Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία

gwgw5224

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα σε ολουσ! ειμαι νεο μελοσ και εχω προγραμματισει ταξιδι στη Βουδαπέστη στισ 20 ιανουαριου! Εχω ενημερωθει σχεδον για ολα απο το φορουμ και σασ ευχαριστω πολυ! εχω ομωσ μια απορια.... φτανω στο αεροδρομιο στισ 23:40 το βραδυ και για το ξενοδοχειο που εχω κλεισει Meininger ειναι απο τη σταση kalvin kert περιπου 6 λεπτα αποσταση με τα ποδια. υπολογιζω πωσ θα ειμαι στο περπατημα κατα τη 01:00 το βραδυ. Η ερωτηση μου ειναι,θεωρειτε πωσ ειναι επικυνδινα να διανυσω αυτην την αποσταση τετοια ωρα με τα ποδια? Αν καποιοσ γνωριζει ασ με ενημερωσει παρακαλω!

κλείστηκαν τα εισιτήρια για 2-5/11!! 5 ζευγάρια .Διαμονή στο meininger hotel. Σιγα σιγα ξεκινάει και ο προγραμματισμός. Θεμα baths . Πρωινό ή Βραδινό? Rubas /Szezhenyi? στο πρώτο είδα οτι τα σκ ειναι μεικτά και ειναι μαστ η εξωτερική και κυρίως βράδυ ...
Στο ιδιο ξενοδοχειο κλεισαμε και εμεις! περιμενω νεα να μου πεις πως ειναι γιατι εμεις παμε ιανουαριο!Επισης αν ειναι ευκολο να μου πειτε αν απο τη σταση που αφηνει το 100ε απο το αεροδρομιο ωσ το ξενοδοχειο ειναι βατος δρομος για να τον διανυσουμε με τα ποδια στη 01:00 το βραδυ που θα φτασουμε η ειναι απομερα οποτε θα φοβηθω?!!Να περασετε τελεια!
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στο ιδιο ξενοδοχειο κλεισαμε και εμεις! περιμενω νεα να μου πεις πως ειναι γιατι εμεις παμε ιανουαριο!Επισης αν ειναι ευκολο να μου πειτε αν απο τη σταση που αφηνει το 100ε απο το αεροδρομιο ωσ το ξενοδοχειο ειναι βατος δρομος για να τον διανυσουμε με τα ποδια στη 01:00 το βραδυ που θα φτασουμε η ειναι απομερα οποτε θα φοβηθω?!!Να περασετε τελεια!
Δεν χρειαζεται αγχος δεν υπαρχει επικινδυνοτητα αλλα αν θελετε να κερδισετε χρονο κλεινετε μια μεταφορα με βανακι προς το ξενοδοχειο σας κ θα ειστε εκει 00.10 μαξ ...
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Κοίταξε εμείς που νυχτοπερπατησαμε δεν είδαμε κάτι που να μας τρόμαξε. Άστεγους είδαμε αλλά δεν ενοχλούσαν. Κ ξενυχτουσαμε κάθε βράδυ. Βέβαια δεν κινήθηκαμε καθόλου σε εκείνη την περιοχή αργά,καθώς μέναμε σε άλλη μεριά. Με μια πρόχειρη ματιά η περιοχή είναι ελαφρώς μη κεντρική. Την θυμάμαι. Την περπατήσαμε μερα. Περπατά γενικά κεντρικα όσο μπορείς.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
καλησπερα σε ολουσ! ειμαι νεο μελοσ και εχω προγραμματισει ταξιδι στη Βουδαπέστη στισ 20 ιανουαριου! Εχω ενημερωθει σχεδον για ολα απο το φορουμ και σασ ευχαριστω πολυ! εχω ομωσ μια απορια.... φτανω στο αεροδρομιο στισ 23:40 το βραδυ και για το ξενοδοχειο που εχω κλεισει Meininger ειναι απο τη σταση kalvin kert περιπου 6 λεπτα αποσταση με τα ποδια. υπολογιζω πωσ θα ειμαι στο περπατημα κατα τη 01:00 το βραδυ. Η ερωτηση μου ειναι,θεωρειτε πωσ ειναι επικυνδινα να διανυσω αυτην την αποσταση τετοια ωρα με τα ποδια? Αν καποιοσ γνωριζει ασ με ενημερωσει παρακαλω!
Γενικά μου είχε φανεί πολύ ασφαλής η πόλη και το βράδυ. Οι ντόπιοι λένε να αποφεύγεις το district 8 όταν νυχτώνει..
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
καλησπερα σε ολουσ! ειμαι νεο μελοσ και εχω προγραμματισει ταξιδι στη Βουδαπέστη στισ 20 ιανουαριου! Εχω ενημερωθει σχεδον για ολα απο το φορουμ και σασ ευχαριστω πολυ! εχω ομωσ μια απορια.... φτανω στο αεροδρομιο στισ 23:40 το βραδυ και για το ξενοδοχειο που εχω κλεισει Meininger ειναι απο τη σταση kalvin kert περιπου 6 λεπτα αποσταση με τα ποδια. υπολογιζω πωσ θα ειμαι στο περπατημα κατα τη 01:00 το βραδυ. Η ερωτηση μου ειναι,θεωρειτε πωσ ειναι επικυνδινα να διανυσω αυτην την αποσταση τετοια ωρα με τα ποδια? Αν καποιοσ γνωριζει ασ με ενημερωσει παρακαλω!
Εμεινα στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο και το μεγαλύτερο μέρος που θα περπατήσεις είναι κεντρικός δρόμος που ακόμα και το βράδυ έχει κίνηση. Δεν αισθάνθηκα κάτι άσχημο ούτε εγώ πάντως

Ο δρόμος είναι βάτος και περίπου 10 με 15 λεπτά περπάτημα αν έχετε βαλιτσες. Είναι κεντρικός δρόμος και έχει και κάποια μαγαζιά με φαγητό ανοιχτά και ένα 24h supermarket.
 
Last edited by a moderator:

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
στο ταξί απο το αεροδρόμιο απ' οτι διάβασα μπορείς να πληρώσεις με μετρητά ή κάρτα. Μετρητά πέρνουν σε ευρώ ή φιορίνια; και αν χρησιμοποιήσεις κάρτα η χρέωση είναι ευρώ ή φιορίνια;
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Γενικώς προτιμούν τα Ευρο......... Γιατί στα μετατρέπουν με τις δικές του ισοτιμίες, πράγμα που δεν είναι κ το πιο συμφέρον για σένα. Γι αυτό σε προηγούμενο μου ποστ έγραψα πως η Revolut είναι πανάκεια ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
στο ταξί απο το αεροδρόμιο απ' οτι διάβασα μπορείς να πληρώσεις με μετρητά ή κάρτα. Μετρητά πέρνουν σε ευρώ ή φιορίνια; και αν χρησιμοποιήσεις κάρτα η χρέωση είναι ευρώ ή φιορίνια;
Το νόμισμα της Ουγκαρίας είναι τα φιορίνια. Αν κάποιος δέχεται και ευρώ, σου κάνει χάρη και του τη χρωστάς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom