Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ - Καμπότζη

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Τι να πω τώρα, ότι ζηλεύω; Θα'ναι λίγο!! Άντε συνεχίστε για να με αποτελειώσετε!!

Τι να πρωτοθυμηθώ με τις φωτογραφίες και τις περιγραφές σας και τι να σχολιάσω; Τις σούπες στο δρόμο, τις αγορές (αλήθεια πήγατε σε αυτή που πουλάνε σκύλους για φάγωμα;), τις βόλτες γύρω από τη λίμνη, τους πλανόδιους με τις (ασήκωτες!! Μου έβαλαν ένα τέτοιο ξύλο στον ώμο και μου'χε η μαγκιά, δεν ξέρω πως το κουβαλάνε όλη μέρα!) πραμάτειες τους, τα παλιά κτήρια με τις εσωτερικές αυλές στην παλιά πόλη, τη νυχτερινή αγορά;;; Δεν βλέπω να αναφέρεις Ρενάτα για Bia Hoi και θα σας μαλώσω! Xene, μη μου πεις πως δεν δοκίμασες την τοπική μπύρα στο δρόμο!!

Άντε για πείτε και για το Halong Bay, σας είχα προειδοποιήσει εγώ, χάλια είναι! :haha::haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
mpiftekaki για τα ποτά θα ακολουθήσει ρεπορτάζ απο την ανδρική ζώνη.
μη σε νοιάζει τίποτα έχομε απο όλα!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
...και το γνωστό μπλουζάκι πρώτη μούρη πάλι, έτσι??? :)
τι να κάνομε vario!!!άλλοι κουβαλάνε τα φυλακτά τους,άλλοι τα ξόρκια τους,εμείς το μπλουζάκι το οποίο είναι και limited edition ..:cool:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Στην Ρενατα εδωσαν να κουβαλησει ενα τετοιο ξυλο με ολη την πραματεια και μεσα σε λιγη ωρα κοντευε να τα ξεπουληση ολα.
Ειχε βαλει προσφορα "οτι παρεις 10000 ντογκ":haha:
Δοκιμασαμε ολες τις μπυρες και μπυρα xoi και saigon και tiger κλπ.
Δοκιμασαμε και κρασακι υπεροχο Νταλατ στην υγεια του elgeo2 και του mpiftex.
Επισης ξεχασα να αναφερω οτι ειδαμε και παρασταση water puppets στο Ανοι που ηταν κατι πρωτοτυπο για μας.
Το Ανοι μας εκλεψε την καρδια,παρολο που ειναι μεγαλουπολη εχει πολυ ωραιες και γραφικες εικονες αλλης εποχης.
Μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο την Σαιγκον(Χο Τσι Μινχ)
Ψωνισαμε απο τις αγορες του στην παληα πολη και πηγαμε και σε μια σκεπαστη που ψωνιζουν οι ντοπιοι.Η νυχτερινη αγορα γινοταν ακριβως εξω απο το ξενοδοχειο μας και ηταν η πρωτη που ειδαμε οταν φτασαμε στο Ανοι.
H λιμνη Χουαν Κιεμ με τα ασημενια γαληνια νερα της ειναι ακρως ειδυλιακη και πανεμορφη,στα παγκακια γυρω-γυρω καθεται πληθος κοσμου και απολαμβανει τη γαληνη της και την ομορφια της.(πολλα ζευγαρακια,παιδακια και ηλικιωμενοι).
Στο Ανοι ειχαμε 4 διανυκτερευσεις και η μια εξ`αυτων ηταν στο μαγευτικο Halong Bay.
Μειναμε πολυ ευχαριστημενοι απο την κρουαζιερα αυτη οχι μονο απο το μαγικο τοπιο του Halong αλλα και απο το πλοιο που καναμε την κρουαζιερα,λεγοταν victory.
Οπως ξαναεγραψα ο κολπος του Halong Bay ειναι μαγευτικος...γαλαζοπρασινα νερα που ξεφυτρωνουν απο μεσα περιπου 3000 βραχοι.
Στο ολο σκηνικο προσθεστε και ενα ψαροχωρι πανω σε πασσαλους....ολα αυτα θα σας κανουν να παραμιλατε απο τη μοναδικοτητα και την ομορφια του τοπιου.
Πηγαμε και σε μια σπηλια πολυ εντυπωσιακη και τεραστια που σε μερικα σημεια φωτιζοταν απο χρωματιστα φωτα....θα μπορουσε ανετα να ειναι σκηνικο απο την ταινια ο πολεμος των αστρων.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Aμάν, ρε παιδιά, τι ζημιά μου κάνατε!!! Τι φωτογραφιάρες από το Halong Bay είναι αυτές!!!
(να αλλάξω τα εισιτήρια της βιρμανίας, να μην τα αλλάξω.....:roll:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aμάν, ρε παιδιά, τι ζημιά μου κάνατε!!! Τι φωτογραφιάρες από το Halong Bay είναι αυτές!!!
(να αλλάξω τα εισιτήρια της βιρμανίας, να μην τα αλλάξω.....:roll:)
Rosa μην τα αλλάξεις !! προέχει η βιρμανία για να καταλάβεις μετά το vietnam και την campozia καλύτερα!!! το βιβλίο σου έκανε τον γύρο του κόσμου αδιάβαστο αλλα μας έκανε παρέα,και τώρα το απολαμβάνω τα βράδυα..μας συγκίνησες !!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
να σας πω,δεν σκεφτηκατε να καθησετε εκει?
γιατι εγω νομιζω οτι θα τα αφηνα πισω μου ολα και θα εμενα εκει!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
να σας πω,δεν σκεφτηκατε να καθησετε εκει?
γιατι εγω νομιζω οτι θα τα αφηνα πισω μου ολα και θα εμενα εκει!

Βέβαια eva το σκεφτήκαμε ,και δεν το παλαίψαμε καθόλου..εδώ θα δείς το νέο μας σπίτι... τις κότες τις έχομε παραγγείλει ήδη!!!

 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλο, μεγαλο και ανετο μου φαινεται.Οποτε υποβαλλω αιτηση φιλοξενιας. Θα βοσκω και τις κατσικες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom