Μαλάουι Βιζα για Malawi

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
@dim kyr εμ δεν εχεις κανει τον κοπο για να βγαλεις βιζα για malawi...:haha::haha::haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Γιατι καλέ τι ζητανε αυτοί? Πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων ή εξαγωγη των δοντιών? Για πες...
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Ξεκιναμε απο το γεγονος οτι δεν υπηρχε μια ξεκαθαρη απαντηση αν μπορεις να παρεις η οχι βιζα upon arrival..ουτε οι διαφορες πρεσβειες τους ηξεραν, ουτε οι δικοι μας πρεσβεις/προξενοι που εξυπηρετουν την χωρα.
Συνεχιζουμε με το οτι επρεπε να στειλεις διαβατηριο στην πρεσβεια τους στο Βερολινο, οπου δεν μπορουσαν να σου πουν ποσο χρονο χρειαζοταν, απο μια εβδομαδα μεχρι και ενα μηνα μπορουσαν να σου κρατησουν το διαβατηριο :shock:
μετα ειχα διαφορα παραλογα, μιας και το Malawi ειναι κατι αντιστοιχο με την Ελβετια. πχ ηθελαν Bank Statement με sufficient funds, μην τυχον και πας και δεν θες να γυρισεις πισω απο αυτο τον παραδεισο :haha::haha:, φυσικα εξυπακουεται οτι χωρις προσκληση απαγορευεται να πατησεις τον ποδι σου εκει, τι νομιζες, για το Malawi μιλαμε :confused:, μια απειρη γραφειοκρατια σε σημειο που τελικα εκανα την συναντηση στην Μοζαμβικη :cry::cry::haha::haha:

ΥΓ: κραταω ενα μικρο καλαθι οτι ισως ειναι λιγο πιο ευκολη η διαδικασια για την τουριστικη βιζα - καθως εγω δεν βγαζω τετοια - αν και πολυ αμφιβαλλω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
@Samion εσύ που πήγες πρόσφατα Malawi, τα ίδια τράβηξες;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
@Samion εσύ που πήγες πρόσφατα Malawi, τα ίδια τράβηξες;
το δικο μου περιστατικο ηταν οκτ του 17 :innocent:
εχω σχεδιασμενο να παω αυτο τον Οκτ... ειμαι περιεργος πραγματικα να δω αν εχει αλλαξει κατι:haha:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
δεν θελανε δλδ invitational letter plus itinerary, hotel reservation & bank statement?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
@taver φυσικα και το κατανοω οτι αλλη διαδικασια για την τουριστικη και αλλη για την business, απλα μου κανει εντυπωση διοτι στην πρεσβεια τους στο Βερολινο γραφουν τα εξης

http://www.malawiembassy.de/index7fd7-2.html#57

  • Visa applications are received on MONDAYs only from 10.00 hours to 12.00 hours
  • Processing time for visa is 10 working days after receiving the complete application either by hand or by post.
οπως και να εχει, μακαρι να ειναι πιο ευκολη η διαδικασια, καθως και εγω εχω να παω φετος, οποτε αν ειναι τοσο ευκολο προτιμω να κανω αιτηση για τουριστικη αυτη την φορα.

Παντως εαν κατι μου εχει μεινει, ειναι η αγενια και η απροθυμια της υπαλληλου της Πρεσβειας στο Βερολινο που δεν ειχε την παραμικρη διαθεση να απανταει σε ερωτησεις στο τηλεφωνο.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Και Wikipedia/IATA μιλάνε για Visa on Arrival, πάντως: https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_policy_of_Malawi
και εγω το ειχα διαβασει αυτο, αλλα μετα επεσα πανω σε αυτο

"Please note that it is advisable that all potential German and European visitors in
countries of accreditation should apply for their visas in good time at the Malawi
Embassy in Berlin to avoid any inconveniences they may encounter on boarding
planes and arrival in Malawi, thereby delaying their planned holiday and other
business endeavours."

οπως και να εχει, η ουσια ειναι οτι τουλαχιστον για το Malawi δεν περιμενα αυτα τα δεδομενα..περιμενα απειρως πιο ευκολη διαδικασια..θελω να πω δεν νομιζω να εχει κανεις ονειρο ζωης να παει μεταναστης εκει και θα πρεπει οι αρχες εκει να κανουν αμαν και πως να τον διωξουν να γυρισει πισω :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom