Βιετνάμ Καμπότζη Λάος Βιετνάμ Λάος ή Βιετνάμ Καμπότζη?

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλημέρα, θα είμαι 15 μέρες στο βόρειο Βιετνάμ και θα έχω άλλες 5 μέρες τις οποίες σκέφτομαι να τις περάσω ή Λάος ή Καμπότζη. Εσείς οι λάτρεις της ΝΑ Ασίας τι προτείνεται?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλημέρα, θα είμαι 15 μέρες στο βόρειο Βιετνάμ και θα έχω άλλες 5 μέρες τις οποίες σκέφτομαι να τις περάσω ή Λάος ή Καμπότζη. Εσείς οι λάτρεις της ΝΑ Ασίας τι προτείνεται?
Να πας Καμπότζη, στο Ανγκορ 4 μέρες αν σε βολεύουν πτήσεις κτλ.
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Και εγώ για Καμπότζη λέω. Προτιμώ αρχαία από φύση, απλά (χωρίς να ξέρω ), έλεγα μήπως Καμπότζη την έκανα κάποια στιγμή μόνη της, γιατί τώρα θα περιοριστώ μόνο Angor. Από Λάος σκεφτόμουν Luang Prapang 3 μέρες και 2 vientiane
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Και εγώ για Καμπότζη λέω. Προτιμώ αρχαία από φύση, απλά (χωρίς να ξέρω ), έλεγα μήπως Καμπότζη την έκανα κάποια στιγμή μόνη της, γιατί τώρα θα περιοριστώ μόνο Angor. Από Λάος σκεφτόμουν Luang Prapang 3 μέρες και 2 vientiane
Κι αυτό το σενάριο παίζει, αλλά το Ανγκόρ είναι άλλη κλάση, μακράν εντυπωσιακότερο. Και η φύση ίδια είναι και στη Καμπότζη όπως και στο Λάος, δεν έχει διαφορά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και εγώ για Καμπότζη λέω. Προτιμώ αρχαία από φύση, απλά (χωρίς να ξέρω ), έλεγα μήπως Καμπότζη την έκανα κάποια στιγμή μόνη της, γιατί τώρα θα περιοριστώ μόνο Angor. Από Λάος σκεφτόμουν Luang Prapang 3 μέρες και 2 vientiane
2 μέρες Vientiane είναι too much. Αλλά χρόνος για four thousand islands και vang veng δε σου μένει έτσι κι αλλιως... Θα έλεγα καλύτερα Καμπότζη. Πάντως 3 μέρες φτανουν για Angkor, μπορεις να βαλεις και λίγο Phnom Penh στο μείγμα (εξαρτάται κι από τα μεταφορικά σου μέσα).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
3 μέρες είναι οριακές για τους ναούς και μόνο, κατά τη γνώμη μου (ιδανικά) θες και άλλη μία για ξεμπάφιασμα (από-ναϊαση)
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
3 μέρες είναι οριακές για τους ναούς και μόνο, κατά τη γνώμη μου (ιδανικά) θες και άλλη μία για ξεμπάφιασμα (από-ναϊαση)
Μήπως γνωρίζεις αν είναι εύκολη η μετακίνηση από Ho Chi Minh σε Phnom Penh με λεωφορείο ή τρένο ? Ή απαραίτητα χρειάζεται μετακίνηση αεροπορικώς ?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μήπως γνωρίζεις αν είναι εύκολη η μετακίνηση από Ho Chi Minh σε Phnom Penh με λεωφορείο ή τρένο ? Ή απαραίτητα χρειάζεται μετακίνηση αεροπορικώς ?
Εγώ έκλεισα λεωφορείο, το Giant Ibis, πηγαίνει απευθείας Ho Chi Minh-Pnom penh σε περιπου 6-7 ώρες.Υπάρχει και το mekong express.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα σκεφτόμαστε να πάμε Ταυλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ για 31 μέρες.
Την Ταυλάνδη την βάλαμε λόγω αλλαγής αεροπλάνων και θέλουμε να δούμε μόνο την Μπανγκόκ. Το πρόγραμμα μας είναι:
1. Μπανγκοκ 5 μέρες
2. Αεροπορικώς θα πάμε Σιεμ Ριπ και θα μείνουμε 4 μέρες
3. Με λεωφορείο θα πάμε Πνομ Πεν και θα μείνουμε 3 μέρες
4. Με λεωφορείο θα πάμε Χο Τσι Μιν και θα μείνουμε 6 μέρες
5. Αεροπορικώς θα πάμε Χοι Αν και μείνουμε 2 μέρες
6. Με λεωφορείο θα πάμε Χουέ και θα μείνουμε 2 μέρες
7. Αεροπορικώς θα πάμε Ανόι και μείνουμε 8 μέρες (από Ανόι θέλουμε να πάμε Χαλονγκ μπει (1 μέρα), Tam Coc (1 μέρα), Σάπα (2 μέρες))

Είναι εφικτό το πρόγραμμα ή θα είναι καλύτερο να αφήσουμε την Μπανγκοκ και να μοιράσουμε τις μέρες κάπου αλλού ?
Επίσης, να αναφέρω ότι θα πάμε 18/7 με 18/8 οπότε ίσως παίζει ρόλο και ο καιρός
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Βγάλε μέρες από Ho Chi Mihn και πρόσθεσε στη Hoi An.
Να είσαι κοντά ένα μήνα στο Βιετνάμ και να αφιερώσεις μόνο 2 μέρες σε αυτή την υπέροχη πόλη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.404
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom