Βοήθεια!!!!! Αλλαγή πτήσης...

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ειμαι εξω φρενων!! Εχω κλεισει με Quatar για Μανιλα,φτανω 6 το πρωι,εχω κλεισει πρωινη πτηση για Μπορακαυ και παει λεγοντας...Και με ειδοποιουν οτι αλλαζει η πτηση 12 ωρες μετα!!!! Φτανω απογευμα Μανιλα,πτηση δεν εχει,πρεπει να μεινω εκει ,ολο το προγραμμα μου γ@@@@@ και παει λεγοντας....Και εχω κλεισει και πτηση για να παω Αθηνα μια μερα πριν τελικα,οπως εξελιχθηκε,κι αυτη αχρηστη...:mad::mad::mad::mad:
Τι μπορω να κανω βρε παιδια και τι να διεκδικησω???:roll::roll::roll:
Κανενας σχετικος ξερει κατι???
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν έχεις κάνει ήδη ταξιδιωτική ασφάλεια και περιλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις το συμβόλαιο, μπορείς να επικοινωνήσεις με την ασφαλιστική, να τους ενημερώσεις, να σου πουν τι ακριβώς επίσημα έγγραφα χρειάζονται και θα σε καλύψουν ανάλογα με τους όρους και τις παροχές του συμβολαίου. Από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι η Αγροτική Ασφαλιστική (που χρησιμοποιώ) καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις (ακυρωτικά, έξοδα ξεν/χείου κλπ.) μέχρι ενός συνολικού ποσού που έχεις συμφωνήσει (με απαλλαγή τα πρώτα 15 ευρώ).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mπορείς να φύγεις μια μέρα νωρίτερα ή να ακυρώσεις τα εισιτήρια και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου... αν η αλλαγή έχει γίνει 15 μέρες πριν την αναχώρηση δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτε...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καταρχας σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!!
babaduma η ασφαλιστικη μου ληγει πριν...:(
Traveller το ταξιδι ειναι για τα Χριστουγεννα...μια μερα πριν δεν μπορω να φυγω...οποτε....:(
Και τι?? μπορουν να αλλαζουν,εχουν δικαιωμα με τοσες ωρες διαφορα μια πτηση και να μην μπορεις να κανεις τιποτα???:mad:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μιλάμε για πέντε μήνες πριν... ασφαλώς και έχουν το δικαίωμα να κάνουν ότι θέλουν... η μόνη τους υποχρέωση είναι να σε στείλουν στον προορισμό σου... πάρτους τηλέφωνο, εξήγησε τι παίζει και πες τους να σου βρουν μια λύση που να σε καλύπτει... μην αρχίσεις απειλές και το ποιήμα για τα δικαιώματα σου γιατί θα σε γράψουν κανονικά και δεν θα βρεις άκρη...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και τι?? μπορουν να αλλαζουν,εχουν δικαιωμα με τοσες ωρες διαφορα μια πτηση και να μην μπορεις να κανεις τιποτα???:mad:
:haha: Μην το ψάχνεις... Εμένα η Aegean μου άλλαξε την ώρα (δυό ώρες μετά) γιατί - λέει - καταργήθηκε αυτή που είχα κλείσει, με αποτέλεσμα να χάνω την ανταπόκριση. Χωρίς φυσικά να με ειδοποιήσουν και το ανακάλυψα εντελώς τυχαία - έγκαιρα ευτυχώς ώστε να μπορέσω να κανονίσω κράτηση για πιο νωρίς.

Αφού είναι για τα Χριστούγεννα, μάλλον το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που λέει ο Traveller.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω για τη συμβουλη. Ξερω οτι εισαι ειδικος στις πτησεις...
Θα προσπαθησω αυριο να δω τι θα καταφερω...:roll:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ωραιοι κι αυτοι στην Aegean....:mad:
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά επειδή την πατήσαμε και εμείς με την Air Arabia που ακύρωσε την πτήση της και μας ειδοποίησε 25 ημέρες πριν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που σου έγραψε ο traveller. Τα λεφτά σου πίσω ή αλλαγή πτήσης.

Ένας μέλος του φόρουμ μου είχε στείλει αυτό το μήνυμα , δες αν μπορεί να σε βοηθήσει :

2. Προστατεύομαι, εάν "πετώ", με μια εταιρεία, εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
Ναι, αλλά μόνο εάν η πτήση (είτε κανονική είτε ναυλωμένη), με αυτήν την εταιρεία, αναχωρεί, από έναν αερολιμένα της Ε.Ε.Καλύπτεσαι μόνο αν η πτήση ξεκινάσει από αεροδρόμιο ευρωπαϊκής χώρας και ακυρωθεί .
http://www.mcw.gov.cy/mcw/dca/dca.ns...r?OpenDocument
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω πολυ!
Και ναι,δεν μπορεις να κανεις τιποτα δυστυχως....:(
Μονο ταξιδιωτικη ασφαλεια ειναι η λύση...
Τελικα,αποφασισα να φυγω μια μερα πιο νωρις,τωρα πως θα παρω αδεια,κατι θα σκεφτω μεχρι τοτε...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.998
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom