Ουγγαρία Ρουμανία Τσεχική Δημοκρατία Βοήθεια για Βαλκάνια με Ι.Χ.

makednos

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο
Το επόμενο ταξίδι μου θα είναι Θεσσαλονίκη - Ρουμανία - Ουγγαρία - Τσεχία και λέω να το κάνω με το αυτοκίνητό μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος ας είναι και κάποια...το πόσο ασφαλές είναι να κάνω αυτό το ταξίδι με δικό μου μέσο.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Το επόμενο ταξίδι μου θα είναι Θεσσαλονίκη - Ρουμανία - Ουγγαρία - Τσεχία και λέω να το κάνω με το αυτοκίνητό μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος ας είναι και κάποια...το πόσο ασφαλές είναι να κάνω αυτό το ταξίδι με δικό μου μέσο.
Δεν θεωρω πως υπάρχει λογος ανησυχιας για το ταξιδι που ετοιμαζεις απο άποψη επικινδυνοτητας...Μια χαρα θα εισαι, σωος και ασφαλης. Το μονο ανασταλτικο προσωπικα για μενα θα ηταν το οικονομικο, μιας κ θεωρω ασυμφορη την τιμη των καυσιμων.
(υγ: τι εννοεις με το ας ειναι κ καποια; :roll:)
 

makednos

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες. Οσο για το "οικονομικό" δεν μ' ενδιαφέρει και πολύ διότι ασχολούμαι επαγγελματικά με τη φωτογραφία και πιστεύω ταξιδεύοντας με δικό μου μέσο να βγάλω αρκετές χιλιάδες και από τις πωλήσεις να βγάλω τα έξοδά μου.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
θα χρειαστεις γυρω στις 9 ωρες απο θεσ/κη για βουκουρεστι κ απο κει αλλες 9 ωρες για να προσεγγισεις τα συνορα με ουγγαρια με τους αστυνομικους σε βουλγαρια κ ρουμανια να βρισκονται πυκνα πυκνα μπροστα σου!!σε αυτες τις δυο χωρες να αγορασεις οπωσδηποτε τη βινιετα μια καρτα που την κολλας στο τζαμι αλλιως τα λεφτα που θα πληρωσεις στα συνορα για να σε αφησουν θα ειναι αρκετα!!στην ουγγαρια οι δρομοι ειναι φανταστικοι κ στην τσεχια καλοι!! δε τιθεται θεμα ασφαλειας πουθενα αλλα πραγματικα για να φτασεις μεχρι τα συνορα της ουγγαριας πρεπει να εχεις τρομερη υπομονη!!
 

makednos

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο
Από πού θα προμηθευτώ την κάρτα "βινιέτα" και γιατί πρέπει να έχω τρομερή υπομονή ώστε να φθάσω από Βουκουρέστι μέχρι τα σύνορα της Ουγγαρίας;
Το πρόβλημα είναι ο δύσκολος δρόμος;
Εχω μάθει να ταξιδεύω οδηγώντας γύρω στα 140 την ώρα. Μπορώ να κάνω το ίδιο σ' αυτές τις χώρες;
Αξίζει τον κόπο να κάνω μια διανυκτέρευση στη Σόφια (για φωτογράφηση) πηγαίνοντας για Βουκουρέστι;
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Για την οδηγηση δυστυχως δεν μπορώ να απαντήσω, γτ δεν έχω κάνει ταξίδι με ιχ στην ευρωπη. Όσο για την Σόφια δεν μου έκανε καμία αίσθηση τη μία φορά που την επισκέφτηκα, ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις τι μπορει να προκαλέσει το "γυμνασμένο" μάτι ενός φωτογράφου.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Η Σοφια ειναι 5 ωρες απο θεσ/κη οποτε αν ξεκινησεις πρωι σταματας,βγαζεις τις φωτογραφιες σου κ συνεχιζεις κ διασχιζεις ολη τη βουλγαρια κ φτανεις βουκουρεστι για διανυκτερευση! τη βινιετα σταματας κ την παιρνεις στο πρωτο πρατηριο αμεσως μετα τα συνορα,αν δε βρεις πας στο επομενο εχει τρια αμεσως μολις μπεις βουλγαρια... δεχονται κ ευρω! στη ρουμανια αμεσως στα συνορα υπαρχει πρατηριο αλλα δε δεχεται ευρω,μπορεις να παρεις τη βινιετα με καρτα!κ στις δυο περιπτωσεις υπαρχουν τρια ειδη βινιετας,εβδομαδιαια,μηνιαια κ ετησια!! εγω οδηγω ακομα πιο γρηγορα κ εχω διασχισει τη ρουμανια πολλες φορες αλλα πανω απο 75 χλμ μεση ταχυτητα δε μπορεσα ποτε να εχω!!μονο 110 χλμ ειναι αυτοκινητοδρομος για ολα τα υπολοιπα απλα προσπαθεις να ηρεμησεις κ να τα καλυψεις!
 

makednos

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο
Είστε η ΤΕΛΕΙΑ παρέα !!!!!!!!
Σας ευχαριστώ όλους
Κερνάω τσίπουρο με λιαστό χταποδάκι
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Είστε η ΤΕΛΕΙΑ παρέα !!!!!!!!
Σας ευχαριστώ όλους
Κερνάω τσίπουρο με λιαστό χταποδάκι
Αααα αυτά που λες να τα προσέχεις, γιατί ο άγιος το τάμα το ζητάει! :clap:
 

makednos

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο
Δεν τάζω

Ο Μακεδόνας κρατάει τον λόγο του
Ελα και θα δεις να απολαύσεις θέλω να πώ
:clap:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
βινιετες εχει και στην τσεχια και στην ουγγαρια, πληρωνεις στο τοπικο νομισμα αφου σου κανουν ανταλλαγη σε αρκετα χαμηλη τιμη. Με την εισοδο στην χωρα πας στο πρωτο βενζιναδικο ή στα ταμεια που υπαρχουν. Η βενζινη ειναι σαφως πιο φτηνη απο ελλαδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom