Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Στο αεροδρόμιο πιο εύκολα. Τα γκισέ στους σταθμούς λειτουργούν περιορισμένες ώρες, μπορεί να πέσεις και σε ημίωρο διάλειμμα, ενώ δεν είναι βέβαιο ότι θα συνεννοηθείς στα αγγλικά.
Α οκ..στο αεροδρομιο τα παιρνω απο γκισε ή απο μηχανημα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ξαναεπιστρεφω και θελω προτασεις για παραδοσιακο φαγητο(1-2 μαγαζακια με φθηνες και καλες επιλογες)και καμιναδα γλυκο..αν γνωριζετε και κανενα μαγαζι για ποτακι-κρασακι με θεα το Κοινοβουλιο θα το εκτιμουσα...σκεφτομουν για κρουαζιερα αλλα με προβληματιζει το κρυο κ το αν αξιζει....
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξαναεπιστρεφω και θελω προτασεις για παραδοσιακο φαγητο(1-2 μαγαζακια με φθηνες και καλες επιλογες)και καμιναδα γλυκο..αν γνωριζετε και κανενα μαγαζι για ποτακι-κρασακι με θεα το Κοινοβουλιο θα το εκτιμουσα...σκεφτομουν για κρουαζιερα αλλα με προβληματιζει το κρυο κ το αν αξιζει....
Δεν ξέρω πότε θα πάτε, εμείς πηγαμε αρχες δεκέμβρη και καμινάδα τρώγαμε πάντα (και πολύ) απο τα σταντ που έχει στις χριστουγεννιάτικες αγορές.
Για φαγητό είχαμε παει Hungarikum Bisztrο αλλά δε θα το ελεγα και παραδοσιακό...ολίγον τι τυποποιημένο.... Το καλύτερο παραδοσιακό το βρηκα εκτός βουδαπέστης στο χωριουδακι Szentendre.
Προσωπικα θεωρώ οτι η κρουαζιερα αξίζει αλλά ΜΟΝΟ βραδυ....βαλτε τα ισοθερμικά σας και καντε το!!! Για του λόγου το αληθες παραθετω φωτο.....
 

Attachments

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ξαναεπιστρεφω και θελω προτασεις για παραδοσιακο φαγητο(1-2 μαγαζακια με φθηνες και καλες επιλογες)και καμιναδα γλυκο..αν γνωριζετε και κανενα μαγαζι για ποτακι-κρασακι με θεα το Κοινοβουλιο θα το εκτιμουσα...σκεφτομουν για κρουαζιερα αλλα με προβληματιζει το κρυο κ το αν αξιζει....
Καφέ-μπαρ με θέα το κοινοβούλιο είναι το Home - Elysee.hu
Για φαγητό και εγώ δεν ξετρελάθηκα με το Hungarikum Bisztrο, το οποίο μου φάνηκε κ ακριβουτσικο-τουριστικό σε σχέση με την υπόλοιπη Βουδαπέστη. Από τις δύο φορές που έχω πάει καλύτερο φαγητό θεωρώ ότι έχει το Menza Étterem és Kávéház (menzaetterem.hu) , επίσης street food στο karavan διπλα στο szimpla kert.
Chimney αξίζει να πάρεις αυθεντικό από κάποια περίπτερα που πουλάνε μόνο chimney σε διάφορα σημεία της πόλης, τα οποία το χρεώνουν περίπου 1Ε, ενώ σε άλλα πιο τουριστικά μπορεί να κάνει κ 5. Mας άρεσε επίσης, το langos που δοκιμάσαμε εκεί Ligeti Lángos a Pavilon Kertben Budapesten a Városligetben (ligetilangos.hu)
Κρουαζιέρα δεν ξέρω γιατί δεν κάναμε, αλλά θα σου πρότεινα να μην χάσεις την εμπειρία στα λουτρα, ειδικά να κάνει κρυο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Δεν ξέρω πότε θα πάτε, εμείς πηγαμε αρχες δεκέμβρη και καμινάδα τρώγαμε πάντα (και πολύ) απο τα σταντ που έχει στις χριστουγεννιάτικες αγορές.
Για φαγητό είχαμε παει Hungarikum Bisztrο αλλά δε θα το ελεγα και παραδοσιακό...ολίγον τι τυποποιημένο.... Το καλύτερο παραδοσιακό το βρηκα εκτός βουδαπέστης στο χωριουδακι Szentendre.
Προσωπικα θεωρώ οτι η κρουαζιερα αξίζει αλλά ΜΟΝΟ βραδυ....βαλτε τα ισοθερμικά σας και καντε το!!! Για του λόγου το αληθες παραθετω φωτο.....
Για βραδυ το σκεφτομαι κ γω,αν δε εβρισκα μαγαζι με θεα στο κοινοβουλιο..ισως το τολμησω..εχεις να μου προτεινεις καποια;γιατι βλεπω στο google εχει μπολικες...
@coco_ @psilos3 ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...ειχα διαβασει και εδω σε μια ιστορια για το pipa eterem,αξιζει λετε;μιας και θα μενουμε διπλα στη αγορα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλεεεε ξεχασα να σας ρωτησω για langos που να παω;;;ελεγα να δοκιμασω μεσα στη κεντρικη αγορα αλλα διαβασα οτι ειναι αρκετα τουριστικα και ακριβα
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
875
Likes
1.939
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλεεεε ξεχασα να σας ρωτησω για langos που να παω;;;ελεγα να δοκιμασω μεσα στη κεντρικη αγορα αλλα διαβασα οτι ειναι αρκετα τουριστικα και ακριβα
Το καλύτερο το δοκιμασα κάπου έξω από τον ζωολογικό κήπο, δίπλα στα λουτρά Σετζενι.
 

SorrowChris

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους. Επειδή θα παω Βουδαπέστη πρώτη φορά με την γυναίκα και τα 2 παιδιά μας ετών 6 το ενα και 8 μηνών το άλλο ήθελα να ρωτήσω καταρχάς αν αξίζει να νοικιάσουμε αυτοκίνητο- πόσο εύκολη είναι η μετακίνηση προς τα μέρη όπου βρίσκονται κυρίως τα τουριστικά αλλα και το παρκάρισμα εκεί όπως επίσης 100€ μεταφορά από αεροδρόμιο προς το κέντρο της πόλης πολλά δεν είναι? 😅
. Και επίσης αν μπορείτε να αναφέρετε περιοχές που είναι καλό να μείνουμε για να μην χρειαζόμαστε μεγάλες αποστάσεις να διανύσουμε καθε φορά. Αλήθεια αξίζει Airbnb ή να παμε σε ξενοδοχείο? Γτ Λίγο που έριξα μια ματιά πολύ ακριβά μου φάνηκαν τα airbnb. Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom