Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ ή Καμπότζη & Βιετνάμ?

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
H οποία case σου ποια ακριβώς είναι γιατί εκτός απ' το παραπάνω σχόλιο δεν έχεις γράψει την άποψή σου στο παρόν θέμα. Περιμένω εναγωνίως σα γνώστης της Ασίας να προτείνεις στην κοπέλα ταξιδιωτικές οδύσσειες εβδομάδων...
Μμμμ... μάλιστα. Άποψη περί παντός επιστητού. Και ειρωνία (ή, μάλλον, χιούμορ? ).

Αυτό που θέλει να σου πει είναι ότι άλλα είναι τα μέτρα και τα σταθμά στην Ευρώπη και άλλα στην Ασία (και την Αφρική και - ίσως - την υποσαχάρια Αφρική). Και το "value-for-money" που αναφέρεις μετριέται αλλιώς και έχει άλλη ποιοτική αξία. Αυτά που η δυτική μας αντίληψη θεωρεί σαν "αξιοθέατα" (βλέπε π.χ. Κολοσσαίο, Παρθενώνας, Palazzo Pitti, Angkor, κλπ. κλπ.) και είναι εν αφθονία στην Ευρώπη, στην Ασία είναι πολύ περιορισμένα.

Αν αυτό που ζητάει ο επισκέπτης είναι κάτι σαν τα παραπάνω, τότε πολύ άνετα μέσα σε 2 εβδομάδες μπορεί κανείς να πει ότι "είδε" όλην την Ινδοκίνα. Αν, όμως, θέλει να γνωρίσει άλλες φιλοσοφίες, κουλτούρες, τρόπο ζωής, να κάνει συγκρίσεις και σκέψεις και, φυσικά, να γνωρίσει μιαν εντελώς διαφορετική φύση, τότε, φίλε μου, οι παραπάνω σταθερές πάνε περίπατο.

Εννοείται ότι, ούτε με τις 2 βδομάδες σε μία χώρα γνωρίζεις όλα αυτά που είπα πιο πάνω αλλά, σίγουρα, σου δίνουν μιαν ιδέα. Και εκεί είναι που χρειάζεται ο χρόνος. Τον Γάλλο, τον Γερμανό, τον Ιταλό, δεν έχεις ανάγκη να τον γνωρίσεις. Τον ξέρεις ήδη. Τον Βιετναμέζο, όμως?

Μπορεί να μην έχει Πύργο του Άιφελ το Ανόι, αλλά η εικόνα εκατοντάδων (ίσως και χιλιάδων καμιά φορά, δεν ξέρω) Βιετναμέζων να κάνουν Τάι Τσι γύρω απ' την λίμνη Χοάν Κιέμ στις 6 η ώρα το πρωί, για μένα αξίζει περισσότερο απ' το ν' ανέβω στον Πύργο και να δω το Παρίσι από ψηλά...

Κατά τα άλλα, περί ορέξεως...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
T'ai chi ch'uan - Wikipedia, the free encyclopedia

Έχει αρχίσει να έχει πέραση και στην Θεσσαλονίκη: κάποιες φορές έβλεπα στην παραλία μερικές ομάδες να ασκούνται σε αυτήν την πρακτική.
Και εγώ έχω δει στη παραλία ζευγαράκια να κάνουν Τα τσι κότσι και να ασκουν την πρακτική του μπαλαμουτιάσματος.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Βιετνάμ ή Καμπότζη & Βιετνάμ?

Ας μείνουμε στο θέμα μας...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Βιετνάμ ή Καμπότζη & Βιετνάμ?

Ας μείνουμε στο θέμα μας...
Ρε fitz στο θέμα μας είμαστε (αν εξαιρέσεις την παρέμβαση του Σούρδου), για το Βιετνάμ μιλάμε και, νομίζω, βοηθάμε να γίνουν καλύτερα αντιληπτές οι προτάσεις μας (με βάση το τι θεωρούμε σημαντικό ο καθένας). :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ρε fitz στο θέμα μας είμαστε (αν εξαιρέσεις την παρέμβαση του Σούρδου), για το Βιετνάμ μιλάμε και, νομίζω, βοηθάμε να γίνουν καλύτερα αντιληπτές οι προτάσεις μας (με βάση το τι θεωρούμε σημαντικό ο καθένας). :)
Mε τον Αρτέμη καμιά σχέση?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom