Μιανμάρ (Βιρμανία) Βιρμανια για 16 ημερες !

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Λοιπόν είμαστε 4 γυναίκες και μόνο εγώ οδηγώ μηχανάκι, οι άλλες τι θα κάνουν ? Τα ηλεκτρικά τα έχω δει και στην Κίνα, δεν αναπτύσουν μεγάλες ταχύτητες. Εξάλου όταν οδηγείς στην Αθήνα είναι αρκετό.
Για το κάρο νομίζω ότι θα το δούμε επιτόπου. Μπορεί να πάρουμε ένα κάρο και ένα μηχανάκι, θα δούμε.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Το Σάββατο το πρωί γύρισα από το ταξίδι στην υπέροχη αυθεντική Μυανμάρ. Ευχαριστώ από καρδιάς για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για την χώρα.Όλα πηγαν πολύ καλά.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τελικά οδηγησατε ηλεκτρικό μηχανάκι στην Bagan ; :p
Χαίρομαι που μπορέσαμε να βοηθήσουμε λιγάκι! :)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Τελικά οδηγησατε ηλεκτρικό μηχανάκι στην Bagan ; :p
Χαίρομαι που μπορέσαμε να βοηθήσουμε λιγάκι! :)
Βοηθήσατε πολύ οχι λιγάκι. Πήγαμε με τις πληροφορίες σας χωρίς οδηγό και τα είδαμε όλα. Δεν πηραμε μηχανάκι. Δύο μέρες πήραμε βανάκι με οδηγό και μας πήγαινε παντού ήταν μαγευτικά. Ανατολή ηλιοβασίλεμα, στην αγορά ,στο μουσείο,στο παραδοσιακό χωριό, για καφέ στο πλωτό μπαρ στο ποτάμι.
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Last edited:
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Γεια σας ταξιδιώτες! Έχουμε ξανασυναντηθει σε ...μηνύματα και ιστορίες! Μετά τη Σρι Λάνκα περισυ και το Νεπάλ πρόσφατα, αρχίζω και ψάχνομαι για τον επόμενο προορισμό! Οι άλλοι δυο θέλουν να αλλάξουμε ήπειρο, αλλά εμενα κάτι με τραβάει πάλι προς Ασία! Μου άρεσε πολύ η ιστορία του BASILISPAP . Αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα σε μια χώρα είναι η ασφάλεια.Οι μετακινήσεις με τα λεωφορεία μου αρέσουν, δεν τις θεωρώ χάσιμο χρόνου ,βλέπεις πολλά!Να κοιτάω λοιπόν προς την Βιρμανία δειλά δειλά???
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα, με λίγες λέξεις θα έλεγα "ναι, βεβαίως". Είναι μια χώρα με πραγματικά φιλόξενους κατοίκους και πανέμορφα αξιοθέατα! Αν το μπορέσουμε, θα ξαναπάμε σίγουρα :) . Δεν υπάρχει περίπτωση να σας απογοητεύσει η Βιρμανία...
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Τόλμησέ το θα σε συνεπάρει.
Καλησπέρα!!! Εκλεισα για Βιρμανια απο 21-1 μεχρι 3-2! Εχω 12 βράδυα, και θα τα μοιράσω σε Γιανγκον ,Μανταλει, Μπαγκαν,Λιμνη Ινλε.Απο 3 βράδυα δλδ. Πως σου φαινεται? Με το Ευρω ειχες προβλημα?κάπου διάβασα οτι δέχονται μονο δολάριο. Η βίζα ειναι η ηλεκτρονική που εχω δει οτι υπάρχει? Ανυπομονωωω...

Καλημέρα, με λίγες λέξεις θα έλεγα "ναι, βεβαίως". Είναι μια χώρα με πραγματικά φιλόξενους κατοίκους και πανέμορφα αξιοθέατα! Αν το μπορέσουμε, θα ξαναπάμε σίγουρα :) . Δεν υπάρχει περίπτωση να σας απογοητεύσει η Βιρμανία...
Εκλεισα τελικα για Βιρμανία!21-1 με 3-2.
Οπως ρωτησα και την Άσπα , πώς σου φαίνονται από 3 βράδυα σε Γιανγκον,Μανταλει, Μπαγκαν,Λίμνη Ινλε? Και αν γίνεται ,ποιες είναι καλές περιοχές για να μείνουμε σε αυτά τα μερη?
 
Last edited by a moderator:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα, το Mandalay μας άρεσε λιγότερο σε σχέση με τις άλλες πόλεις. Στο Inle (Nyaungshwe) όλα είναι κοντά, όπως και στην Bagan. Για την Yangon εμείς διαλέξαμε το φθηνότερο που βρήκαμε στο κέντρο. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες πόλεις για να επισκεφθείτε! Καλύτερα να διαβάσετε κάτι στα αγγλικά για περισσότερες πληροφορίες. Πάντως η χώρα μας έκανε πολύ καλή εντύπωση... Ειδικότερα οι άνθρωποι, τα αρχαία και η φύση. :)
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα, το Mandalay μας άρεσε λιγότερο σε σχέση με τις άλλες πόλεις. Στο Inle (Nyaungshwe) όλα είναι κοντά, όπως και στην Bagan. Για την Yangon εμείς διαλέξαμε το φθηνότερο που βρήκαμε στο κέντρο. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες ενδιαφέρουσες πόλεις για να επισκεφθείτε! Καλύτερα να διαβάσετε κάτι στα αγγλικά για περισσότερες πληροφορίες. Πάντως η χώρα μας έκανε πολύ καλή εντύπωση... Ειδικότερα οι άνθρωποι, τα αρχαία και η φύση. :)
Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω χρόνο,οπότε θα το ψάξω!Η αλήθεια είναι ότι για ένα ταξίδι διάρκειας σαν αυτό που θα κάνω, αυτά τα μέρη έχω δει σαν προτεινόμενα..Εάν έχει ωραίους ανθρώπους,αρχαία και φύση ,τότε σούπερ!Όπως είδα ότι γράφεις, χρησιμοποίησες ευρώ,έτσι?Κάπου διάβασα ότι δεν περνάνε, μόνο δολάρια.Και η βίζα είναι αυτή η ηλεκτρονική που έχω δει ότι υπάρχει? Αυτά για σήμερα :)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα, ναι η βίζα υπάρχει ηλεκτρονική και λειτουργεί μια χαρά. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το ευρώ, απλά να φέρεις μαζί σου άψογα χαρτονομίσματα (χωρίς τσακιση, σχίσιμο κτλ) καθώς τα ελέγχουν εκτεταμένα. Καλή συνέχεια ;)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα!!! Εκλεισα για Βιρμανια απο 21-1 μεχρι 3-2! Εχω 12 βράδυα, και θα τα μοιράσω σε Γιανγκον ,Μανταλει, Μπαγκαν,Λιμνη Ινλε.Απο 3 βράδυα δλδ. Πως σου φαινεται? Με το Ευρω ειχες προβλημα?κάπου διάβασα οτι δέχονται μονο δολάριο. Η βίζα ειναι η ηλεκτρονική που εχω δει οτι υπάρχει? Ανυπομονωωω...
καλησπέρα αργησα να δω το μήνυμά σου
Λοιπόν εμείς μείναμε 2 βραδια Γιανγκόν ,πήγαμε με βραδινό λεωφορείο στην Ίνλε, εκεί μείναμε σε ένα ξενοδοχείο το Inle star τα μπαλκόνια βλέπουν τις βάρκες που κάνουν τις βόλτες στην λίμνη, είναι καθαρό και αξιοπρεπές. Είναι ονειρεμένα. Την πρώτη μέρα κάναμε βόλτα με την βάρκα και την άλλη με ένα ντάτσουν ταξί οδικώς και με μιά μικρή βόλτα σε ένα παραδοσιακό χωριό μέσα στην λίμνη. Δεν κάνουμε εμείς τρέκιν ,από εκεί μπορείς αν θες να κάνεις. Πήγαμε με λεωφορείο στην μπαγκάν που είναι τέλεια . Εκεί να πας να δεις την ανατολή από ένα ναό είναι τέλεια!!!!
Ότι θέλεις εδώ είμαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.462
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom