Βιετνάμ Καμπότζη Βιετνάμ και Καμπότζη (Πάσχα 2019 - Απρίλιος)

geomelin

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Πολύ καλή εταιρεία. Πολύ καλό φαγητό
Σε πηγαίνουν και στο λιγότερο τουριστικό Bai Tu Long Bay.
Επίσης, στο νησάκι που σε πηγαίνουν αν θες να κάνεις μπάνιο έχει πεντακάθαρα νερά.
Ευχαριστώ.
Αναφορικά με το δρομολόγιο, όλοι αναφέρουν ότι το νησάκι Ti Top θεωρείται must, γιατί η θέα από την κορυφή του βουνού είναι μαγευτική. Η Indochina Junk δεν το συμπεριλαμβάνει στο πρόγραμμά της. Ξέρεις αν σε παίρνουν σε ένα άλλο αντίστοιχο μέρος;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ναι όντως δεν σε πηγαίνει και επειδή δεν το είχα δει στο πρόγραμμα με είχε πειράξει (εγώ φταίω βεέβαια, οι άνθρωποι δεν το αναφέρουν κάπου).
Σε πηγαίνουν σε ένα νησάκι με μια σπηλιά. Δεν θυμάμαι πως τη λέγανε πρέπει να το ψάξω. Αλλά δεν ήταν κάτι το εντυπωσιακό
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αν δεν σε ενδιαφέρει το αν θα σου δώσουν σωστές ή λάθος πληροφορίες σχετικά με την ιστορία του κάθε ναού πάρε τουκ-τουκ είναι πολύ οικονομικότερο. Αλλά απο αυτά που θα σου πουν δεν ξέρεις ποιά θα είναι σωστή πληροφορία και ποιά όχι.
Αν θες να καταλάβεις και 5 πράγματα πάρε έναν ξεναγό. Αλλά δεν έχει 10$ όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Υπολόγιζε κοντά στα 60ε-65ε την ημέρα (περίπου 8-9 ώρες) μαζί με την μεταφορά με αυτοκίνητο. Διαφορετικά ο ξεναγός θέλει περίπου 30ε-35ε την ημέρα + την μεταφορά που μπορείς να την κανονίσεις με τουκ-τουκ με 15ε-20ε την ημέρα περίπου..
Ο ξεναγος εχει 10$ πραγματι. Δε αναφερθηκα σε ημερησιο κοστος. Ουτε σε ξεναγηση ολων των ναων του Angkor. Σε ξεναγηση ενος ναου αναφερθηκα ( του Angkor Wat συγκεκριμενα). Στεκονται εξω απ το ναο κ προς 10$ σου κανουν την ξεναγηση.
Παρα το γεγονος οτι δεν πηραμε αλλο ξεναγο μετα, καταλαβαμε πολλα πραγματα κ για τους υπολοιπους ναους γιατι οι θεοτητες, η φιλοσοφια, η σχεση των ναων με το συμπαν, τα μοτιβα και η αρχιτεκτονικη επαναλαμβανονται σχεδον σε ολους κ μαθαινεις να τα αναγνωριζεις...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ο ξεναγος εχει 10$ πραγματι. Δε αναφερθηκα σε ημερησιο κοστος. Ουτε σε ξεναγηση ολων των ναων του Angkor. Σε ξεναγηση ενος ναου αναφερθηκα ( του Angkor Wat συγκεκριμενα). Στεκονται εξω απ το ναο κ προς 10$ σου κανουν την ξεναγηση.
Παρα το γεγονος οτι δεν πηραμε αλλο ξεναγο μετα, καταλαβαμε πολλα πραγματα κ για τους υπολοιπους ναους γιατι οι θεοτητες, η φιλοσοφια, η σχεση των ναων με το συμπαν, τα μοτιβα και η αρχιτεκτονικη επαναλαμβανονται σχεδον σε ολους κ μαθαινεις να τα αναγνωριζεις...
Απλά δεν αναφέρονται σε ίδιες θεότητες και δεν έχουν ίδια σύμβολα. Κάποιοι δεν αναφέρονται καν στην ίδια θρησκεία. Επίσης, δεν μαθαίνεις τους λόγους για τους οποίους καταστράφηκαν οι κάθε ναοί, απο ποιον καταστραφηκαν και με ποιά σειρά δημιουργήθηκαν. Επιπλέον, δεν μαθαίνεις γιατί πχ δεν έχουν καταστρέψει εξ ολοκλήρου έναν ναό αλλά μόνο κάποια σημεία τους. Αυτά χωρίς ξεναγό θα τα μάθεις μόνο αν αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις αρκετά πριν το ταξίδι. Και πάλι όλα δεν θα μπορείς να τα βρεις
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Απλά δεν αναφέρονται σε ίδιες θεότητες και δεν έχουν ίδια σύμβολα. Κάποιοι δεν αναφέρονται καν στην ίδια θρησκεία. Επίσης, δεν μαθαίνεις τους λόγους για τους οποίους καταστράφηκαν οι κάθε ναοί, απο ποιον καταστραφηκαν και με ποιά σειρά δημιουργήθηκαν. Επιπλέον, δεν μαθαίνεις γιατί πχ δεν έχουν καταστρέψει εξ ολοκλήρου έναν ναό αλλά μόνο κάποια σημεία τους. Αυτά χωρίς ξεναγό θα τα μάθεις μόνο αν αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις αρκετά πριν το ταξίδι. Και πάλι όλα δεν θα μπορείς να τα βρεις
Δεν διαφωνουμε πουθενα βασικα! Απλα ηθελα να διευκρινησω τι ειπα, προς αποφυγη παρεξηγησεων. Εννοειται οτι αν εχεις ξεναγο ολη μερα θα μαθεις καποια πραγματα παραπανω. Ο καθενας κανει κουμαντο με βαση την τσεπη του κ τα ενδιαφεροντα του! Απλα ακομα κ αυτος που εχει περιορισμενο budget ακομα κ αυτη η ξεναγηση που δεν θα του κοστισει και τιποτα, θα τον βοηθησει αρκετα!
Οσο αφορα την ερευνα απο πριν για το μερος που προκειται να επισκεφθουμε, την θεωρω αυτονοητη!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν διαφωνουμε πουθενα βασικα! Απλα ηθελα να διευκρινησω τι ειπα, προς αποφυγη παρεξηγησεων. Εννοειται οτι αν εχεις ξεναγο ολη μερα θα μαθεις καποια πραγματα παραπανω. Ο καθενας κανει κουμαντο με βαση την τσεπη του κ τα ενδιαφεροντα του! Απλα ακομα κ αυτος που εχει περιορισμενο budget ακομα κ αυτη η ξεναγηση που δεν θα του κοστισει και τιποτα, θα τον βοηθησει αρκετα!
Οσο αφορα την ερευνα απο πριν για το μερος που προκειται να επισκεφθουμε, την θεωρω αυτονοητη!
Και εγώ δεν είπα ότι διαφωνούμε κάπου. Απλά ήθελα να πω ότι αν κάποιος έχει την δυνατότητα να πληρώσει κάτι παραπάνω για να μάθει και τον ενδιαφέρει το ιστορικό κομμάτι αξίζει. Απο εκεί και πέρα και ποδήλατο να ενοικιάσεις (όπως κάναν αρκετοί) με 5$ μια χαρά τους βλέπεις τους ναούς αν έχεις διαβάσει και κάποια στοιχεία απο πριν.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ναι όντως δεν σε πηγαίνει και επειδή δεν το είχα δει στο πρόγραμμα με είχε πειράξει (εγώ φταίω βεέβαια, οι άνθρωποι δεν το αναφέάπου)
Σε πηγαίνουν σε ένα νησάκι με μια σπηλιά. Δεν θυμάμαι πως τη λέγανε πρέπει να το ψάξω. Αλλά δεν ήταν κάτι το εντυπωσιακό
Μήπως είναι το thien cung cave;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μήπως είναι το thien cung cave;
Νομίζω ήταν η Thien Canh Son
Πρέπει να δώ το πρόγραμμα που μου είχαν στειλει για να είμαι σίγουρος. Νομίζω αυτή που αναφέρεις την είχε σαν εναλλακτική δραστηριότητα αν δεν ήθελε κάποιος να κάνει καγιάκ.
 

geomelin

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλωσόρισες Γιώργο!! Είσαι στο σωστό μέρος! Καλο ψάξιμο και περιμένουμε καμια ιστορία απο τα ταξιδια σου.
Γεια σου, Μιχάλη! Τώρα κατάλαβα ποιος είσαι!
Άντε, θέλω τις πολύτιμες συμβουλές σου για Siem Reap και για τους ναούς. Έχω μόνο μια μέρα και θέλω να τους βάλω (όχι όλους) στη σωστή σειρά για να πετύχω τις όσο το δυνατό καλύτερες φωτογραφίες χωρίς τα πλήθη.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Καλησπερα στην παρεα, με τον @panlek30 εχουμε μιλησει και μου εχει δωσει τα φωτα του σε πολλες περιπτωσεις.
Φευγω 5 δεκεμβρη για Βιετναμ και καμποτζη
Θα ηθελα να ρωτησω μιας και ειμαι πολυ μπερδεμενος, αν γνωριζει καποιος καποια πραγματα σχετικα με την visa για το βιετναμ.
Ο λογος που ειμαι αγχωμενος ειναι το γεγονος οτι θα περασουμε τα συνορα οδικως δρομολογιο πνομ πεν(καμποτζη)---> Cho chi minh(βιετναμ), πρεπει να την εχω απο πριν η την βγαζω εκει επιτοπου?
Αν γνωριζει καποιος που εχει παρομοια εμπειρια παρακαλω ας βοηθησει.
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ακριβώς το ίδιο είχαμε κάνει και εμείς. Πρέπει να έχεις βίζα απο πριν (αν δεν άλλαξε κάτι τα τελευταία 2 χρόνια). Στέλνεις το διαβατήριο στην πρεσβεία και σε 3-4 μέρες το έχεις πίσω με courier με την βίζα.
Αν πάρεις τηλέφωνο στην πρεσβεία θα σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις (κατάθεση χρημάτων κλτ).
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Ακριβώς το ίδιο είχαμε κάνει και εμείς. Πρέπει να έχεις βίζα απο πριν (αν δεν άλλαξε κάτι τα τελευταία 2 χρόνια). Στέλνεις το διαβατήριο στην πρεσβεία και σε 3-4 μέρες το έχεις πίσω με courier με την βίζα.
Αν πάρεις τηλέφωνο στην πρεσβεία θα σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις (κατάθεση χρημάτων κλτ).
Στην πρεσβεια εδω στην ελλαδα ετσι?
Γνωριζεις κατι σχετικα την e-visa?
Σε ευχαριστω παρα πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom