Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το σπηλαιο ειναι οντως εξωπραγματικο, ακομη και για τα γιηνα δεδομενα, ειναι must ειδικα για καποιο φυσιολατρη με το που θα βρεθει στην χωρα (θα ειμαι και εγω παρων το ερχομενο Πασχα στο Βιετναμ με group, αν το σπηλαιο δεν θα περιλαμβανετε στο προγραμμα μας), παρολα αυτα απο οσο γνωριζω αυτη την στιγμη επισκεψεις γινονται κλεινοντας θεση μεσω μιας ιδιωτικης εταιρειας και δεν ξερω αν ειναι εφικτη καποια μεμονωμενη επισκεψη απο μεμονωμενους ταξιδιωτες.
Η περιοχή έχει πολλές σπηλιές! Η μεγαλύτερη σπηλιά του κόσμου είναι δύσκολα προσβάσιμη από άποψη ανάβασης / κατάβασης καθώς και κόστους (3300 δολάρια). Εμείς ψάχνουμε για ημερήσια εκδρομή για Paradise ή Dark Cave.

Καλημέρα Θα σου πρότεινα να κάνεις ημερήσια στο Halong bay από το Hanoi αφου δεν μπορείς τα πλοία, τα ίδια θα δεις, θα σου κοστίσει γύρω στα 30 ευρώ, ενω η κρουαζιέρα θέλει 120-150ε. Βέβαια άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Το σκεπτικό είναι: (τώρα κοιτάμε αν είναι υλοποιήσιμο)

Κρουαζιέρα Halong Bay --> διανυκτέρευση Cat Ba --> Κρουαζιέρα και επιστροφή προς Nihn Bihn.
Σε περίπτωση που δεν βολέψει θα μείνουμε άλλη μια μέρα στο Hanoi!

Το Phu Quoc το προσθέσαμε γιατί έχει τις χαρακτηριστικές παραλίες με του φοίνικες!
Επίσης είναι μέρος της συμφωνίας με τις παρτενέρ!

Μήπως ξέρετε πιο μέρος είναι πιο ειδυλλιακά στο νησί? Δεν θέλουμε κόσμο αρκεί η εικόνα να μας ανταμείβει.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.


Η περιοχή έχει πολλές σπηλιές! Η μεγαλύτερη σπηλιά του κόσμου είναι δύσκολα προσβάσιμη από άποψη ανάβασης / κατάβασης καθώς και κόστους (3300 δολάρια). Εμείς ψάχνουμε για ημερήσια εκδρομή για Paradise ή Dark Cave.


Το σκεπτικό είναι: (τώρα κοιτάμε αν είναι υλοποιήσιμο)

Κρουαζιέρα Halong Bay --> διανυκτέρευση Cat Ba --> Κρουαζιέρα και επιστροφή προς Nihn Bihn.
Σε περίπτωση που δεν βολέψει θα μείνουμε άλλη μια μέρα στο Hanoi!

Το Phu Quoc το προσθέσαμε γιατί έχει τις χαρακτηριστικές παραλίες με του φοίνικες!
Επίσης είναι μέρος της συμφωνίας με τις παρτενέρ!

Μήπως ξέρετε πιο μέρος είναι πιο ειδυλλιακά στο νησί? Δεν θέλουμε κόσμο αρκεί η εικόνα να μας ανταμείβει.
Υπάρχουν εταιρίες που κάνουν την κρουαζιέρα με 2 διανυκτερευσεις. Η πρώτη στο καράβι και η δεύτερη στο cat ba. Δεν νομίζω πως θα έχουν θέμα αν ζητήσετε να μείνετε μόνο στο cat ba.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Πάντως εκτός και αν πέσετε σε πολύ πολύ κακό καιρό, η περιοχή ανάμεσα στα νησάκια είναι αβαθής και σπανιότατα έχει οποιοδήποτε κύμα, το τρένο περισσότερο κουνάει. Παρόλα αυτά δε ξέρω την ευαισθησία του καθενός οπότε δε θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Αλλά γιατί να μείνουν στο Cat Ba και όχι στο καράβι? Το καράβι δεν κουνάει καθόλου,δεν θα καταλάβεις καν οτι είναι καράβι.
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Μια ερώτηση σε όσους έχουν επισκεφτεί το Βιετνάμ και ίσως ξέρουν!
Ξέρω πως θα ακουστεί σε κάποιους λίγο κουφό αλλά αναρωτιέμαι αν στο Βιετνάμ υπάρχει και αν αξίζει απο οικονομικής άποψης να αγοράσεις action camera (τύπου go pro); Ή αξίζει να κάνεις ψώνια σε ρούχα (Northface ), παπούτσια,τσάντες κλπ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μια ερώτηση σε όσους έχουν επισκεφτεί το Βιετνάμ και ίσως ξέρουν!
Ξέρω πως θα ακουστεί σε κάποιους λίγο κουφό αλλά αναρωτιέμαι αν στο Βιετνάμ υπάρχει και αν αξίζει απο οικονομικής άποψης να αγοράσεις action camera (τύπου go pro); Ή αξίζει να κάνεις ψώνια σε ρούχα (Northface ), παπούτσια,τσάντες κλπ;
Για ηλεκτρονικά γενικώς ότι είχα ψάξει δε μου φάνηκε ιδιαίτερα φθηνό, χωρίς να εμβαθύνω πολύ πάντως. Τιμές Ελλάδας. Όσο μίλησα και με άλλους ταξιδιώτες αναφορικά με κάμερες, φακούς κτλ, όλοι προτιμούσαν τη Μαλαισία, στην οποία οι τιμές ήταν πραγματικά χαμηλές.
Για το δεύτερο ερώτημα ναι σε όλα, έχει αναλυθεί σε νήματα, ιστορίες κτλ
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Θα συμφωνήσω, τα ηλεκτρονικά είναι κάπως φθηνότερα αλλά όχι πολύ, κάτι το οποίο οφείλεται λιγότερο στη βασική τιμή και περισσότερο στο μικρότερο ΦΠΑ. Σε όλα τα καταναλωτικά είδη, συνήθως ότι εισάγεται είναι πάνω κάτω σε ευρωπαϊκές τιμές. Ξένες μάρκες που παράγονται στη χώρα μπορεί να είναι πολύ φτηνότερες αλλά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι απομιμήσεις, θέλει πολύ προσοχή.

Θεωρητικά το ΦΠΑ για κάποιες καταναλωτικές αγορές μπορείς να επιστραφεί στο μεγαλύτερο τμήμα του κατά την έξοδο από την χώρα (κάτι που κάνει τις αγορές πιο συμφέρουσες) αλλά στην πράξη είναι αρκετά δύσκολο να βρεις κατάστημα που ξέρει να κάνει την σωστή χαρτοδουλειά και στο τέλος στο τελωνείο δεν το παίρνεις πίσω (αν και έχω ακούσει ότι με αρκετή πίεση ακόμα και με λάθος χαρτιά κάτι μπορεί να γίνει). Εξαίρεση κάποια μεγάλα τουριστικά πολυκαταστήματα/mall στα οποία ξέρουν να κάνουν τα χαρτιά για την επιστροφή αλλά οι τιμές είναι πιο ακριβές οπότε το όποιο κέρδος εξανεμίζεται, εκτός και αν βρεις κάτι σε προσφορά.

Για τη Μαλαισία δε ξέρω κατά πόσο ισχύει, τουλάχιστον για κάποια πράγματα που είχα ψάξει πέρυσι που είχα πάει δεν είχα βρει και τίποτα τρομερές διαφορές (γύρω στο 10% αν υπολογίσεις ότι εκεί το ΦΠΑ το παίρνεις πίσω πιο εύκολα) αλλά κινδυνεύεις να βρεθείς με κινέζικη εκδοχή (πχ. πληκτρολόγιο σε λάπτοπ ή μπάντες κινητού και οι φορτιστές είναι αγγλικού ή κινεζικού τύπου).

Για ηλεκτρονικά να λάβεις υπόψη ότι σχεδόν ποτέ δεν έχεις εγγύηση που να ισχύει εκτός της χώρας που το αγόρασες και συνήθως περιορίζεται σε ένα χρόνο και μόνο από το κατάστημα. Δεν έχουν την προστασία καταναλωτή που υπάρχει στη δύση και η ασιατική νοοτροπία είναι ότι κάθε αγορά είναι τελική και μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο... χαιρετίσματα.
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
@psilos3 και @poised σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σας!
Ήσασταν πλήρως κατατοπιστικοί και μου επιβεβαιώσατε ακριβώς αυτά που έχω διαβάσει και έχω δει ότι ισχύουν εκεί, από μια πολύ σύντομη έρευνα που είχα κάνει!!!
Οπότε ηλεκτρονικά είδη ΔΕΝ!!! Πάμε για αγορές ρουχισμού κλπ :clap::xalara::xalara:.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
@psilos3 και @poised σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σας!
Ήσασταν πλήρως κατατοπιστικοί και μου επιβεβαιώσατε ακριβώς αυτά που έχω διαβάσει και έχω δει ότι ισχύουν εκεί, από μια πολύ σύντομη έρευνα που είχα κάνει!!!
Οπότε ηλεκτρονικά είδη ΔΕΝ!!! Πάμε για αγορές ρουχισμού κλπ :clap::xalara::xalara:.
Και στο Ανόι και στην Σαϊγκόν μπήκα σε μαγαζί με φωτογραφικά για να δω για κανά φακό ή για gopro. Δεν βρήκα διαφορά στις τιμές με Ελλάδα...οπότε όπως μπήκα - βγήκα! :haha:
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
@Στάθης εφόσον έκανες την κίνηση και μπήκες εσύ, εγώ δεν θα μπω καν στον κόπο να το ψάξω αφού όλοι συμφωνείτε στο ότι δεν αξίζει!! :clap: :clap: :clap:
Ευχαριστώ!!
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλημέρα :)
Θέλω βοήθεια για το πλάνο για Βιετνάμ, γιατί καλές οι έτοιμες προτάσεις από το ίντερνετ, αλλά προσωπικά εκτιμώ πολύ τις προσωπικές εμπειρίες και συμβουλές.

Θα είμαστε 15,5 μέρες εκεί με την κοπέλα μου τον άλλο μήνα, και δεν ξέρω τι να πρωτοχωρέσω. Όπως τα βλέπω, θεωρώ δεδομένες 2 μέρες Ho Chi Minh (κυρίως επειδή πετάμε εκεί), 2 Hoi An, 1 Hue και 5 Hanoi, εκ των οποίων οι δύο μέρες θα φαγωθούν για το Halong Bay (να κάνω και τίποτα ρομαντικό, μην είμαι τελείως γαϊδούρι) και η μία για Ninh Binh/Tam Coc. Όλα τα νούμερα είναι τα μίνιμουμ και δεν ξέρω αν κάτι (τι?) πρέπει οπωσδήποτε να αυξηθεί. (γενικά αν πήγαινα για κάνα μήνα θα τα ανέβαζα όλα κατά μία μέρα, πλην του Halong Bay)

Από'και και πέρα, σκέφτομαι για 1-2 μέρες Mecong Delta και 3 Sa Pa, αλλά προβληματιζομαι γιατί αρκετοί τα έχετε χαρακτηρίσει τουριστικά, σκεφτόμουν για Dalat αλλά μάλλον το πετάω έξω για να μη ζορίζω τις μετακινήσεις, και καλοβλέπω και Marble Mountains και Phong Nha Ke Bang National Park.

Υπάρχει μήπως κάποιος που τα έχει γυρίσει όλα -ή σχεδόν όλα αυτά και έχει άποψη;

Για να βοηθήσω και λίγο, κυρίως για Sa Pa, θέλω να δω διαφορετικές φυλές κτλ, αλλά προτιμώ χίλιες φορές το ότι πχ στη Yangon που είμαστε τώρα βγαίνουμε εκτός κέντρου και οι άνθρωποι μας αντιμετωπίζουν σαν εξωγήινους, παρά να πάω σ'ενα χωριό που η καθημερινότητα τους είναι οι τουρίστες ή να κάνω μια δραστηριότητα καθαρά τουριστική.
Απο την άλλη δεν έχω και την ευχέρεια να ξοδέψω και μια περιουσία για μια πιο αυθεντική εμπειρία. :confused:

Και ακόμα μία απορία: Η κοπέλα μου είναι κλειστοφοβική. Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιος λόγος/αξίζει να πάμε Cuchi από τη στιγμή που δε θα μπει στις σήραγγες;
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλημέρα :)
Θέλω βοήθεια για το πλάνο για Βιετνάμ, γιατί καλές οι έτοιμες προτάσεις από το ίντερνετ, αλλά προσωπικά εκτιμώ πολύ τις προσωπικές εμπειρίες και συμβουλές.

Θα είμαστε 15,5 μέρες εκεί με την κοπέλα μου τον άλλο μήνα, και δεν ξέρω τι να πρωτοχωρέσω. Όπως τα βλέπω, θεωρώ δεδομένες 2 μέρες Ho Chi Minh (κυρίως επειδή πετάμε εκεί), 2 Hoi An, 1 Hue και 5 Hanoi, εκ των οποίων οι δύο μέρες θα φαγωθούν για το Halong Bay (να κάνω και τίποτα ρομαντικό, μην είμαι τελείως γαϊδούρι) και η μία για Ninh Binh/Tam Coc. Όλα τα νούμερα είναι τα μίνιμουμ και δεν ξέρω αν κάτι (τι?) πρέπει οπωσδήποτε να αυξηθεί. (γενικά αν πήγαινα για κάνα μήνα θα τα ανέβαζα όλα κατά μία μέρα, πλην του Halong Bay)

Από'και και πέρα, σκέφτομαι για 1-2 μέρες Mecong Delta και 3 Sa Pa, αλλά προβληματιζομαι γιατί αρκετοί τα έχετε χαρακτηρίσει τουριστικά, σκεφτόμουν για Dalat αλλά μάλλον το πετάω έξω για να μη ζορίζω τις μετακινήσεις, και καλοβλέπω και Marble Mountains και Phong Nha Ke Bang National Park.

Υπάρχει μήπως κάποιος που τα έχει γυρίσει όλα -ή σχεδόν όλα αυτά και έχει άποψη;

Για να βοηθήσω και λίγο, κυρίως για Sa Pa, θέλω να δω διαφορετικές φυλές κτλ, αλλά προτιμώ χίλιες φορές το ότι πχ στη Yangon που είμαστε τώρα βγαίνουμε εκτός κέντρου και οι άνθρωποι μας αντιμετωπίζουν σαν εξωγήινους, παρά να πάω σ'ενα χωριό που η καθημερινότητα τους είναι οι τουρίστες ή να κάνω μια δραστηριότητα καθαρά τουριστική.
Απο την άλλη δεν έχω και την ευχέρεια να ξοδέψω και μια περιουσία για μια πιο αυθεντική εμπειρία. :confused:

Και ακόμα μία απορία: Η κοπέλα μου είναι κλειστοφοβική. Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιος λόγος/αξίζει να πάμε Cuchi από τη στιγμή που δε θα μπει στις σήραγγες;
μην παραλειψεις τη Σαπα (μην μεινεις στην πολη,ακολουθα καποια ντοπια γυναικα κ ζησε το homestay στο σπιτι με την οικογενεια της-ετσι το ειχαμε κανει εμεις).Επισης στα cuchi tunnels δεν μπαινεις στα γνησια τουνελ τα οποια ειναι εξωφρενικα στενα,εχουν δημιουργησει ενα κομματι που μπορεις να μπεις για να νιωσεις την αισθηση αλλα κ παλι αν καποιος ειναι κλειστοφοβικος δεν τολμαει να μπει.σαν εμπειρια ομως κ για την ιστορια τους ειναι μοναδικα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom