Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ- Καμπότζη πρώτη φορά, ερωτήσεις!

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλημέρα σε όλους

Είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψουμε στην Ασία θα πάμε μόνοι μας (Ο καλός μου και εγώ) και με τη βοήθεια του travelstories οργανώσαμε το ταξίδι μας για τις αρχές Ιούλη αλλά υπάρχουν κάποια θέματα που κολλήσεμε και θα θέλαμε τη βοήθειά σας:
1) Τι κάνουμε με τα χρήματα? Παίρνουμε μαζί μας ευρώ και τα αλλάζουμε σε τοπικό νόμισμα? Παίρνουμε μισά ευρώ και μισά δολλάρια και κάνουμε και κάποια σε τοπικό ή κάτι άλλο? Σημ. δεν είμαστε φαν της πιστωτικής.
2) Διαβάσαμε διάφορα για χάπια που πρέπει να πάρουμε πριν την αναχώρησή μας και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού για την ελλονοσία ισχύει και αν ναι τι πρέπει να κάνουμε?
3)Ποιός είναι ο κάλύτερος τρόπος να μετακινηθούμε από ξηράς από Hue προς Hoi an? Και από ποιά διαδρομή (τούνελ ή όχι)? Αν ξέρει κάποιος και το κόστος για αυτοκίνητο με οδηγό θα μας βοηθούσε.
4 )Καιρός το Ιούλιο. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για άγριες καταστάσεις με βροχές που δεν σταματάνε για μέρες?
5) Τελος αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες για τη μεταφορά από Siem Reap προς Bangonk και πάλυ από ξηράς (επιλογές, διάρκεια, κόστος)

Η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη
Ευχαριστώ!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα σε όλους

Είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψουμε στην Ασία θα πάμε μόνοι μας (Ο καλός μου και εγώ) και με τη βοήθεια του travelstories οργανώσαμε το ταξίδι μας για τις αρχές Ιούλη αλλά υπάρχουν κάποια θέματα που κολλήσεμε και θα θέλαμε τη βοήθειά σας:
1) Τι κάνουμε με τα χρήματα? Παίρνουμε μαζί μας ευρώ και τα αλλάζουμε σε τοπικό νόμισμα? Παίρνουμε μισά ευρώ και μισά δολλάρια και κάνουμε και κάποια σε τοπικό ή κάτι άλλο? Σημ. δεν είμαστε φαν της πιστωτικής.
Είτε το ένα, είτε το άλλο (ευρώ ή/και δολλάρια - τουλάχιστον για Βιετνάμ). Άνετα αλλάζονται στις τράπεζες. Μερικά δολλάρια σε μικρά χαρτονομίσματα είναι χρήσιμα καμμιά φορά για μικροσυναλλαγές (αν ξεμείνετε από ντόνγκ - π.χ. για κανένα cyclo, νερό, ανανά, κλπ.). Εδώ δεν μπορείς ν' αλλάξεις χρήματα, το νόμισμά τους δεν διαπραγματεύεται εκτός χώρας.

2) Διαβάσαμε διάφορα για χάπια που πρέπει να πάρουμε πριν την αναχώρησή μας και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού για την ελλονοσία ισχύει και αν ναι τι πρέπει να κάνουμε?
Δε νομίζω ότι θα χρειαστείς. Εμείς δεν πήραμε. Από 'κεί και πέρα, είναι δικό σου θέμα και των συμβουλών των (ειδικών) ιατρών. Σίγουρα θα χρειαστείτε ένα καλό αντικουνουπικό (με DEET 40% ή 50% - δείτε τα προϊόντα της Care Plus)

3)Ποιός είναι ο κάλύτερος τρόπος να μετακινηθούμε από ξηράς από Hue προς Hoi an? Και από ποιά διαδρομή (τούνελ ή όχι)? Αν ξέρει κάποιος και το κόστος για αυτοκίνητο με οδηγό θα μας βοηθούσε.
Με ΙΧ αυτοκίνητο με οδηγό. Μπορείτε να κλείσετε απ' το πρακτορείο στην ανηφορίτσα που ξεκινάει από τη γέφυρα πάνω απ' το ποτάμι που ενώνει την παλιά με τη νέα πόλη και ξεκινάει απ' την αγορά. Το πρακτορείο βρίσκεται μπροστά σ'ένα μεγάλο ξενοδοχείο - δε θυμάμαι τ' όνομά του τώρα. Να υπολογίζετε κάπου 60 ευρώ το κόστος (υποθέτω, με τις πληθωριστικές σημερινές τιμές, εμάς μας στοίχισε λιγότερο).

Η διαδρομή εκτός τούνελ είναι σαφώς πιο γραφική κι ενδιαφέρουσα αλλά και πιο δύσκολη. Αν ο καιρός είναι καλός, επιμείνετε (οι οδηγοί γενικά προσπαθούν να την αποφύγουν - και για κέρδος χρόνου). Αν δεν είναι καλός ο καιρός, δεν έχει νόημα, δε θα βλέπετε τίποτα (ακόμη κι αν δεν βρέχει, πολύ συχνά έχει ομίχλες, οπότε...).

4 )Καιρός το Ιούλιο. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για άγριες καταστάσεις με βροχές που δεν σταματάνε για μέρες?
Κάνε με μάντη να σας κάνω πλούσιους!

5) Τελος αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες για τη μεταφορά από Siem Reap προς Bangonk και πάλυ από ξηράς (επιλογές, διάρκεια, κόστος)
Εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Υπάρχει αεροπορική σύνδεση του Siem Reap με Μπανγκόκ και Σινγκαπούρη (ίσως και Πνομ Πεν) αλλά, συγκριτικά, οι τιμές είναι τσιμπημένες (πάντως εγώ θα την προτιμούσα). Από ξηράς, ας σου πούνε άλλοι.

Καλά να (θα) περάσετε.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα ψάξω για το αντικουνουπικό. Πιστεύεις οτι κάποιος παθολόγος θα ξέρει να μου πεί για τα φάρμακα ή θα έχουν μεσάνυχτα όσον αφορά αυτές τις χώρες και θα πάρουμε τζάμπα φάρμακα που δεν τα συμπαθούμε κιόλας?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.196
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα ψάξω για το αντικουνουπικό. Πιστεύεις οτι κάποιος παθολόγος θα ξέρει να μου πεί για τα φάρμακα ή θα έχουν μεσάνυχτα όσον αφορά αυτές τις χώρες και θα πάρουμε τζάμπα φάρμακα που δεν τα συμπαθούμε κιόλας?
Μεσάνυχτα θα έχουν....κοίτα το Centers for Disease Control and Prevention για έγκυρη ενημέρωση.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
5) Τελος αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες για τη μεταφορά από Siem Reap προς Bangonk και πάλυ από ξηράς (επιλογές, διάρκεια, κόστος)
σιεμ ριπ -μπανκοκ με λεωφορειο ...αναχωρηση στις 8.30 το πρωι..μονο μερα ταξιδευει,ενα δρομολογιο την μερα ..,αφιξη στην μπανκοκ στην περιοχη καο σαν .κοστος 8 usd..διαρκεια 8 ωρες .μεσω poipet.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια θα ψάξω για το αντικουνουπικό. Πιστεύεις οτι κάποιος παθολόγος θα ξέρει να μου πεί για τα φάρμακα ή θα έχουν μεσάνυχτα όσον αφορά αυτές τις χώρες και θα πάρουμε τζάμπα φάρμακα που δεν τα συμπαθούμε κιόλας?
Κοίτα, αυτή η κουβέντα έχει γίνει πολλές φορές (και εδώ μέσα) και, όπως καταλαβαίνεις, κανείς δεν μπορεί να σου πει "κάνε αυτό" ή "κάνε εκείνο". Ακόμη και γιατρός να είναι, ο κάθε "ασθενής" είναι ξεχωριστή περίπτωση (π.χ. μπορεί εσύ να έχεις κάποιου είδους αλλεργία και να μην μπορείς να πάρεις ένα φάρμακο ή να πρέπει να παίρνεις κάποιο άλλο που σε συνδυασμό με ένα καινούργιο να σου δημιουργεί προβλήματα, κλπ. κλπ.) και ο μόνος που μπορεί να σου δώσει ασφαλείς οδηγίες είναι ο δικός σου γιατρός.

Από τη Διεύθυνση Υγιεινής της Νομαρχίας θα σου δώσουν γενικές πληροφορίες για το τι ισχύει την συγκεκριμένη περίοδο εκεί που θα πας (π.χ. μπορεί να "τρέχει" κάποια επιδημία χολέρας) και τι μέτρα συστήνουν να πάρεις. Ωστόσο, μην περιμένεις πολλά πράγματα - το αντίθετο είναι μάλλον η εξαίρεση. Κι αυτοί (όπως κι εσύ, όπως σε συμβούλεψαν να κάνεις) στο Ιντερνετ θα ψάξουν να βρουν κάτι (και όχι με ιδιαίτερη προθυμία ή εμπεριστατωμένη έρευνα - μιλάω εκ πείρας), στο σάιτ του Διεθνούς Οργανισμού Υγείας μάλλον, και να σε ενημερώσουν.

Πάντως, αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις χάπια για την ελονοσία, κοίταξε να τα πάρεις από 'κεί (δωρεάν) και όχι από φαρμακείο.

Από την προσωπική μου εμπειρία (και μόνον), αν δεν πρόκειται να κάνεις κάτι εξτρήμ (π.χ. ένα μήνα στη ζούγκλα του Βόρνεο) αλλά κινηθείς σε "τουριστικά" μονοπάτια και προγράμματα, και αν είσαι "φυσιολογικός" άνθρωπος (με την έννοια που αναφέρθηκε πιο πάνω), σ' αυτές τις χώρες δε θα χρειαστείς κάποια ειδική αγωγή - υπό κανονικές συνθήκες.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Το κομμάτι του ταξιδιού για το οποίο σκέφτομαι οτι μπορεί να έχει κάποιο ρίσκο για ελλονοσία είναι από Saigon μέχρι Phnom Penh διασχήζοντας τον Μεμονγκ. Νερά- Κουνούπια και λοιπά. Δεν ξέρω είναι οκ (φυσιολογικό με την ένοια που αναφέρθηκε)?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το κομμάτι του ταξιδιού για το οποίο σκέφτομαι οτι μπορεί να έχει κάποιο ρίσκο για ελλονοσία είναι από Saigon μέχρι Phnom Penh διασχήζοντας τον Μεμονγκ. Νερά- Κουνούπια και λοιπά. Δεν ξέρω είναι οκ (φυσιολογικό με την ένοια που αναφέρθηκε)?
Σ' αυτό το κομμάτι δεν έχεις πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς η διάρκειά του είναι μερικές ώρες (άντε, 1-2 μέρες - αν κάνεις στάσεις). Οι οδηγίες που δίνονται αφορούν μεγάλα χρονικά διαστήματα ( > 2 βδομάδες).
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν φοβάσαι δεν θα πας πλωτά.
Θα πας οδικώς μόλις 6 ωρες διάρκεια. Πάρε ώρες και αν θελεις κλείνεις διαδικτιακά απο πριν
Welcome to Phnom Penh Sorya Transpot :: 2011

υγ Για πόσες ημέρες μιλάμε στο σύνολο οι διακοπές σας?
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Συνολικά με το πάνε-έλα θα είναι 25 μέρες. Θα πάμε Hanoi-Sapa-Halong Bay- Hue-Hoi an-Saigon-Μέσα από τον Μεκονγκ με στάσεις 3 μέρες προς Phnom Penh-Siem Reap και από εκεί 2 μέρες Bangonk και μετά πίσω. Εχετε κάτι άλλο να προτείνετε (εκτός από Na trang που δεν θέλουμε να πάμε)?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
απο την πνομ πενχ προτεινω να πατε στην σιεμ ριπ μεσω του ποταμου και στην συνεχεια λιμνης .θα εχει πολυ νερο και αξιζει ..θα δειτε ωραια τοπια και πολλους οικισμους ψαραδων ειδικα στις πρωτες ωρες απο την αναχωρηση.
στο τελος της διαδρομης επισης θα δειτε βιετναμεζικα χωρια επιπλεοντα στην λιμνη .
το εισιτηριο μεσω της λιμνης στοιχιζει 35 usd...αναχωρηση στις 07.30 το πρωι..η διαδρομη ειναι 5.30 εως 6 ωρες.το ιπταμενο δελφινι ειναι ασφαλες αλλα ειναι πολυ παλιο και εαν καθεσαι μεσα μυριζει η μηχανη πετρελαιο...
αλλα συνηθως οι επιβατες παραμενουν εξω και απολαμβανουν την διαδρομη .......
το λιμανι που σταματαει ειναι 15 χιλιομετρα απο siem riep και στοιχιζει 2 usd η μεταφορα στην πολη..

επισης εαν πατε σαπα θα ηθελα να δωσεις ενα φιλακι στην φιλη μου ......θα την βρεις στην κυριακατικη αγορα με την ιδια παντα φορεσια ....

aimg508.imageshack.us_img508_5404_dsc02828c.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ελπιζω να μην ζηλευεις ................
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Συνολικά με το πάνε-έλα θα είναι 25 μέρες. Θα πάμε Hanoi-Sapa-Halong Bay- Hue-Hoi an-Saigon-Μέσα από τον Μεκονγκ με στάσεις 3 μέρες προς Phnom Penh-Siem Reap και από εκεί 2 μέρες Bangonk και μετά πίσω. Εχετε κάτι άλλο να προτείνετε (εκτός από Na trang που δεν θέλουμε να πάμε)?
ωραίο το προγραμματάκι σου..
έκανα το ίδιο με μικρές παραλαγές..
καλά κανεις και δεν πας nha trang δεν χάνεις τίποτα..
η hue και hoi an αξίζουν με χίλια..
ο υδάτινος δρόμος ολα τα λεφτά για καμπότζη.
το siem reap υπέροχο αλλα δώσε πολύ χρόνο στο angor μην το ξεπετάξεις..
δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο,αλλα δεν πηρα απολύτως τίποτα παρά μονο το αντικουνουπικό μου που το γύρισα σφραγισμένο πίσω..
καλο ταξίδι να έχετε και ειμαι σίγουρη πως θα σας μείνει αξέχαστο..
 
  • Like
Reactions: DrG

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom