Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Φάγατε κρύο φαντάζομαι! Ο φίλος σας είχε κανονικό δίπλωμα για μηχανάκι εκτός από το διεθνές ή τίποτα; Ακόμα και το 1.5M VND μου φαίνεται βαρύ για κάποιον που έχει ήδη δίπλωμα αλλά όχι διεθνές, αν είναι έτσι έχουν ζορίσει αρκετά τα πράγματα στα μπλόκα. Αν όμως δεν είχε κανένα δίπλωμα να δείξει και τη βγάλατε με τόσο λίγα άρχοντες είστε.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Φάγατε κρύο φαντάζομαι! Ο φίλος σας είχε κανονικό δίπλωμα για μηχανάκι εκτός από το διεθνές ή τίποτα; Ακόμα και το 1.5M VND μου φαίνεται βαρύ για κάποιον που έχει ήδη δίπλωμα αλλά όχι διεθνές, αν είναι έτσι έχουν ζορίσει αρκετά τα πράγματα στα μπλόκα. Αν όμως δεν είχε κανένα δίπλωμα να δείξει και τη βγάλατε με τόσο λίγα άρχοντες είστε.
Καλησπέρα !
Είμασταν τυχεροί και μας έκανε εξαιρετικό καιρό και πετύχαμε όλα τα σημεία με ήλιο ( σε αντίθεση με την σαπα που φύγαμε χθες και είχε και τις 3 μέρες τέρμα ομίχλη σε σημείο να μην βλέπεις στο 1 μετρο .)
Ο φίλος είχε το κανονικό δίπλωμα για μηχανακι !
Το πρόστιμο ναι γύρω στο 1,5Μ VND , και δυο παιδιά που γράψαν πριν από εμάς τόσο έδωσαν μετά από παζάρια όποτε εκεί παίζει πλέον η τιμή .
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σε όλους!
Για όσους θέλουν να κάνουν το ha giang loop ( να το κάνετε με τα χίλια - κάρα αξίζει) να ενημερώσω πως οι αστυνομία δέχεται ΜΟΝΟ το διεθνές δίπλωμα οδήγησης εάν προκύψει έλεγχος κάτα την διάρκεια του μοτοτουρ!
( εμάς μας σταμάτησαν την τελευταία μέρα και περίπου 1 ώρα πριν τελειώσουμε το loop και μας γράψαν 40€ (ο ένας φίλος μας που οδηγούσε δεν το είχε βγάλει ) ακόμα και μετα από όλα τα ευφάνταστα ψέματα που σκεφτήκαμε μπας και το γλιτώσουμε !
Το πρόστιμο το ξεκινάνε από τα 3.000.00 dong περίπου και μετά από παζάρια το κατεβάζεις συνήθως στα 1.500.000- 2.000.000 dong .
Κρίμα αλλά ντάξει περάσατε ωραία!
Πήγες τελικά στο halong? Aν ναι που έμεινες;
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
457
Παιδιά SOS!!! Όποιος έχει πάει πολύ πρόσφατα στο Βιετνάμ, μπορεί να μου πει αν *απαιτείται* ταξιδιωτική ασφάλεια/υγείας για COVID που να καλύπτει τουλάχιστον $10000?? Πάω να κάνω checkin για να φύγουμε Πέμπτη πρωί και μου το βγάζει ξαφνικά η αεροπορική στα travel requirements.....
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Παιδιά SOS!!! Όποιος έχει πάει πολύ πρόσφατα στο Βιετνάμ, μπορεί να μου πει αν *απαιτείται* ταξιδιωτική ασφάλεια/υγείας για COVID που να καλύπτει τουλάχιστον $10000?? Πάω να κάνω checkin για να φύγουμε Πέμπτη πρωί και μου το βγάζει ξαφνικά η αεροπορική στα travel requirements.....
Απαιτείται από τον νόμο, αλλά στην πράξη δεν ζητείται στην είσοδο - δηλαδή δεν μου έχουν ζητήσει εμένα από τις πρώτες μέρες που άνοιξαν και υποτίθεται ήταν αυστηροί όσο δεν πήγαινε, μέχρι σήμερα.

Αν δεν έχεις η αεροπορική μπορεί να μην σε αφήσει να πετάξεις αφού είναι στα υποχρεωτικά, βέβαια βγάζεις online επιτόπου σε 5-10' σε τέτοια περίπτωση. Το κόστος για την ασφάλεια είναι μικρό και σχεδόν όλες καλύπτουν κόβιντ. Ακόμα και αν δεν την απαιτούσαν νομίζω καλό θα ήταν να την έβγαζες και μόνος σου...
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Κρίμα αλλά ντάξει περάσατε ωραία!
Πήγες τελικά στο halong? Aν ναι που έμεινες;
Εν τέλη κάναμε την ημερήσια στο halong καθώς 1 μήνα στις φιλιππινες είδαμε αρκετά παρόμοια μέρη όποτε δεν θέλαμε να κάψουμε άλλη μέρα! Τώρα εξερευνούμε τα βουνά του βορείου Βιετνάμ και έχουμε μείνει με το στόμα ανοιχτό !
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εν τέλη κάναμε την ημερήσια στο halong καθώς 1 μήνα στις φιλιππινες είδαμε αρκετά παρόμοια μέρη όποτε δεν θέλαμε να κάψουμε άλλη μέρα! Τώρα εξερευνούμε τα βουνά του βορείου Βιετνάμ και έχουμε μείνει με το στόμα ανοιχτό !
Α δεν μείνατε καθόλου ! οκ
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Για όσους ενδιαφέρονται από αύριο ανοίγει πάλι η σπηλιά Tien Son που ήταν κλειστή εδώ και σχεδόν 3 χρόνια από την αρχή της πανδημίας. Συνήθως διατίθεται σαν έξτρα τουρ μετά την Phong Nha, σε αφήνουν με το βαρκάκι κάτω στο ποτάμι και ανεβαίνεις τα σκαλιά για κάπου 200μ πάνω.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Live update καιρού για Hue :
Βρέχει όλη μέρα και υπάρχει μια μικρή ψυχρούλα!
Από την Δευτέρα - Τρίτη φαίνονται σημάδια βελτιώσης !
Μια "εξυπνάδα" που λέγεται μεταξύ των expat είναι ότι "αν πας Hue χωρίς αδιάβροχο καλύτερα να έχεις TRC" (προσωρινή κάρτα διαμονής).

Χοντρικά από Οκτώβρη ως Μάρτη ξεχνάει να σταματήσει η βροχή. Και πιο νότια στη Da Nang/Hoi An βρέχει πολύ αλλά εκεί του δίνει και καταλαβαίνει.

(Ήσουν τυχερός, στο βορρά τώρα έχει πολύ κρύο, -2 χαμηλότερη στη Σα Πα και χιόνισε στα βουνά στα σύνορα με Κίνα. Κάτω από 10 βαθμούς στο Χανόι το βράδυ. Από την επόμενη βδομάδα έρχεται ζέστη από το φαινόμενο el nino και στα μέσα της βδομάδας θα ανέβει σε 20+ χωρίς βροχές εκεί που είσαι)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.828
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom