Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι αναρωτιούνται αν θα χρησιμοποιήσουν μμμ! θέλετε να ξεποδαριάζεστε?Η Βουδαπέστη δεν είναι μικρή πόλη και τις αποστάσεις δεν τις λες και μικρές. Μήπως θα πάτε με τα πόδια μέχρι τον λόφο Γκελέρτ? Ή στην παλιά πόλη στη Βούδα? Σίγουρα και με τα πόδια πας αλλά θα βγείς off! Για ποιό λόγο.

οκ κι εγώ αναπόφευκτα κάνω τεράστιες διαδρομές με τα πόδια και μου αρέσει αλλά πάντα χρησιμοποιώ τα μέσα μεταφοράς που είναι και ένας τρόπος να παρατηρήσεις και τους ντόπιους. Στην βουδαπέστη εξυπηρετεί και το τραμ και τα λεωφορεία και βέβαια το μετρό. Οπότε ναι βγάλε μια κάρτα μμμ και έχεις το κεφάλι μου ήσυχο με απεριόριστες διαδρομές.

Και αν δεν το έχεις δεί ήδη νομίζω θα σε βοηθήσει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/

Και εννοείται για διαμονή επιλέξτε την Πέστη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπερα θα παμε Βουδαπεστη 20/7-24/7 εγω διαβασει αρκετα και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας βρηκα το παρακατω ξενοδοχειο ειναι σε καλο μερος για να το κλεισω ? http://www.hotelscombined.com/Hotel...se&scroll=3410&HotelID=&mapState=expanded%3D0
Ναι είναι κάνα 10λεπτο το πολύ από την Deak Ferenc ter που είναι το κέντρο και συγκοινωνιακός κόμβος.
Δεν ξέρω τι τιμή το βρήκες αλλά σου προτείνω το διαμέρισμα που έμεινα εγώ και ήταν εξαιρετικό με πολύ καλή τιμή που απ'οτι βλέπω συνεχίζει να έχει.Και είναι ακόμα πιο κοντά σε ζωηρή νεανική περιοχή.
http://www.booking.com/hotel/hu/all...1e2bf51b308d2f7c6180cddeX1;type=total;ucfs=1&
Το βγάζει 180 για 4 δια/σεις. Βέβαια επειδή είμαι ''genius'' στο Booking μάλλον το βλέπω καλύτερη τιμή οπότε σύγκρινε και επέλεξε.
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Καλησπέρα, έχουμε κλείσει για τα Χριστούγεννα 4 μερες Πράγα και 5 μερες Βουδαπέστη. Θα εχουμε μαζι μας τα παιδιά 10 κ 2 χρονων.Θα ήθελα να ρωτήσω για το κρύο. Προφανώς θα χρειαστούμε ισοθερμικά? Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη για διαμονή και φαγητό. Διαβάζω σιγά σιγά ότι υπάρχει στο site και κρατάω σημειώσεις!!!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι μας προτεινετε για φαγητο Παραμονη και ανημερα Χριστουγεννων. Καλο θα ηταν να κανω καποια κρατηση?
 
Last edited by a moderator:

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
στο site της Budapest card δεν διαβαζω κατι για ηλικες θα πρεπει να βγαλω στα παιδια? Το ενα ειναι 10 και το αλλο 2 χρονων? Ξερει καποιος κατι???
 

nikos77

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ναι είναι κάνα 10λεπτο το πολύ από την Deak Ferenc ter που είναι το κέντρο και συγκοινωνιακός κόμβος.
Δεν ξέρω τι τιμή το βρήκες αλλά σου προτείνω το διαμέρισμα που έμεινα εγώ και ήταν εξαιρετικό με πολύ καλή τιμή που απ'οτι βλέπω συνεχίζει να έχει.Και είναι ακόμα πιο κοντά σε ζωηρή νεανική περιοχή.
http://www.booking.com/hotel/hu/all...1e2bf51b308d2f7c6180cddeX1;type=total;ucfs=1&
Το βγάζει 180 για 4 δια/σεις. Βέβαια επειδή είμαι ''genius'' στο Booking μάλλον το βλέπω καλύτερη τιμή οπότε σύγκρινε και επέλεξε.
Καλησπερα το εκλεισα σε αυτο που μεινατε εσεις στα 260 πιο φτηνο δεν το βρηκα , να ρωτησω κατι αλλο χρειαζομαι διαβατηριο η μονο η αστυνομικη ταυτοτητα κανει ?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπερα το εκλεισα σε αυτο που μεινατε εσεις στα 260 πιο φτηνο δεν το βρηκα , να ρωτησω κατι αλλο χρειαζομαι διαβατηριο η μονο η αστυνομικη ταυτοτητα κανει ?
Κλείσατε στο All-4U Apartments? Για πόσες διανυκτερεύσεις? Αν μείνεις 5 διανυκτερεύσεις έρχονται και σε παραλαμβάνουν από το αεροδρόμιο (αν ισχύει ακόμα αυτή η δωρεάν υπηρεσία). Πάντως θα ευχαριστηθείτε τη διαμονή. Είναι εξαιρετικά τα διαμερίσματα και είσαι στο κέντρο του κέντρου.
 

nikos77

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ευχαριστω !!

Κλείσατε στο All-4U Apartments? Για πόσες διανυκτερεύσεις? Αν μείνεις 5 διανυκτερεύσεις έρχονται και σε παραλαμβάνουν από το αεροδρόμιο (αν ισχύει ακόμα αυτή η δωρεάν υπηρεσία). Πάντως θα ευχαριστηθείτε τη διαμονή. Είναι εξαιρετικά τα διαμερίσματα και είσαι στο κέντρο του κέντρου.
4 βραδυα κλεισαμε . Το ευχομαι διαβασα την ιστορια σου αλλα και αλλες απο τα αλλα μελη και ειναι παρα πολυ κατατοπιστκες και προσφερουν πολυ μεγαλη βοηθεια . Σκεφτομαι να κανω μια μονοημερη για μπρατισλαβα .
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
4 βραδυα κλεισαμε . Το ευχομαι διαβασα την ιστορια σου αλλα και αλλες απο τα αλλα μελη και ειναι παρα πολυ κατατοπιστκες και προσφερουν πολυ μεγαλη βοηθεια . Σκεφτομαι να κανω μια μονοημερη για μπρατισλαβα .
χμ δεν είναι και τόσο κοντά.Η Μπρατισλάβα συνδυάζεται καλύτερα με Βιέννη. Γνώμη μου να κάνεις εκδρομή εντός Ουγγαρίας.Στην ιστορία μου αναφέρω 3 πολύ όμορφα και αξιόλογα μέρη για ημερίσια εκδρομή σε κοντινή απόσταση από Βουδαπέστη.
 

nikos77

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
χμ δεν είναι και τόσο κοντά.Η Μπρατισλάβα συνδυάζεται καλύτερα με Βιέννη. Γνώμη μου να κάνεις εκδρομή εντός Ουγγαρίας.Στην ιστορία μου αναφέρω 3 πολύ όμορφα και αξιόλογα μέρη για ημερίσια εκδρομή σε κοντινή απόσταση από Βουδαπέστη.
Ναι εχεις δικιο οσο το ψαχνω κατα εκει καταληγω μαλλον .Σκεφτομαστε να παρουμε την 7 μερη καρτα για τα ΜΜΜ και την 24ωρη για τα ελευθερια μουσεια που εχει , τι λες για αυτο ?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι εχεις δικιο οσο το ψαχνω κατα εκει καταληγω μαλλον .Σκεφτομαστε να παρουμε την 7 μερη καρτα για τα ΜΜΜ και την 24ωρη για τα ελευθερια μουσεια που εχει , τι λες για αυτο ?
Την κάρτα για τα ΜΜΜ να την πάρετε. Για τα μοουσεία δεν έχω άποψη αλλά εφόσον είδες την τιμή της και συμφέρει και θέλετε να επισκεφτείτε κάποια μουσεία γιατί όχι.
Φυσικά οι τιμές για τις εκδρομές προφανώς και δεν περιλαμβάνονται στην κάρτα αφού είναι υπεραστικές αλλά είναι αρκετά οικονομικές.Αν πάτε στο Σέντεντρε θα έχετε έκπτωση εφόσον δείξετε την κάρτα ΜΜΜ.
 

nikos77

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Την κάρτα για τα ΜΜΜ να την πάρετε. Για τα μοουσεία δεν έχω άποψη αλλά εφόσον είδες την τιμή της και συμφέρει και θέλετε να επισκεφτείτε κάποια μουσεία γιατί όχι.
Φυσικά οι τιμές για τις εκδρομές προφανώς και δεν περιλαμβάνονται στην κάρτα αφού είναι υπεραστικές αλλά είναι αρκετά οικονομικές.Αν πάτε στο Σέντεντρε θα έχετε έκπτωση εφόσον δείξετε την κάρτα ΜΜΜ.
Οκ χιλια ευχαριστω για της πληροφοριες / συμβουλες.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom