hours) directly to Mekong Delta
-2/5 from Mekong Delta to Saigon by car (2.5 h) to fly to Siem Riep
-3/4-4/5 stay in Siem Riep (visit Angkor Temples)
-5/5 flight to Hanoi and then flight to Athens
To ξέρω ότι το πρόγραμμα είναι πολύ πιεσμένο. Γι αυτό το λόγο, θέλουμε έναν οδηγό με βαν για τις μετακινήσεις από τα αεροδρόμια προς τα ξενοδοχεία, μετακινήσεις μέσα στις πόλεις καθώς και να εξασφαλίσουμε τις αποσκευές μας όταν κάνουμε check out από ξενοδοχεία.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αυτό είναι το πρόγραμμα που έχουμε σκεφτεί:
23/4+24/4 flight from Athens to Hanoi
- 25/4 Hanoi
- 26/4+27/4 Halong bay
-27/4 Halong bay + Return to Hanoi + (night) ride from Hanoi to Hue by train
- 28/4Arrive and stay in Hue
-29/4 drive (2.5 hours) to Hoi An
-30/4 flight to Saigon
-1/5 Cu Chi tunnels + drive (2.5-3hours) directly to Mekong Delta
-2/5 from Mekong Delta to Saigon by car (2.5 h) to fly to Siem Riep
-3/4-4/5 stay in Siem Riep (visit Angkor Temples)
-5/5 flight to Hanoi and then flight to Athens
To ξέρω ότι το πρόγραμμα είναι πολύ πιεσμένο. Γι αυτό το λόγο, θέλουμε έναν οδηγό με βαν για τις μετακινήσεις από τα αεροδρόμια προς τα ξενοδοχεία, μετακινήσεις μέσα στις πόλεις καθώς και να εξασφαλίσουμε τις αποσκευές μας όταν κάνουμε check out από ξενοδοχεία.
Μια μέρα στο Ανόι είναι υπερβολικά λίγος χρόνος. Επίσης έχεις δει χρόνους απο ΑΝόι για Χούε με τρένο ? Μιλάμε για 12+ ώρες.
Γενικά είναι πολύ σφιχτό (έως απίθανο τέτοιο πρόγραμμα). Δεν θα προλάβετε να δείτε σχεδόν τίποτα απο κάθε πόλη.
Η μόνη πρόταση είναι: βγάλτε το νότο και βρείτε πτήση από Χοι Αν ή ΝταΝανγκ για Σιεμ Ριπ.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Αν δεν το γνωρίζεις ήδη, υπάρχουν νυχτερινά λεωφορεία στα οποία μπορείς να κοιμηθείς σχεδόν ξαπλωμένος... Μάλλον όμως καλύτερα να βγάλεις κάτι από το πρόγραμμα σού αλλιώς δεν θα δεις τίποτα καί θά είσαι μόνιμα κουρασμένος. Καλύτερα να βγεί ο νότος όπως λέει και ο x7777.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αυτό είναι το πρόγραμμα που έχουμε σκεφτεί:
23/4+24/4 flight from Athens to Hanoi
- 25/4 Hanoi
- 26/4+27/4 Halong bay
-27/4 Halong bay + Return to Hanoi + (night) ride from Hanoi to Hue by train
- 28/4Arrive and stay in Hue
-29/4 drive (2.5 hours) to Hoi An
-30/4 flight to Saigon
-1/5 Cu Chi tunnels + drive (2.5-3hours) directly to Mekong Delta
-2/5 from Mekong Delta to Saigon by car (2.5 h) to fly to Siem Riep
-3/4-4/5 stay in Siem Riep (visit Angkor Temples)
-5/5 flight to Hanoi and then flight to Athens
To ξέρω ότι το πρόγραμμα είναι πολύ πιεσμένο. Γι αυτό το λόγο, θέλουμε έναν οδηγό με βαν για τις μετακινήσεις από τα αεροδρόμια προς τα ξενοδοχεία, μετακινήσεις μέσα στις πόλεις καθώς και να εξασφαλίσουμε τις αποσκευές μας όταν κάνουμε check out από ξενοδοχεία.
Για μενα ειναι εντελως λαθος το προγραμμα σας. Μοιαζει σα να 'ναι ενα περασμα απο παντου για τις απαραιτητες φωτογραφιες στο insta. Ο χρονος δεν επαρκει για σχεδον κανενα μερος οπως ειναι το προγραμμα σας!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
μην ''ξεπεταξεις'' ετσι το Βιετναμ...αξιζει πολυ περισσοτερο,αφιερωστε μερες για Ανοι κ Sapa (homestay σε καποιο χωριο),στο Hoi an που ειναι πανεμορφη πολη (επισκεψη στον αρχαιολογικο χωρο My Son) κ τοσα αλλα...
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Κλεισαμε λοιπον τα εισιτηρια για Βιετναμ τον Απριλιο!!!(...ενθουσιασμος) Εχω ομως Βιζα-ερωτησεις.
Θελουμε να περάσουμε Καμποτζη για λιγες μερες και απο εκει να πεταξουμε για Σιγκαπουρη απο οπου θα επιστρεψουμε Ελλαδα. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
  • Βιζα για το Βιετναμ θα βγαλω ηλεκτρονικα και θα την παραλαβω στο αεροδρομιο του Ανόι...Θα μπορουσατε να με ενημερωσετε τι τυπο βιζας θα χρειαστω απο τη στιγμη που θα συνεχιστει το ταξιδι στην Καμποτζη?
  • Βιζα για να περασουμε απο Βιετναμ στην Καμποτζη βγαζουμε ηλεκτρονικα? Εχει σημασια αν θα περασουμε οδικως,αεροπορικως ή εν πλω?(δεν εχουμε αποφασισει ακομα...)
  • Απο Καμποτζη για Σιγκαπουρη πεταμε χωρις υποχρεωση βιζας, σωστα? (θελουμε να μεινουμε Σιγκαπουρη 1 η 2 βραδια)
Εχω αποκτησει Βιζα-φοβια :haha:
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Κλεισαμε λοιπον τα εισιτηρια για Βιετναμ τον Απριλιο!!!(...ενθουσιασμος) Εχω ομως Βιζα-ερωτησεις.
Θελουμε να περάσουμε Καμποτζη για λιγες μερες και απο εκει να πεταξουμε για Σιγκαπουρη απο οπου θα επιστρεψουμε Ελλαδα. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
  • Βιζα για το Βιετναμ θα βγαλω ηλεκτρονικα και θα την παραλαβω στο αεροδρομιο του Ανόι...Θα μπορουσατε να με ενημερωσετε τι τυπο βιζας θα χρειαστω απο τη στιγμη που θα συνεχιστει το ταξιδι στην Καμποτζη?
  • Βιζα για να περασουμε απο Βιετναμ στην Καμποτζη βγαζουμε ηλεκτρονικα? Εχει σημασια αν θα περασουμε οδικως,αεροπορικως ή εν πλω?(δεν εχουμε αποφασισει ακομα...)
  • Απο Καμποτζη για Σιγκαπουρη πεταμε χωρις υποχρεωση βιζας, σωστα? (θελουμε να μεινουμε Σιγκαπουρη 1 η 2 βραδια)
Εχω αποκτησει Βιζα-φοβια :haha:
Καλησπέρα! Μην παθαίνεις κοκομπλόκο τα πράγματα είναι απλά .

1. Για το Βιετνάμ χρειάζεσαι single entry visa. απο την στιγμή που δεν έχεις σκοπό να γυρίσεις στο Βιετνάμ .

2. Για Καμπότζη μπορείς να βγάλεις on arrival. Δεν χρειάζεται να βγάλεις ηλεκτρονικά αρκεί να έχεις μαζί σου φωτογραφία τύπου διαβατηρίου και 30 δολάρια (αν δεν κάνω λάθος) σε μετρητά.

3. Για Σιγκαπούρη από την στιγμή που έχεις ελληνικό διαβατήριο δεν χρειάζεσαι βίζα. Θα πρέπει να μην λήγει το διαβατήριο σου στους επόμενους 6 μήνες από την μέρα άφιξης σου και θα πρέπει να περάσεις από το immigration.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σ'ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!Οντως τα πραγματα ειναι απλα οπως φαινεται....Απλα,για τις χώρες που ζητουν βίζα εχω την εξης εικονα στο μυαλο μου:φτανω στα συνορα (η στον ελεγχο αεροδρομιου)και μου λενε:"αχ,λυπομαστε δεν μπορειτε να εισελθετε στη χωρα,δεν εχετε βιζα......."
Μπορει να ειχα δει κανενα εφιαλτη μικρη,ποιος ξέρει ?
Ευχαριστώ παντως και παλι για την βοηθεια!!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Σ'ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!Οντως τα πραγματα ειναι απλα οπως φαινεται....Απλα,για τις χώρες που ζητουν βίζα εχω την εξης εικονα στο μυαλο μου:φτανω στα συνορα (η στον ελεγχο αεροδρομιου)και μου λενε:"αχ,λυπομαστε δεν μπορειτε να εισελθετε στη χωρα,δεν εχετε βιζα......."
Μπορει να ειχα δει κανενα εφιαλτη μικρη,ποιος ξέρει ?
Ευχαριστώ παντως και παλι για την βοηθεια!!
Μην βλεπεις που στο παιζω έξυπνη οταν κανονιζα και εγω το ίδιο ταξίδι το θεμα της βιζα με ειχε ταλαιπωρησει πολυ. :haha:Τελικά ηταν πολυ απλό και το ταξίδι φο-βε-ρο! Οτι αλλο χρειαστείς μην διστασεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom