Βικινγκς εναντιον Βιετνάμ και Λαπωνες αντί Λάος

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Βιετνάμ, Καμπότζη και Λάος σκεφτόμουν, Μαδαγασκάρη ή Θιβέτ με Μογγολία είχα σαν κρυφά όνειρα,
αλλά:
"Αλλαι μεν βουλαί ταξιδιωτών, άλλα ERASMUS κελεύει"
Είναι οριστικό.
Η αγαπημένη μου κόρη "φευγει" για τη Φινλανδία τον Αύγουστο.
Οπότε το οικογενειακό συμβούλιο αποφάσισε εξόρμηση στα βόρεια.
Φινλανδία και Σουηδία ή Λετονία.
Δεν με χαλάει καθόλου, αλλά μετά από Νεπάλ - Ινδία, να κάνω 4 σερί ταξίδια στην ευρώπη, το χα φαντασει για τα γηρατιά μου.
(Οι πληροφορίες απο Δημο και Andeli για φινλανδια, κορυφαίες)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Aντε με το καλο και αν χρειαστεις φορτηγο για τη μετακομιση,εδω ειμαι εγω.:lol:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εσυ δε θα φτάσεις μεχρι Φινλανδια το καλοκαίρι;
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εσυ δε θα φτάσεις μεχρι Φινλανδια το καλοκαίρι;
Aλλαξανε τα σχεδια τωρα που κερδισαμε την κρουαζιερα,εκλεισα για 1-8 Αυγουστου.
Αλλα επειδη μια βδομαδα δεν φτανει,ψαχνομαι για ενα 5θημερο ή 6μερο στο Dubai,ετσι για να αλλαξουμε παραστασεις.:haha:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλημέρα, καλο μήνα και καλούς δρόμους!
Βαγγέλη που πάει το παιδί; Σε ποια περιοχή;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Στην Vaasa καμια 400ρια Km ΒΔ του Ελσίνκι.
Μικρή πολη, φοιτητούπολη ομως, αφού εχει 3 πανεπιστημια.
Αρχιζω και ψαχνομαι για τις διαδρομές,
Κάθε βοηθεια δεκτή Δήμο.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εκεί που πάει η κόρη σου δεν πήγα εγώ και δεν το είχα ψάξει καθόλου.
Μερικά από αυτά που έζησα εγώ ή που τα είχα ψάξει. Το Ελσίνκι είναι σχετικά μικρή πόλη και νομίζω ότι 2 μέρες είναι αρκετές, εξαρτάται βέβαια από τους ρυθμούς σας. Η πόλη που είναι ανεπανάληπτη είναι το Ταλίν. Με δεδομένο ότι την εποχή που πάτε η μέρα είναι πάαααρα πολύ μεγάλη, ίσως φτάνει και μια μονοήμερη με το ταχύπλοο αν φύγεις πολύ πρωί. Νομίζω ότι είναι μεγάλη ευκαιρία μια εκδρομή 4 ημερών στην Αγ.Πετρούπολη (περίπου 450 χμ).
Στη Φινλανδία να έχεις υπόψη ότι δεν θα δεις τις υπέροχες πόλεις. Ένας σοβαρός λόγος είναι ότι πολλές από αυτές τις έκαψαν οι Γερμανοί. Το δυνατό της χαρτί είναι η φύση. Σύμφωνα με τον Φινλανδικό Οργανισμό Τουρισμού η χώρα των «χιλίων λιμνών» έχει πάνω από 180.000 λίμνες. Όπου δεν βλέπεις δέντρα είναι λίμνη!!! Από την άλλη είναι εντελώς επίπεδη και αυτό έχει μια αίσθηση μονοτονίας. Αυτή η περιοχή που πραγματικά αξίζει είναι η Λαπωνία με την φύση της. Το Ροβανιέμι σαν πόλη δεν λέει σπουδαία πράγματα με εξαίρεση το Arktikum, το μουσείο της Λαπωνίας και τη σύγχρονη προτεσταντική εκκλησία. Το χωριό του Άη Βασίλη ψιλοχαζοχαρούμενη κατάσταση. Μόνο η αίσθηση ότι βρίσκεσαι στον β. πολικό κύκλο. Περίπου 280 χμ βόρεια το Ivalo, το χωριό των χρυσοθήρων και άλλα 40 χμ το Inari στην όχθη της ομώνυμης λίμνης (αν δεν κάνω λάθος η μεγαλύτερη της χώρας) με το καταπληκτικό μουσείο για τη ζωή των Sami, των Λαπώνων. Απʼαυτές τις περιοχές το καλοκαίρι φεύγει λεωφορείο για Β. Ακρωτήριο.
Αυτά θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου. Πάντως αν πρόκειται να μείνει εξάμηνο και μπορείτε σκεφτείτε και την περίπτωση λίγο πριν τον χειμώνα. Εγώ πήγα Απρίλη και η ομορφότερη εικόνα ήταν η παγωμένη Βαλτική και τα παγωμένα ποτάμια και λίμνες. Και ίσως είστε τυχεροί να δείτε και το Σέλας (εγώ δεν το είδα δυστυχώς) Βέβαια και οι μεγάλες ημέρες έχουν τη χάρη τους.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ευχαριστώ για την αμεση ανταπόκριση Δήμο.
Η πιο πρόσφορη εποχή για να πάμε ειναι τον Αυγουστο, αφου μάλλον τα Χριστούγεννα θα ειναι πίσω, συμφωνα με το προγραμμα.
Λόγω δουλειας δεν μπορουμε να παμε άλλη εποχή, ασε που θα χουμε και τον μικρό να προετοιμάζεται για πανελλήνιες.
Η θέση της πόλης βοηθάει στο να περασουμε απέναντι στη Σουηδία και να επιστρέψουμε απο κει.
Σιγουρα οι εναλλακτικες ειναι πολλές.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.971
Likes
9.390
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωστε εχασαν οι Βιετναμεζοι απο τους Βικινγκς..τι να πω , αφου το αποφασισε το οικογενειακο συμβουλιο - γι'αυτο τα αποφευγω εγω τα συμβουλια , αποφασιζω μονη μου και βγαζω την ανακοινωση :haha:.
Παντως απο αυτα που διαβασα στο κομματι που γραφει ο Δημος , σουπερ ακουγεται!
Και φυσικα μολις επιστρεψεις με το καλο , θα υποστεις την ερωτηση που κανω παντα για τις...παραλιες :shock::lol:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ωστε εχασαν οι Βιετναμεζοι απο τους Βικινγκς..τι να πω , αφου το αποφασισε το οικογενειακο συμβουλιο - γι'αυτο τα αποφευγω εγω τα συμβουλια , αποφασιζω μονη μου και βγαζω την ανακοινωση :haha:.
Παντως απο αυτα που διαβασα στο κομματι που γραφει ο Δημος , σουπερ ακουγεται!
Και φυσικα μολις επιστρεψεις με το καλο , θα υποστεις την ερωτηση που κανω παντα για τις...παραλιες :shock::lol:
Τώρα ψώνισες από σβέρκο. Φοίνικες να δουν τα μάτια σου:haha:
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Άντε πάλι σε Καμπότζη, Βιετνάμ και Λάος αναφορές πέφτω :)

Όσο για Φιλανδία και πέριξ, θα πρότεινα και γω Ταλλίν και Αγ. Πετρούπολη. Από Ελσίνκι αξίζει να πας σε ένα μικρό νησάκι Σουομενλίνα, στην αγορά στο κέντρο της πόλης να πάρεις φρέσκα μούρα και σε κανά πάρκο/δάσος στα προάστεια να δεις σκίουρους :)
Το καράβι για Ταλλίν είναι πολύ εύκολο και το λιμάνι μοιάζει περισσότερο με αεροδρόμιο με gates κατευθείαν από το κεντρικό κτήριο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.263
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom