Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Οικογένεια με κοριτσάκι 10 ετών, σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε το παρακάτω πρόγραμμα.. Πειτε αν θέλετε κάποια γνώμη.
Επίσης, επειδή παραπάνω συζητούσαμε το κόστος εισιτηρίων και το κατά πόσο μειώνονται οι τιμές με την πάροδο του χρόνου. τα εισιτήρια κλείστηκαν Ιούνιο για ταξίδι τον επόμενο Απρίλιο, με Scoot και κόστιζαν για 3 άτομα 1730€. Τώρα δύο μήνες αργότερα οι ίδιες πτήσεις κοστίζουν 1985€. Θα το παρακολουθούμε και το επόμενο διάστημα

DateTownSightseeing
28/4/2024​
ΚΥΡΙΑΚΗάφιση 08:15 σε Ho Chi MinhΜουσείο
29/4/2024​
ΔΕΥΤΕΡΑHo Chi MinhMekong delta
30/4/2024​
ΤΡΙΤΗHoi Antunnels πρωί17:45 flight to Hoi An
1/5/2024​
ΤΕΤΑΡΤΗHoi An
2/5/2024​
ΠΕΜΠΤΗHoi Anba na hills
3/5/2024​
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗHoi Ancoconut village -- my son
4/5/2024​
ΣΑΒΒΑΤΟHalong BayMarble Mountain πρωί17:20 flight Halong Bay
5/5/2024​
ΚΥΡΙΑΚΗHalong Baycruise
6/5/2024​
ΔΕΥΤΕΡΑHanoicruise ??taxi to Hanoi
7/5/2024​
ΤΡΙΤΗHanoiHuu Tiep Lake,b-52,Ho Chi Minh Mausoleum
8/5/2024​
ΤΕΤΑΡΤΗHanoi
9/5/2024​
ΠΕΜΠΤΗHanoiTam Coc
10/5/2024​
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗHanoi
11/5/2024​
ΣΑΒΒΑΤΟΑναχώρηση13:10 μμ
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Οικογένεια με κοριτσάκι 10 ετών, σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε το παρακάτω πρόγραμμα.. Πειτε αν θέλετε κάποια γνώμη.
Επίσης, επειδή παραπάνω συζητούσαμε το κόστος εισιτηρίων και το κατά πόσο μειώνονται οι τιμές με την πάροδο του χρόνου. τα εισιτήρια κλείστηκαν Ιούνιο για ταξίδι τον επόμενο Απρίλιο, με Scoot και κόστιζαν για 3 άτομα 1730€. Τώρα δύο μήνες αργότερα οι ίδιες πτήσεις κοστίζουν 1985€. Θα το παρακολουθούμε και το επόμενο διάστημα

DateTownSightseeing
28/4/2024​
ΚΥΡΙΑΚΗάφιση 08:15 σε Ho Chi MinhΜουσείο
29/4/2024​
ΔΕΥΤΕΡΑHo Chi MinhMekong delta
30/4/2024​
ΤΡΙΤΗHoi Antunnels πρωί17:45 flight to Hoi An
1/5/2024​
ΤΕΤΑΡΤΗHoi An
2/5/2024​
ΠΕΜΠΤΗHoi Anba na hills
3/5/2024​
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗHoi Ancoconut village -- my son
4/5/2024​
ΣΑΒΒΑΤΟHalong BayMarble Mountain πρωί17:20 flight Halong Bay
5/5/2024​
ΚΥΡΙΑΚΗHalong Baycruise
6/5/2024​
ΔΕΥΤΕΡΑHanoicruise ??taxi to Hanoi
7/5/2024​
ΤΡΙΤΗHanoiHuu Tiep Lake,b-52,Ho Chi Minh Mausoleum
8/5/2024​
ΤΕΤΑΡΤΗHanoi
9/5/2024​
ΠΕΜΠΤΗHanoiTam Coc
10/5/2024​
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗHanoi
11/5/2024​
ΣΑΒΒΑΤΟΑναχώρηση13:10 μμ
Αψογος/η. Μια χαρα το προγραμαμ σου. Το εχω αναφερει πολλες φορες οτι το να κλεισεις πτησεις τοσο για μηνες μετα δεν σημαινει οτι θα παρεις καλυτερη τιμη, ολα ειναι θεμα διαθεσιμοτητας. Με αυτα τα χρηματα πιστευω πως μπορειτε να βρειτε και με full service εταιρειες. Το οτι ανεβηκαν δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναπεσουν.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Αψογος/η. Μια χαρα το προγραμαμ σου. Το εχω αναφερει πολλες φορες οτι το να κλεισεις πτησεις τοσο για μηνες μετα δεν σημαινει οτι θα παρεις καλυτερη τιμη, ολα ειναι θεμα διαθεσιμοτητας. Με αυτα τα χρηματα πιστευω πως μπορειτε να βρειτε και με full service εταιρειες. Το οτι ανεβηκαν δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναπεσουν.
Την ίδια χρονική περίοδο που έψαχνα οι υπόλοιπες εταιρίες είχαν μισή τιμή πάνω.. Κλείνω πάντα 9 μήνες πριν και όσο νωρίτερα βγάζουν εισιτήρια οι αεροπορικές, πότε δεν έχω βρει χαμηλότερες τιμές μετά. Αναφέρομαι σε ταξίδια προς Ασία και Αμερική. Δεν ξέρω μήπως αυτό που γράφεις συμβαίνει σε πτήσεις προς Ευρώπη.
Σε κάθε περίπτωση είναι θέμα πιθανοτήτων, είναι πιο πιθανό να αυξηθούν κατά πολύ ή να μειωθούν λίγο? Για τέτοια μακρινά ταξίδια που τα σκέφτομαι και τα αποφασίζω ένα δύο χρόνια πριν δεν αξίζει να ρισκάρω μήπως γλυτώσω λίγα ευρώ σε σχέση με την πιθανότητα να πληρώσω αρκετά παραπάνω. Επίσης η παράμετρος των συγκεκριμένων ημερομηνιών που ψάχνω, μόνο όσο τα σχολεία είναι κλειστά παίζει τον ρόλο της στην αύξηση των τιμών.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.276
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Την ίδια χρονική περίοδο που έψαχνα οι υπόλοιπες εταιρίες είχαν μισή τιμή πάνω.. Κλείνω πάντα 9 μήνες πριν και όσο νωρίτερα βγάζουν εισιτήρια οι αεροπορικές, πότε δεν έχω βρει χαμηλότερες τιμές μετά. Αναφέρομαι σε ταξίδια προς Ασία και Αμερική. Δεν ξέρω μήπως αυτό που γράφεις συμβαίνει σε πτήσεις προς Ευρώπη.
Σε κάθε περίπτωση είναι θέμα πιθανοτήτων, είναι πιο πιθανό να αυξηθούν κατά πολύ ή να μειωθούν λίγο? Για τέτοια μακρινά ταξίδια που τα σκέφτομαι και τα αποφασίζω ένα δύο χρόνια πριν δεν αξίζει να ρισκάρω μήπως γλυτώσω λίγα ευρώ σε σχέση με την πιθανότητα να πληρώσω αρκετά παραπάνω. Επίσης η παράμετρος των συγκεκριμένων ημερομηνιών που ψάχνω, μόνο όσο τα σχολεία είναι κλειστά παίζει τον ρόλο της στην αύξηση των τιμών.
Οταν έχεις αυστηρές ημερομηνίες και βρεις καλή τιμή για εκεί που θες εφόσον μπορείς να κάνεις τον προγραμματισμό σου τόσο καιρό πριν καλά κάνεις και τα κλείνεις.
Προσωπικά ταξιδεύω κυρίως σε χαμηλές περιόδους και έχω ευέλικτες ημερομηνίες, έχω κλείσει υπερατλαντικα έως και 9 μέρες πριν πετάξω, ακραίο δε λεω αλλά συνήθως 1 μισή με 2 μήνες πριν είναι οκ για εμένα. Έχω κλείσει πολλά ταξίδια έτσι και σε πολύ καλές τιμές. Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παραδείγματα και πρόσφατα και παλιότερα. Όπως μπορεί ο καθένας τα κανονίζει αλλά όταν ακούω ότι έκλεισε κάποιος πχ. Νέα Υόρκη με 600 ευρώ 8 μήνες πριν και να το θεωρεί ευκαιρία, ε δεν το δέχομαι.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Οικογένεια με κοριτσάκι 10 ετών, σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε το παρακάτω πρόγραμμα.. Πειτε αν θέλετε κάποια γνώμη.
Επίσης, επειδή παραπάνω συζητούσαμε το κόστος εισιτηρίων και το κατά πόσο μειώνονται οι τιμές με την πάροδο του χρόνου. τα εισιτήρια κλείστηκαν Ιούνιο για ταξίδι τον επόμενο Απρίλιο, με Scoot και κόστιζαν για 3 άτομα 1730€. Τώρα δύο μήνες αργότερα οι ίδιες πτήσεις κοστίζουν 1985€. Θα το παρακολουθούμε και το επόμενο διάστημα

DateTownSightseeing
28/4/2024​
ΚΥΡΙΑΚΗάφιση 08:15 σε Ho Chi MinhΜουσείο
29/4/2024​
ΔΕΥΤΕΡΑHo Chi MinhMekong delta
30/4/2024​
ΤΡΙΤΗHoi Antunnels πρωί17:45 flight to Hoi An
1/5/2024​
ΤΕΤΑΡΤΗHoi An
2/5/2024​
ΠΕΜΠΤΗHoi Anba na hills
3/5/2024​
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗHoi Ancoconut village -- my son
4/5/2024​
ΣΑΒΒΑΤΟHalong BayMarble Mountain πρωί17:20 flight Halong Bay
5/5/2024​
ΚΥΡΙΑΚΗHalong Baycruise
6/5/2024​
ΔΕΥΤΕΡΑHanoicruise ??taxi to Hanoi
7/5/2024​
ΤΡΙΤΗHanoiHuu Tiep Lake,b-52,Ho Chi Minh Mausoleum
8/5/2024​
ΤΕΤΑΡΤΗHanoi
9/5/2024​
ΠΕΜΠΤΗHanoiTam Coc
10/5/2024​
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗHanoi
11/5/2024​
ΣΑΒΒΑΤΟΑναχώρηση13:10 μμ
Έχω πάρει πολλές ιδέες από το πρόγραμμα αυτό! Ευχαριστώ 😎
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επίσης, επειδή παραπάνω συζητούσαμε το κόστος εισιτηρίων και το κατά πόσο μειώνονται οι τιμές με την πάροδο του χρόνου. τα εισιτήρια κλείστηκαν Ιούνιο για ταξίδι τον επόμενο Απρίλιο, με Scoot και κόστιζαν για 3 άτομα 1730€. Τώρα δύο μήνες αργότερα οι ίδιες πτήσεις κοστίζουν 1985€. Θα το παρακολουθούμε και το επόμενο διάστημα
Οι προσφορές βγαίνουν συνήθως βάσει διαθεσιμότητας και εποχικών προωθητικών ενεργειών των εταιρειών, οπότε το 8μηνο είναι πολύ νωρίς, βρίσκεις απλά τις αρχικές τιμές.
Σίγουρα ΔΕΝ ισχύει το ό,τι όσο περνάει ο καιρός τόσο αυξάνονται, όπως είπε και ο @Kyriakao ακόμη και στο παραπέντε, ενάμισι μήνα πριν μπορεί να δεις χαώδεις διαφορές.
Τις τελευταίες μέρες έριξαν στο μισό το εισιτήριο της επιστροφής και περιμένουμε ανάλογη κίνηση για το πήγαινε. Φυσικά είναι ρίσκο κι αν έχεις συγκεκριμένες ημερομηνίες δεν μένουν πολλές επιλογές.
Εγώ θα το περιμένω μέχρι ένα σημείο κι αν δεν πέσει εκεί που το θέλω, θα επιλέξω άλλο προορισμό.

@Marinetta το ίδιο ακριβώς διάστημα βλέπω κ γω, αν τελικά συμπέσουμε να φάμε ένα Pho παρέα :p
Αυτό που με προβληματίζει είναι η Sapa. Γενάρη μήνα διαβάζω ότι είναι εντελώς ακατάλληλη εποχή για κει πάνω και δε θέλω να χαλαλίσω 2-3 μέρες από τον πολύτιμο χρόνο μου για να έχει ομίχλη και να πάει όλη η δραστηριότητα κουβά...
Γνώμες;
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Από τώρα μέχρι Μάρτη ο καιρός είναι απρόβλεπτος στα βουνά του βορρά και από Νοέμβρη ως Φλεβάρη στο βορρά γενικά (πχ Ανόι). Όταν πιάνει κρύο τσούζει γιατί τα σπίτια δεν έχουν μόνωση ή θέρμανση, προσοχή να κλείσεις σε κάτι που έχει θέρμανση, δεν είναι πολλά τα καταλύματα που έχουν. Πολύ θετικό είναι ότι οι βροχές είναι πολύ περιορισμένες αλλά μπορεί να έχει ομοίως ομίχλη ή λιακάδα χωρίς να ξέρει κανείς να σου πει πότε και για πόσο. Λιακάδα από την άλλη είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις καλοκαίρι ας πούμε, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βρέχει όλη μέρα.

Ορυζώνες δεν υπάρχουν τον Γενάρη. Θα δεις φυσικό πράσινο και νερολίμνες στις οποίες θα βγουν τα ρύζια του χρόνου αλλά όχι τις ινσταγκραμικές εικόνες με τα κιτρινοπράσινα χωράφια που πιθανώς έχεις δει. Αυτά είναι για λίγες μέρες Οκτώβρη με Νοέμβρη μετά τις χοντρές βροχές του καλοκαιριού και πριν το χειμώνα.

Από τα άλλα πράγματα που έχεις να κάνεις εκεί το ένα εντυπωσιακό είναι το το Φάρσιπαν. Το να το πετύχεις χωρίς σύννεφα ή ομίχλη είναι δύσκολο ακόμα και το καλοκαίρι καθώς λόγω υψομέτρου οι συνθήκες στη κορυφή αλλάζουν ξαφνικά και δραματικά. Μπορεί να ξεκινήσεις την ανάβαση με το τελεφερίκ και μέχρι να φτάσεις να μη βλέπεις τίποτα. Μπορεί και το αντίθετο, να έχει πήχτρα ομίχλη κάτω και λιακάδα πάνω γιατί είσαι πάνω από τα σύννεφα. Βλέπεις τις συνθήκες και αποφασίζεις αν θα δώσεις το ~50ρι που πρέπει να έχει φτάσει (πριν μερικά χρόνια αν θυμάμαι ήταν 35ρι με προκράτηση).

Για τα τρεκ τριγύρω δε θες βροχή και λάσπες και Γενάρη έχει το λιγότερο. Ακόμα και με λίγη ομίχλη θα είναι ενδιαφέρον, αν και εγώ τα θεωρώ υπερεκτιμημένα. Θα πρότεινα αν μπορείς να νοικιάσεις μηχανάκι και να πας προς το υδροηλεκτρικό εργοστάσιο από τη μία πλευρά και προς την γυάλινη γέφυρα από την άλλη περνώντας κάποιες φορές μέσα από τα χωριά της περιοχής. Περισσότερα θα δεις από το 95% των τρεκ. Εναλλακτικά μπορείς να νοικιάσεις τουριστικό ταξί να σε πάει τριγύρω αλλά οι τιμές είναι υψηλές λόγω υπερτουρισμού.

Για τη πόλη της Σάπα και μόνο, δεν παίζει ρόλο ο καιρός (εκτός βροχής) κατά την άποψή μου. Και ομίχλη να έχει το ίδιο θα είναι.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
@Marinetta το ίδιο ακριβώς διάστημα βλέπω κ γω, αν τελικά συμπέσουμε να φάμε ένα Pho παρέα :p
Καλέ εννοείται!!
Εμένα η άποψη μου είναι ότι πρέπει να έχεις ένα όριο στο πόσα θα δώσεις και να ψάχνεις συχνά όχι στο εμμονικό επίπεδο που είχα φτάσει να ψάχνω κάθε μέρα αλλά να ψάχνεις γιατί κάπως έτσι βρήκα και γω την πτώση της τιμής ( γιατί προσφορά δεν την λες) . Ο λόγος που μου φάνηκε οκ το 550€ ήταν γιατί ήθελα να φύγω από Ελλάδα πριν τις 4-5 Γενάρη και να γυρίσω μαξ μέχρι τις 20 . αυτές είναι οι μέρες άδειας της χρονιάς μου οπότε για να βρω κάτι σχετικά οικονομικό για εκείνο το διάστημα ήθελε πολύ ψάξιμο και λίγη τύχη θεωρώ. στη συνέχεια μπορεί να το βρω και με 450€ όμως δεν άντεχα άλλο ψάξιμο και δεν το θεωρώ και καθόλου σίγουρο για τις τόσο χοτ ημερομηνίες που ήθελα.
Για την Sapa : Θα μιλήσω κάποια στιγμή με έναν φίλο μου που δούλευε 3 χρόνια στο Χαλόνγκ και θέλω γνώμη για όλα αυτά που έχω στο πρόγραμμα , αν μας πει τίποτα ενδιαφέρον για καιρούς και βροχές θα το μοιραστώ ♥
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ο λόγος που μου φάνηκε οκ το 550€ ήταν γιατί ήθελα να φύγω από Ελλάδα πριν τις 4-5 Γενάρη και να γυρίσω μαξ μέχρι τις 20 .
Το 550 είναι μια χαρά φέτος, εγώ δεν το βρίσκω τόσο ακόμη. Επίσης μάλλον θα γυρίσω από άλλη χώρα, αυτή τη στιγμή είναι όλα πάνω στο τραπέζι! Μένουμε σε επαφή, έχω κ γω πληροφόρηση από καλούς φίλους που έχουν πάει και μοιραζόμαστε τα νέα ☺
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αν γυρίσεις από αλλού έχεις πιο πολλές πιθανότητες να τα βρεις κάτω από 500€ , στο εύχομαι 🥳
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αν γυρίσεις από αλλού έχεις πιο πολλές πιθανότητες να τα βρεις κάτω από 500€ , στο εύχομαι 🥳
Το 2020 του Γενάρη ειμουν Βιετνάμ. Πήγα ανοι για αρχη και ήταν ο καίρος σαν Απρίλιος της Ελλάδας και ορατότητα λιγο από μακριά σαν νέφος. Όσο πιο κάτω πας Τόσο καλό καιρο έχει κοντά στα 30ρια 😀. Πάντως φέτος πάω ξανά από Γενάρη😀.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom