Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου κάποιος που έχει φτηνά σουβενίρ
μην περιμενεις να δεις παρα πολλα μαγαζια με σουβενιρ.. στην kirilay ειναι δυο world suvenir, στις πλατειες τωρα τα χριστουγεννα με στολιδια στη κλειστη αγορα κοντα στη γεφυρα ελευθεριας , τωρα τιμες πχ 8 ευρω το καπελο, 10 η κουπα, απο 2-5 μαγνητακια, 5 με 10 οι μπλουζες ,τωρα για κεντηματα που ειναι τα παραδοσιακα δεν ξερω τιμες .. παντως θα βρεις καθε ειδος λουκανικου απο ελαφι και ζαρκαδι ,αλογο και γαιδουρι...
τα χριστουγεννιατικα παιχνιδια μπαλες, σπιτακια, κερια, απο 3 ευρω και πανω εω 30 -40 ευρω..
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Παιδιά... για πείτε λίγο, από ποια σελίδα έχετε κλείσει για Κοινοβούλιο;;; Έχω βρει ένα που έχει ξενάγηση στα αγγλικά, αλλά δε δέχεται με τίποτα την prepaid μου... δεν ξέρω αν είναι θέμα κάρτας, ή επειδή το ποσό αναγράφεται σε huf. Τα φώτα σας!!!

@vagar78 εάν ξέρεις να με κατατοπίσεις...
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Λοιπόν εγώ έχω κατά νου, κάστρο Βούδας, προμαχώνας, παπούτσια Δούναβη, citadel lake, Γέφυρα αλυσίδων, κοινοβούλιο και όπερα, με την ελπίδα ότι θα βρω εισιτήρια, πλατεία ελευθερίας, πλατεία ηρώων, παγοδρόμιο,Άγιος Στέφανος, συναγωγή, νησί μαργαρίτας, εάν μπορούμε, Άγιος Ματτίας κι θα ήθελα και εθνογραφικό μουσείο! Από Λουτρά θα πάμε ή gellert ή szechenyi. Ξέρω ειναι πολλά για 3 βράδια... θα το προσπαθήσω...

Από εστιατόρια έχουμε κλείσει σε Lancelot! Δεν υπάρχει τίποτα άλλο!! Έχω πάρει σε όσα διάβασα εδώ και τίποτα!! Επισης το ΝΥ δεν κάνει κράτηση.
Στα λουτρά βρήκες? Γιατί μπήκα να κλείσω και δεν είχε.

Παιδιά... για πείτε λίγο, από ποια σελίδα έχετε κλείσει για Κοινοβούλιο;;; Έχω βρει ένα που έχει ξενάγηση στα αγγλικά, αλλά δε δέχεται με τίποτα την prepaid μου... δεν ξέρω αν είναι θέμα κάρτας, ή επειδή το ποσό αναγράφεται σε huf. Τα φώτα σας!!!

@vagar78 εάν ξέρεις να με κατατοπίσεις...
Ξερεις από μουσεία τι αξίζει?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε τετοιες μερες που η ζητηση ειναι τεραστια θα πρεπει να παιρνετε τηλεφωνο για να μπορειτε να παιρνετε αμεση απαντηση απο τα μαγαζια..Φανταστειτε ποσα εκατονταδες μαιλ λαμβανουν ειδικοτερα την εορταστικη περιοδο...Στο κοινοβουλιο αφηνουν καποια εισιτηρια για αυτους που πανε απο κοντα δεν τα δινουν ολα διαδικτυακα οποτε αν πατε νωρις το πρωι θα βρειτε πιστευω...Στο κομματι των λουτρων, δεν μου αρεσαν τα Γκελερτ εγω στη θεση σας θα πηγαινα στα σεζεζνι κ εκει οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο ακομα κ χωρις κρατηση....
Εγω οσες φορες εχω παει στην πολη δεν πηγα σε καποιο μουσειο για να σε βοηθησω σε αυτο το κομματι...
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Ξερεις από μουσεία τι αξίζει?
Έχω γράψει κι πιο πάνω. Εθνογραφικό κι Ουγγρικής Ιστορίας (για μένα πάντα), πέρα από κοινοβούλιο, εκκλησίες, συναγωγή

Στα λουτρά βρήκες? Γιατί μπήκα να κλείσω και δεν είχε.
Όχι, αλλά κατάλαβα πως δεν χρειάζεται να κλείσουμε από τώρα, γιατί δέχονται αρκετό κόσμο, απλά θα έχει ουρά. Για αυτό καλό είναι να κάνουμε κράτηση από το ξενοδοχείο

Σε τετοιες μερες που η ζητηση ειναι τεραστια θα πρεπει να παιρνετε τηλεφωνο για να μπορειτε να παιρνετε αμεση απαντηση απο τα μαγαζια..Φανταστειτε ποσα εκατονταδες μαιλ λαμβανουν ειδικοτερα την εορταστικη περιοδο...Στο κοινοβουλιο αφηνουν καποια εισιτηρια για αυτους που πανε απο κοντα δεν τα δινουν ολα διαδικτυακα οποτε αν πατε νωρις το πρωι θα βρειτε πιστευω...Στο κομματι των λουτρων, δεν μου αρεσαν τα Γκελερτ εγω στη θεση σας θα πηγαινα στα σεζεζνι κ εκει οσο πιο νωρις τοσο το καλυτερο ακομα κ χωρις κρατηση....
Εγω οσες φορες εχω παει στην πολη δεν πηγα σε καποιο μουσειο για να σε βοηθησω σε αυτο το κομματι...
Εγώ από μαγαζιά έχω κλείσει μόνο στο Lancelot! Δεν έχω βρει σε κανένα άλλο και έχω πάρει τηλ σε όσα έχετε προτείνει! Στα περισσότερα μου είπαν ότι έχουν 2-3 τραπέζια άδεια για εκείνη τη στιγμή... μας βλέπω να τη βγάζουμε με καμινάδα και κρασί από τον δρόμο
Έχετε να μου προτείνετε ιστοσελίδα που να δέχεται prepaid κάρτες για αγορά εισιτηρίων για το κοινοβούλιο;

Ξερεις από μουσεία τι αξίζει?
Εθνογραφικό και ουγγρικής ιστορίας. Τα υπόλοιπα δεν είναι μουσεία...
Ίσως και το μουσείο τρόμου, αλλά νομίζω δε θα πάω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.416
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
από ποια σελίδα έχετε κλείσει για Κοινοβούλιο;;;
Για το κοινοβούλιο κλείνετε απο εδώ

Ξερεις από μουσεία τι αξίζει?
Σίγουρα αξίζει το Εθνικό μουσείο Ουγγαρίας. Είδα την μόνιμη έκθεση μόνο, γιατί φιλοξενεί αυτό το καιρό και δύο προσωρινές εκθέσεις. Το εισιτήριο είναι περίπου 8 ευρώ (2600Ft) και αν θέλεις να βγάλεις φώτο πρέπει να πληρώσεις άλλα 2,5€ (800Ft).
Στο 1ο όροφο θα δείς κυρίως αρχαιολογικά ευρήματα απο την ευρύτερη περιοχή της Παννονίας και όχι μόνο, που χρονολογούνται απο τη Παλαιολιθική εποχή έως και τον 8ο αι. μ.Χ. Φιλοξενεί μία υπέροχη συλλογή ασημικών με τίτλο "The Seuso Treasure", που προέρχεται απο την ελίτ της περιοχής κατα την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία! Επίσης έχει πανέμορφα Κέλτικα και Σκυθικά ευρήματα!!!
Στο 2ο όροφο θα δείς κυρίως θέματα απο τον Μεσαίωνα έως και την νεότερη ιστορία της χώρας.

Αν σε ενδιαφέρει η τέχνη και θέλεις να γνωρίσεις έργα Ούγγρων καλλιτεχνών τότε μπορείς να επισκεφτείς την Εθνική Πινακοθήκη Ουγγαρίας και το Μουσείο Καλών Τεχνών.
Επισκέφτηκα το πρώτο. Το εισιτήριο είναι περίπου 10 ευρώ (3200Ft) και αν θέλεις να βγάλεις φώτο πρέπει να πληρώσεις άλλα 2,5€ (800Ft). Εμένα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι πίνακες του Μονκάτσι. Επίσης έχει αρκετούς πίνακες με "Νεκρή Φύση" και έργα της Απόσχισης που μου αρέσουν.

Το Εθνογραφικό μουσείο είναι κλειστό, καθώς μεταφέρεται σε νέο κτίριο....
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Για το κοινοβούλιο κλείνετε απο εδώ


Σίγουρα αξίζει το Εθνικό μουσείο Ουγγαρίας. Είδα την μόνιμη έκθεση μόνο, γιατί φιλοξενεί αυτό το καιρό και δύο προσωρινές εκθέσεις. Το εισιτήριο είναι περίπου 8 ευρώ (2600Ft) και αν θέλεις να βγάλεις φώτο πρέπει να πληρώσεις άλλα 2,5€ (800Ft).
Στο 1ο όροφο θα δείς κυρίως αρχαιολογικά ευρήματα απο την ευρύτερη περιοχή της Παννονίας και όχι μόνο, που χρονολογούνται απο τη Παλαιολιθική εποχή έως και τον 8ο αι. μ.Χ. Φιλοξενεί μία υπέροχη συλλογή ασημικών με τίτλο "The Seuso Treasure", που προέρχεται απο την ελίτ της περιοχής κατα την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία! Επίσης έχει πανέμορφα Κέλτικα και Σκυθικά ευρήματα!!!
Στο 2ο όροφο θα δείς κυρίως θέματα απο τον Μεσαίωνα έως και την νεότερη ιστορία της χώρας.

Αν σε ενδιαφέρει η τέχνη και θέλεις να γνωρίσεις έργα Ούγγρων καλλιτεχνών τότε μπορείς να επισκεφτείς την Εθνική Πινακοθήκη Ουγγαρίας και το Μουσείο Καλών Τεχνών.
Επισκέφτηκα το πρώτο. Το εισιτήριο είναι περίπου 10 ευρώ (3200Ft) και αν θέλεις να βγάλεις φώτο πρέπει να πληρώσεις άλλα 2,5€ (800Ft). Εμένα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι πίνακες του Μονκάτσι. Επίσης έχει αρκετούς πίνακες με "Νεκρή Φύση" και έργα της Απόσχισης που μου αρέσουν.


Το Εθνογραφικό μουσείο είναι κλειστό, καθώς μεταφέρεται σε νέο κτίριο....
Αλήθεια; Τι κρίμα!!! Και ήθελα τόσο να μπω, ακόμη και για το κτίριο μόνο...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες!!!

Έχεις να προτείνεις και μαγαζάκι για φαγητό καλό, που να μπορώ να κάνω κράτηση, ή να βρούμε τραπεζάκι εκείνη τη στιγμή;
Επισης ξέρεις τι γίνεται με το νησί μαργαρίτα αυτήν την εποχή; Από ότι καταλαβαίνω, πηγες πρόσφατα
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.416
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχεις να προτείνεις και μαγαζάκι για φαγητό καλό, που να μπορώ να κάνω κράτηση, ή να βρούμε τραπεζάκι εκείνη τη στιγμή;
Για όλα τα παρακάτω δεν έκανα καμία κράτηση, όχι γιατί δεν μπορείς (ίσως σε κάποια να μπορείς, αν όχι σε όλα), αλλά γιατί δεν κάνω ποτέ κρατήσεις. Βασικά δεν έχω κάνει κράτηση ποτέ μου σε εστιατόριο. Είμαι του στυλ: Πάω και αν μου επιτρέψουν την είσοδο καλώς, αν όχι, απο δω παν' και άλλοι! Γενικώς θέλω να δοκιμάζω τη τοπική κουζίνα άλλων εθνών καθαρά απο περιέργεια, αλλά το φαγητό δεν είναι η προτεραιότητα μου στα ταξίδια....Οπότε:
  • Bank 3 το φαγητό τους μου άρεσε αρκετά και οι μερίδες μεγάλες. Κυρίως Ευρωπαϊκή κουζίνα και το βρήκα απλά κάνοντας βόλτα στη περιοχή αφού "έφαγα πόρτα" σε ένα άλλο πρίν :) . Ο κόσμος ήταν κυρίως ντόπιος, εκτός απο μία παρέα Ισπανών.
  • Vár Bistro στο κάστρο της Βούδας. Μαγειρευτό φαγητό τύπου self -service με δίσκο, διάλεγμα φαγητού και πληρωμή στο τέλος της γύρας. Χορταστικές μερίδες, πολλοί τουρίστες μέσα, βασικά μόνο τουρίστες είχε μέσα χαχα.
  • Jamie's Italian στο κάστρο της Βούδας. Σε αυτό το "πιασεκωλέ" εστιατόριο ήπια μόνο καφέ ΄στο μπάρ του, καθώς παρακαλούσα η βροχή που έριχνε εκείνη τη στιγμή να γίνει χιόνι, αλλά που τέτοια τύχη...Το περιβάλλον του μαγαζιού είναι πολύ ωραίο και περιποιημένο, αλλά το φαγητό δεν το δοκίμασα. Ο καφές ήταν μάπα όμως...
  • Magdalena Merlo Σε αυτό το εστιατόριο έφαγα το πρώτο μου "καθαρόαιμο" Ουγγρικό φαγητό και ήταν πεντανόστιμο, αν και η Ουγγρική κουζίνα δεν με ξετρέλανε σε γενικές γραμμές, γιατί έχει πολλά τηγανιτά που εγώ δεν τα τρώω. Σε αυτό το εστιατόριο έφαγα Marhaporkolt Tarhonyaval που είναι παραδοσιακό Ουγγρικό γκούλας βοδινού σε καυτή σάλτσα πάπρικας και συνοδευόταν απο νούντλς. Τα νούντλς τους είναι ένα είδος ζυμαρικού που μοιάζει με "στριφογυριστές βίδες" και με το οποίο συνοδεύουν πολλά φαγητά τους και το βάζουν σχεδόν σε όλες τις σούπες τους. Μεγάλες μερίδες και πολύ νόστιμες σε πολύ όμορφο περιβάλλον!
  • Blue Rose ή Kek rozsa Είναι πίσω απο τη Μεγάλη Συναγωγή. Κανονικές μερίδες και ότι φάγαμε ήταν νόστιμο. Αν το επιλέξετε να προτιμήσετε τα τραπέζια που έιναι στον όροφο, καθώς στο ισόγειο έχει την κουζίνα και ένα δωμάτιο με τραπέζια απο τα οποία περνάς για να πας στις τουαλέτες, δλδ ο χώρος κάτω είναι άτσαλα διαμορφωμένος και για να κερδίσουν τραπέζια τα τοποθέτησαν στον χώρο που οδηγεί στις τουαλέτες. Ο χώρος τελείως λιτός και ενέπνεε ζεστασιά. Είναι ένα κλασικό ουγγρικό εστιατόριο σε ένα αρκετά τουριστικό σημείο της πόλης, οπότε οι περισσότεροι εκεί μέσα ήταν τουρίστες.
  • Al Dente Βρίσκεται λίγα μέτρα πίσω απο το Εθνικό Μουσείο Ουγγαρίας και είναι ένα μικρός χώρος, λιτός αλλά και παράλληλα έξυπνα διακοσμημένος, με Ιταλική κουζίνα. Θέλαμε να φάμε πίτσα και αυτό ήταν το μοναδικό που μου γέμισε το μάτι. Και έφαγα μία Ιταλική πίτσα, με όλη την έννοια της λέξης, δλδ ήταν σαν τις πίτσες που έχω φάει στην Ιταλία. Ο ιδιοκτήτης είναι Ιταλός και μιλούσε ακατάσχετα....Ιταλικά :haha: Εάν κατάλαβα σωστά είναι στέκι πολλών φοιτητών. Είχε νέο κόσμο μέσα, και οι περισσότεροι είχαν απο ένα laptop, δίπλα τα βιβλία τους και μπροστά το φαγητό τους! Είχε γούστο, φινέτσα, πολύ καλό φαγητό και μου θύμισε τα φοιτητικά μου χρόνια!
  • Fakanal Etterem Είπαμε να φάμε και εμείς μια μέρα στη κλειστή αγορά. Αυτός ήταν ο μόνος χώρος εστίασης που δέχονταν κάρτες....παντού ήθελαν μετρητά και δεν μας έφταναν τα μετρητά, γιατί όλα τα καταστήματα στη κλειστή αγορά συναλλάσσονται μόνο με μετρητά, με αποτέλεσμα να ξεμείνουμε όταν ήρθε η ώρα της πείνας και βαριόμασταν να πάμε να βρούμε ένα ΑΤΜ που να μην είναι της Euronet....Καλό φαγητό, στύλ πάλι self service με δίσκο και στο τέλος το ταμείο για την λυπητερή. Κάποια στιγμή εκεί που τρώγαμε άρχισαν να παίζουν κάτι βιολιά, στη διαπασών όμως, και ήταν λίγο ενοχλητικά, αλλά ευτυχώς σταμάτησαν γρήγορα. Κάργα τουριστικό φαγάδικο εννοείται!
  • Trattoria La Coppola Βόρεια της Vaci Utca, περνώντας μέσα απο στενά και δρόμους βρήκαμε να φαμε Pasta, καθώς εκείνη τη μέρα αυτό μας τρώγονταν. Ένας χώρος ζεστός και πολύ όμορφα διακοσμημένος! Το φαγητό πολύ νόστιμο, Ιταλικό πάλι, αλλα λίγο τσιμπημένο για τα δεδομένα της Ουγγαρίας.
  • Kerek Vendeglo Αυτό το εστιατόριο το είχε προτείνει η @Pel εδώ στο φόρουμ και το είχα σημειωμένο απο τότε. Ήταν μια καθαρά Ουγγρική γαστρονομική εμπειρία! Έφαγα την πιο νόστιμη Ουγγρική γκούλας σούπα ever! Μας τα σέρβιρε ένας γλυκύτατος Ούγγρος κυριούλης που δεν ήξερε γρί αγγλικά , αλλά είχε ένα πολύ ζεστό χαμόγελο! Είναι ένα εστιατόριο "της γειτονιάς" που λέμε και βρίσκεται κοντά στο νησί Μαργαρίτα. Best.-
Αυτά γεύτηκα στη Βουδαπέστη και ήταν ικανοποιητικά για τα γούστα μου! Το κόστος του φαγητού, σε όλα τα παραπάνω, κυμάνθηκε απο 17€-27€ για δύο άτομα ανα γεύμα.

Επισης ξέρεις τι γίνεται με το νησί μαργαρίτα αυτήν την εποχή; Από ότι καταλαβαίνω, πηγες πρόσφατα
Αφιέρωσα ένα πρωινό μετά απο λουτρά για να κάνω βόλτα στο νησί. Το μουσικό συντριβάνι δεν λειτουργεί φυσικά, αλλά όλο το υπόλοιπο νησί είναι ένα μεγάλο πάρκο, που αυτή την εποχή είναι "ντυμένο στα χειμωνιάτικα"! Σίγουρα δεν θα δείς την εικόνα που επικρατεί την άνοιξη ή το καλοκαίρι, αλλά ακόμα και τώρα μπορείς να πάρεις ένα ποδήλατο και να το γυρίσεις ή με τα πόδια όπως κάναμε εμείς.
Οι κάτοικοι της πόλης αθλούνται σε αυτό το πάρκο και όλο το νησί έχει ασφαλτοστρωμένα μονοπάτια. Τα παπούτσια μας δεν γέμισαν καθόλου λάσπες...
DSC06391.JPG
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
516
Likes
856
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
σας προτείνουμε το με ελληνική ρίζα trofea (τροφή) που με 5000 φιριονια 15,5 ευρώ φάγαμε, ήπιαμε χορτάσαμε απολαύσαμε ποιοτικά και ποσοτικά όσο θέλαμε

Δοκιμαστε τις ωραίες μπύρες και σούπες σε συνδιασμό με ωραία live μουσική στην pub not for sale απέναντι από την Αγορά και επισκεφτείτε οπωσδήποτε το παζάρι τους Great Market στην γέφυρα της Ελισάβετ
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
868
Likes
1.924
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Το trofea το προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα!
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Καλησπέρα στο φόρουμ!Στις 30 του μηνός πρόκειται να επισκεφθώ την Βουδαπέστη και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει να μου προτείνει κάποιος ποια λουτρά να επισκεφθώ και γενικά όποια πληροφορία σχετικά με μετακινήσεις και σημεία ενδιαφέροντος να δω θα ήταν χρήσιμα.
Γενικά πάντως από διάφορα που έχω ψάξει και ρωτήσει είναι πως οι Ούγγροι γενικά δεν είναι και από τους πιο χαμογελαστούς ανθρώπους :haha: :haha:
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!​
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom