Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σε όλους !
Ήδη 1 μήνα στις φιλιππίνες και σε λίγες μέρες μεταβαση στο Βιετνάμ και έχω μερικές απορίες !

1) Cat ba island και Ninh binh είναι εκδρομές που γίνονται και ημερήσια από Hanoi ???

2) έχω 21 γεμάτες μέρες στην χώρα από τις οποίες αφαιρώ 4 καθώς θα κάνω το ha giang loop!
Με 16 μέρες θα βγει να δω Hanoi , hoi an , hue , da nang;; ( όπου σε όλες αυτές θα κάνω και τις αντίστοιχες έκδρομες στα πέριξ ) ?
1) Το cat ba είναι ένα νησί που μπορείς να μείνεις και να κάνεις από εκεί εξορμήσεις στον κόλπο Halong και Lan ha.
IMG_3432.jpeg

Για το Ninh binh, ναι.

2) εγώ σε 17 γεμάτες μέρες τα έχω χωρέσει όλα αυτά που λες. ( φτάνει μόνο να πάω για να αποδειχτεί εάν χωράνε 😂)
 
Last edited:

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
1) Το cat ba είναι ένα νησί που μπορείς να μείνεις και να κάνεις από εκεί εξορμήσεις στον κόλπο Halong και Lan ha. View attachment 447741
Για το Ninh binh, ναι.

2) εγώ σε 17 γεμάτες μέρες τα έχω χωρέσει όλα αυτά που λες. ( φτάνει μόνο να πάω για να αποδειχτεί εάν χωράνε 😂)
Όπως το είδα βολεύει να φύγω για κέντρικο Βιετνάμ από ninh binh για να μην γύρισω πίσω στο Hanoi και χάσω χρόνο !

Cat ba island πας και μόνος μέχρι εκεί ή πρέπει να κλείσω με πρακτορείο ;;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Η ερώτηση μου είναι η εξής :
Από Hue μέχρι Hoi an να φανταστώ μπορώ να πάω με λεωφορείο έτσι ; ( και αν ναι πόσες ώρες να υπολογίζω; )
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα σε όλους!
Η ερώτηση μου είναι η εξής :
Από Hue μέχρι Hoi an να φανταστώ μπορώ να πάω με λεωφορείο έτσι ; ( και αν ναι πόσες ώρες να υπολογίζω; )
Το ίδιο θα κάνω και εγώ. Ανοι-χουε με αεροπλάνο και χουε-ντα νανγκ με λεοφορειο
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Και γω αυτό θα κάνω da nang - hue με βαν.
@Apostolosm μπορείς και δω να βλέπεις τις συνδέσεις που σε ενδιαφέρουν 12Go: Book Trains, Buses, Ferries, Transfers & Flights
Επίσης το Nihn Bihn είναι 12 ώρες από da nang απ ότι είδα με λεωφορείο, δεν ξέρω δλδ κατά πόσο τελικά κερδίζεις χρόνο. Αλλά μπορείς να πάρεις το βραδινό οπότε οντως κερδίζεις.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Από ποιο ATM με συμφέρει να βγάλω κάποια χρήματα για να έχω λίγα μέχρι να αλλάξω κάπου μετρητά;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Και γω αυτό θα κάνω da nang - hue με βαν.
@Apostolosm μπορείς και δω να βλέπεις τις συνδέσεις που σε ενδιαφέρουν 12Go: Book Trains, Buses, Ferries, Transfers & Flights
Επίσης το Nihn Bihn είναι 12 ώρες από da nang απ ότι είδα με λεωφορείο, δεν ξέρω δλδ κατά πόσο τελικά κερδίζεις χρόνο. Αλλά μπορείς να πάρεις το βραδινό οπότε οντως κερδίζεις.
Ήδη 6 μέρες Ανοϊ και το λάτρεψα !
Τελικά αποφάσισα να αφιερώσω 12-13 μέρες προς εξερεύνηση του βορρά ( ha giang loop και sapa ) και να αφήσω μονο ένα 3ημερο - 4ημερο για το κέντρο (hoi an - hue ) καθώς δεν άκουσα και τα καλύτερα για τον καιρό του κεντρικού Βιετνάμ αυτό το διάστημα, σε σχέση με τον βορρά όπου ο καιρός είναι εξαιρετικός.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Γνωρίζουμε κάποιο αξιόπιστο site για καιρό στην Ασία ;;!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
30 Απριλίου που είναι εθνική εορτή έχω πρόθεση να ταξιδέψω αεροπορικώς από ho Chi Minh City to Da Nang (ξενοδοχείο ςχω κλείσει στην Hoi An). Υπάρχει κάποιο event λόγω της εθνικής εορτής σε κάποιο από τα παραπάνω μέρη που δεν πρέπει να χάσω? Αλλά και αντίστροφα... Υπάρχει κάτι που πρέπει να με προβληματίζει ώστε να το αποφύγω λόγω της αργίας?
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Συνήθως στις αργίες ταξιδεύει ο κόσμος και είναι πιο δύσκολο να βρεις μεταφορές ενώ δημοφιλείς προορισμοί είναι πίτα από ντόπιο κόσμο. Τέλος Απρίλη έχει ζέστη οπότε θα πηγαίνουν σε παραθαλάσσια μέρη εκτός πόλης όσοι μπορούν.

Απ'ότι βλέπω η reunification day πέφτει Τρίτη και Τετάρτη είναι πρωτομαγιά, οπότε λογικό όσοι μπορούν να πάρουν και Δευτέρα και να τα κολλήσουν στο ΣΚ. Αν ταξίδευες Τετάρτη θα ήταν περισσότερο πρόβλημα νομίζω.

Από επίσημες εκδηλώσεις δεν έχω δει κάτι εντυπωσιακό. Συνήθως στήνουν εξέδρα που βγάζουν ομιλίες και μετά τραγουδούν αδιάφορα πατριωτικά κομμουνιστικά τραγούδια. Ίσως στο hcmc να γίνεται κάτι περισσότερο αλλά δε νομίζω τουριστικής φύσης.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Για όσους θέλουν να κάνουν το ha giang loop ( να το κάνετε με τα χίλια - κάρα αξίζει) να ενημερώσω πως οι αστυνομία δέχεται ΜΟΝΟ το διεθνές δίπλωμα οδήγησης εάν προκύψει έλεγχος κάτα την διάρκεια του μοτοτουρ!
( εμάς μας σταμάτησαν την τελευταία μέρα και περίπου 1 ώρα πριν τελειώσουμε το loop και μας γράψαν 40€ (ο ένας φίλος μας που οδηγούσε δεν το είχε βγάλει ) ακόμα και μετα από όλα τα ευφάνταστα ψέματα που σκεφτήκαμε μπας και το γλιτώσουμε !
Το πρόστιμο το ξεκινάνε από τα 3.000.00 dong περίπου και μετά από παζάρια το κατεβάζεις συνήθως στα 1.500.000- 2.000.000 dong .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.834
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom