Λευκορωσία Βιζα για Λευκορωσια

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Μηπως γνωριζει καποιος αμα η Λευκορωσια εκδιδη visa transit στα συνορα για να την διασχισης οδικως;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μηπως γνωριζει καποιος αμα η Λευκορωσια εκδιδη visa transit στα συνορα για να την διασχισης οδικως;
Εξ όσων γνωρίζω (πάει πολύς καιρός που το είχα ψάξει), η Λευκορωσία δεν εκδίδει κανενός είδους βίζα στα οδικά της σύνορα. Πρέπει να φτάσεις εκεί με την όποια βίζα ήδη στην κατοχή σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πληροφοριες για εκδοση Βιζας για την Λευκορωσια ?κάποια βοήθεια?
Απαντάω από μνήμης. Τα έχω πρόσφατα μεν, αλλά τσέκαρε κιόλας.

2 τρόποι για Visa για Έλληνες πολίτες:
- Επίσκεψη με όλα τα δικαιολογητικά στην πρεσβεία της Λευκορωσίας στη Ρώμη (δεν έχει στην Ελλάδα) ή σε κάποιο άλλο Λευκορωσσικό προξενείο, στην τελευταία πρωτεύουσα πριν τα σύνορά τους. Ίσως στη Ρώμη να τα δέχονται και ταχυδρομικά, δεν έχω τσεκάρει. Κόστος, ?50.00 + ότι σου χρεώσουν από το ξενοδοχείο ή όποιος σε κάλεσε για τα Visa support documents.
- Αν μπαίνεις από το αεροδρόμιο του Μινσκ, κανονίζεις για Visa on Arrival να σε περιμένει στο αεροδρόμιο. Κόστος, ?90.00 + ότι σου χρεώσουν για το Visa support και τα κανονίσματα για το visa on arrival (συνήθως ?30).

Όπως νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα, δεν είναι φτηνή υπόθεση....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ή μπορεί να απευθυνθείς σε κάποιο πρακτορείο που ειδικεύεται στις πρώην σοβιετικές δημοκρατίες. Δοκίμασε τον Μουζενίδη στη Φιλελλήνων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απαντάω από μνήμης. Τα έχω πρόσφατα μεν, αλλά τσέκαρε κιόλας.

2 τρόποι για Visa για Έλληνες πολίτες:
- Επίσκεψη με όλα τα δικαιολογητικά στην πρεσβεία της Λευκορωσίας στη Ρώμη (δεν έχει στην Ελλάδα) ή σε κάποιο άλλο Λευκορωσσικό προξενείο, στην τελευταία πρωτεύουσα πριν τα σύνορά τους. Ίσως στη Ρώμη να τα δέχονται και ταχυδρομικά, δεν έχω τσεκάρει. Κόστος, ?50.00 + ότι σου χρεώσουν από το ξενοδοχείο ή όποιος σε κάλεσε για τα Visa support documents.
- Αν μπαίνεις από το αεροδρόμιο του Μινσκ, κανονίζεις για Visa on Arrival να σε περιμένει στο αεροδρόμιο. Κόστος, ?90.00 + ότι σου χρεώσουν για το Visa support και τα κανονίσματα για το visa on arrival (συνήθως ?30).

Όπως νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα, δεν είναι φτηνή υπόθεση....
Εξηγηση "μοντελο"..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ή μπορεί να απευθυνθείς σε κάποιο πρακτορείο που ειδικεύεται στις πρώην σοβιετικές δημοκρατίες. Δοκίμασε τον Μουζενίδη στη Φιλελλήνων.
Το Μουζενίδη τον έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές και εξυπηρετούν καλά. Είναι κι αυτό μια λύση, όμως δυστυχώς δεν κάνει την υπόθεση φθηνότερη...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ο τάβερ έχει απόλυτο δίκιο. Η ταρίφα αν δε κάνω λάθος είναι 60 ευρώ (σύμφωνα πάντα με την πρεσβεία της ΒΥ στην Βαρσοβία), κι θέλει 5 μέρες για να βγει, ή 120 σε 2 μέρες.

Στα οδικά σύνορα ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΒΙΖΑ!
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
ο μουζενιδης δεν αναλαμβανει βιζα για λευκορωσια..συγκεκριμενα μου προτεινε να απευθυνθω στο προξενειο της βουλγαριας..ξερετε καποιο αλλο πρακτορειο που αναλαμβανει?μπαινουμε λευκορωσια με τρενο και δεν θα μεινουμε σε ξενοδοχειο..οποτε ειναι ενα ανγκαιο κακο το πρακτορειο.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Από Πολωνία προς Ρωσία πάτε με τρένο; Δε συμφέρει οικονομικά (αν πάτε απευθείας)
Η βίζα τράνζιτ για Λευκορωσία κοστίζει 20 ευρώ (5 εργάσιμες μέρες) ή 40 (2 εργάσιμες), χρειάζεται να έχετε την Ρωσική Βίζα στο διαβατήριο. Αν πάτε με τρένο από την Βαρσοβία, μπορείτε να την βγάλετε την βίζα στην Βαρσοβία (40 ευρώ και 2 ευρώ η ασφάλεια) αλλιώς έχει από την Ρίγα, κάθε μέρα τρένο για Μόσχα ή από το Λβιβ της Ουκρανίας (3 φορές την μέρα) και Κίεβο 10 φορές
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
θαναση σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση,αλλα δεν ηταν αυτο που ρωτησα.πεταω απο ελλαδα πολονια και θελουμε να το συνδιασουμε με ουκρανια και λευκορωσια(διαθετουμε 20 μερες περιπου),ομως οι μετακινησεις αυτες θα ειναι με τρενο/πουλμαν. μπορουμε να βγαλουμε βιζα απο πολονια η ουκρανια για λευκορωσια?και δεδομενου οτι δεν θα υπαρχει ξενοδοχειο ξαναλεω..η ειναι πολυ ριψοκυνδινο ν περιμενουμε τοσο?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom