Ιταλία Βοήθειαα!!

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γεια σας και πάλι παιδιά,

Καταρχάς να ρωτήσω.. Μπορώ να κάνω τις ερωτήσεις μου και σε παλαιότερα Θέματα αν είναι σχετικά με τις απορίες μου.. Μπορείτε να τα δείτε ή όχι επειδή είναι παλιά;

Τώρα ανοίγω καινούριο θέμα γιατί έχω κάποιες απορίες που δεν μου λύθηκαν από τα ήδη υπάρχοντα..

Ζητώ την πολύτιμη βοήθειά σας!!

Όπως είπα στο προηγούμενο Θέμα που άνοιξα έχουμε πάει με τον φίλο μου Ρώμη για 6 μέρες και μας άρεσε.....

Μετά από όσα διάβασα σκεφτήκαμε μήπως να πάμε Φλωρεντία μέσω Bologna για 5 -6 μέρες και να πάμε αυθημερόν Σιένα με το λεωφορείο γιατί διάβασα ότι είναι πολύ ωραία η διαδρομή!!!
Μου προτείνατε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά επειδή ταξιδεύουμε 2η φορά στο εξωτερικό φοβόμαστε λίγο. Οπότε το αφήνουμε για αργότερα..:)

Αγχώνομαι όμως γιατί για Ρώμη τα είχα κανονισμένα όλα. Εννοώ μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο με terravision και εισητήρια για κάποια αξιοθέατα μέσω ίντερνετ.

Τώρα για Bologna-Φλωρεντία δεν βρίσκω και πολλά πράγματα στο φόρουμ.

Αρχίζουν οι ερωτήσεις λοιπόν:

1. Καταρχάς σας φαίνεται καλή ιδέα;;

2. Πως θα πάω από το αεροδρόμιο στο σταθμό των τρένων για Φλωρεντία, με λεωφορείο; Και σε ποιο σταθμό φτάνει; Γιατί στην trenitalia δείχνει 3 σταθμούς τρένων. Μπορώ να κλείσω μέσω ίντερνετ εισητήρια;

Τρένο για Φλωρεντία θα κλείσω μέσω trenitalia.

3. Αα! και για Σιένα με λεωφορείο υπάρχει κάποιο site να κλείσω εισητήρια ή θα κλείσω μια μέρα πριν πάω, στο σταθμό SMN στη Φλωρεντία;

4. Στα αξιοθέατα της Φλωρεντίας χρειάζεται να κάνω κρατήσεις από το ίντερνετ;

5. Ποιο θεωρείται κέντρο της Φλωρεντίας για να βρω ξενοδοχείο; Ρώμη πχ μέναμε πάνω στην Via del Tritone κοντά στo Barberini.

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!!

Συγγνώμη που σας κούρασα!!:)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια χαρα!!!
Λοιπόν το αεροδρόμιο της Μπολόνια συνδέεται με τον σιδηροδρομικό σταθμό με το λεοφωριεο aerobus και από εκεί θα πάρεις το τρένο ια Φλωρεντια ,ο κεντρικός σταθμός είναι η Santa Maria Novela.απο εκεί νομίζω θα βρεις και λεοφωριεο ια την Σιεννα.
Σχετικά με τα αξιοθέατα στην Φλωρεντια νομίζω δεν χρειάζεται κράτηση μέσω internet αυτό εξαρτάται και απο πόση ώρα μπορείς να περιμένεις στην ουρά.
Για διαμονή το κέντρο με τα αξιοθέατα, τα εστιατόρια και τα μαγαζιά είναι η cita vecchia δηλαδή η παλιά πόλη που είναι και πιο γραφική!!!!!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αχ ευχαριστώ!!
Το λεωφορείο από το αεροδρόμιο της Μπολόνια με αφήνει στον Bologna Centrale;; Έχει κάποιο site για να κάνω κράτηση ή με το που φτάσω θα τα βρω εκεί;;

Και για Σιένα χρειάζεται να κλείσω από το ίντερνετ;;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Elthes said:
Αχ ευχαριστώ!!
Το λεωφορείο από το αεροδρόμιο της Μπολόνια με αφήνει στον Bologna Centrale;; Έχει κάποιο site για να κάνω κράτηση ή με το που φτάσω θα τα βρω εκεί;;

Και για Σιένα χρειάζεται να κλείσω από το ίντερνετ;;
Λοιπόν,έξω απο το αεροδρόμιο θα βρεις το aerobus και σε παει στο σταθμο τρένου.αν θες να κλείσεις εισιτήρια για Φλωρεντια κλείσε απο το trenitalia!!για τη Σιεννα νομίζω καλύτερα να ρωτήσεις όταν φτάσεις στη Φλωρεντια για λεωφορείο ή τρένο.
Πάντως ένα πολύ ωραίο μέρος πολυ ρομαντικό και γραφικό κοντά στην Σιεννα είναι το San Gimignano και λένε ότι είναι πολύ όμορφο και αξίζει να μείνεις εκει 2 μέρες!!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Λοιπόν,έξω απο το αεροδρόμιο θα βρεις το aerobus και σε παει στο σταθμο τρένου.αν θες να κλείσεις εισιτήρια για Φλωρεντια κλείσε απο το trenitalia!!για τη Σιεννα νομίζω καλύτερα να ρωτήσεις όταν φτάσεις στη Φλωρεντια για λεωφορείο ή τρένο.
Πάντως ένα πολύ ωραίο μέρος πολυ ρομαντικό και γραφικό κοντά στην Σιεννα είναι το San Gimignano και λένε ότι είναι πολύ όμορφο και αξίζει να μείνεις εκει 2 μέρες!!
Στον bologna centrale με πάει το aerobus;; Πόση ώρα είναι από το αεροδρόμιο στον σταθμό; Θέλω να ξέρω για να κλέισω τρένο για Φλωρεντία..

Ααα και γνωρίζεις πόσο κοστίζει το λεωφορείο για Σιένα;;

Ξεκινήσαμε για 3 με 4 μέρες και τώρα όσο διαβάζω όλο αυξάνονται! Θα ψάξω και για το San Gimignano. :)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Elthes said:
Στον bologna centrale με πάει το aerobus;; Πόση ώρα είναι από το αεροδρόμιο στον σταθμό; Θέλω να ξέρω για να κλέισω τρένο για Φλωρεντία..

Ααα και γνωρίζεις πόσο κοστίζει το λεωφορείο για Σιένα;;

Ξεκινήσαμε για 3 με 4 μέρες και τώρα όσο διαβάζω όλο αυξάνονται! Θα ψάξω και για το San Gimignano. :)
Λοιπόν για το aerobus και πόση ώρα κάνει για ο σταθμο των τρένων κοίταξε στο site του bologna airport! Εκει έχει πληροφορίες!
Δεν ξέρω για το εισιτήριο για Σιεννα αλλά αν μπεις στο google σίγουρα θα βρεις!!αφου πάτε θα έλεγα να καταστεί 5-6 μέρες,στη Φλωρεντια φτάνουν 3δεν χρειάζεσαι παραπάνω!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Λοιπόν για το aerobus και πόση ώρα κάνει για ο σταθμο των τρένων κοίταξε στο site του bologna airport! Εκει έχει πληροφορίες!
Δεν ξέρω για το εισιτήριο για Σιεννα αλλά αν μπεις στο google σίγουρα θα βρεις!!αφου πάτε θα έλεγα να καταστεί 5-6 μέρες,στη Φλωρεντια φτάνουν 3δεν χρειάζεσαι παραπάνω!

Ευχαριστώ!! Θα τα ψάξω τώρα.. Αν προκύψει κάποια απορία θα ξαναενοχλήσω..:D
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Να σου πάω κάτι,μιας και είπες πως πάτε ζευγάρι και μάλλον είστε και νέοι,μην δώσετε τα λεφτά σας σε ξενοδοχεία στη Φλωρεντια ή όπου αλλού μείνετε,να βρείτε στο booking ή σε site της Φλωρεντιας ξενώνες και πανικού στην παλιά πόλη που είναι και πιο οικονομικά και ρομαντικά!!!εκτος αν θέλετε τις ανέσεις ενός ξενοδοχείου και βρείτε και καμμιά προσφορά!!!

η Φλωρεντια είναι ακριβή πόλη και θα ξοδεψετε αρκετά και στα μουσεία ,οπότε καλύτερη λύση πιστεύω είναι κανένας καλός ξενώνας!!!έχει πολλούς ξενώνες στην παλια πόλη που είναι και τι κέντρο και νομίζω θα σας αρέσει,αλλά δεν θέλω να αναλυτών στην επιλογή σας!!!?????
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να σου πάω κάτι,μιας και είπες πως πάτε ζευγάρι και μάλλον είστε και νέοι,μην δώσετε τα λεφτά σας σε ξενοδοχεία στη Φλωρεντια ή όπου αλλού μείνετε,να βρείτε στο booking ή σε site της Φλωρεντιας ξενώνες και πανικού στην παλιά πόλη που είναι και πιο οικονομικά και ρομαντικά!!!εκτος αν θέλετε τις ανέσεις ενός ξενοδοχείου και βρείτε και καμμιά προσφορά!!!

η Φλωρεντια είναι ακριβή πόλη και θα ξοδεψετε αρκετά και στα μουσεία ,οπότε καλύτερη λύση πιστεύω είναι κανένας καλός ξενώνας!!!έχει πολλούς ξενώνες στην παλια πόλη που είναι και τι κέντρο και νομίζω θα σας αρέσει,αλλά δεν θέλω να αναλυτών στην επιλογή σας!!!?????
Ααα ωραία ιδέα!! Θα ψάξω.. Έχεις κάτι υπόψιν σου;;

Να σε ρωτήσω κάτι.. Τι είναι το "ξενώνες και πανικού; Μπερδεύτηκες ή ήθελες να γράψεις κάτι άλλο;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Elthes said:
Ααα ωραία ιδέα!! Θα ψάξω.. Έχεις κάτι υπόψιν σου;;

Να σε ρωτήσω κάτι.. Τι είναι το "ξενώνες και πανικού; Μπερδεύτηκες ή ήθελες να γράψεις κάτι άλλο;
Είναι αυτή η βλακεία το autocorrect και μου τα κάνει χάλια!!!!
Έχω χρόνια να πάω στη Φλωρεντια αλλά αν μπεις στο booking(το ξέρεις /το έχεις χρησιμοποιήσει;)θα βρεις πολλούς και όμορφους ξενώνες,μερικοί είναι και πιο όμορφοι απο τα κλασσικά ξενοδοχεία....με ωραία διακόσμηση και πρωινό!!
Αν βάλεις στο google Florence accommodation θα βρεις πολλά!!!εγω χρησιμοποιώ το booking , το easytobook , και το laterooms!!!!θέλει λίγο ψάξιμο αλλα νομίζω κι αυτό είναι ωραίο !!!....
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Είναι αυτή η βλακεία το autocorrect και μου τα κάνει χάλια!!!!
Έχω χρόνια να πάω στη Φλωρεντια αλλά αν μπεις στο booking(το ξέρεις /το έχεις χρησιμοποιήσει;)θα βρεις πολλούς και όμορφους ξενώνες,μερικοί είναι και πιο όμορφοι απο τα κλασσικά ξενοδοχεία....με ωραία διακόσμηση και πρωινό!!
Αν βάλεις στο google Florence accommodation θα βρεις πολλά!!!εγω χρησιμοποιώ το booking , το easytobook , και το laterooms!!!!θέλει λίγο ψάξιμο αλλα νομίζω κι αυτό είναι ωραίο !!!....
Thanks!! Θα ψάξω τώρα!!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom